در کشاکش استیضاح
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. سیاسی

در کشاکش استیضاح

فراروخبرگزاری فرارو |
به دلیل عملکرد بسیار ضعیف در نحوه مدیریت ناآرامی‌ها که با موازین حقوقی سازگار نبوده است، قصد استیضاح ایشان را داریم. اینکه گفته می‌شود «زود جمع کردیم»، هنر نیست. فرانسه نزدیک دو سال است هر هفته شاهد اعتراض‌های جلیقه‌زرد‌ها است و کل کشته‌های آن تا‌کنون پنج نفر هستند. حتی به همین پنج نفر نیز تیر مستقیم شلیک نشده است. از سوی دیگر، حتی خبرنگار صداوسیما نیز اعتراض‌ها را پوشش می‌دهد، اما ما همه درها را بسته‌ایم و در این فضای بی‌خبری اتفاقاتی افتاده که باید روشن شود.

ثابت‌قدم هستند تا وزیر کشور به صحن بیاید و استیضاح شود؛ این همه آن چیزی است که از جلسه کمیسیون شوراها با وزیر بیرون آمده است. هرچند پیش از جلسه دو نفر از نمایندگان استیضاح‌کننده توضیحاتی در این زمینه دادند، اما جلسه کمیسیون روز گذشته نیمه‌کاره ماند و تصمیم‌گیری نهایی برای استیضاح به دوشنبه هفته بعد موکول شد. این را سخنگوی کمیسیون گفت. روایت علی مطهری از جلسه اما متفاوت است. گفته می‌شود فضای جلسه به سمت تلاش برای استیضاح در صحن پیش می‌رود و مطهری که طراح استیضاح است نیز مهر تأییدی بر این شنیده‌ها زده بود. مطهری می‌گوید: «این‌بار افرادی که قصد استیضاح رحمانی‌فضلی را دارند ثابت‌قدم هستند».

به گزارش دنیای اقتصاد؛ در جلسه روز گذشته نیز هشت نفر از ۳۴ نفر استیضاح‌کننده، مسائل را مطرح کردند و به گفته مطهری، وزیر کشور یک ساعت به آنها پاسخ داد. او اما ناگهان جلسه را ترک کرده تا به گفته مطهری «دفع‌الوقت» کند. او به «ایسنا» گفته است: «وزیر کشور نیز به مدت یک ساعت توضیحاتی ارائه کرد که قانع نشدیم؛ البته ایشان گفت هنوز به مدت نیم‌ساعت حرف دارد، ما هم گفتیم گوش می‌کنیم، ولی چون هدف ایشان و رئیس کمیسیون بر این بود که دفع‌الوقت کنند و این جلسه را تبدیل به چند جلسه کنند، ناگهان وزیر جلسه را ترک کرد که تخلف آشکار است». او گفته: «طبق آیین‌‌نامه داخلی مجلس، استیضاح به قوت خود باقی است و باید در اولین جلسه علنی مجلس یعنی روز یکشنبه آینده، در صحن علنی اعلام وصول شود».

دیروز محمود صادقی، نماینده تهران و شهاب‌الدین بی‌مقدار، نماینده تبریز، پیش از جلسه محورهایی را که قرار است مطرح ‌شود، با «شرق» در میان گذاشتند. کوتاهی و بی‌تدبیری در مدیریت موضوع افزایش قیمت بنزین و اعتراض‌های پس از آن کلیدواژه این توضیحات است که در ادامه می‌خوانید. حالا باید منتظر ماند و دید که استیضاح رحمانی‌فضلی در این کشاکش به کدام سو می‌رود.

صادقی: باید پاسخ‌گو باشند

به دلیل عملکرد بسیار ضعیف در نحوه مدیریت ناآرامی‌ها که با موازین حقوقی سازگار نبوده است، قصد استیضاح ایشان را داریم. اینکه گفته می‌شود «زود جمع کردیم»، هنر نیست. فرانسه نزدیک دو سال است هر هفته شاهد اعتراض‌های جلیقه‌زرد‌ها است و کل کشته‌های آن تا‌کنون پنج نفر هستند. حتی به همین پنج نفر نیز تیر مستقیم شلیک نشده است. از سوی دیگر، حتی خبرنگار صداوسیما نیز اعتراض‌ها را پوشش می‌دهد، اما ما همه درها را بسته‌ایم و در این فضای بی‌خبری اتفاقاتی افتاده که باید روشن شود.

دنیا به سمت مدیریت حرفه‌ای ناآرامی‌ها رفته است، اما رفتار ما در این اتفاقات به‌هیچ‌وجه حرفه‌ای نبود؛ هرچند ممکن است در نقاط معدودی چنین رویکردی وجود داشته باشد. قانونی که درباره به‌کارگیری سلاح در موارد ضروری وجود دارد و سال ۷۳ تصویب شده، پیش‌بینی درستی کرده است؛ هر‌چند همان قانون نیز نیاز به اصلاح دارد؛ چراکه در ناآرامی‌های مردمی به‌هیچ‌وجه نباید اجازه شلیک تیر داده شود. این ایده نیز مطرح شده و باید به نوعی قانون اصلاح شود. بااین‌حال، همین مقدار [استفاده از سلاح] که عمل شده، به نظر من درست نبود. در مقابل این معضلات باید پاسخ‌گو باشند و لازم است واقعیت‌ها بیان شود.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

بی‌مقدار: نباید مدام مردم را متهم کنیم

وزارت کشور خیلی کوتاهی کرده است. طبق اعلام رئیس‌جمهوری، این امر به شورای امنیت کشور واگذار شده بود که رئیس آن وزیر کشور است. بی‌تدبیری زیادی اتفاق افتاده است؛ حتی شنیده شده روز اجرائی‌شدن تصمیم، وزیر در تهران نبوده است. نکته دیگر اینجاست که روش جلوگیری از ناآرامی‌ها در همه دنیا مراحلی دارد. ابتدا از آب‌پاش استفاده می‌کنند، بعد اگر شرایط حاد ‌شد، دستور تیر می‌دهند. امروز در دنیا اگر تیری هم شلیک شود، جنگی نیست. باید مشخص شود یک فرماندار به چه حقی گفته من دستور تیر دادم. مسئله بعدی بازداشت‌های بی‌حساب‌و‌کتاب است. هنوز آمار بازداشتی‌ها را به ما اعلام نکرده‌اند و باید این آمارها اعلام شود. حتی دانشجوها و کسانی را که در این رابطه اطلاعیه صادر کرده‌اند، بازداشت می‌کنند. اینها چه معنایی دارد؟ ما در فصل انتخابات هستیم و با وجود دشمنان به انسجام نیاز داریم. باید با مهربانی و رأفت و نه تندروی برخورد شود. برخی از حرف‌هایی که با برداشت از آیه قرآن در صداوسیما زده شده، صحیح نبود. وزیر کشور درباره اصل ۲۷ قانون اساسی نیز کوتاهی کرده است؛ قرار بود در همه شهرها مکان‌هایی برای تجمع مسالمت‌آمیز مشخص شود. اگر در شهرهایی محل تجمع مشخص شده بود، مردم می‌توانستند به صورت مسالمت‌آمیزی اعتراض خود را بیان کنند.

یک سؤال مهم دیگر نیز وجود دارد؛ اینکه چطور رئیس‌جمهور از زمان اجرای این تصمیم اطلاع نداشته، نماینده‌ها و استاندارها و به‌طور کلی مسئولان خبر نداشتند، اما به گفته برخی، کسانی که از خارج مزدوران خود را فرستادند، خبردار شدند و این‌قدر سریع نیروهای خود را سازماندهی کردند و روز شنبه تظاهرات راه انداختند.

عمده کسانی که در اعتراض‌ها بودند، مردم فرودست بودند. اینکه مدام مردم را متهم کنیم که اغتشاشگر هستند و از خارج آمده‌اند، بسیار بد است. از سوی دیگر، اگر خارجی‌ها از اطلاعات سری که رئیس‌جمهور هم خبر نداشته باخبر می‌شوند، اتفاق بسیار بدی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الیزابت وارن خواستار توقف اخراج دانشجوی ایرانی شد+فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، الیزابت وارن نامزد پیشتاز حزب دموکرات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در ارتباط با جلوگیری از ورود یک دانشجوی ایرانی از سوی اداره گمرکات و حفاظت مرزی این کشور، رفع بازداشت و جلوگیری از روند اخراج او از آمریکا را خواستار شد. مقام‌های کاخ سفید در حالی که مدعی حمایت از مردم ایران هستند، ویزای معتبر برخی از دانشجویان را باطل و در ورود ایرانی‌ها بسیار سختگیری می‌کنند. این مساله سبب شد تا مدافعان مهاجرت، شامگاه دوشنبه (۳۰ دی‌ماه) در فرودگاه بین‌المللی بوستون لوگان در اعتراض به بازداشت و ابطال روادید معتبر یک دانشجوی ایرانی گردهم آمدند. این دانشجو قرار بود نیم‌سال تحصیلی خود را در دانشگاه نورث ایسترن آغاز کند. در همین رابطه الیزابت وارن روز سه‌شنبه (یکم بهمن‌ماه) در حساب توئیترش در انتقاد به این اقدام خصمانه دولت ترامپ علیه ایرانیان نوشت: این یک دانشجوی ایرانی با روادید از نوع اف‌۱ (F۱ - ویزای درجه اول دانشجویی در آمریکا) و برای پایان تحصیلاتش به آمریکا بازگشته بود.
عصر ایرانعصر ایران3 ساعت قبل
روسای جمهور چین و فرانسه درباره مسائل پیرامون برنامه هسته‌ای گفت‌وگو کردند. به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه گلوبال تایمز، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و شی جین پینگ رئیس جمهور چین امروز (چهارشنبه) در یک تماس تلفنی به گفت‌وگو با یکدیگر پرداختند. مکرون در این گفت‌وگوی تلفنی آغاز سال جدید چینی را به رئیس جمهور شی جین پینگ و مردم چین تبریک گفته و برای آنها سال خوبی آرزو کرده است. بنابر این گزارش، دو طرف همچنین درباره روابط میان دو کشور و به‌علاوه مسائل پیرامون برنامه هسته‌ای ایران رایزنی کرده‌اند. جمهوری اسلامی به تازگی پنجمین و آخرین گام کاهش تعهداتش در توافق هسته‌ای را به‌طور رسمی اعلام کرد.

