جزییات اختلاف جهانگیری و روحانی بر سر اجرای طرح سهمیه بندی بنزین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سیاسی

جزییات اختلاف جهانگیری و روحانی بر سر اجرای طرح سهمیه بندی بنزین

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |

عصرخبر به دنبال پاسخ به این پرسش که چرا اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور که زمانی فردی موثر در تصمیمات اقتصادی دولت بود امروز؛ نه تنها از طرح جدید قیمت بنزین سخنی به زبان نمی‌آورد بلکه حاضر نیست به تشریح این تصمیم بپردازد؟

این سوال و سوال‌های مشابه سبب شد تا خبرنگار عصرخبر به اختلاف نظر جهانگیری با حسن روحانی بر سر مدیریت و اجرای طرح سهمیه بندی بنزین بپردازد.

بر اساس اطلاعاتی که عصرخبر کسب کرده است می‌توان گفت؛ ریشه اختلاف به تابستان گذشته باز می‌گردد.

تابستان گذشته برخی رسانه‌ها از درگیری لفظی اسحاق جهانگیری و حسن روحانی خبر دادند. این درگیری لفظی شنبه اول تیرماه در شورای عالی اقتصادی رخ داده بود؛ هر چند ادعای رسانه‌ها بعدا از سوی اطلاع رسانی دولت تکذیب شد اما شنیده‌ها حکایت از این دارد که اختلاف نظرمیان جهانگیری و روحانی به صورت جدی وجود داشته و اکنون نیز ادامه دارد.

موضوع این اختلاف قیمت گذاری و نحوه اجرای طرح سهمیه بندی قیمت بنزین بوده است.

چرا روحانی با طرح جهانگیری مخالفت کرد؟

بر اساس شنیده‌ها؛ اسحاق جهانگیری با تعدادی از نخبگان و اساتید دانشگاه شریف روی طرحی درباره سهمیه بندی بنزین کار کرده و آن را در جلسه شورای عالی اقتصادی روحانی ارائه می‌دهد.

اما حسن روحانی از ارائه طرح استقبال نکرده و همین موضوع سبب نارضایتی معاون اول رئیس جمهور و ترک جلسه توسط وی می‌شود. هر چند با وساطت علی لاریجانی؛ ظاهرا کدورت ایجاد شده میان معاون اول رئیس جمهور و روحانی برطرف می‌شود.

جزییات طرح اسحاق جهانگیری بدین ترتیب بوده است:

با مشورت نخبگان و برخی اساتید و دانشجویان دانشگاه شریف طرحی ارائه شده بود که بر این اساس دولت به جای اینکه سهمیه سوخت را به دارندگان خودرو بدهد این سهمیه به هر ایرانی تعلق بگیرد. بدین معنا که هر کس دارای کارت ملی ایرانی است می‌تواند سهمیه سوخت داشته باشد.

تاثیر طرح ارائه شده این بوده است که هر ایرانی می‌تواند مصرف سوخت را مدیریت کند. در صورت عدم استفاده از سوخت می‌تواند آن را به دولت واگذار کرده و دولت مابه تفاوت نرخ آزاد بنزین را به هر فرد پرداخت کند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

با این روش به قشر آسیب پذیر جامعه کمک می‌شود و نرخ بنزین آزاد هم حدود ۲ هزار تومان قیمت بخورد.

توجیه جهانگیری در جلسه شورای عالی اقتصاد این بوده که دادن سهمیه خودرو به نفع پولدار هاست و اقشار متوسط و ضعیف جامعه بهره‌ای از سهمیه بندی بنزین و یارانه آن نمی‌بردند.

به این دلیل که هر کسی؛ خودرو، کارت سوخت و ماشین بیشتری دارد قطعا سهمیه بیشتری دریافت می‌کند.

چرا موضوع اختلاف پنهان شد؟

رسانه‌های نزدیک به دولت، حواشی رخ داده میان رئیس جمهوری و معاون اول او را با عناوین مختلف، به نوعی لاپوشانی کردند اما با دقت در اظهارات علی ربیعی سخنگوی دولت و حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهوری، می‌توان به برخی اختلافات پی برد.

جزییات اختلاف جهانگیری و روحانی بر سر اجرای طرح سهمیه بندی بنزین - 18

ربیعی درباره ماجرای پیش آمده میان مردان شماره یک و دو کابینه اظهار داشت: در همه جلسات وجود اختلاف طبیعی است. حسام الدین آشنا نیز در توییتی تصریح کرد: جلسات عالی کشور نه جای بله قربان گویی است و نه جای خطاب و عتاب و نه جای قهر و ناسازگاری.

