چرا تامین مسکن در شهرهای بزرگ برای خانه اولی‌ها امکان‌پذیر نیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
چرا تامین مسکن در شهرهای بزرگ برای خانه اولی‌ها امکان‌پذیر نیست؟

چرا تامین مسکن در شهرهای بزرگ برای خانه اولی‌ها امکان‌پذیر نیست؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
دنیای اقتصاد نوشت : طرح اقدام ملی مسکن در حالی هم‌اکنون در مرحله ثبت‌نام از متقاضیان استان‌ها و شهرهای مختلف قرار دارد که مسوولان بخش مسکن سهمیه ۲۰۰ هزار واحدی از مجموع ۴۰۰ هزار واحد برنامه‌ریزی شده برای ساخت در قالب این طرح را برای شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها در نظر گرفته‌اند.

این سهم ۲۰۰ هزار واحدی در حالی برای متقاضیان مسکن شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها تعریف شده است که مکان ساخت این واحدها نیز از سوی مسوولان مسکن اعلام شده است.

مسوولان وزارت راه و شهرسازی به صراحت اعلام کرده‌اند از آنجا که در شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها زمین دولتی در اختیار نیست و هزینه تامین زمین برای اجرای طرح اقدام مسکن زیاد است، سهمیه ۲۰۰ هزار واحدی در نظر گرفته شده برای متقاضیان مسکن این گروه از شهرها در شهرهای جدید واقع در حومه کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ احداث خواهد شد. این موضوع نشان می‌دهد سیاست‌گذاری دولت در راستای اجرای طرح اقدام ملی برای متقاضیان مسکن ساکن در شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها به گونه‌ای تدارک دیده شده است که افراد فاقد مسکن این شهرها که قصد ورود به طرح اقدام ملی برای خانه‌دار شدن دارند باید بدانند که سکونت آنها پس از واگذاری این واحدها حداقل به فاصله ۱۵ تا ۲۰ کیلومتری از شهر مادر (کلان‌شهر یا شهر بزرگ) خواهد بود. این موضوع اخیرا نیز از سوی متولی طرح اقدام ملی مسکن مورد تاکید قرار گرفته است. با این حال هم‌اکنون این سوال ایجاد می‌شود که آیا تامین زمین در کلان‌شهرها امکان‌پذیر نیست و تقاضای مسکن این شهرها برای پاسخگویی در قالب یک طرح خانه‌سازی دولتی باید حتما به دلیل فقدان زمین قابل ساخت وساز به شهرهای جدید و حومه کلان‌شهرها منتقل شود؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد تامین مسکن خانه‌اولی‌ها در کلان‌شهرها به شکل محدود امکان‌پذیر است؛ اما نکته‌ای که در این زمینه وجود دارد آن است که تحقق این هدف یعنی تامین مسکن خانه‌اولی‌ها در داخل شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها به سادگی و سهل‌الوصولی مسیری که هم‌اکنون متولی طرح اقدام ملی مسکن برای این موضوع در نظر گرفته است (ساخت مسکن در شهرهای جدید) نیست.این مسیر نسبت به مسیر فعلی هم ‌زمانبرتر است و هم به عزم و اراده و همکاری جدی دولت و شهرداری و مجموعه متولیان اجرای این طرح نیاز دارد. مهم‌ترین مسیر تامین مسکن خانه‌اولی‌ها در قالب طرح اقدام ملی مسکن به نوسازی بافت فرسوده و تامین مسکن در محدوده‌های هدف نوسازی مربوط می‌شود. می‌توان طرح اقدام ملی مسکن را به‌صورت محدود در بافت‌های فرسوده کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ اجرا کرد. به این ترتیب نه تنها بخش قابل‌توجهی از بافت‌های فرسوده شهری نوسازی و بهسازی می‌شوند بلکه بخشی از تقاضای مسکن خانه‌اولی‌ها در قالب طرح اقدام ملی در درون کلان‌شهرها وشهرهای بزرگ پاسخ داده می‌شود. هم‌اکنون بافت‌های فرسوده شهری امکان افزایش ظرفیت سکونتی به میزان حداقل دو برابر را دارند. به این معنا که در صورت تبدیل هر کدام از تک‌پلاک‌های فرسوده شهری که هم‌اکنون یک خانوار در آن سکونت دارد به واحدهای مسکونی دو طبقه، یک خانوار دیگر نیز در این محدوده‌های شهری امکان سکونت پیدا می‌کند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

