جانسون برای کسب اکثریت در پارلمان دست به قمار زده است/ انتخابات پیش رو بیش از هر چیز بر ماهیت برگزیت متمرکز خواهد بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. بین‌المللی

جانسون برای کسب اکثریت در پارلمان دست به قمار زده است/ انتخابات پیش رو بیش از هر چیز بر ماهیت برگزیت متمرکز خواهد بود

ایلناخبرگزاری ایلنا |
استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی گفت: آنچه بیش از همه چالش‌برانگیز بوده عدم دستیابی به اکثریت در پارلمان است؛ امری که می‌تواند نتیجه فاجعه‌بار دیگری برای کشور به دنبال داشته باشد: برگزاری انتخابات مجدد در سال ۲۰۲۰.

جانسون برای کسب اکثریت در پارلمان دست به قمار زده است/ انتخابات پیش رو بیش از هر چیز بر ماهیت برگزیت متمرکز خواهد بود - 1

«نیکلاس کول» تاریخ‌دان، استاد و رئیس بخش دیپلماسی بخش ارتباطات و روزنامه‌نگاری در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی است. وی پیش‌تر استاد تاریخ دانشگاه بیرمنگام بود و از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ ریاست دپارتمان مطالعات آمریکایی در دانشگاه لستر را نیز برعهده داشت. حوزه تحقیقات وی اروپا، سیاست بریتانیا و مطالعات در زمینه سیاست خارجی را در بر می‌گیرد. از آثار این تاریخدان و تحلیل‌گر نامدار می‌توان به «فروش جنگ»، «جنگ سرد و آژانس‌های اطلاعاتی ایالات متحده؛ پروپاگاندای آمریکا و دیپلماسی عمومی» اشاره کرد.

پروفسور نیکلاس کول با اشاره به انتخابات سراسری پیش رو در بریتانیا و ادامه تنش سیاسی در این کشور به خبرنگار ایلنا گفت: بریتانیا در حالی روز پنج‌شنبه به استقبال انتخابات می‌رود که وضعیت سیاسی در این کشور همچنان پرتنش است. این البته باعث شده همه‌چیز درباره این انتخابات به‌نظر غیرقابل‌پیش‌بینی و غیرمعمول به‌نظر آید. «بوریس جانسون» نخست‌وزیر بریتانیا، با مطرح کردن ایده انتخابات دست به قمار بزرگی زده است تا بتواند بالاخره آن مجلسی را که حقیقتا می‌خواهد در دست گیرد. نکته مهم درباره این ماراتن انتخاباتی اینجاست که برنده می‌تواند بالاخره سرنوشت برگزیت را بعد از گذشت بیش از سه سال از همه‌پرسی تهیین کند.

وی افزود: «جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر، نیز این انتخابات را فرصتی مغتنم برای خود می‌داند تا بتواند نمایندگان متبوع خود را روانه پارلمان کرده و آن نسخه‌ای از برگزیت را که به آن اعتقاد دارد پش ببرد. این در حالی است که کوربین در صورت پیروزی حتی ممکن است درباره خروج از اتحادیه اروپا بار دیگر همه‌پرسی برگزار کند. بنابراین، انتخابات پیش رو بیش از هر چیز بر ماهیت برگزیت متمرکز است.

جانسون برای کسب اکثریت در پارلمان دست به قمار زده است/ انتخابات پیش رو بیش از هر چیز بر ماهیت برگزیت متمرکز خواهد بود - 6

این نویسنده و روزنامه‌نگار بریتانیایی با اشاره به سناریوهای پیش رو در رابطه با نتایج انتخابات گفت: تا به اینجای کار، بیشتر نظرسنجی‌ها از پیروزی جانسون حکایت دارد. آخرین نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که محافظه‌کاران با ۱۴ درصد امتیاز از حزب کارگر پیشی گرفته‌اند. این را هم باید در نظر گرفت که این اختلاف پیشتر ۹ درصد بود. بر اساس این نظرسنجی، میزان حمایت از حزب جانسون به ۴۵ درصد رسیده و میزان حمایت از حزب کارگر با دو امتیاز سقوط به ۳۱ درصد رسیده است.

وی در ادامه عنوان کرد: البته این را باید در نظر گرفت که این خود پیروزی بزرگی برای حزب کارگر تلقی می‌شود، چراکه در ماه می‌میزان حمایت از این حزب حدود ۲۶ درصد بود. اما کوربین با ارائه طرح‌هایی برای افزایش مالیات‌ها و همچنین حمایت از بیمه سلامت عمومی نظر شماری را به خود جلب کند. اما تا به اینجای کار این نشان می‌دهد که چنین ترفندی برای شکست کامل جانسون کافی نیست. اما این را هم باید در نظر گرفت که در سیاست همه‌چیز پس از برگزاری انتخابات تعیین می‌شود و در نتیجه نمی‌توان چندان به این نظرسنجی‌ها دل بست.

نکته دیگری که نباید از یاد برد این است که هیچ‌یک از احزاب رقیب ممکن است نتوانند اکثریت را در پارلمان از آن خود کنند. چنانچه جانسون نتواند این اکثریت را در دست گیرد، قمارش با شکست مواجه شده و تمامی برنامه‌هایش برای به سرانجام رساندن برگزیت و توافق با آمریکا و غیره به خطر می‌افتد. این در حالی است که اگر نتیجه انتخابات کاملا به ضرر جانسون تمام شود، حتی این احتمال وجود دارد که کوربین کرسی نخست‌وزیری را نیز تصرف کند.

جانسون برای کسب اکثریت در پارلمان دست به قمار زده است/ انتخابات پیش رو بیش از هر چیز بر ماهیت برگزیت متمرکز خواهد بود - 11

این استاد دانشگاه در رابطه با سیاست‌های احزاب رقیب برای به دست آوردن دل مردم در انتخابات پیش رو گفت: همان‌طور که گفتم، برگزیت و بیمه سلامت عمومی مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده در انتخابات پیش رو است. حزب محافظه‌کار وعده داده که برگزیت را بالاخره به سرانجام برساند و آن را تایید کند. از سوی دیگر، حزب کارگر نیز تمرکز خود را بر مذاکره مجدد بر سر برگزیت گذاشته است و خواستار برگزاری همه‌پرسی پس از گذشت شش ماه است. به نظر من، این خود باعث شده که مردم تا حدودی از این حزب رویگردان شوند، چراکه آنچه بیش از همه برای مردم اهمیت دارد خاتمه یافتن این برزخ سه ساله است. بازوی اقتصادی کوربین اما از جانسون قوی‌تر است. وی وعده داده که صندوق ملی حمل‌ونقل ایجاد کند تا در زیرساخت‌های این بخش از بریتانیا سرمایه‌گذاری شود. او همچنین وعده داده تا مالیات دهک‌های بالای جامعه را افزاش دهد و صنایع اصلی کشور را ملی کند. خب در مقایسه برنامه جانسون برای افزایش بدهی‌های بریتانیا در جهت سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها، حزب کارگر حرف‌های بیشتری برای گفتن دارد. اما در نهایت بعید به نظر می‌رسد که این موضوع بتواند به سود کوربین تمام شود. لااقل نظرسنجی‌ها که چنین نشان می‌دهد.

