جزئیاتی جدید درباره قاچاق کودکان افغان به ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. اجتماعی

جزئیاتی جدید درباره قاچاق کودکان افغان به ایران

فراروخبرگزاری فرارو |
سیاست‌های مهاجرتی ما واقعا اشکال دارد. افراد با ویزای توریستی یا زیارتی وارد کشور می‌شوند و در اینجا می‌مانند. خیلی از افراد هم غیرقانونی وارد می‌شوند. در حالی که توریست‌ها در کشور‌های دیگر برای کوچک‌ترین رفتار غیرقانونی خود نگران هستند، اما خیلی از افرادی که قانونی یا غیرقانونی وارد کشور ما می‌شوند، به‌راحتی و کاملا غیرقانونی در چهارراه‌های کشور مشغول کار می‌شوند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در گفت‌وگویی، جزئیاتی جدید درباره وضعیت کودکان کار افغانستانی، قاچاق آن‌ها به ایران، میزان درآمد و دیگر مسائل مرتبط با آن‌ها پرداخت.

«حبیب‌الله مسعودی فرید» در‌این‌باره گفت: یک کودک افغانستانی اگر در افغانستان کار کند، ۵۰ افغانی درآمد خواهد داشت، اما همان فعالیت در ایران برای او ۲۵۰ افغانی درآمد دارد. به دلیل همین حاشیه سود بالا، برخی از خانواده‌های افغان برای فرستادن فرزندانشان به کشور هزینه می‌پردازند. این مبالغی که برای قاچاق کودکان پرداخت می‌شود، از دو میلیون تومان تا ۱۰ میلیون تومان است.

وی در ادامه تشریح کرد: بنابراین اگر ما با کار کودکان غیرایرانی برخورد می‌کنیم، درواقع برخورد با قاچاقچیان کودک است. اگر سازمان بهزیستی این اقدامات را انجام ندهد، مورد نقد نهاد‌های بین‌المللی قرار می‌گیرد و ما به این دلیل که چرا با قاچاق کودک مقابله نمی‌کنیم، متهم خواهیم شد. متهم می‌شویم که چرا با برده‌داری نوین کودکان کار مقابله نمی‌کنیم. نقد بنده به سازمان‌های مردم‌نهاد این است که چرا درباره کار کودکان کار بیانیه صادر می‌کنند، اما در رابطه با قاچاق کودکان بیانیه‌ای صادر نشده است.

مسعودی‌فرید درباره شیوه صحیح مقابله با کار کودک و قاچاق کودک کار گفت: این درست نیست که با رویکرد خیریه‌ای به کار کودکان و قاچاق کودکان کار نگاه کنیم، چراکه این به معنای آن است که کودک و خانواده او باید شرایط خود را بپذیرند. آیا صرفا باید یک وعده غذای گرم به آن‌ها بدهیم یا لوازم‌التحریر به آن‌ها اهدا کنیم؟ یا مدرسه‌ای مخصوص آن‌ها بسازیم؟ مطمئنا با این رویکردها، کودک از چرخه فقر بیرون نخواهد آمد.

وی در نقد سیاست‌های مهاجرتی کشور و با تأکید بر اینکه این سیاست‌ها مشکلات سازمان بهزیستی را بیشتر می‌کند، بیان کرد: سیاست‌های مهاجرتی ما واقعا اشکال دارد. افراد با ویزای توریستی یا زیارتی وارد کشور می‌شوند و در اینجا می‌مانند. خیلی از افراد هم غیرقانونی وارد می‌شوند. در حالی که توریست‌ها در کشور‌های دیگر برای کوچک‌ترین رفتار غیرقانونی خود نگران هستند، اما خیلی از افرادی که قانونی یا غیرقانونی وارد کشور ما می‌شوند، به‌راحتی و کاملا غیرقانونی در چهارراه‌های کشور مشغول کار می‌شوند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور افزود: طبق آیین‌نامه، ناجا باید از ما حمایت کند. در سعادت‌آباد تهران که مددکاران برای جذب کودکان کار اقدام کردند، با قمه به آن‌ها حمله شد. یا سرکرده یک‌سری از کودکان به مددکار ما عکس نشان داده است که این کودکان متعلق به من هستند، من با این‌ها کاسبی می‌کنم و شما به چه حقی بچه‌های من را جذب می‌کنید. ما نیاز به مداخله ناجا داریم، حتی نیاز به مداخله نهاد‌های امنیتی هم داریم.

در خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ضمن تأکید بر اینکه کودکان کار تیمی کار می‌کنند، ولی مافیا نیستند، گفت: کودکان کار اتباع یا ایرانی عموما تیمی کار می‌کنند و با هم در ارتباط هستند. بنابراین یک مجموعه‌ای دارد از کار کودک حمایت می‌کند. این‌طور نیست که هر خانواده‌ای بتواند فرزند خود را در فلان چهارراه مستقر کند. بنابراین باید نهاد‌های امنیتی مداخله کنند و با هسته‌های این تیم‌ها برخورد شود. وی درباره مقابله با کار کودکان اتباع گفت: ما طبق آیین‌نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان عمل می‌کنیم، اما تکلیف اتباع باید مشخص شود. ما با سازمان اتباع رایزنی داشتیم. آن‌ها نیز طبق قوانین سازمان خود برخورد می‌کنند. اگر خانواده‌ای به‌صورت غیرقانونی وارد کشور شده باشد، چه اقدامی باید صورت گیرد؟ در کشور‌های دیگر چه اقدامی می‌کنند؟ آیا خانواده آن‌ها دیپورت یا بازگردانده نمی‌شوند؟

مسعودی‌فرید درباره کودکانی که به تنهایی و به‌صورت قاچاق به کشور وارد می‌شوند، بیان کرد: اینکه کودک تنها وارد کشور شده، با ورود کودک با خانواده متفاوت است. بعضا افراد شایعه می‌کنند که کودکان را ردمرز می‌کنیم. کدام کشور تا به حال در دنیا کودک تنها را از مرز بازگردانده است؟ ما چند میلیون افغاستانی در کشور داریم و همیشه مسئولیت‌پذیر بوده‌ایم و کودک تنها را ردمرز نمی‌کنیم. همه اقدامات سازوکار خودش را دارد و حتما با همکاری سفارت آن کشور انجام می‌شود. معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ضمن تأکید بر اینکه کودکان اتباع طیف گسترده‌ای را شامل می‌شود، افزود: بعضا این خانواده‌ها از نظر اقتصادی توانمند هستند.

موردی داشتیم که کودک را جلب کرده بودیم. پدر او به دنبالش آمد. ویزا و پاسپورت او را دیدیم و مدارک ورود خانواده او کامل بود. پدر کاملا سالم و توانمند بود، اما دو روز که از تحویل‌گرفتن فرزندش گذشت، او را به خیابان بازگرداند. طبق اظهار خود او، با کارکردن شش فرزندش ماهانه ۱۲ میلیون عایدی دارد. البته این درباره همه خانواده‌هایی که وارد کشور می‌شوند، صادق نیست.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

منابع مالی و درآمدهای پایدار شهری تقویت می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
لایحه مربوط به مالیات بر ارزش افزوده به درآمد‌های پایدار در شهرداری توجه کرده است و از شهرفروشی جلوگیری می‌کند. وی افزود:، اما در کشور ما به دلیل اینکه شهرداری‌ها متکی به درآمد‌های ناپایدار بودند مثل فروش تراکم و فروش زمین؛ در عمل به درآمد‌های پایدار توجهی نمی‌شد. الویری گفت: خوشبختانه مجلس به این موضوع مهم توجه کرد و سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده اضافه شد. از ۹ درصد مالیات ارزش افزوده طبق قانون ۳ درصد سهم شهرداری، ۵ درصد سهم دولت و یک درصد هم سهم بهداشت و ورزش بوده است که تغییر می‌کند. عضو شورای شهر تهران گفت: در لایحه درآمد پایدار مسیر‌های مختلفی برای تامین درآمد‌های پایدار شهرداری‌ها پیش بینی شده است.

خبر ورود موج سرمای بی‌سابقه به کشور صحت دارد؟

همشهریهمشهری11 ساعت قبل

خبر خوب شورای شهر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

موج جدید سرما در راه کشور

الفالف1 روز قبل
موج جدید سرما در راه کشورگروه اجتماعی الف، ۱ بهمن ۱۳۹۸، ۲۲:۴۶ ۳۹۸۱۱۰۱۱۷۸هواشناسی از روز جمعه حدود ۵ تا ۱۰ درجه کاهش دما را در بیشتر نقاط کشور پیش‌بینی می‌کند.

همشهری TV | مسیحیانی که خود را اقلیت نمی‌دانند

همشهریهمشهری1 روز قبل

توضیحاتی درباره زمان بهره برداری از آزادراه تهران شمال

مازن آنلاینمازن آنلاین1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر