دانشگاه به یک نهاد اجتماعی تبدیل شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
دانشگاه به یک نهاد اجتماعی تبدیل شود

دانشگاه به یک نهاد اجتماعی تبدیل شود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/لرستان رئیس دانشگاه لرستان گفت: باید تلاش کنیم دانشگاه به یک نهاد اجتماعی تبدیل شود.

خسرو عزیزی در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه لرستان، بیان کرد: اگر تولید علم منجر به فناوری و فناوری تبدیل به تجاری‌سازی و تولید ثروت شد، فناوری از نوع ارزش آفرین خواهد بود.

وی اضافه کرد: پژوهش‌ها و پایان نامه‌های دانشگاهی باید به سوی تحقیقات و پایان نامه‌های تقاضامحور بروند؛ کشور ما در جهان، رتبه ۱۶ را در زمینه تولید علم دارد که یک دستاورد است ولی باید به این نکته هم توجه کنیم که علمی، مؤثر و اثربخش است و منجر به رونق تولید خواهد شد که بتواند چالشی از جامعه را رفع کند؛ به همین علت است که پایان نامه‌ها باید در این جهت تهیه شوند.

رئیس دانشگاه لرستان بیان کرد: هنوز خودباوری کامل در بخش‌های دانشگاهی، اجرایی و خصوصی ایجاد نشده است و باید فرهنگ خودباوری را تقویت کرد تا پایان نامه‌ها و پژوهش‌ها در جهت تقاضامحوری و رفع چالش‌های جامعه تهیه شوند.

وی گفت: نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن‌بازار استان این روزها در دانشگاه لرستان در حال برگزاری است، یک ابتکار جدید که امسال صورت گرفته این است که در یک بخش از نمایشگاه، مدیران بخش‌های اجرایی و خصوصی حاضر می‌شوند و مشکلات بخش کاری خود را با متخصصان و پژوهشگران در میان می‌گذارند و امیدوارم تحقیقات و پژوهش‌های ما به سمت کاربردی بودن و رفع مشکلات جامعه سوق داده شوند.

عزیزی اضافه کرد: نقش و اهمیت دانشگاه تا جایی است که حضرت امام خمینی (ره) می‌فرمایند اگر دانشگاه اصلاح بشود جامعه هم اصلاح می‌شود؛ بنابراین همه دانشگاهیان در رشد اخلاقی و علمی جامعه باید نقش اثرگذارتری ایفاء کنند؛ دانشگاه، محل تعهد و تخصص است.

رئیس دانشگاه لرستان تصریح کرد: باید تلاش کنیم دانشگاه به یک نهاد اجتماعی تبدیل شود، وظیفه دانشگاه فقط آموزش و تدریس نیست بلکه رشد اخلاقی جامعه و اثرگذاری در جامعه است؛ شبکه ملی جامعه و دانشگاه که تشکیل شده می‌تواند نقش اثرگذاری در تحقق این اهداف مهم داشته باشد، دانشگاه باید حرف برای گفتن در زمینه رفع چالش‌ها و مشکلات جامعه داشته باشد.

وی افزود: متأسفانه گاهی می‌بینیم که هر بخشی سیاست خودش را دارد در حالی که بخش‌های مختلف اجرا در جامعه باید از نتایج تحقیقات و پژوهش‌های کاربردی دانشگاهیان و پژوهشگران استفاده کنند؛ ارتباط بین دانشگاه و بخش‌های اجرایی و خصوصی جامعه باید یک ارتباط مستمر و قوی برای رفع چالش‌ها و مشکلات باشد؛ مدیریت ارتباط با جامعه و کارآفرینی دانشگاه لرستان اقدامات خوبی در این راستا انجام داده ولی هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب، فاصله داریم؛ مثلا راه‌اندازی پژوهشکده زنبور عسل در دانشگاه لرستان ایجاد شده تا ارتباط بین تولیدکنندگان عسل و دانشگاه در جهت رفع مشکلات این حوزه تقویت شود و در سایر بخش‌ها هم همین‌گونه است.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

عزیزی خاطرنشان کرد: یکی از دیگر از اقدامات انجام شده در دانشگاه لرستان از سال ۹۳ تاکنون تقویت دیپلماسی علمی بین‌المللی است. در آن سال دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه لرستان نداشتیم اما الان با کوشش‌های صورت گرفته، ۷۰ تا ۸۰ دانشجوی غیرایرانی داریم که این یک موفقیت است؛ البته دیپلماسی علمی بین‌المللی فقط منحصر در جذب دانشجوی غیرایرانی نیست، باید ارتباط علمی بین دانشگاه لرستان و سایر دانشگاه‌های خارجی را هم گسترش داد و تقویت کرد که توسعه دیپلماسی علمی بین‌المللی است.