این موضوع برای متولی بخش مسکن و مجموعه دولت نیز کم‌هزینه‌تر از حالتی است که واحدهای طرح اقدام ملی در شهرهای جدید ساخته شود. چرا که ساخت وساز در بافت‌های فرسوده به دلیل تامین و مهیا بودن خدمات زیربنایی، در نهایت برای دولت ارزان‌تر از ساخت وساز در مناطقی که از خدمات شهری برخوردار نیستند، تمام می‌شود. دولت می‌تواند بخشی از این هزینه را برای جلب سرمایه‌گذار به بافت‌های فرسوده و به‌عنوان مشوق برای سازندگان اختصاص دهد.البته وجود ظرفیت در بافت‌های فرسوده برای اجرای طرح اقدام ملی به معنای تاکید بر رویکرد برج‌سازی و مرتفع‌سازی و انبوه‌سازی در این مناطق شهری نیست. چرا که شهرهای بزرگ وکلان‌شهرها در شرایط فعلی به هیچ وجه به لحاظ ظرفیت‌های زیستی (محیط زیست، کیفیت هوا، تامین آب شرب، ترافیک و …) گنجایش انبوه‌سازی و تحمیل بارگزاری سنگین جمعیتی را ندارد اما ساخت دو واحد روی یک تک پلاک فرسوده به شکل محدود می‌تواند پتانسیل مناسبی برای تامین مسکن خانه‌اولی در داخل محدوده شهری در قالب طرح جدید خانه‌سازی دولتی باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم51 دقیقه قبل
در نهایت متوفی با نظارت بهداشتی دفن می‌شود، نه اینکه او را به خانواده تحویل دهند. پیگیری‌های خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم از بهشت‌زهرا حکایت از آن دارد که شایعات درباره شیوه خاص تدفین متوفیان مبتلا به کرونا به هیچ عنوان صحت ندارد. سازمان بهشت زهرا (س) تمهیداتی را برای دفن این افراد پیش بینی کرده اما این تمهیداتی به‌گونه‌ای نیست که نشان‌دهنده شیوه خاص و نگران‌کننده برای شهروندان باشد. بر همین اساس سالن تطهیر جداگانه‌ای با حضور غسال و یا غساله‌ها و با لباس‌های خاصی برای شستن این افراد پیش بینی شده است. ضمن اینکه دفن این افراد نیز مانند سایر افراد بر اساس موازین دینی و شرعی از جمله خواندن نماز میت و تلقین انجام می‌شود و هیچ اقدام خاص و جدیدی برای دفن انجام نمی‌شود؛ ضمن اینکه قطعه‌ای جداگانه‌ای برای این افراد در نظر گرفته نشده است.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، سید مرتضی سقائیان‌نژاد آموزش کارکنان شهرداری از جمله کارگران فضای سبز و خدمات شهری و پاکبانان شهر قم در خصوص پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار را یادآور شد و بیان داشت: لوازم بهداشتی مورد نیاز از جمله ماسک و دستکش به تعداد کافی تهیه و از طریق مناطق و نواحی شهرداری قم در اختیار کارگران و پاکبانان قرار گرفته است. وی در ادامه همکاری و تعامل با نهادهای استانی از جمله دانشگاه علوم پزشکی، اداره کل مدیریت بحران و اداره کل پدافند غیرعامل را از دیگر اقدامات شهرداری قم در این زمینه دانست و ادامه داد: در صورت نیاز تمامی امکانات شهرداری قم در مجموعه ستاد، سازمان‌های تابعه و مناطق هشتگانه با آمادگی کامل در اختیار مجموعه استان قرار خواهد گرفت. شهردار قم ارائه آموزش‌های شهروندی با استفاده از ظرفیت تبلیغات محیطی و اقدامات فرهنگی را از دیگر اقدامات شهرداری قم عنوان کرد و گفت: ظرفیت‌های مختلف تبلیغات شهری با همکاری دانشگاه علوم پزشکی به این مهم اختصاص یافته است و ویژه‌برنامه‌های فرهنگی نیز برای آشنایی و شناخت شهروندان از ویروس کرونا در دست اجراست. سقائیان‌نژاد با اعلام آمادگی کامل ناوگان حمل و نقل عمومی را برای خدمت‌رسانی به شهروندان و سرویس‌دهی در سطح شهر، بیان داشت: پاکسازی، شستشو و ضدعفونی ناوگان اتوبوس‌رانی به صورت مستمر انجام می‌گیرد و تمهیدات لازم برای آموزش رانندگان تاکسی و رعایت نکات بهداشتی در این ناوگان نیز توسط سازمان تاکسیرانی انجام گرفته است. وی در پایان اعلام کرد: شهرداری قم تا اتمام شرایط ویژه و حساس کنونی در خصوص شیوع بیماری کرونا، ضمن آماده‌باش کامل، با تمام توان و ظرفیت در خدمت شهروندان بوده و همکاری‌های لازم را با نهادها و دستگاه‌های اجرایی در این خصوص خواهد داشت.