آیا با رستاخیز جوکرها روبه‌رو خواهیم شد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی
آیا با رستاخیز جوکرها روبه‌رو خواهیم شد؟

آیا با رستاخیز جوکرها روبه‌رو خواهیم شد؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
هر چند ریشه اعتراضات امسال فقر بود اما نباید این فقر را به معنای عامیانه اش گرفت. فقیر در معنای جدیدش متفاوت از معنای کلاسیکش شده است. فقیر آن کسی است که نمی‌تواند توانایی هایش را شکوفا کند.

حسین نیازبخش - بعد از اوج گیری اعتراضات اخیر در آبان ۹۸ بسیاری از این گفتند که فقر علت اصلی این اعتراضات بود. شاید این حرف تا حدی درست باشد اما باید کمی موشکافانه ‌تر به این قضیه نگریست. برای فهم بهتر بیایید واژگان مربوط به «فقر» را تحلیل کنیم.

واژه شناسی فقر

به طور کلی فقر یا تهیدستی یا تنگدستی به معنای وضعیتی است که فرد فاقد میزان معینی دارایی‌های مادی یا پول باشد. اما واژه «فقر» معنایی وسیع‌تر را به ما عرضه می‌کند. فقر در لغت به معنی فرودآمدن حادثه بر کسی و شکستن مهره های پشت او است به نحوی که شخص مربوطه نتواند از جای خود تکان بخورد. در حقیقت به لحاظ لغوی، شخص فقیر قصد ایستادن و حرکت را داشته و نسبت به وضعیت خود نیز شعور دارد اما به علت مشکل کمر نمی‌تواند حرکت کند. همچنین طبق گفته برخی لغت شناسان، فقر به معنی عمل استخوان بریدن بینی شتر بوده تا حیوان رام گردد.

عبارات شبیه به فقر نیز معنای لغوی خاصی دارند که کمتر به آن توجه شده است. بسیاری برای اشاره به فقرا از کلمه مستضغف استفاده می‌کنند. واژه «مستضعف» از ریشۀ (ض ع ف) و در باب استفعال است و به معنای کسی است که او را به ضعف کشانده و در بند و زنجیر کرده‌اند. این شخص آگاه است؛ دیگران را می‌بیند که آزادانه حرکت می‌کنند اما قادر نیست اقدامی انجام دهد. طبق روایتی دیگر، مُسْتَضْعَفْ در لغت به کسی گویند که دیگران او را ضعیف می‌شمارند. این شخص خود احساس می‌کند قدرتمند است و می‌تواند با قوت کارهایی را انجام دهد اما دیگران اجازه شکوفایی استعدادهای او را نمی‌دهند.

برخی مفسرین معتقدند این واژه در قرآن به کسانى تعلق می‌گیرد که از نظر فکرى، یا بدنى، یا اقتصادى، آن چنان ضعیف باشند و چنان در محدودیت قرار گرفته باشند که بر اثر ناتوانى جسمى یا ضعف مالى و یا محدودیت‌هایى که محیط بر آنها تحمیل کرده، قادر به انجام وظائف خود به طور کامل نبوده و نتوانند مهاجرت کنند.

با بررسی واژه لاتین فقر می‌توان به نتیجه مشابهی رسید. در مورد ریشه واژه poverty به معنی فقر (در زبان انگلیسی)، دو حدس زده شده است. برخی گویند این واژه از ریشه لاتین Pauper است که با واژه یونانی- لاتینی Penia به معنی گرسنه و واژه Ponos به معنی درد هم ریشه است. برخی دیگر، ریشه این واژه را اصطلاح یونانی aporia می‌دانند. Aporia در اصطلاح فلسفی به معنی دغدغه، مساله و ابهام است اما پیش از شکل گیری واژگان فلسفی به معنی «راه به جایی نداشتن» بوده است. به این معنی که شخص دارای aporia علی رغم میل شدید به رهایی، قادر نبود خود را از وضعیتی که در آن گرفتار است برهاند.