رئیس دانشگاه لرستان گفت: در بحث کمیت رتبه ۳۵ و در زمینه کیفیت رتبه ۴۱ را داریم که باید به بحث کیفیت تولید علمی هم توجه بیشتری شود. در بحث تدریس و آموزش نیز باید دانش‌ها به‌روز شوند، درصد اشتغال دانش آموختگان دانشگاه‌های استان لرستان و منطقه بین ۴۵ تا ۴۷ درصد است؛ این یک ضعف بوده ولی همه آن متوجه دانشگاه نیست، بلکه بخشی از آن بازمی‌گردد به وضعیت جامعه که همه دوست دارند شغل دولتی داشته باشند؛ در صورتی که باید دانشجو مهارت‌های لازم را در مدت تحصیل برای کارآفرینی کسب کند و شغل را فقط به عنوان شغل دولتی، تلقی نکند.

وی افزود: این رسالت دانشگاه‌هاست که به گونه‌ای دانشجویان را تربیت کنند تا مهارتهای لازم را بعد از دانش‌آموختگی برای اشتغالزایی و کارآفرینی داشته باشد، توسعه رشته‌های تحصیلی دانشگاهی نیز باید با توجه به وضعیت جامعه صورت گیرد و از توسعه رشته‌های تحصیلی بین رشته‌ای حمایت کرد.

