چرا باغداران از بیمه کشاورزی اجتناب می‌کنند؟ / عمده خسارت سرمازدگی به محصول سیب وارد شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. اقتصادی

چرا باغداران از بیمه کشاورزی اجتناب می‌کنند؟ / عمده خسارت سرمازدگی به محصول سیب وارد شد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- شادلو گفت: باوجود آنکه امسال یخبندان شدیدی در اوایل اردیبهشت ماه رخ داد، اما به دلیل آنکه درختان به مرحله گل‌دهی نرسیده بودند خسارت نسبت به سال گذشته کمتر یوده است. تاریخ انتشار: 06:30 - 20 آذر 1398 - کد خبر: ۵۷۵۷۶۰
چرا باغداران از بیمه کشاورزی اجتناب می‌کنند؟ / عمده خسارت سرمازدگی به محصول سیب وارد شد - 0

مجتبی شادلو نایب رئیس اتحادیه باغداران در گفت و گو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، در خصوص خسارات وارده به باغات و محصولات کشاورزی در پی سرمای زود‌رس و تگرگ گفت: سرمای زودرس به جهت آنکه هنوز تولید در نوار سردسیری کشور در جریان بود بخش‌های مختلف تولید را با چالش‌های جدی روبرو کرد.

وی افزود: قیمت گوجه فرنگی نمونه بارزی بود که به دلیل از بین رفتن محصولات در نواحی سردسیر و نرسیدن محصولات نواحی گرمسیری به بازار با جهش روبرو شد.

شادلو در زمینه محصولات باغی و خسارات وارده اظهار کرد: محصولات باغی از جمله سیب به واسطه سرمای زودرس با چالش هایی روبرو شد، اما این مشکل در حدی نبود که محصولات از بین برود و تنها در برخی مناطق به دلیل پایین آمدن دما و ادامه آن باعث بالا رفتن قند محصولات و در نتیجه برداشت زودهنگام محصولات شده است.

نایب رئیس اتحادیه باغداران در ادامه تاکید کرد: با برداشت زودهنگام محصولات از جمله سیب دیگر نمی‌توان محصول را برای بلند مدت در سردخانه‌ها نگهداری کرد از این رو بخش زیادی از محصولات وارد مسیر صنعتی و تبدیل شدن به کنسانتره می‌شوند.

وی افزود: متاسفانه سرمای زودهنگام کار‌ها را از روال خود خارج کرد و از طرفی، چون امسال حجم محصولات تولیدی بالا بود و نیروی کارگری به اندازه کافی وجود نداشت باغداران را با مشکلات بسیاری روبرو کرده است.

شادلو بیان کرد: محصولاتی که وارد بازار می‌شود باضایعات محصولات کشاورزی حدود ۱۰ برابر اختلاف قیمت دارد که با درنظر گرفتن این موضوع خسارت سنگینی به باغداران وارد می‌شود.

نایب رئیس اتحادیه باغداران گفت: بیشترین خسارات در زمینه صیفی‌جات مربوط به محصولات گوجه فرنگی و سیب زمینی می‌شود و در محصولات باغی عمده خسارت به محصول سیب در نوار سردسیری کشور وارد شده است.

وی افزود: بارندگی مستمر یک هفته‌ای در ابتدای آبان ماه برداشت را طولانی‌تر کرد و در مجموع سال سختی را در محصولات کشاورزی سپری کردیم.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

شادلو به بازار محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: بازار راکد محصولات کشاورزی به دلیل افزایش عرضه، عملا هزینه‌های تولید محصولات کشاورزی را تامین نمی‌کند.

نایب رئیس اتحادیه باغداران صادرات محصولات کشاورزی را راه نجات رفع مشکلات در این بخش دانست و افزود: میزان تولید محصولات کشاورزی در حال حاضر بیشتر از تقاضاست که از این رو بازار داخلی جوابگوی این میزان تولید نیست.

دوسوم باغداران از بیمه کشاورزی استقبال نمی‌کنند

وی در زمینه بیمه کشاورزی و استقبال کشاورزان برای جبران خسارت احتمالی گفت: در مجموع حدود یک سوم کشاورزان بیمه کشاورزی دارند و دو سوم دیگر از بیمه محصولات کشاورزی استقبال نمی‌کنند.