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- معاون کل وزارت بهداشت به تشریح آخرین آمارها در خصوص مبتلایان و فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا پرداخت. اقدامات وزارت بهداشت برای مقابله با کروناحریرچی با اشاره به اقدامات انجام شده در وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا، افزود: از زمانی که این ویروس در چین شناسایی شد گروه‌های مختلف در وزارت بهداشت با آمادگی کافی آموزش‌های لازم را ارایه کرده‌اند. معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر ثبات نسبی در شهر قم و سایر شهر‌ها نیز حاکم شده است، گفت: امیدواریم مشکل را به حداقل ممکن برسانیم. معاون کل وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه اکنون زمان رقابت‌های سیاسی نیست، گفت: موضوع کرونا ملی است باید دست به دست هم بدهیم تا از آن خارج شویم. وی همچنین در خصوص نحوه تدفین مبتلایان به کرونا، گفت: طبق پروتکل سازمان جهانی بهداشت این موضوع انجام می‌شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین50 دقیقه قبل
مهدی رضایی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران در نشستی با مسؤولان بیمارستان یاس، افزود: با توجه به شرایط کشور، همه بیمارستان‌های تابعه موظف هستند علاوه بر خدمات اورژانس، بخش‌هایی را هم برای بستری و خدمات دهی به بیمارانی در نظر بگیرند که موارد شدید کرونا در آن‌ها مشاهده می‌شود. وی اظهار داشت: با توجه به ارزیابی‌هایی که در سطح وزارت بهداشت و دانشگاه صورت گرفته مقرر شد به جای پراکندگی در کل سطح بیمارستان‌های تابعه مواردی که مبتلا به این ویروس و یا مشکوک به ابتلا هستند، به صورت متمرکز و با رعایت اولویت بیمارستان‌هایی را کامل تخلیه کنیم و به این امر اختصاص دهیم. رضایی ادامه داد: ساختمان بازسازی شده مجاور بیمارستان یاس نخستین اولویت دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده که وارد این فاز خدمتی شود؛ به این صورت که کامل بتوانیم بیماران بستری را انتقال دهیم، همچنین مرجع پذیرش بیمارانی باشد که لازم است برای گرفتن خدمات بستری به این مرکز درمانی ارجاع داده می‌شوند. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه تصمیمات خوبی برای تامین نیروی انسانی متخصص و پرستار که در این مرکز باید ارائه خدمت کنند، گرفته شد، گفت: با مدیران گروه‌ها نیز هماهنگ شد پزشکانی که در وهله اول در گروه‌های تخصصی (طب اورژانس، بیهوشی، داخلی و عفونی) نیاز است را در این مرکز مستقر کنیم. رضایی ادامه داد: تلاش می‌کنیم این مرکز درمانی را به عنوان بیمارستان کاملا اختصاصی به موارد مشکوک به کرونا تجهیز کنیم تا به بیماران مورد نیاز خدمات ارائه دهند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین46 دقیقه قبل
وی گفت: شدت بارش‌های این سامانه تقریبا مشابه بارش‌هایی خواهد بود که در عید امسال تجربه کردیم از اینرو احتمال وقوع سیلاب در این استان‌ها وجود دارد. رییس سازمان هواشناسی در ادامه با اشاره به اینکه سازمان هواشناسی در سطح ستادی و استانی اخطاریه‌هایی را صادر کرده است و استان‌ها آمادگی کامل دارند، گفت: حتی برخی دستگاه‌ها در حال تخلیه برخی مناطق برای جلوگیری از حوادث احتمالی هستند. تاج‌بخش با بیان اینکه در ارتفاعات استان‌هایی که درگیر سامانه بارشی می‌شوند بارش برف خواهیم داشت، تصریح کرد: با این وجود کاهش دمای محسوسی در بیشتر مناطق کشور نخواهیم داشت. وی افزود: بارش‌ها در شهر تهران در حدیست که احتمال آبگرفتگی معابر وجود دارد. در شهر قم نیز احتمال وقوع سیلاب خواهیم داشت.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ساعت قبل
نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران تنها رویداد تخصصی حوزه گردشگری داخلی است که در تقویم سازمان جهانی گردشگری (WTO) به ثبت رسیده و با حمایت و حضور وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور و شرکت‌ها و نهادهای مرتبط از تاریخ ۲۳ الی ۲۶ بهمن ۹۸ با هدف ارائه‌ی دستاوردها و آشنایی با توان و نوآوری‌ فعالان صنعت گردشگری کشور و ظرفیت‌ها و زمینه‌های مختلف سفر برای گردشگران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.

نظرها

اخبار بیشتر