آیا مساله تبادل زندانیان آغاز مذاکره بین ایران و آمریکا خواهد بود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. سیاسی

آیا مساله تبادل زندانیان آغاز مذاکره بین ایران و آمریکا خواهد بود؟

تابناکخبرگزاری تابناک |
ایالات متحده امیدوار است که این نبرد داخلی سیاسی و اعتراضات اخیر، ایران را به میز مذاکره بازگرداند تا نتیجه ای که دولت آمریکا امیدوار به آن است، به دست آید. اگر حاکمان ایران در پی تثبیت اوضاع در خانه باشند و بخواهند از آشفتگی بیشتر جلوگیری کنند، آیا نباید مذاکرات را از سر بگیرند؟

نیمه شب جمعه ۱۵ نوامبر، دولت ایران با برداشتن یارانه‌های سوخت، تلاش کرد بی سر و صدا سیاستی که از سالها پیش در پی گرفته بود را لغو کند. این نقشه عملی نشد. هزاران نفر از مردم ایران وقتی سپیده دم از خواب بیدار شدند و فهمیدند که قیمت بنزین ۵۰ درصد افزایش یافته است، در ۱۰۰ شهر و شهرستان برای اعتراض به خیابان‌ها ریختند. دولت با شگفتی از شدت اعتراضات به سرعت واکنش نشان داد، نیروهای امنیتی را وارد ماجرا نمود و با تظاهرات برخورد قهری کرد. روز بعد اینترنت خاموش شد. هنگامی که بعد از چند روز اینترنت دوباره وصل شد، گزارش هایی از تلفات انسانی و دستگیری‌ها منتشر شد.

آیا مساله تبادل زندانیان آغاز مذاکره بین ایران و آمریکا خواهد بود؟ - 2

اعتراضات ایران - که همراه شد با مبادله عجیب زندانیان بین ایران و آمریکا در آخر هفته - می‌تواند آغاز فصلی جدید از سیاست داخلی ایران باشد. تظاهرات اخیر گسترده‌تر از همیشه بود و واکنش نسبت به آنها بسیار سریعتر و قهری‌تر از دهه‌های گذشته و پیامدهای آن برای سیاست داخلی ایران بسیار است. با این حال هر اتفاقی که در داخل این کشور رخ دهد، به معنی این نیست که سیاست خارجی ایران تغییر میکند، یعنی امیدی نیست که یک دوره تعامل سازنده بین دو کشور، آن هم در حالی که آمریکا آماده ورود به انتخابات میشود، رقم بخورد.

در بحبوحه اعتراضات، مقامات ایران از هر زمان دیگری منسجم‌تر و مصمم‌تر بودند. برای چندین ماه، کمپین «فشار حداکثری» علیه این کشور که توسط دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا کلید خورده و سیاستی است که بیشتر بر محور فشارهای سیاسی و تحریم‌های اقتصادی متمرکز است، مراکز قدرت و بلوک‌های سیاسی حکومت در ایران را گرد هم جمع کرده بود.

اما ظاهرا این هماهنگی و انسجام با مشکل مواجه شده است. بلافاصله پس از آغاز اعتراضات، رئیس جمهور حسن روحانی، که نقش وی در برنامه حذف یارانه بسیار مهم بود، ادعای ناآگاهی در مورد زمان انجام این اقدام کرد. ادعای روحانی فورا با سخنان علی لاریجانی سخنگوی مجلس مغایرت پیدا کرد. لاریجانی از آن زمان اعلام کرده است که به دنبال انتخاب مجدد در سمت فعلی خود نخواهد بود و این سوء ظن را ایجاد کرده که به دنبال جانشینی روحانی در سال ۲۰۲۱ است، یعنی زمانی که دومین دوره روحانی و (طبق قانون اساسی آخرین دوره ریاست جمهوری وی) به پایان می‌رسد. در همین حال، شایعاتی برای استیضاح روحانی وجود داشته است که چرا مجلس را درباره تغییر یارانه‌های سوخت در بی خبری گذاشته، و دولت به دلیل همکاری اگر نه مسئولیت در کشته شدن معترضین مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