شادلو گفت: شرایط بیمه به طور مکرر به کشاورزان اعلام می‌شود تا به کارگزاری‌ها مراجعه و برای بیمه محصولات کشاورزی اقدام کنند، اما به دلایل متعدد از این موضوع استقبال نمی‌شود.

نایب رئیس اتحادیه باغداران تاکید کرد: در برخی موارد خسارات وارده به باغات کشاورزی بیشتر از غرامتی است که به باغداران پرداخت می‌شود به همین دلیل برخی از کشاورزان از بیمه کردن محصولات کشاورزی اجتناب می‌کنند.

وی افزود: بهتر است در زمینه بیمه کشاورزی از سوی دولت توجه بشتری شود و با در نظر گرفتن بودجه برای خطرات بالای تولید به خصوص کشاورزی فضای امنی ایجاد شود.

کاهش ۵۰ درصدی محصولات کشاورزی در سال گذشته

شادلو در مقایسه خسارات وارده به محصولات کشاورزی در سال گذشته و امسال گفت: خسارت سرما‌زدگی در سال گذشته از ابتدای سال ۹۷ آغاز شد که متاسفانه میزان تولید را بیش از ۵۰ درصد کاهش داد.

نایب رئیس اتحادیه باغداران تصریح کرد: اگرچه امسال نیز یخبندان شدید در اوایل اردیبهشت ماه رخ داد، اما به دلیل آنکه درختان به مرحله گل‌دهی نرسیده بودند خسارت همچون سال قبل شدید نبوده است.بیشتر بخوانید:غافلگیری کشاورزان با ورود موج سرما به کشور

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تولید گاز بی‎ وقفه ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
مشکین فام از سکوی ۱۴ D به عنوان آخرین سکوی فاز ۱۴ برای نصب و بهره برداری یاد کرد و گفت: این سکو هم اکنون به محل استقرارحمل شده است و منتظر بهبود شرایط جوی هستیم تا این سکو نیز در موقعیت نصب شود تا بر این اساس کل ۴ سکوی فاز ۱۴ وارد مدار تولید و بخش دریایی این فاز تکمیل شود. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، افزود: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود. وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند؛ به طور مثال گاز مصرفی استان مازندران برابر با ۳۵ میلیون متر مکعب در روز است و سکویی که ۲۸ میلیون متر مکعب در روز تولید دارد، بخش عمده‌ای از مصرف استان را پوشش می‌دهد و از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکو‌ها از مدار تولید خارج نشوند و در صورت توقف تولید به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت مجددا سکو را وارد مدار تولید کنیم. مشکین فام از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید مکانیسمی به منظور کنترل این رویه داشته باشیم. وی افزود: هم اکنون تولید روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپاست، اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می‌کنیم، مصرف شود، قطعا در سال‌های آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ بنابراین ضمن دعوت از عموم مردم و هموطنان عزیز برای مصرف بهینه گاز، امیدواریم تدبیری اتخاذ شود تا این مصرف با یک مکانیسم ویژه کنترل شود تا در آینده این رویه مشکلی ایجاد نکند.
عصر ایرانعصر ایران6 ساعت قبل
فروش فوری و اقساطی «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» و «۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو جدیدترین طرح فروش این شرکت از ساعت ۱۰ صبح در روز سه شنبه ۱ بهمن ماه ۹۸ برای «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» و چهارشنبه ۲ بهمن برای خودروهای «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» آغاز می‌شود. دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام از الزامات ذکر شده و در صورت عدم دریافت کد کاربری امکان ثبت نام وجود ندارد. همچنین کلیه افرادی که در ۱۸ ماهه گذشته خودرو ثبت نام کرده‌اند امکان ثبت نام در این شرایط فروش را ندارند.

مسابقات معاملات الگوریتمی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

باور توان داخلی و ساخت تجهیزات نفتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، باور به توان داخلی و فشار تحریم‌ها باعث شده است که با اتکا به خلاقیت متخصصان داخلی، محصولی به مراتب بهتر از نمونه خارجی تولید شود.

بورس در قله

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نوآوری در صنعت آب و برق

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
با امضای تفاهم نامه زیست بوم علمی و فناوری، فرصت ارائه نوآوری شرکت‌های دانش بنیان در صنعت آب و برق فراهم شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تبدیل ایران به هاب منطقه در استفاده حداکثری از منابع انسانی خلاق هدف محقق شدنی است اگر زمینه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان تسهیل و زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.

نظرها

اخبار بیشتر