نیکلاس کول در ادامه گفت: آنچه بیش از همه چالش‌برانگیز بوده عدم دستیابی به اکثریت در پارلمان است، امری که می‌تواند نتیجه فاجعه‌بار دیگری برای کشور به ارمغان داشته باشد؛ برگزاری انتخابات مجدد در سال ۲۰۲۰.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ساعت قبل
الصفدی تأکید کرد که موضع اردن در خصوص مسئله فلسطین روشن است و ما خواهان صلح عادلانه و فراگیر برای پایان دادن به منازعه فلسطینی-اسرائیلی هستیم. وزیر خارجه اردن همچنین روابط این کشور با روسیه را ستود و بر اهمیت ایفای نقش روسیه در حل منازعات منطقه‌ای تأکید کرد. او با اشاره به اینکه راه‌حل دو دولت تنها راه حل منازعه فلسطینی-اسرائیلی است، درباره اقدامات یکجانبه رژیم صهیونیستی هشدار داد و گفت که «این (هشدار) شامل هر گونه الحاق دره اردن نیز می‌شود و ما درباره تغییرات در واقعیت تاریخی منطقه نیز هشدار می‌دهیم». طبق گزارش وبگاه اردنی «عمون»، وزیر خارجه روسیه نیز بر پایبندی به قطعنامه‌های سازمان ملل و طرح صلح عربی درباره مسئله فلسطین تأکید کرد. او افزود که «موضع ما و اردن در خصوص سازوکار حل مسئله فلسطین یکسان است».
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ساعت قبل
وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که معاون وزیر خارجه این کشور در جریان دیدار با وزیر مشاور قطر در امور خارجه در دوحه درخصوص بحران لیبی، سوریه و یمن به بحث و تبادل نظر پرداخت. اعتمادآنلاین| وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر خارجه روسیه با سلطان المریخی، وزیر مشاور قطر در امور خارجه امروز (چهارشنبه) در دوحه دیدار کرد و در جریان این دیدار دو طرف در خصوص مسائل مهم خاورمیانه و شمال آفریقا، حل سریع بحران‌های لیبی، سوریه و یمن با تکیه به قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت گفت‌وگو کردند. یکی دولت توافق ملی لیبی که مقر آن طرابلس است و از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده و دیگری دولت موقت در شرق لیبی با ریاست عبدالله الثنی که پارلمان طبرق و ارتش «ملی» لیبی به رهبری خلیفه حفتر از آن حمایت می‌کنند. اخیرا نیروهای خلیفه حفتر عملیاتی را علیه دولت توافق ملی لیبی در طرابلس آغاز کردند که موجب درگیری‌های شدید میان دو طرف شده است. ترکیه نیز برای حمایت از نیروهای دولت توافق ملی لیبی مستشارانی را به این کشور اعزام کرده است و از آن سو امارات و مصر از نیروهای حفتر حمایت می‌کنند.
ایرناایرنا2 ساعت قبل
در این حال، سراج‌الدین مهرالدین وزیر امور خارجه تاجیکستان روز سه‌شنبه تاکید کرد: ‌ این اظهارات عبدالله نوجوانوف (Abdullo Navjuvonov) رئیس پلیس استان سغد نظر شخصی او بوده است. او در جلسه‌ای رسمی این حرف را مطرح نکرده و موضع رسمی تاجیکستان نبوده است. وزیر خارجه تاجیکستان تاکید کرد: ‌ مواضع رسمی ما درباره مسائل مرزی در جلسات کمیسیون‌های بین‌دولتی دو کشور مطرح می‌شود. تنها معاون نخست وزیر که ریاست مشترک این کمیسیون را از سوی تاجیکستان بر عهده دارد و وزارت امور خارجه تاجیکستان حق بیان مواضع رسمی تاجیکستان را دارند. در مناطق باقیمانده مورد بحث هر سال نزاع‌هایی رخ می‌دهد که گاها منجر به دعوای ساکنان مناطق مرزی و حتی شلیک گلوله میان مرزبانان تاجیک و قرقیز می‌شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 ساعت قبل