این واگرایی زمینه اصلی تحولات انتخابات ایران را فراهم می‌کند. در تاریخ ۱ دسامبر، نامزدهای انتخاباتی نام خود را برای انتخابات پارلمانی که در فوریه ۲۰۲۰ برگزار می‌شود، ثبت کردند. مطمئنا نبردی بیش از حد معمول اساسی در پی انتخابات رخ خواهد داد - به ویژه در مورد سیاست خارجی ایران تحت ریاست روحانی، وضعیت اقتصاد کشور و مسائل اجتماعی. تندروها و محافظه کاران احتمالا همچنان ادعا می‌کنند که ساده لوح بودن روحانی در برابر اهداف غرب (و به ویژه ایالات متحده) کشور را در مسیر ویرانی قرار داده است. جبهه اعتدالیون باید از دستهایی عمدتا خالی دفاع کنند، میراثی پوچ تحت تأثیر عدم موفقیت توافق هسته‌ای، اقتصادی که در سقوط آزاد است و یک فهرست از وعده‌های عملی نشده تقریبا در همه حوزه‌های دیگر. و همه طرف‌ها به نارضایتی مردم به عنوان نشانه‌ای مبنی بر اینکه رویکرد مخالفان سیاسی آنها پایدار نیست، اشاره خواهند کرد.

خبری: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

ایالات متحده امیدوار است که این نبرد داخلی سیاسی و اعتراضات اخیر، ایران را به میز مذاکره بازگرداند تا نتیجه‌ای که دولت آمریکا امیدوار به آن است، یعنی توافق بهتری نسبت به توافق هسته‌ای منعقد شده در سال ۲۰۱۵، به دست آید. بهرحال بخشی از مشکلات و معضلات اقتصادی ایران ریشه در تحریم‌های آمریکا دارد. اگر حاکمان ایران در پی تثبیت اوضاع در خانه باشند و بخواهند از آشفتگی بیشتر جلوگیری کنند، آیا نباید مذاکرات را از سر بگیرند؟

با این حال، اگرچه مقامات حکومت درمورد مسائل داخلی از آنچه طی ماه‌های گذشته دیده شده، بیشتر دچار افتراق به نظر میرسند، اما معتقدند که نمایش این شکاف‌ها به خارج از کشور برای کسانی که می‌خواهند رژیم را هدف بگیرند نقش مهمات را دارد. درعوض، می‌توانند به اقدامات تهاجمی‌تر علیه ایالات متحده و شرکای آن بپردازد، و از آن به عنوان یک گاردی برای خنثی کردن فشارها و مخالفت‌های بیشتر استفاده کنند.

بیشتر نشانه‌ها در حال حاضر به این روند اشاره دارند. البته که در طول این آخر هفته، ایالات متحده و ایران موفق شدند برای اولین بار در دوره ریاست جمهوری ترامپ یکی از اختلافات خود را به صورت دیپلماتیک حل و فصل کنند. ایران دانشمند آمریکایی را آزاد کرد و ایالات متحده دانشمند ایرانی را که متهم به نقض قانون تحرمی‌های آمریکا بود، به کشورش بازگرداند. وزیر امور خارجه ایران، جواد ظریف به توییتر رفت تا سیگنال دهد که کشورش اکنون آماده «مبادله جامع زندانیان» است، و خاطرنشان کرد: «توپ اکنون در دادگاه‌های ایالات متحده است».