جامعه شناسی فقر

آیا با رستاخیز جوکرها روبه‌رو خواهیم شد؟ - 9

اگر این جستار کوتاه در «لغت شناسی» را با تبیینات و نظریات جامعه‌شناسی در باب فقر ترکیب کنیم، می‌توانیم به نتایج جالب توجهی برسیم. فقر در اصطلاح جامعه شناسی و اقتصاد به دو معنای مطلق و نسبی به کار می‌رود. فقر مطلق مربوط به نیازهای انسان در پایین‌ترین سطح ممکن یعنی نیاز به خوراک، پوشاک، آب و سرپناهی برای زندگی است. اگر کسی از این منابع محروم شود فقیر مطلق نامیده می‌شود. گونه‌ دوم فقر، فقر نسبی است که مفهومی به مراتب عام‌تر دارد. این دسته توانایی برآوردن نیازهای اولیه خود را دارند اما نسبت به سایر افراد توانایی تامین سایر نیازهای خود را به دلیل محدودیت مالی ندارند. برای مثال ممکن است کارمندی که برای خرید امکانات عرفی در جامعه مثل خرید کامپیوتر یا تدارک برای یک مسافرت یا دعوت مهمان به خانه، مجبور باشد بیشتر از حد معمول کار کند فقیر به‌حساب می‌آید. به قول یک اقتصاددان، حتی اگر شخصی میلیاردر هم باشد باز اگر درآمد ماهیانه‌اش ۱۰دلار کمتر از باجناقش باشد، فقیر به حساب می‌آید.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

پدیده‌ای نو؛ اعتراض جمعیت باهوش اما خشمگین

جمع مباحث بالا به ما این نکته را یادآور می‌شود که هر چند ریشه اعتراضات امسال فقر بود اما نباید این فقر را به معنای عامیانه‌اش گرفت. فقیر در معنای جدیدش متفاوت از معنای کلاسیکش شده است. فقیر آن کسی است که نمی‌تواند توانایی هایش را شکوفا کند. او از فرصتهای برابر با سایرین بهره مند نیست؛ دائما تحقیر می‌شود؛ کوچک شمرده می‌شود و پایین نگه داشته می‌شود اما می‌داند و به این باور رسیده که جایگاهش فوق همه است. این شخص درد آب و نان ندارد؛ درد دیده شدن دارد. در آرزوهایش خود را در قامت یک سلبریتی، سیاستمدار، کارآفرین، جهانگرد و … می‌بیند اما جایگاه اجتماعیش به نحوی است که حتی به این موقعیت‌ها نزدیک هم نمی‌شود.

حاشیه شهرها؛ مرکز اعتراضات طبقه فقیر جدید

حاصل خروج چنین طبقه‌ نوینی (که بدون شک در اعترضات کلاسیک سابقه نداشته) بسیار نو و عجیب خواهد بود. اعتراضات اخیر ایران به خوبی این را نشان داد. مرکز شلوغی‌ها نه شهرهای بزرگ بود و نه روستاها؛ مرکز فعالیت حاشیه شهرهای بزرگ و شهرکهای نوین بود. بیشتر این شهرکها به شدت مهاجرپذیر بودند. این مهاجرها چه کسانی هستند؟ کسانی هستند که نتوانسته‌اند جایگاه خود را در شهر پیدا کنند و به همین دلیل پس زده شده‌اند. این اتفاقی است که تا پیش از این نیفتاده بود.

معترض جدید موبایل دارد، اینترنت دارد، صاحب خودرو است و رانندگی می‌کند؛ حتی دانشگاه و مدرسه رفته است. هیچ کدام از المانهای فقر مطلق را ندارد اما آرزوهایی در سر دارد که همگی نابود شده‌اند. او مصداق همان کسی است که ضعیف نگه داشته شده است؛ همان کسی که راه به جایی ندارد؛ همان کسی که کمرش طوری شکسته که علیرغم زنده بودن نمی‌تواند زندگی کند.