عزیزی یادآور شد: ما قبلا ۲۲ دانشیار در دانشگاه لرستان داشتیم که الان به تعداد ۸۰ دانشیار افزایش یافته است، قبلا تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه لرستان با مرتبه استاد تمام، ۷ نفر بود در حالی که الان داریم به عدد ۲۰ نزدیک می‌شویم که دارای مرتبه استاد تمامی هستند؛ این دستاوردها همگی با تلاش‌ها و کوشش‌های اعضای هیئت علمی دانشگاه لرستان حاصل شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا1 روز قبل
اتحادیه صنف پوشاک تهران به منظور حمایت از طراحان و تولیدکنندگان داخلی، حضوری فعال در نهمین جشنواره فجر مد و لباس داشت و طی آن عوامل دخیل در طراحی، تولید و عرضه پوشاک ایرانی شناسایی و در جهت به کار گیری آنان در عرصه بازار برنامه ریزی جامعی انجام شد. در بخش کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی نیز آفاق امیریان، راضیه ابراهیمیان، مهرتاش رزمجو و حسین خسروی، شایسته تقدیر شناخته شده و لوح تقدیر دریافت کردند. در بخش مسابقه طراحی زنده «پایپوش» نیز در بخش مردانه، به رتبه نخست به حسنا حق‌پرستی، رتبه دوم؛ فاضل زارع الیاتو، رتبه سوم؛ لیلی خرمن‌دار لوح تقدیر جشنواره اهدا شد. به منظور تقدیر از غرفه‌های برتر بخش مؤسسات و خانه‌های مد نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر به ندا سورمه مؤسسه هنری «مد سبز پایدار»، آیدین جوانی مؤسسه هنری «مد و هنر مهرازی»، آرش حسامی گروه تولیدی کیف و کفش «ویزلند» و مرال نظری مؤسسه هنری «مرال نظری» نیز لوح تقدیر اهدا شد. لازم به ذکر است که آیین پایانی نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر با حضور مسئولان، دست اندرکاران و علاقمندان این حوزه روز یکشنبه ۴ اسفند در تالار وحدت برگزار می‌شود و طی آن از نفرات برگزیده جشنواره در بخش طراحی تقدیر خواهد شد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در جلسه اخیر شورای پروانه ساخت آثار غیرسینمایی، برای داستانی بلند «بوسه در باران» به تهیه کنندگی سیدمحمد قاضی، کارگردانی سیدیاسر اجاق فقیهی و نویسندگی امیرمهدی صادقی، داستانی بلند «پریا دختر پروانه» به تهیه‌کنندگی پریسا عشقی، کارگردانی و نویسندگی رضا بهشتی و سریال «پروانه» به تهیه کنندگی و کارگردانی عباس رافعی و نویسندگی علیرضا بیاتی پروانه ساخت صادر شد. همچنین در این جلسه با ساخت یک عنوان داستانی کوتاه موافقت شد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
بازی‌اش در «ماهورا»، «متروپل» و «رستگاری در هشت و بیست دقیقه» ایفای نقش کرده و نامش با «آقای رئیس‌جمهور» سر زبان‌ها افتاد. به خاطر دستمزد هرکاری را نپذیرم؛ این رویکرد و روندی است که تا به امروز هم ادامه داشته است. متأسفانه چند سالی است که کارهایی به این نیت و تفکر ساخته می‌شود که مخاطب را به سالن سینما بکشاند. من به عنوان بازیگر هرکاری نمی‌کنم که مخاطبم بخندد و هیچ‌وقت به هر بهایی در سریال یا فیلمی بازیگر نمی‌شوم؛ چون ما در برابر آثاری که ارائه می‌دهیم مسئولیم. اگر این روزها صحبت‌هایی شنیده می‌شود به خاطر این دلگیری‌ها و مشکلات است.
تابناکتابناک1 روز قبل
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه استخدام همه معلمان حق التدریس ممکن نیست، گفت: نباید این انتظار و تصور غلط را در میان معلمان نسبت به مصوبه مجلس ایجاد کرد. سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره روند اجرای قانون استخدام نیروهای حق التدریس، اظهار کرد: دولت در اجرای قانون استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی به نحوی عمل کرد که مجلس مجبور به تدوین استفساریه تبصره ۱۰ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش شد تا قانون به درستی اجرایی شود. نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آموزش و پرورش می‌تواند بخش بزرگی از مشکلات نیروهای حق التدریس را برطرف کند، افزود: البته از سوی دیگر این تصور ایجاد که قانون مجلس سعی دارد تمامی نیروهای حق التدریس را به استخدام آموزش و پرورش در آورد که چنین چیزی ممکن نیست. معلمان با چه شرایطی می‌توانند جذب آموزش و پرورش شوند؟ وی ادامه داد: در قانون استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، قید شده معلمان در رشته‌های مورد نیاز آموزش و پرورش، در مقطع تحصیلی و با جنسیت مورد نیاز آموزش و پرورش و نهایتا در استان و شهرستان مد نظر آموزش و پرورش این استخدام‌ها صورت گیرد. سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه در مقطع کنونی نمی‌توان آموزش و پرورش را متهم به تخلف کرد، گفت: اما تعلل و سهل انگاری در قبال نیروی انسانی و قانون استخدام نیروهای حق التدریس مشهود است که ما را به وضعیت امروز رسانده و موجب نارضایتی معلمان حق التدریس شده است.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
آن‎ها تمرینات زیادی را پشت سر می‌گذارند، ولی …***فیلم سینمایی «ارباب الوار» به کارگردانی «بری اندرسون»، جمعه ۲ اسفند ماه ساعت ۲۳:۵۰ از شبکه دو سیما روی آنتن می‎رود. ***فیلم سینمایی «پرواز» به کارگردانی «ویبو پوری»، جمعه دوم اسفند ماه ساعت ۳۰ دقیقه بامداد از شبکه سه سیما پخش می‌شود. ***فیلم سینمایی «شش درجه زیر صفر: معجزه در کوهستان» به کارگردانی «اسکات واو»، جمعه دوم اسفند ماه ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه چهار روی آنتن می‌رود. ***فیلم تلویزیونی «آواز آب‌ها» به کارگردانی «احسان صادقی جهانی»، جمعه دوم اسفند ماه ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه شما پخش می‎شود. شبکه کودکانیمیشن سینمایی «بالتو، در جستجوی گرگ‎ها» به کارگردانی «پیل وینستون»، پنجشنبه اول اسفند ماه ساعت ۱۴ از شبکه کودک پخش خواهد شد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
محمدحسین گروسی‌نژاد، شاعر البرزی درگذشت. اشعار او، بیشتر جنبه عارفانه و معنوی داشت و بیشتر آثار او در قالب غزل قرار می‌گرفت. محمدحسین گروسی نژاد، شاعر، نویسنده و صاحب کتاب مجموعه شعر «از الهام تا عرفان» روز گذشته (سه شنبه ۲۹بهمن) درگذشت. گروسی نژاد در دوران مدیریتی خود در پست‌هایی همچون مدیرکل دارایی، رئیس دفتر تشریفات، کارگزینی و … خدمت کرده بود. معصومه کاظمی‌پور، شاعر و مسئول انجمن ادبی ادیبان فرزانه البرز، درخصوص ویژگی‌های شعری گروسی‌نژاد گفت: «اشعار مرحوم گروسی‌نژاد، بیشتر جنبه عارفانه و معنوی داشت و بیشتر آثار او در قالب غزل قرار می‌گرفت.» او افزود: «بیشتر غزل‌های محمدحسین گروسی‌نژاد تغزل خداوند بود و کمتر به مسائل دنیایی می‌پرداخت.» مسئول انجمن ادبی ادیبان فرزانه البرز گفت: «سال گذشته کتاب مجموعه شعر «از الهام تا عرفان» به تالیف آن مرحوم توسط انجمن ادیبان فرزانه البرز و در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز با حضور شاعران و هنرمندان رونمایی شد.»

نظرها

اخبار بیشتر