فیلم/ محاکمه و استیضاح ترامپ در مجلس سنا آغاز شد

خبر فوریخبر فوری21 ساعت قبل
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
عصر کرد - همدان - یک‌هزار و ۱۴۲ طرح عمرانی و توسعه‌ای شرکت توزیع نیروی برق منطقه ۲ کشور در آیینی با حضور «رضا اردکانیان» وزیر نیرو از طریق ارتباط تصویری زنده (ویدیو کنفرانس) با شرکت توزیع نیروی برق همدان بهره‌برداری شد. وزیر نیرو در سفری یک روزه طرح‌های توسعه‌ای شرکت‌های توزیع نیروی برق سراسر کشور را با ارزش سرمایه‌گذاری ۲ هزار میلیارد تومان، از طریق ویدیو کنفرانس بهره‌برداری می‌کند. همچنین عملیات اجرایی و کلنگ‌زنی هشت طرح عمرانی نیز با اعتبار ۲ میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان از طریق ویدیو کنفرانس آغاز می‌شود. در این سفر ۱۱۳ طرح عمرانی صنعتی شرکت توزیع نیروی برق استان همدان نیز با حضور وزیر نیرو بهره‌برداری می‌شود. برچسب‌هاکرمانشاه شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی ایلام زنجان کردستان آذربایجان شرقی آذربایجان غربی کرمانشاه همدان رضا اردکانیان
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
بلکه به بهانۀ آن می‌خواهم چند مورد دیگر از تعیین جایزه هایی این‌گونه را در تاریخ معاصر ایران یادآور شوم و مشخصا این سه فقره:۱. شاهین نجفی و ۱۰۰ هزار دلار/ چند سال قبل پایگاه خبری «شیعه آنلاین» برای کشتن شاهین نجفی مبلغ ۱۰۰ هزار دلار جایزه تعیین کرد. این گونه جایزه تعیین کردن‌ها در آمریکا هم سابقه دارد. در فروردین امسال هم هواپیماهای نظامی عراق اعلامیه‌هایی بر فراز استان «الانبار» پخش کردند و در آن‌ها برای هر گونه اطلاعاتی که منجر به دستگیری سرکردۀ داعش شود ۲۵ میلیون دلار جایزه تعیین شده بود. -----------------------------------------------------------------بیشتر بخوانید: نماینده مجلس: اگر همه کرمانی‌ها در راه حاج قاسم شهید شوند، ابایی ندارند/ هر کس ترامپ را بکشد ۳ میلیون دلار جایزه نقدی می‌گیرد

فیلم و تصاویر | جزئیات دیدار وزیران امور خارجه ایران و عمان

همشهریهمشهری1 روز قبل
دو طرف در این دیدار ضمن تاکید بر روابط برادرانه، ممتاز و راهبردی دو کشور در خصوص آخرین تحولات منطقه‌ای گفت وگو و تبادل نظر کردند. سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته از سفر مهم یکی از مقامات کشورهای منطقه خبر داده بود. این دیدار در حالی انجام می‌شود که وزیر امور خارجه روز جمعه در بازگشت از سفر هند در توقف کوتاهی که در مسقط داشت، با همتای عمانی خود دیدار کرده بود. همچنین ظریف هفته گذشته با حضور در مسقط برای شرکت در مراسم گرامیداشت سلطان فقید عمان، با سلطان هیثم بن طارق پادشاه جدید عمان و دیگر مقامات عالی‌رتبه این کشور دیدار کرد. حدود دو هفته پیش نیز یوسف بن علوی برای شرکت در مجمع گفت‌وگوی تهران، به ایران سفر کرده بود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

قیمت گلکسی اس ۲۰ (Galaxy S۲۰) چقدر است؛ پرچمدار جدید سامسونگ با چه قیمتی عرضه می‌شود؟

تکراتوچند ثانیه قبل

انفجار عامدانه موشک توسط اسپیس ایکس‌؛ چرا ایلان ماسک یک فالکون ۹ را منفجر کرد؟

تکراتوچند ثانیه قبل

از انتقاد شهاب حسینی به دولت روحانی تا درخواستی که عمق دغدغه‌ی برخی سینماگران را آشکار می‌سازد!

سینماپرس3 دقیقه قبل

گوشی آیفون ارزان‌قیمت به زودی به بازار می‌آید

ایران‌جیب5 دقیقه قبل

ماکرون با صهیونیست‌ها درگیر شد

ساعت ۲۴5 دقیقه قبل

ویدیو؛ تبریک تولد هیدتوشی ناکاتا توسط باشگاه آاس رم

طرفداری6 دقیقه قبل

اقدامات یکجانبه آمریکا، جهان را ناامن‌تر کرده است

صدا و سیما6 دقیقه قبل