اگرچه این اولین تعامل به عنوان یک اقدام اعتماد ساز شدیدا مورد نیاز است و می‌تواند به دو طرف نشان دهد که کنار گذاشتن مواضع حداکثری می‌تواند مسیر رسیدن به نتایج برد-برد را هموار کند، اما فعلا در هیچ جای دیگر در سیاست‌های دو کشور تغییری دیده نمیشود. ایالات متحده اظهار داشته که تحریم‌های بیشتری را علیه ایران اعمال خواهد کرد، آنهم حتی وقتی دو طرف در حال نهایی کردن مبادله زندانیان بودند، و ایران هم فشار خود را بر آمریکا افزایش داده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: باکو - بررسی همکاری‌های مرزی ایران و جمهوری آذربایجان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از باکو؛ در دیدار ژنرال «الچین قلی اف» فرمانده مرزبانی جمهوری آذربایجان و سردار سرتیپ «قاسم رضایی» فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان برگزار شد دو طرف درباره آخرین وضعیت امنیت مرزها‌ی دو کشور، شرایط فعلی منطقه، فعالیت دوجانبه در زمینه‌ مبارزه با جرایم فرامرزی، وضعیت اجرای توافقات و توسعه همکاری‌های متقابل تبادل نظر کردند. در این دیدار دو طرف همچنین با در نظر گرفتن طرح‌های حمل و نقل بین المللی اجرا شده با همکاری دو کشور بر تحکیم زیرساخت‌های مرزی و سرعت بخشی به فرایند نظارت بر زمینه‌ گذر از مناطق گمرکی مشترک تاکید کردند. برگزاری نشست سه جانبه فرماندهان مرزبانی جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در آینده نزدیک و ایجاد گذرگاه‌های مرزی جدید بین ایران و جمهوری آذربایجان از جمله توافقات این نشست صمیمی بود. در این دیدار همچنین طرفین درخصوص توسعه همکاری‌های دوجانبه، ادامه‌ دیدار‌های کاری و تبادل نظر درخصوص مسایل مورد علاقه دو طرف توافق کردند.

دلتنگی سردار سلامی از نبود همسایه‌اش حاج قاسم‌

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدخبرگزاری دانشجو/ سردار سلامی می‌گوید: من همسایه او بودم، هر روز صبح خودروی او را که می‌دیدم دلم آرام میگرفت. الآن چند روز است که هر وقت صبح از خانه بیرون می‌‌آیم قاسم نیست، آن خودرو هم نیست …

لازمه قوی شدن کشور اجرای قاطع عدالت و مبارزه بی امان با فساد است/ مردم مناطق سیل زده به هیچ عنوان نگران تثبیت مالکیت اراضی خود نباشند/ حضور میلیونی مردم در نماز جمعه اخیر تهران از روزهای به یادماندنی انقلاب اسلامی شد

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
رئیس قوه قضاییه ادامه داد: فرمایشات مقام معظم رهبری، نقشه راه برای همه مردم و بویژه مسئولان بود که تلاش کنند کشور قوی شود. این موضوع هم تنها با سخنرانی اتفاق نمی‌افتد بلکه باید همانند شهید سلیمانی در صحنه حضور داشت. مکتب سردار سلیمانی (رضوان الله تعالی علیه)، مکتب حضور و خدمت خالصانه به مردم است و ایشان نماد خدمت خالصانه به مردم شدند. مردم ما از دوران گذشته تا کنون این تجربه را دارند که اعتماد به غرب، دستاوردی جز خسارت ندارد. براساس این گزارش، پس از اظهارات برخی از مسئولان شورای عالی قوه قضاییه در این جلسه، موضوع نهاد وکالت و قوانین مربوط به آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
ایرناایرنا1 روز قبل
بعد از ترور مذبوحانه سردار قاسم سلیمانی به‌دست دولت آمریکا و بالا گرفتن مجدد تنش بین تهران و واشنگتن، مجموعه‌ای از اتفاقات ناخواسته و دردناک شکل گرفت که آرامش و ثبات سیاسی کشور را بر هم زد. هر چند تقریبا سران همه کشورها در جایگاه اعلام موضع، تصمیم آمریکا در ترور سردار سلیمانی را اقدامی تنش‌زا در شرایط کنونی ارزیابی کردند، اما آنچه این مقامات در عمل انجام دادند تا حد زیادی متفاوت بود. متأسفانه توافقات حقوقی بین‌المللی نیز دستمایه خواسته‌ها و امیال فرصت‌طلبانه مقامات این کشورها قرار می‌گیرد. در بخشی از کتاب شهریار ماکیاولی آمده است: «… پادشاه باید پیمان خود را نگه‌دارد، اما اگر ضروری دید آن را زیر پا بگذارد. ایران امروز بیش از هر مقطعی از دوران انقلاب در معرض فشار و تهدید قرار دارد و عبور از این شرایط مستلزم فروتنی، صداقت، درایت و اخلاق‌گرایی مسئولان و البته صبوری بیشتر و همراهی و همدلی مردم است.

فیلم | فرزند شهید سلیمانی در آغوش جانشین پدر

همشهریهمشهری1 روز قبل

نظرها

(1)

انشاا...

1 ماه قبل

اخبار بیشتر