کاسبی با سلامت مردم در مطب‌های لاکچری/ این همه دکتر و غیر دکتر، برای خوشگل کردن مردم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سلامت
کاسبی با سلامت مردم در مطب‌های لاکچری/ این همه دکتر و غیر دکتر، برای خوشگل کردن مردم؟

کاسبی با سلامت مردم در مطب‌های لاکچری/ این همه دکتر و غیر دکتر، برای خوشگل کردن مردم؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
در یک سال گذشته بیش از 10 هزار پرونده تخلف در حوزه بهداشت، درمان، دارو و مواد غذایی به سازمان نظام پزشکی ارجاع شده که حدود یک و نیم درصد این تخلفات مربوط به فعالیت افراد غیرپزشک در امور پزشکی گزارش شده است.

این روزها در دایره بزرگ حوزه پزشکی، اتفاق تازه‌ای از سوی دکترنماها در حال رخ دادن است. بر اساس آخرین آماری که معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی کشور می‌دهد در یک سال گذشته بیش از ۱۰ هزار پرونده تخلف در حوزه بهداشت، درمان، دارو و مواد غذایی به کمیسیون ماده ۱۱ سازمان نظام پزشکی ارجاع شده است که حدود یک و نیم درصد این تخلفات مربوط به فعالیت افراد غیرپزشک در امور پزشکی گزارش شده است.

این آمار که مربوط به تهران است نشان می‌دهد، در سال ۹۷، بیش از ۱۵۰ نفر دکترنما در تهران شناسایی شده‌اند که مدعی هستند پزشک اند، کلینیک دارند، جراحی زیبایی انجام می‌دهند و پای نسخه‌های دارویی‌شان مهر نظام پزشکی‌شان را می‌زنند.

فعالیت غیر پزشکان در مطب‌های زیرزمینی

خبر فعالیت ۱۵۰ فرد غیرپزشک در مطب‌های زیرزمینی در تهران را دکتر علی فتاح معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی کشور به ما می‌دهد و اظهار می‌دارد که این افراد به ترتیب در کارهای دندانپزشکی، طب سنتی، کارهای زیبایی از جمله لیزر، کاشت مو و پوست، فیزیوتراپی و اپتومتری دخالت و فعالیت داشتند. البته بررسی پرونده‌های کمیسیون ماده ۱۱ نشان می‌دهد، اغلب این غیر پزشکان به‌دلیل ضعف قدرت بازدارندگی قانون بعد از شناسایی‌شان از سوی وزارت بهداشت بلافاصله سر از جای دیگر در می‌آورند و دوباره اقدام به احداث کلینیک‌های لاکچری و مطب‌های زیرزمینی می‌کنند.

اگر نگاهی به شبکه‌های اجتماعی بیندازیم می‌بینیم فضای مجازی پر از تبلیغات افرادی است که یا دکترند یا دندانپزشک، یا واقعا دکترند، یعنی مجوز پزشک دارند یا در یکی از رشته‌های پیراپزشکی لیسانس گرفته‌اند یا حتی در تزریقاتی و داروخانه‌ای کار می‌کنند و ادعای طبیب بودن دارند. حالا در کنار تبلیغات پزشکان واقعی در شبکه‌های اجتماعی، یکسری غیرمتخصص‌هایی در حوزه پزشکی هم پا به این عرصه گذاشته‌اند که عملکردشان یعنی آنچه از خود نشان می‌دهند، درست عکس عنوان‌شان است یعنی آرایشگر یا تکنیسین گروه‌های پیراپزشکی که پا را از گلیمش درازتر کرده و در کارهایی وارد شده‌اند که نه تنها تخصصی ندارند بلکه با سلامت مراجعه‌کنندگان‌شان بازی می‌کنند. این غیرمتخصصان از عمل جراحی بینی، پی‌آرپی و لیزر گرفته تا تزریق ژل و بوتاکس و پاکسازی و جوانسازی پوست انجام می‌دهند.

موضوع ورود افراد غیرپزشک بویژه به حوزه دندانپزشکی، زیبایی و پوست و مو به‌دلیل تبلیغات گمراه‌کننده در شبکه‌های اجتماعی به مشکل جدی برای مسئولان وزارت بهداشت بدل شده و کار کنترل و شناسایی را برای ناظران این وزارتخانه سخت‌تر کرده است. این در حالی است که ایران یکی از ۱۰ کشور اول متقاضی انجام عمل‌های زیبایی در دنیا شناخته می‌شود. همین امر زمینه فعالیت افراد غیرمتخصص و گاه غیرمرتبط با رشته‌های زیبایی را فراهم می‌آورد. ورود افراد غیرمتخصص در رشته‌های تخصصی حوزه سلامت گریبان بخش سلامت را گرفته است با وجود این مسئولان سازمان نظام پزشکی می‌گویند، قانون قدرت بازدارندگی با متخلفان را ندارد چرا که با حذف زندان و محدود شدن مجازات‌ها به مصادره اموال و پرداخت جریمه نقدی آمار غیرمتخصصانی که به‌صورت زیرزمینی کسب درآمد می‌کنند بیش از آمارهای رسمی اعلام شده است.

به‌گفته دکتر فتاح، بیشتر این افراد با اسامی و القابی که سندیت و ارزش قانونی و علمی ندارد سعی در گمراه کردن مراجعه‌کنندگان دارند طوری که حتی در برخورد با تابلو و سرنسخه‌های بیشتر این مراکز و مطب‌ها تشخیص اینکه فرد خدمات دهنده آیا متخصص است یا اینکه متخصص کدام رشته‌ است قابل تشخیص نیست و بیشتر مراجعه کنندگانی که به مشکلاتی برخورد می‌کنند در محاکم متوجه عنوان اصلی فرد می‌شوند. از این‌رو افراد می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان نظام پزشکی از صحت و سقم شماره نظام پزشکی و تخصص مربوطه پزشک اطلاع پیدا کنند.

او با بیان اینکه تبلیغات فضای مجازی و هرگونه ادعا در سایت‌ها به هیچ عنوان قابل استناد نیست، می‌گوید: مجوز هر گونه تبلیغ در حوزه سلامت از سوی سازمان نظام پزشکی ارائه می‌شود. پر واضح است وقتی فرد غیرپزشک در شبکه‌های اینستاگرام مردم را برای انجام کارهای زیبایی و دندانپزشکی ترغیب می‌کند این افراد مجوز فعالیت از سوی سازمان نظام پزشکی ندارند و تبلیغات‌شان از اساس غیرمجاز و عوام فریبانه است.

هیچ مرکز و کلینیک تخصصی پوست و زیبایی بدون حضور پزشک اجازه فعالیت ندارد. همچنین هیچ فرد غیرمرتبط با رشته‌های پزشکی نمی‌تواند حتی زیر نظر پزشک به‌عنوان تکنیسین در این مراکز فعالیت کند

مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی کشور درباره ورود غیرپزشکان در امور پزشکی اینگونه توضیح می‌دهد: آنچه که مسلم است هیچ فردی بدون داشتن پروانه پزشکی حق دخالت در امور پزشکی ندارد. با وجود این، در سال‌های اخیر و با پیشرفت تکنولوژی، شاهد ارائه برخی خدمات پزشکی در آرایشگاه‌ها توسط آرایشگران هستیم.

خبری: آخرین اخبار پزشکی ایران و جهان

در قانون مقررات مربوط به امور دارویی بهداشتی پزشکی سال ۱۳۳۴ مجازات دخالت غیرمجاز در امور پزشکی ۶ ماه تا ۲ سال زندان بود. ماده ۳ این قانون صراحتا عنوان می‌کند «هر کس بدون داشتن پروانه رسمی پزشکی - داروسازی - دندانپزشکی - به فنون مزبور اشتغال ورزد یا بدون اخذ پروانه از وزارت‌ بهداری اقدام به تأسیس یکی از مؤسسات پزشکی مصرح در ماده یک کند یا پروانه خود را به دیگری واگذار کرده یا پروانه دیگری را مورداستفاده قرار دهد بلافاصله محل کار او از طرف وزارت بهداری تعطیل و به حبس تأدیبی از شش ماه تا دو سال و پرداخت غرامت از پنج هزار ریال تا پنجاه هزار ریال محکوم خواهد شد.» متأسفانه اصلاح این قانون در تاریخ ۱۰/۱۲/۷۹ منجر به حذف مجازات حبس از این ماده شد. علت اشاره صریح به این خلأ قانونی (به‌رغم دربرداشتن عوارضی) نوعی مطالبه‌گری و جلب توجه نمایندگان مجلس است.

دکتر فربد رهنما می‌گوید که چند سال قبل شاهد این تداخلات عمده در فعالیت‌های زیبایی بین پزشکان و آرایشگران نبودیم ولی با تغییرات تکنولوژیک و افزایش پروسیجرها فاصله بین اقداماتی که در آرایشگاه‌ها توسط افراد غیرپزشک انجام می‌شود و مراقبت‌هایی که توسط پزشکان ارائه دهنده خدمات پوست و زیبایی انجام می‌شد، نزدیک شد و این وضع نابسامان را ایجاد کرد.

او با بیان اینکه ورود افراد غیرمجاز به کارهای پزشکی بویژه در حوزه زیبایی در حال افزایش نیز هست تأکید می‌کند: هرگونه برداشتن موهای زائد توسط دستگاه لیزر، بوتاکس یا تزریق ژل از جمله فعالیت‌های پزشکی محسوب شده و هیچ غیرپزشکی اجازه دخالت در این امور را ندارد.

به‌گفته وی، هیچ مرکز و کلینیک تخصصی پوست و زیبایی بدون حضور پزشک اجازه فعالیت ندارد. همچنین هیچ فرد غیرمرتبط با رشته‌های پزشکی نمی‌تواند حتی زیر نظر پزشک به‌عنوان تکنیسین در این مراکز فعالیت کند.

او صراحتا اعلام می‌کند که مطابق ماده ۳ امور دارویی هرکس بدون داشتن پروانه رسمی پزشکی اقدام به انجام امور پزشکی کند یا هر پزشکی که پروانه طبابت خود را به دیگری واگذار کند یا هر فردی که پروانه پزشکی فرد دیگری را مورد استفاده قرار دهد مشمول مجازات می‌شود.

او درباره نحوه برخورد با تبلیغاتی که بدون اخذ مجوزهای قانونی از سازمان نظام پزشکی در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند، توضیح می‌دهد: تبلیغات پزشکی در اینستاگرام و فضای مجازی بدون مجوز ممنوع است و تخلفات تبلیغات پزشکی به هیأت‌های انتظامی سازمان نظام پزشکی یا پلیس فتا ارجاع می‌شود.

مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی می‌افزاید: دغدغه اصلی نظارتی ما تبلیغات غیرمجاز امور پزشکی در فضای مجازی بویژه اینستاگرام است که البته بخشی از آن توسط افراد و مراکز فاقد صلاحیت انجام می‌شود. این تبلیغات موجب بروز مشکلات زیادی از جمله القای خدمات شده است.

او با اشاره به موضوع تداخل حوزه وظایف و صلاحیت‌های حرفه‌ای پزشکان اظهار می‌دارد، آیین نامه تعیین حوزه فعالیت و صلاحیت حرفه‌ای مشاغل پزشکی ظرف یک سال گذشته توسط وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی تدوین و در خرداد ماه سال‌جاری توسط وزیر بهداشت ابلاغ شد و کمیسیونی متشکل از نمایندگان سازمان، وزارت بهداشت، انجمن‌های علمی پزشکی و کمیسیون بهداشت مجلس به بررسی و رفع این مشکلات و تدوین و ابلاغ دستورالعمل‌های مربوطه خواهند پرداخت.

پزشکان عمومی در کلینیک‌های زیبایی

به‌گفته معاون پارلمانی و حقوقی وزارت بهداشت، کمیسیون مشترکی در وزارت بهداشت در حال تعیین مصادیق فعالیت‌های پزشکان عمومی در کلینیک‌های زیبایی است.

دکتر کریم همتی درباره تأسیس کلینیک‌های تشخیصی و درمانی در حوزه زیبایی، گفت: مسئول فنی این کلینیک‌ها باید متخصص مرتبط با حوزه کاری درمانگاه باشد. به‌عنوان مثال کسی که تخصص گوش، حلق و بینی ندارد نمی‌تواند در این حوزه تبلیغات کرده یا کلینیک دایر کند. به‌عنوان مثال، در کلینیک‌های جراحی زیبایی بینی، هم جراحان پلاستیک و هم متخصصین گوش، حلق و بینی می‌توانند فعالیت کنند.

معاون حقوقی وزارت بهداشت درباره فعالیت پزشکان عمومی در کلینیک‌های زیبایی و انجام اقداماتی مانند لیپوساکشن، کاشت مو و … می‌گوید: اقدامات زیادی از لیپوساکشن گرفته تا تزریق و کاشت مو و … توسط پزشکان عمومی در کلینیک‌ها انجام می‌شد، اما وزارتخانه این اقدامات را ممنوع کرد. با این حال به‌دنبال شکایت پزشکان عمومی پروسه اعلام مصادیق در دیوان عدالت در حال انجام است که زمانی که نهایی شود، آنها را اعلام می‌کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل
ویروس کرونا که نزدیک دو ماه پیش در چین شایع شد، حالا بسیاری از کشور جهان را درگیر کرده است. پای این بیماری ناشناخته به ایران هم باز شد و در قم تاکنون دو قربانی گرفته است. او می‌گوید: نخستین نشانه‌های کرونا ویروس اواسط دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان پایتخت مرکز هوبی در ۱۱۲۵ کیلومتر پکن مشاهده شده است. اگرچه بسیاری قبل از شیوع این بیماری در ووهان، مسافرت‌های خود را آغاز کرده بودند اما بسیاری از مردم به خاطر شیوع آن در خانه‌هایشان ماندند. مردم از انتشار شایعه و هر خبر بد و ناامید کننده در مورد آمار مرگ و میر و شیوع کرونا خودداری می‌کردند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل مرگ ۲ فرد مشکوک مبتلا به کرونا در این شهرستان را تکذیب کرد و گفت که حال آنها مساعد است. دکتر فرزاد جلالی پنجشنبه شب افزود: حال عمومی هر ۲ فرد مشکوک مبتلا به بیماری کرونا مساعد است و جواب آزمایش آنها نیز هنوز تائید نشده است. به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل، این ۲ فرد صبح امروز در بیمارستان قرنطینه و تحت درمان قرار گرفتند. خبر شناسایی ۲ فرد مبتلا به ویروس کرونا در مازندران را معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل صبح امروز پنجشنبه اعلام کرده بود. در مجموع دانشمندان تاکنون موفق شده‌اند زمان کمی پس از شیوع هر نوع ویروس کرونا راههای درمان‌ آن را پیدا کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، سعید نمکی وزیر بهداشت در نشست ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونا اظهار داشت: با دستور رئیس جمهور ستاد مقابله با کرونا تشکیل شد و مسوولیت ستاد با وزیر بهداشت است. نمکی ادامه داد: ویروس آنفلوآنزا با لطف خدا پاییز امسال مهار شد، میزان کشندگی آنفلوآنزا به مراتب از کرونا بیشتر بود و ما قطعا این ویروس را با هوشمندی مردم و همکاری بین بخشی دستگاه‌ها مهار خواهیم کرد. وزیر بهداشت اظهار کرد: منشأ اصلی بیماری مشخص نیست و تیمی از پزشکان در حال بررسی موضوع هستند. وی با تأکید بر اینکه تعطیلی مدارس در ستاد بررسی می‌شود، اظهار کرد: فقط روز شنبه در قم تعطیلی مدارس اعلام شد. وزیر بهداشت تصریح کرد: تصمیمات جدید اعلام می‌شود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
علیرضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در چهارمین کنگره سلامت مردان و دوازدهمین کنگره مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری سهم مردان در بروز حوادث مخاطره آمیز را پررنگ‌تر از زنان اعلام کرد و گفت: امروزه تفاوت‌های جنسیتی در برخی شاخص‌های توسعه پایدار و در مقابل توجه اندک مردان به این موضوع یکی از دغدغه‌های نظام سلامت است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از تواتر حداکثری بیماری‌های غیرواگیر در مردان نسبت به خانم‌ها خبر داد و گفت: سهم آقایان در ابتلا به انواع سرطان‌های موجود و نوظهور، ۵۴ درصد است. وی در خصوص نسبت مراجعات مردان به زنان به مراکز درمانی، اظهار داشت: آقایان از نظر فیزیولوژیک، احساس سلامت بیشتری نسبت به زنان دارند که این موضوع موجب کاهش مراجعات آنها به مراکز درمانی می‌شود؛ به طوری که بیش از ۸۰ درصد مراجعه کنندگان را زنان و ۱۰ الی ۲۰ درصد را مردان تشکیل می‌دهند. همچنین سهم بیمه پایه و تکمیلی زنان ۲ تا ۳ درصد بیشتر از مردان است. وی با اشاره به نگرانی‌ها در خصوص انتشار ویروس کرونا در کشور، اظهار داشت: مطابق مطالعاتی که در زمینه این ویروس در ۲۵ کشور درگیر انجام شده، میزان کشندگی آن در مردان بیشتر از زنان گزارش شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
تعدادی از داروخانه‌های سطح شهر قم نیز امروز برخلاف روزهای عادی سال تعطیل بودند. در همین حال بررسی از سطح شهر نشان می‌دهد حدود ۳۰ درصد مردم قم امروز از ماسک استفاده می‌کردند. ارائه ۴۰۰ هزار ماسک به داروخانه‌های قمدر همین حال محمدرضا قدیر رییس دانشگاه علوم پزشکی قم در مورد کمبود ماسک در داروخانه‌ها، گفت: با سازمان صمت هماهنگی شده که به‌زودی ۴۰۰ هزار ماسک در داروخانه‌های قم توزیع شود. هشدار دادستانی قم: با تخلفات در عرضه ماسک برخورد می‌شوددر پی گله مندی مردم و مشاهده برخی تخلفات در سطح شهر، معاون دادستان عمومی و انقلاب قم به داروخانه‌ها و مراکز عرضه محصولات و تجهیزات پزشکی در عدم عرضه ماسک به شهروندان هشدار داد. وی گفت: بیمارستان کامکار قم به‌عنوان محل قرنطینه و مراجعه بیماران و موارد مشکوک به کرونا و بیمارستان فرقانی به‌عنوان محل قرنطینه بعدی در صورت نیاز، مشخص‌شده است.

نظرها

اخبار بیشتر