مشخص است که اعتراضات این طبقه خشن هم خواهد بود. جمعیتی که آرزو و هدف دارد اما به اهدافش نمی‌رسد. این آرزوهای پر پر شده به عقده تبدیل می‌شود و این عقده گشایی خشونت به بار می‌آورد. خشم این جمعیت در صورت سرکوب بیشتر هم خواهد شد. این خشم کم کم تبدیل به تنفر می‌شود. تنفر از که؟ از هر شهروندی که به گمانش جایگاه او را اشغال کرده است؛ از سیاستمدار گرفته تا تاجر میلیاردر و حتی سلبریتی‌ها.

جوکرها در حال تکثیر هستند

آیا با رستاخیز جوکرها روبه‌رو خواهیم شد؟ - 20

نباید فراموش کرد که اتفاقی که درحال وقوع است، خاص ایران نیست. بی جهت نبود که در اعترضات اخیر در لبنان، عراق، شیلی، بولیوی و … معترضین از ماسک «جوکر» استفاده می‌کردند. به نظر می‌رسد جوکرها در حال زنده شدن هستند؛ جماعتی خشمگین اما ترحم برانگیز که با خشمشان همه چیز را می‌سوزانند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الیزابت وارن خواستار توقف اخراج دانشجوی ایرانی شد+فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، الیزابت وارن نامزد پیشتاز حزب دموکرات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در ارتباط با جلوگیری از ورود یک دانشجوی ایرانی از سوی اداره گمرکات و حفاظت مرزی این کشور، رفع بازداشت و جلوگیری از روند اخراج او از آمریکا را خواستار شد. مقام‌های کاخ سفید در حالی که مدعی حمایت از مردم ایران هستند، ویزای معتبر برخی از دانشجویان را باطل و در ورود ایرانی‌ها بسیار سختگیری می‌کنند. این مساله سبب شد تا مدافعان مهاجرت، شامگاه دوشنبه (۳۰ دی‌ماه) در فرودگاه بین‌المللی بوستون لوگان در اعتراض به بازداشت و ابطال روادید معتبر یک دانشجوی ایرانی گردهم آمدند. این دانشجو قرار بود نیم‌سال تحصیلی خود را در دانشگاه نورث ایسترن آغاز کند. در همین رابطه الیزابت وارن روز سه‌شنبه (یکم بهمن‌ماه) در حساب توئیترش در انتقاد به این اقدام خصمانه دولت ترامپ علیه ایرانیان نوشت: این یک دانشجوی ایرانی با روادید از نوع اف‌۱ (F۱ - ویزای درجه اول دانشجویی در آمریکا) و برای پایان تحصیلاتش به آمریکا بازگشته بود.
عصر ایرانعصر ایران3 ساعت قبل
روسای جمهور چین و فرانسه درباره مسائل پیرامون برنامه هسته‌ای گفت‌وگو کردند. به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه گلوبال تایمز، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و شی جین پینگ رئیس جمهور چین امروز (چهارشنبه) در یک تماس تلفنی به گفت‌وگو با یکدیگر پرداختند. مکرون در این گفت‌وگوی تلفنی آغاز سال جدید چینی را به رئیس جمهور شی جین پینگ و مردم چین تبریک گفته و برای آنها سال خوبی آرزو کرده است. بنابر این گزارش، دو طرف همچنین درباره روابط میان دو کشور و به‌علاوه مسائل پیرامون برنامه هسته‌ای ایران رایزنی کرده‌اند. جمهوری اسلامی به تازگی پنجمین و آخرین گام کاهش تعهداتش در توافق هسته‌ای را به‌طور رسمی اعلام کرد.

خواست وزرای اقتصادی دولت از مردم

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، پس از جلسه هیئت دولت، رئیس دفتر رئیس جمهور با یک خبر درباره برجام و واکنش دولت به اقدام کشور‌های ۴+۱ به جمع خبرنگاران آمد. وزیر راه و شهرسازی، نتایج سفر اخیر به اوکراین و دیدار و گفتگوی خود با مقامات این کشور را تشریح کرد. وزیر نیرو هم گفت: میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی تاکنون فراتر از میزان بارش‌های کشور در متوسط دراز مدت و مدت مشابه سال گذشته بوده است. وزیر نیرو همچنین از افزایش بی رویه مصرف گاز خانگی در کشور خبر داد و افزود: اگر در مصرف گاز خانگی صرفه جویی نشود ناچار خواهیم شد در نیروگاه‌های برق از سوخت مایع استفاده کنیم که این مسئله ضمن هدررفت منابع سبب آلودگی هوا خواهد شد. امروز وزرای اقتصادی دولت از مردم خواستند با توجه به کاهش دما و ورود هوای سرد به کشور در مصرف انرژی صرفه جویی کنند.