نخست وزیر موقت عراق امروز (چهارشنبه) نسبت به خطر ایجاد خلأ جدید در قانون اساسی به دلیل به تاخیر افتادن تشکیل کابینه هشدار داد و گفت اگر تا دوم مارس کابینه جدید تایید نشود استعفا می‌دهد. طبق قانون اساسی کاندیدای جدید باید ظرف ۱۵ روز از تاریخ استعفا تعیین می‌شد اما تاخیر زیادی از آن تاریخ داشیم و در اوایل فوریه محمد توفیق علاوی تعیین شد و این امر بحران روند سیاسی بلکه بحران گروه‌ها و نهادهای قانونی مربوط به آن را نشان داد. نخست وزیر مستعفی عراق در ادامه از همه فراکسیون‌های سیاسی، پارلمان، افکار عمومی و تصمیم‌گیرندگان کشور خواست در مسیر سهولت بخشی به ماموریت علاوی در تشکیل کابینه و پشت سر گذاشتن موانع بزرگ و ساختگی گام بردارند. عبدالمهدی در ادامه گفت: اینکه بخواهم پس از دوم مارس به مسؤولیت‌هایم ادامه دهم، نادرست است و تنها راهی که پیش رویم است، راه‌حل‌های ذکر شده در قانون اساسی است. هدفم از همه اینها کمک به کابینه آتی و توقف نقض قانون اساسی است که بر خلاف منافع کشور و ساختار دموکرات آن انجام می‌شود.
ایلناایلنا1 ساعت قبل
وزیر دفاع دولت مستعفی یمن امروز- چهارشنبه از حادثه انفجار مین در جبهه «صرواح» واقع در غرب «مأرب» جان سالم به در برد. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری روسیا الیوم، یک منبع نظامی گزارش داد که «محمد علی المقدشی»، وزیر دفاع دولت مستعفی یمن از حادثه انفجار مین در منطقه «صرواح» واقع در غرب «مارب»، جان سالم به در برد. این منبع تاکید کرد که مین هنگام حضور مقدشی در این منطقه منفجر شده و تعدادی از افراد همراه وی کشته و زخمی شده­‌اند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین4 ساعت قبل
پیام خوزستان - ایسنا/خوزستان فیلم‌ کوتاه «برای او» ساخته‌ سید مرتضی سبزقبا برای حضور در بخش مسابقه‌ نخستین جشنواره‌ ملی فیلم کوتاه «ساباط» یزد انتخاب شد. هیات انتخاب جشنواره متشکل از ابوذر حیدری، سید محمدجواد صداقت‌کشفی و امیررضا وزیری از میان فیلم‌های ارسال شده به دبیرخانه، ۱۷ فیلم کوتاه داستانی را برای حضور در بخش مسابقه‌ نخستین جشنواره‌ ملی فیلم کوتاه «ساباط» انتخاب کردند. به گزارش ایسنا، فیلم «برای او» علاوه بر حضور در پنجمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کوتاه «GULF» دبی، پنجمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کوتاه «FICBUEU» اسپانیا، دومین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کوتاه «PUNE» هندوستان، دوازدهمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم «Third Eye» هندوستان، جشنواره‌ بین‌المللی فیلم «پنج قاره» ونزوئلا، دومین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم «Playbutton» هندوستان، دوازدهمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم مقاومت کرمان، بیست‌ونهمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کوتاه تهران و چهل‌ودومین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم رشد تهران، جایزه‌ بهترین فیلم جشنواره‌ سکانس بیداری آبادان، جایزه‌ بهترین فیلم جشنواره‌ منطقه‌ای سینمای جوان افلاک خرم‌آباد، جایزه‌ بهترین فیلم نخستین جشنواره‌ ملی فیلم روایت سرخ تهران، جایزه‌ بهترین فیلم نخستین جشنواره‌ ملی ایران ۱۴۰۴ تهران و نیز جایزه‌ بهترین فیلم هفتمین جشنواره‌ ملی فیلم کوتاه وارش مازندران را دریافت کرده است. فیلم داستانی «برای او» در مدت زمان ۱۶ دقیقه در حوزه‌ هنری استان خوزستان تهیه و تولید شده است. نخستین جشنواره‌ ملی فیلم کوتاه «ساباط» با موضوع میراث جهانی، تاریخی و معنوی از ۲۰ تا ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ در پردیس سینمایی جام‌جم یزد برگزار خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر