بانک مرکزی خرید دلار را پرریسک می‌داند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. اقتصادی

بانک مرکزی خرید دلار را پرریسک می‌داند

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
هیجان‌های ناشی از افزایش قیمت بنزین و بار تورمی این اتفاق، بازار ارز را در کانال رشد به پیش می‌برد و این در حالی است که فعالان حرفه‌ای بازار، شرایط را برای خرید مناسب نمی‌دانند.

فرزانه غلامی/

هیجان‌های ناشی از افزایش قیمت بنزین و بار تورمی این اتفاق، بازار ارز را در کانال رشد به پیش می‌برد و این در حالی است که فعالان حرفه‌ای بازار، شرایط را برای خرید مناسب نمی‌دانند.

۹۰ روز پیش از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین را باید دوران آرامش بازار ارز دانست. در آن ایام دلار در فضایی نسبتا آرام، در کانال ۱۱ هزار تومان و در محدوده ۱۱هزار و ۴۵۰ تا ۱۱هزار و۵۰۰ تومان روزگار می‌گذراند.

اعلام خبر افزایش قیمت بنزین در ثانیه‌های ابتدایی روز جمعه ۲۴ آبان کافی بود که بازار از روز شنبه وضعیت صعودی را از سر بگیرد. در لحظه تنظیم این گزارش در حال حاضر دلار در بازار آزاد ۱۳ هزار و ۹۷۰، درهم امارات ۳ هزار و ۸۷۸ و پوند انگلیس ۱۸ هزار و ۶۳۹ تومان قیمت‌گذاری شده و این در حالی است که صرافی‌های بانکی نیز همسو با بازار آزاد، قیمت دلار را با ۱۵۰ تومان افزایش نسبت به روز دوشنبه به ۱۳ هزار و ۷۰۰ و یورو را به ۱۵ هزار تومان افزایش داده‌اند.

تأثیر تورمی بنزین ۸ تا ۲۵ درصد

در خصوص چرایی رشد رکوردشکنانه نرخ ارز (در مقایسه با ۹۰ روز گذشته) کارشناسان دلایل متعددی را مطرح می‌کنند، اما از میان تمام این دلایل، تأثیر تورمی افزایش قیمت بنزین بیش از سایر آن‌ها بر سر زبان‌هاست؛ تأثیری که برخی مطالعات آن را ۸ تا ۱۰ درصد و برخی ۱۰ تا ۲۵ درصد تخمین می‌زنند.

از نگاه تحلیلگران، نزدیک شدن به پایان سال میلادی و موعد تسویه حساب با طرف‌های خارجی، فرا رسیدن تقاضای ارزی برای واریز شهریه‌های دانشگاهی برای ترم جدید، در پیش بودن مسافرت‌های نوروزی، پیوستن کشورهای جدید به اینستکس، اعلام عمومی میزان درآمدهای ارزی کشور در بودجه سال آینده، جبران کسری بودجه در ماه‌های پایانی سال و ناآرامی‌های عراق دلایلی هستند که می‌توانند تأثیر کوتاه مدتی بر بازار ارز و تقاضای وارد آمده به این بازار داشته باشند.

برخی صاحبنظران بر این عقیده‌اند که به جز افزایش قیمت بنزین، هیچ دلیل اقتصادی دیگری برای صعود چشمگیر نرخ‌ها در بازار ارز وجود ندارد؛ دلیلی که البته رئیس کل بانک مرکزی هم آن را تأیید کرده و دلالان کارکشته بازار هم بر آن صحه می‌گذارند. بر همین اساس ضرورت پرهیز از رفتار هیجانی از سوی متقاضیان و پرریسک بودن این ورود به دلیل ریزش ناگهانی قیمت‌ها در آینده نزدیک بارها مورد تأکید واقع شده است.

افزایش قیمت ارز؛ اتفاقی نه لزوما پایدار

یک اقتصاددان در این خصوص می‌نویسد: اجرای طرح بنزینی و پیامدهای آن جدا از درست و غلط اصل طرح، اثرات فوری روی انتظارات داخلی و مهم‌تر از آن خارجی داشته است. در داخل پس از یک دوره پیوسته کاهش شدید تورم نقطه به نقطه (به عنوان نزدیک‌ترین سنجه‌ای که به تورم انتظاری در اختیار داریم) شاهد افزایش جدی در انتظارات تورمی پس از مسئله بنزین بودیم. همچنین کیفیت اجرای طرح اساسا انتظارات عمومی نسبت به اقتصاد را پس از ثبات نسبی و طولانی از بهار امسال دستخوش تغییرات کرد. بخش مهم‌تر مسئله اما به تغییر روند انتظارات خارجی نسبت به ایران و تنگ‌تر شدن بعضی کانال‌ها با تصور ضعیف شدن ایران برمی‌گردد که جنس متفاوتی از واکنش بانک مرکزی را طلب می‌کند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

مجید شاکری معتقد است این حقایق حکم نمی‌کند که روند افزایشی نرخ لزوما پایدار باشد؛ چرا که دو نیروی مهم رو به پایین در این میانه قابل توجه است: نخست روند فصل و خروج از مشکلات تقویمی با گذر زمان (به خصوص که سازوکار تسویه یوان برای سال چینی در سال جاری حتی نسبت به سال قبل هم قوی‌تر به نظر می‌آید) و دوم و مهم‌تر نتایج سفر رئیس کل بانک مرکزی به عمان که به مراتب از پیش‌بینی‌های قبل از سفر مفیدتر و عملگرایانه‌تر بوده است و پاسخ مستقیمی به مشکل تنگ‌تر شدن کانال‌های خارجی است. به نحوی که حتی احتمال گشایش یکباره کانال‌های غیر مترقبه مالی (شبیه به زمستان ۹۵ اما با منشأ متفاوت) در عمان هم ابدا کم نیست.

وی ادامه می‌دهد: از زاویه رویکرد پولی به نرخ ارز هم یک ترمز جدی برای افزایش بلندمدت نرخ وجود دارد. باوجود افزایش رشد پایه پولی عملا مسیر رشد نقدینگی چندان با رشد پایه پولی همنوا نیست. این موضوع خودش را از کانال کاهش شدید نسبت وام به سپرده در بانک‌ها باوجود تقریبا دو برابر شدن نسبت دخایر مازاد به سپرده و کاهش شدید نرخ بین بانکی نشان می‌دهد. اگر چه این خبر از لحاظ نیاز به تأمین مالی خبر مثبتی نیست ولی به لحاظ ارزی اثر جدی در به تأخیر انداختن تبعات تغییر ترکیب پایه پولی دارد.

مردم در مارپیچ ارز و تورم

ناموجه و غیر اقتصادی بودن افزایش نرخ ارز در این روزها در حالی است که برخی از صاحبنظران افزایش ۱۵ درصدی نرخ دلار در نتیجه افزایش سه برابری قیمت بنزین را شروعی برای تلاطم و بی‌ثباتی اقتصاد کلان کشور و دور تازه گرانی کالاها و خدمات و دریافت مالیات تورمی از عموم شهروندان می‌دانند.

به باور احسان سلطانی مردم از ۳۰ سال پیش تاکنون در مارپیچ افزایش نرخ ارز- افزایش نرخ تورم گرفتار آمده‌اند، آن هم در اقتصادی که هیچ چیز آن درست کار نمی‌کند، در دستان اقلیتی خاص اداره می‌شود، دستمزدها به شدت سرکوب می‌شود، بخش خصوصی واقعی جایگاهی در آن ندارد و میدان بازی به شدت ناعادلانه شکل گرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین13 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا امروز چهارشنبه از تمرکز رسانه‌های منتقدش بر روی اخبار مربوط به ویروس «کرونا» انتقاد کرد. «نانسی مسونیر» از مقامات این مرکز روز سه‌شنبه گفت شیوع کرونا در آمریکا اجتناب ناپذیر است. ویروس کرونا تا کنون ۸۰ هزار نفر را در دنیا مبتلا کرده و موجب مرگ ۳۰۰۰ نفر عمدتا در چین شده است. با وجود این، نمایندگان کنگره آمریکا در روزهای گذشته به شدت از دونالد ترامپ بابت سیاست‌های ضعیف برای مبارزه با ویروس کرونا انتقاد کرده‌اند. او در توئیتر نوشت: «من از درخواست بودجه رقت‌‌انگیز و نامناسب رئیس‌جمهور ترامپ انتقاد نکردم.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد12 ساعت قبل
بنابه گفته فعالان بازار، طی هفته جاری و پس از اعلام رسمی ورود کرونا به ایران، خرید و فروش خودرو افت کرده، چه آنکه مراجعه شهروندان حتی برای تعویض پلاک نیز کاهش داشته است. از حدود یک ماه پیش، موج جدید رشد قیمت در بازار خودرو آغاز و اگرچه در مقاطعی متوقف یا کند شد، با این حال در مجموع رکوردهایی جدید در بازار به ثبت رسید. پراید ۱۳۱ هم که کاهش قیمت داشته، در مقطع فعلی ۶۶ میلیون تومان قیمت دارد. پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نیز در حال‌حاضر قیمتی برابر با ۱۰۶ میلیون تومان دارد و برای خرید تیپ ۵ این محصول باید ۱۲۵ میلیون تومان هزینه کرد. همچنین خرید پژو ۲۰۶ صندوقدار نیز چیزی حدود ۱۳۰ میلیون تومان آب می‌خورد و پژو ۴۰۵ معمولی هم ۹۶ میلیون تومان قیمت دارد.
تابناکتابناک17 ساعت قبل
در بازار ارز، شاخص دلار از ۹۹٫۳ واحد دیروز، تا ۹۹٫۱۱۵ واحد پایین آمد. نرخ برابری ین ژاپن با دلار آمریکا از ۱۱۰٫۱۲ واحد دیروز تا ۱۱۰٫۴۴ واحد تضعیف شد. یوآن چین هم ۰٫۱۵ درصد در بازار‌های خارجی افت کرد تا نرخ برابری آن با دلار به ۷٫۰۲۳۴ واحد برسد. هر سکه یک گرمی نیز ۹۶۰ هزار تومان قیمت گذاری و هر گرم طلای ۱۸ عیار، به رقم ۶۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد. ♦ برای اطلاع از جدیدترین قیمت دلار در بازار امروز تهران، به کانال «تابناک» در تلگرام بپیوندید
ایسناایسنا13 ساعت قبل
دبیر ستاد حقوق بشر گفت: مخالفت آمریکایی‌ها با پیشرفت ملت ایران موجب شد به محض پیروزی انقلاب اسلامی، جلوی دسترسی ملت ایران به فناوری‌های حساس را بگیرند و عملا «حق پیشرفت» را از ملت ایران سلب نمایند. معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به ماهیت حقوق بشری انقلاب اسلامی، اظهار کرد: سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران بر مبنای صیانت از حقوق انسان‌ها و نیز تأمین حقوق ملت ایران شکل گرفته است. باقری کنی با اشاره به روند دشمنی آمریکا با ملت ایران، تصریح کرد: مخالفت آمریکایی‌ها با پیشرفت ملت ایران موجب شد تا به محض پیروزی انقلاب اسلامی، جلوی دسترسی ملت ایران به فناوری‌های حساس را بگیرند و عملا «حق پیشرفت» را از ملت ایران سلب نمایند. معاون رئیس قوه قضائیه افزود: اعتماد به نفس ملت ایران موجب شد تا علی‌رغم مخالفت آمریکایی‌ها، ملت ایران بتواند با اتکا به ظرفیت‌های داخلی به پیشرفت دست یابد. باقری کنی ادامه داد: پیشرفت درون‌زای ملت ایران موجب خشم آمریکایی‌ها شده و به همین دلیل آنها ملت ایران را با تحریم‌های وحشیانه مجازات کردند، به گونه‌ای که حتی جلوی صادرات دارو به ایران را هم گرفتند و عملا قصد دارند علاوه بر حق پیشرفت «حق حیات» را نیز از ملت ایران سلب کنند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، همایون شجریان در پستی اینستاگرامی، آخرین اطلاعیه هیات مدیره بیمارستان جم در ارتباط با وضعیت سلامتی محمدرضا شجریان را به اشتراک گذاشت. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: «… در حال حاضر تب ایشان قطع شده است، ترشحات ریوی بسیار کاهش یافته است ولی به‌دلیل نیاز به حمایت بیشتر تنفسی، کماکان از دستگاه کمک تنفسی برای بهبود شرایط قلبی و تنفسی ایشان استفاده می‌شود …» محمدرضا شجریان، استاد آواز ایرانی، از سه سال پیش درگیر بیماری سرطان بوده و در چند ماه گذشته بارها در بیمارستان بستری شده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز13 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، دفتر سخنگوی دولت اعلام کرد که جواب آزمایش کرونای علی ربیعی، منفی است و او در سلامت کامل است. پیش از این گفته شده بود که درپی ابتلای معاون وزیر بهداشت به ویروس کرونا و حضور او در جلسه سخنگوی دولت امکان انتقال این ویروس به علی ربیعی نیز وجود دارد که جواب آزمایش وی منفی اعلام شد.

نظرها

اخبار بیشتر