فیلم/ محاکمه و استیضاح ترامپ در مجلس سنا آغاز شد

خبر فوریخبر فوری21 ساعت قبل

فیلم و تصاویر | جزئیات دیدار وزیران امور خارجه ایران و عمان

همشهریهمشهری1 روز قبل
دو طرف در این دیدار ضمن تاکید بر روابط برادرانه، ممتاز و راهبردی دو کشور در خصوص آخرین تحولات منطقه‌ای گفت وگو و تبادل نظر کردند. سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته از سفر مهم یکی از مقامات کشورهای منطقه خبر داده بود. این دیدار در حالی انجام می‌شود که وزیر امور خارجه روز جمعه در بازگشت از سفر هند در توقف کوتاهی که در مسقط داشت، با همتای عمانی خود دیدار کرده بود. همچنین ظریف هفته گذشته با حضور در مسقط برای شرکت در مراسم گرامیداشت سلطان فقید عمان، با سلطان هیثم بن طارق پادشاه جدید عمان و دیگر مقامات عالی‌رتبه این کشور دیدار کرد. حدود دو هفته پیش نیز یوسف بن علوی برای شرکت در مجمع گفت‌وگوی تهران، به ایران سفر کرده بود.
فارسفارس1 روز قبل
نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس گفت: نمایندگان مجلس طرحی راطرح پیگرد حقوقی علیه دولت انگلستان برای جبران خسارات وارده به اتباع ایرانی تهیه و با بیش از ۱۰۰ امضا آن را برای بررسی به هیأت رئیسه تقدیم کردند. حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان طرحی را با عنوان طرح پیگرد حقوقی علیه دولت انگلستان برای جبران خسارات وارده به اتباع ایرانی با قید یک فوریت تهیه و تدوین کردند. به استناد احترام و اصل حاکمیت کشورها و اعلامیه حقوق جهانی حقوق بشر و حقوق بشردوستانه که توسط دولت انگلستان بارها نقص گردیده است که برای احقاق حقوق اتباع ایرانی برای ویزای جبران خسارت‌های وارده شده نیاز به پیگیر حقوقی دولت ایران را دارد. دولت جمهوری اسلامی ایران مکلف است کارگروهی به منظور جمع‌آوری اسناد، مدارک تکمیلی و برآورد خسارات انسانی و مادی و معنوی اتباع ایرانی تشکیل دهد. تبصره: رئیس کارگروه هر سه ماه یک گزارش عملکرد و اقدامات صورت پذیرفته را به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

قیمت گلکسی اس ۲۰ (Galaxy S۲۰) چقدر است؛ پرچمدار جدید سامسونگ با چه قیمتی عرضه می‌شود؟

تکراتوچند ثانیه قبل

انفجار عامدانه موشک توسط اسپیس ایکس‌؛ چرا ایلان ماسک یک فالکون ۹ را منفجر کرد؟

تکراتوچند ثانیه قبل

ویدیو؛ تبریک تولد هیدتوشی ناکاتا توسط باشگاه آاس رم

طرفداری5 دقیقه قبل

بارنت، ایجنت بیل: انتقال قرضی گرت به جایی دیگر مسخره است؛ او یکی از بهترین بازیکنان کره زمین است

طرفداری6 دقیقه قبل

روایت جدیدی از ماجرای جان باختن ۶۱ نفر در حادثه کرمان | ٢٠ نکته از روز حادثه

همشهری7 دقیقه قبل

بن‌سلمان با نرم‌افزار اسرائیلی موبایل مالک آمازون را هک کرده است

اقتصاد آنلاین7 دقیقه قبل

اعتبارات پژوهشی متناسب با اولویتهای آذربایجان غربی تخصیص یابد

ایسنا7 دقیقه قبل