مهمان ناخوانده کشور ‏‪ را بیشتر بشناسیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
مهمان ناخوانده کشور ‏‪ را بیشتر بشناسیم

مهمان ناخوانده کشور ‏‪ را بیشتر بشناسیم

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/آذربایجان شرقی کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده علوم پزشکی با همکاری باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد واحد تبریز همایشی با عنوان" آنفلوآنزا، مهمان ناخوانده کشور" برگزار کرده و به معرفی این ویروس و نحوره مقابله با آن پرداختند.

آنفلوآنزا یا گریپ (Grippe) شایعترین بیماری ویروسی فصل سرماست که دستگاه‌ تنفسی ‌را درگیر می‌کند و شدیدا مسری است. ‌با توجه به حساسیت این بیماری و ابتلای بسیاری از هم مردم جهان از جمله هم وطنان ما به این بیماری نشستی تخصصی با حضور دانشجویان ترم آخر پزشکی دانشگاه آزاد تبریز و جمعی از علاقمندان به شناسایی این بیماری در سالن همایش‌های استاد شهریار این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در ابتدا آرمین اصلانی دانشجوی سال آخر پزشکی دانشگاه آزاد واحد تبریز با بیان اینکه مدت‌ زمان‌ شروع‌ علائم‌ آنفلوآنزا از زمان‌ وارد شدن‌ ویروس‌ به‌ بدن‌ ۲۴ الی ۴۸ ساعت‌ است‌، گفت: ویروس آنفلوآنزا در سال ۱۹۱۸ شیوع پیدا کرد و تا امروز آمار مرگ و میر یک سیر نزولی را طی کرده است، به این صورت که در آغاز فعالیت این ویروس مرگ‌های دسته جمعی حتی ۴۰ میلیون نفر در یکسال گزارش شده است اما به مرور کاهش یافت.

وی با اشاره به اینکه آنفلوآنزا هر ساله در مکان‌های مختلف و با شیوع مختلف رخ می‌دهد، افزود: این الگوی اپیدمیولوژیک منعکس کننده ماهیت در حال تغییر خواص آنتی ژنی ویروس‌های آنفلوآنزا و گسترش بعدی آنها بستگی به عوامل مختلفی از جمله انتقال ویروس و حساسیت جمعیت دارد.

این دانشجوی ترم آخر پزشکی به علت بیماری آنفلوآنزا پرداخت و گفت: ویروس‌های عامل آنفلوآنزا از گروه اورتومیکسو ویروس‌ها هستند و این بیماری شامل ویروس آنفلوآنزا ی A، آنفلوآنزا ی B و آنفلوآنزا ی C و D است.

اصلانی با بیان اینکه الگوی اپیدمیولوژی سه تیپ آنفلوآنزا به طور قابل ملاحظه‌ای با هم تفاوت دارند، اظهار کرد: نوع B صرفا باعث ایجاد بیماری در انسان شده و به طور معمول هر دو تا چهار سال یک بار منجر به ایجاد همه گیری محدودی می‌شود. این ویروس گاهی موجب اپیدمی می‌شود، نوع C این ویروس نیز تنها منجر به ایجاد بیماری در انسان و خوک شده و عامل بیماری‌های اپیدمی نبوده و فقط عفونت‌های خفیف تنفسی را به طور اسپورادیک ایجاد می‌کند و در اکثر مواقع علامت بالینی آشکاری وجود ندارد.

وی ادامه داد: ویروس‌های آنفلوآنزا ی نوع D موجب آلودگی خوک و گاو می‌شوند، هیچ عفونت انسانی از این ویروس مشاهده نشده است، اما ویروس آنفلوآنزای تیپ A بسیار شایع بوده و به سرعت قاره‌ها را می‌پیماید و اپیدمی‌های گسترده‌ای را به نام پاندمی به وجود می‌آورد و قادر است منجر به ابتلای گونه‌های مختلف پستانداران و پرندگان شود.

*ویروس آنفلوآنزا ی A را بهتر بشناسیم

وی با بیان اینکه معمولا بدن انسان و حیوانات در برخورد با ویروس، علیه این دو آنتی ژن واکنش نشان داده و آنتی بادی تولید می‌کند، تصریح کرد: ویروس آنفلوآنزای A قادر است در سطح خود یکی یکی از ۱۶ نوع هماگلوتینین (H۱ تا H۱۶) و یکی از نه نوع نورآمینیداز (N۱ تا N۹) را داشته باشد.

این پزشک با اشاره به اینکه ویروس آنفلوآنزای A به طور همه ساله و یا هر چند سال یک بار دستخوش یک یا چند دریفت آنتی ژنی می‌شود، افزود: از آنجایی که یکی دیگر از ویژگی‌های ویروس آنفلوآنزای نوع A تبادل ژنی در بین گونه‌های مختلف حیوانات و انسان است، گاهی اوقات تغییرات آنتی ژن بسیار شدیدی رخ می‌دهد، در اثر آمیزش و مخلوط شدن ژنوم دو نوع ویروس آنفلوآنزای مختلف انسانی و پرندگان، ویروسی جدید تولید شده که اصطلاحا به این حالت «شیفت آنتی ژنی» گفته می‌شود، از سوی دیگر، به دلیل عدم تماس قبلی بدن افراد با ویروس جدید، مصونیت قبلی نیز نسبت به این ویروس در جوامع انسانی دیده نمی‌شود، لذا ویروس به سرعت میان انسان‌ها گسترش یافته و قادر به بروز یک همه گیری جهانی و خطرناک است.

*ویروس H۱N۱ چیست؟

اصلانی گفت: این ویروس از آنفلوآنزای نوع A است که اولین بار در سال ۱۹۱۸ میلادی در آمریکا شناخته شد و پس از یک دوره طولانی در آوریل ۲۰۰۹ (سال جاری) بار دیگر این بیماری به نام Swine flu یا آنفلوآنزای خوکی با شکل، قدرت و توانایی بیماری‌زایی متفاوت از گذشته، در ایالت کالیفرنیای جنوبی کشور آمریکا گزارش شد.

وی یادآور شد: اگر چه Swine flu آنفلوآنزای خوکی نام گرفته، اما این به آن معنا نیست که این بیماری از خوک به انسان انتقال می‌یابد، بلکه در آزمایش‌های انجام شده از این ویروس، مشخص شده که تعدادی از ژن‌های آن شبیه به آنفلوآنزای ویروسی است که در خوک‌های شمال آمریکا یافته‌اند، قدرت بیماری‌زایی این ویروس، سه برابر ویروس آنفلوآنزای معمولی بوده و بیشترین شیوع آن در فصول سرد سال است، انتقال آن از انسان به انسان است (نه حیوان به انسان) که معمولا قسمت فوقانی سیستم تنفسی را درگیر می‌کند.

وی با اشاره به اینکه تنها در یک تا دو درصد می‌تواند منجر به مرگ شود، متذکر شد: این ویروس‌ها در اثر تماس مستقیم یا غیرمستقیم گسترش می‌یابند، انتقال این بیماری از انسان به انسان از طریق سرفه، عطسه، تخلیه ترشحات بینی و دهان است که ویروس می‌تواند حداکثر تا فاصله ۱٫۵ متری از طریق سرفه یا عطسه منتقل شود.

وی تاکید کرد: ویروس‌های آنفلوآنزا موجود در قطرات تنفسی از طریق سرفه و عطسه منتشر می‌شوند در اغلب موارد این انتشار از فرد به فرد و معمولا از طریق تماس دست با آنچه که به ویروس آنفلوآنزا آلوده شده است و سپس تماس دست آلوده با دهان و بینی فرد منتقل می‌شود.

اصلانی ادامه داد: بزرگسالان ممکن است دیگران را روز قبل از شروع علائم تا روز پس از بروز بیماری مبتلا نمایند که این امر به این معنی است که شما می‌توانید فردی را قبل از آنکه بیماری در شما ایجاد شده باشد مبتلا کنید.

وی گفت: براساس آخرین اطلاعات این ویروس می‌تواند از طریق صحبت کردن نیز انتقال یابد، زیرا ذرات ویروس از طریق تنفس بخصوص در زمان صحبت کردن که دم و بازدم با قدرت بیشتری هوای مجاری تنفسی را به خارج منتقل می‌نماید باعث انتقال بیماری به فرد مقابل شود.

اصلانی عنوان کرد: در آنفلوآنزا یک روز بعد از شروع، بیماری قابل انتقال است و تاکید می‌شود انتقال و سرایت بیماری ویروسی را باید بر اساس میزان ابتلای منطقه‌ای و محلی ارزیابی کرد.

وی اضافه کرد: اگر فردی در خانواده مبتلا به بیماری آنفلوآنزا شده، باید دوموضوع را در نظر داشت، اول نزدیکترین افراد به او از یک تا دو روز قبل شروع بیماری چه کسانی بودند؟ دوم اینکه از این نزدیکترین افراد به او چه کسانی در گروه خطر (کودکان زیر ۵ سال، افراد بالای ۶۴ سال، خانم‌های حامله و افراد با بیماری‌های زمینه‌ای و مزمن) هستند و با این محاسبه می‌توانیم حلقه اول مبتلایان احتمالی را شناسایی و با هشدار به آنان، هم آنها را تحت نظر داشته باشیم و هم رفت و آمدهای آنان را با دیگران برای جلوگیری از انتقال بیماری به زنجیره دوم محدود و کنترل کنیم.

وی به علائم این بیماری پرداخت و گفت: علائم بیماری مشابه آنفلوآنزا ی فصلی همانند تب، سرفه، گلودرد، آب ریزش بینی، کوفتگی و درد بدن، سر درد، لرز و خستگی و در موارد مشخص اسهال، تهوع و استفراغ است، در مواردی ممکن است این بیماری ویروسی پیشرفت کرده و عفونت‌های شدید ریوی، گوشی و سینوسی ایجاد کند.

وی یادآور شد: سرماخوردگی معمولا با سوزش و درد گلو آغاز می‌شود و با سرفه، آبریزش بینی و بعضی مواقع با خروج خلط ادامه پیدا می‌کند. البته گاهی مواقع کودکان سرماخورده دچار تب نیز می‌شوند اما تب به‌ندرت بزرگسالان را درگیر می‌کند، بنابراین در سرماخوردگی دردهای شدید عضلانی و تب‌های بالا همچنین سردردهای شدید و سرفه و کوفتگی عضلات برخلاف آنفولانزا بسیار کمتر دیده می‌شود.

این پزشک خاطر نشان کرد: علائم و نشانه‌های پیشرفت به سمت فرم شدید بیماری تنفسی شامل کوتاه شدن تنفس (در فعالیت یا استراحت)، مشکل در تنفس، خلط رنگی یا خونی، تنفس سریع، درد قفسه صدری، افت فشار خون، هیپوکسی، ۹۲ درصد در اطفال زیر ۵ سال تغییر سطح هوشیاری، عدم هوشیاری، خواب آلودگی، مشکل در بیدار شدن، تشنج، کانفیوژن، ضعف شدید یا فلج است. علائم ادامه تکثیر ویروس یا عفونت باکتریال ثانویه شامل تداوم تب یا برگشت تب بالا بوده و سایر علائم که بیشتر از سه روز علی رغم دریافت تب بر یا مسکن ادامه یابد.

احسان شیری دیگر دانشجوی ترم آخر پزشکی دانشگاه آزاد تبریز نیز با بیان اینکه کاهش فعالیت، گیجی، کاهش حجم ادرار، دیسترس شدید تنفسی، نفس نفس زدن شدید، (ناتوانی در بیان یک جمله کامل در یک تنفس) استفاده از عضلات تنفسی کمکی، احساس خفه شدن، تنفس صدا دار در حالت استراحت یا فرورفتگی استرنوم در حالت استراحت از دیگر علائم بیماری است، افزود: افزایش تعداد تنفس حداقل ۳۰ تنفس در دقیقه در بالغین، بالای ۵۰ تا در دقیقه در اطفال زیر یکسال و بالای ۴۰ تنفس در دقیقه در اطفال بالای یکسال، اشباع اکسیژن زیر ۹۲ درصد، خستگی تنفسی، فشار سیستولیک ۹۰ و دیاستول زیر ۶۰ mmHg)، علائم دهیدرتاسیون شدید یا شوک، کاهش تورگور پوستی، فرو رفتن فونتانل در شیر خواران، تغییر سطح هوشیاری، کانفیوژن، آژیتاسیون، تشنج، تحریک پذیری، بی قراری از علایم این بیماری است.

* درمان‌های حمایتی بیماران سرپایی:

وی درباره درمان‌های حمایتی این بیماران گفت: مسکن یا تب بر (اجتناب از تجویز آسپرین و ترکیبات سالیسیلات مانند بیسموت در بیماران زیر ۱۸ سال) استراحت در منزل و رعایت اصول پیشگیری به این بیماران توصیه می‌شود، این افراد باید فاصله یک متر را رعایت کنند، در منزل در تماس با بیماران قرار نگیرند و در صورت مواجه افراد با ریسک بالا از ماسک استفاده کنند، بیماران در منزل نباید ملاقات کننده داشته باشند، در صورت امکان فقط یک نفر در منزل مسئولیت مراقبت از بیمار را بر عهده بگیرد، افراد بیمار نباید در منزل از اطفال یا افراد در معرض خطر مراقبت کنند و مصرف مایعات گرم و فراوان نیز توصیه می‌شود.

شیری درخصوص دیگر نکات قابل توجه گفت: پوشاندن صورت، بینی و دهان در زمان سرفه و عطسه با دستمال کاغذی یک بار مصرف و پس از آن قرار دادن آن در سطل در بسته مخصوص، شستشوی دست و صورت با آب و صابون بعد از هر عطسه و سرفه تا ویروس‌ها زدوده شوند همچنین دستها را می‌توان با پنبه و الکل ضدعفونی نمود، در خارج از منزل، محیط کار و معابر عمومی از تماس دستهایتان با صورت یا چشم، بینی و دهانتان خودداری نمایید، استفاده از ماسک در محیط خارج از منزل بخصوص در مراکز شلوغ و پر رفت و آمد، ماسک تا بیش از ۵۰ درصد از ابتلا به بیماری پیشگیری می‌کند.

وی ادامه داد: بر اساس استاندارد جهانی ماسک N۹۵ برای مبارزه با بیماری‌های ویروسی است و باید بدانیم اندازه‌های مختلف از آن برای افراد و گروه‌های سنی مختلف باید در دسترس باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرز تهیه دلمه بال مرغ سوخاری

تابناکتابناک1 روز قبل
طرز تهیه لرگه دوگیسی «لرگه دوگیسی» یکی از غذاهای آذری است که از ترکیب لرگه به معنای نخود …طرز تهیه روغن صاف قنادی «روغن صاف قنادی» یا «روغن ۵۰»، نوعی از روغن است که شیرینی پزی‌ها به صورت …طرز تهیه جواهر پلو «جواهر پلو» یا «خان پلو» یکی از غذاهای باکیفیتی است که به واسطه مواد …طرز تهیه کمه جوش «کمه جوش» یکی از غذاهای خراسان است و گفته می‌شود ریشه آن به سبزوار …طرز تهیه قیقناخ مغزدار «قیقناخ» یا «خاگینه تبریزی» از غذاهای معروف تبریز است. طرز تهیه این این …طرز تهیه دمی بلغور دمی بلغور از غذاهای خراسان جنوبی و منتسب به شهرستان بشرویه است که پایه …طرز تهیه دمپختک دمپختک یا دم‌پختک، یک خوراک سنتی ایرانی است که پایه آن برنج است و در …طرز تهیه پلو شوشتری پلو شوشتری یکی از انواع پلوهای ایرانی است و همانگونه که از نامش مشخص …طرز تهیه دوغ محلی گازدار و آبدوغ خیار دوغ نام گونه‌ای نوشیدنی لبنی است که از ترکیب آب و ماست به دست می‌آید …. طرز تهیه یتیمچه «یتیمچه» غذایی ساده است که از سبزیجات با پایه بادمجان استفاده می‌کنند …طرز تهیه تره کباب تره کباب یکی از غذاهای سنتی مناطق کردنشین است که با مرغ تهیه می‌شود و از …طرز تهیه ترشی لیته و دلمه بادمجان ترشی لیته یا ترشی بندری یکی از انواع ترشیجات است. در این ترشی از هویج، …طرز تهیه عدس پلو عدس‌پلو یکی از انواع پلوها در آشپزی ایرانی است که برنج، عدس و نمک و روغن …طرز تهیه خورش تره خورش تره یکی از غذاهایی است که در مناطق کردنشین تهیه می‌شود و هم‌خانواده …طرز تهیه قلیه بادمجان قلیه بادمجان رو به عنوان یه غذای گیلانی میشناسند اما این غذا در نقاط …طرز تهیه زیره پلو با مرغ «زیره پلو» یک غذای سنتی کرمانی است که همانگونه که از نامش مشخص است با …طرز تهیه سه نوع ته دیگ با برنج کته ته دیگ یکی از ته دیگ به قسمتی از پلو که به ته دیگ چسبیده و برشته شده …دستور پخت خورش آلو اسفناج خورش آلو اسفناج یکی از خورش‌هایی است که به واسطه ترکیبش، برخلاف برخی …طرز تهیه تاس کباب تاس کباب یکی از غذاهای ایرانی است که به واسطه تهیه در ظرف سفالی تاس به …

فیلمی که کاربران شبکه‌های اجتماعی را خشمگین کرد

همشهریهمشهری10 ساعت قبل

فریاد انتقام ملت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «‌فریاد انتقام ملت ایران، سوخت حقیقی موشک‌هایی بود که پایگاه آمریکایی را زیر و رو کرد.» ۱۳۹۸/۱۰/۲۷پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR براساس این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب، نماهنگ «فریاد انتقام ملت» را منتشر کرد.

زیر صفر درجه

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
در کمتر از ۲۴ ساعت بیش از ۶ هزار تن نمک و شن توسط کارگران شهری در مسیر‌های برفی برای تردد بهتر شهروندان ریخته شد. زیر صفر درجهزیر صفر درجهبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ کارگران شهری با فشردگی حجم کاری و تلاش فراوان سعی دارند تا از یخزدگی معابر در این روزهای سرد زمستان جلوگیری کنند.

(ویدئو) کشته شدن ورزشکار ۱۸ ساله با شلیک گلوله هنگام بازی بسکتبال

فراروفرارو1 روز قبل
مارک استریکلند جوان ۱۸ ساله به ضرب گلوله کشته شد. طبق گفته خانواده مقتول، او پس از یک هفته جدال با مرگ در بیمارستان، درگذشت. به مارک حین بازی در زمین بسکتبال یک دبیرستان در دالاس آمریکا شلیک شد. طبق گزارش پلیس پس از مشاجره چند دانش آموز، یکی از آن‌ها اسلحه می‌کشد و به مارک شلیک می‌کند. البته به دلیل پوشیدن جلیقه ضد گلوله، او زنده ماند و اکنون در بیمارستان بستری است.

دلتنگی سردار سلامی از نبود همسایه‌اش حاج قاسم‌

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدخبرگزاری دانشجو/ سردار سلامی می‌گوید: من همسایه او بودم، هر روز صبح خودروی او را که می‌دیدم دلم آرام میگرفت. الآن چند روز است که هر وقت صبح از خانه بیرون می‌‌آیم قاسم نیست، آن خودرو هم نیست …

نظرها

اخبار بیشتر