جزییات اختلاف جهانگیری و روحانی بر سر اجرای طرح سهمیه بندی بنزین - 20

اما با نگاهی به رخدادهای دو هفته گذشته به خوبی می‌توان فهمید که موضوع اختلاف نظرها چیست؟

اسحاق جهانگیری از ۲۴ آبان در خصوص هیچ اظهار نظری در باره نحوه اجرای طرح نداشته است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، هر چند اسحاق جهانگیری عضو شورای هماهنگی سران قواست اما سکوت او نشان می‌دهد؛ معاون اول رئیس جمهور با طرح افزایش قیمت بنزین موافقت نکرده است. هر چند اختلاف نظر جهانگیری با روحانی بر مسائل کارشناسی بنزین بوده اما این هیچ کدام از دو طرف تا کنون بدان نپرداخته‌اند

حال باید این سوال را پرسید طرحی که اکنون اجرا می‌شود را چه کسی و چه نهادی ارائه کرده است و دلیل مخالفت روحانی با طرح جهانگیری چه بوده است؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برخورد چند راکت در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد+فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، منابع خبری از برخورد چند موشک کاتیوشا به منطقه سبز و نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد خبر می‌دهند. خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امنیتی خبر داد که دست کم ۲ راکت به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد اصابت کرده است. اسکای‌نیوز خبر داد که سه موشک نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد برخورد کرده و آژیرهای هشدار در سفارت آمریکا به صدا در آمده است. الحدث مدعی شد دو موشکی که به منطقه سبز بغداد برخورد کرده از منطقه الزعفرانیه در جنوب شرق پایتخت عراق شلیک شده است. طی هفته‌های اخیر منطقه سبز بغداد شاهد حملات راکتی متعددی بوده است.

همدردی وزیر خارجه کانادا با یک نانوا ایرانی که خانواده‌اش در حادثه هواپیما فوت شدند (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

:: باکو - بررسی همکاری‌های مرزی ایران و جمهوری آذربایجان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از باکو؛ در دیدار ژنرال «الچین قلی اف» فرمانده مرزبانی جمهوری آذربایجان و سردار سرتیپ «قاسم رضایی» فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان برگزار شد دو طرف درباره آخرین وضعیت امنیت مرزها‌ی دو کشور، شرایط فعلی منطقه، فعالیت دوجانبه در زمینه‌ مبارزه با جرایم فرامرزی، وضعیت اجرای توافقات و توسعه همکاری‌های متقابل تبادل نظر کردند. در این دیدار دو طرف همچنین با در نظر گرفتن طرح‌های حمل و نقل بین المللی اجرا شده با همکاری دو کشور بر تحکیم زیرساخت‌های مرزی و سرعت بخشی به فرایند نظارت بر زمینه‌ گذر از مناطق گمرکی مشترک تاکید کردند. برگزاری نشست سه جانبه فرماندهان مرزبانی جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در آینده نزدیک و ایجاد گذرگاه‌های مرزی جدید بین ایران و جمهوری آذربایجان از جمله توافقات این نشست صمیمی بود. در این دیدار همچنین طرفین درخصوص توسعه همکاری‌های دوجانبه، ادامه‌ دیدار‌های کاری و تبادل نظر درخصوص مسایل مورد علاقه دو طرف توافق کردند.

همه سنگ‌های پیش پای قانون «کاهش مالیات پردرآمدها» +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
کارشناسان اعتقاد دارند این مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس که به معنای کاهش چشمگیر مالیات افرادی است که حقوق‌های نجومی می‌گیرند، هم برخلاف عدالت است و هم موجب کاهش ۵ هزار میلیارد تومانی درآمد دولت از این محل می‌شود. اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، قضات و بخصوص پزشکان مهمترین مخالفان تصویب مدل پنج پله‌ای مالیات بر درآمد کارمندان بودند زیرا مشمول بالاترین پله مالیاتی یعنی ۳۵ درصد می‌شوند. بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که ۲۰ نفر از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس از جمله غلامرضا تاجگردون (رئیس کمیسیون تلفیق مجلس)، عضو هیئت علمی دانشگاه‌ها هستند. همچنین ۴ نفر از افراد مذکور (اعضای هیئت علمی)، پزشک هم هستند. از طرف دیگر، ۴ نفر از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس، قاضی هستند.

الیزابت وارن خواستار توقف اخراج دانشجوی ایرانی شد+فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، الیزابت وارن نامزد پیشتاز حزب دموکرات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در ارتباط با جلوگیری از ورود یک دانشجوی ایرانی از سوی اداره گمرکات و حفاظت مرزی این کشور، رفع بازداشت و جلوگیری از روند اخراج او از آمریکا را خواستار شد. مقام‌های کاخ سفید در حالی که مدعی حمایت از مردم ایران هستند، ویزای معتبر برخی از دانشجویان را باطل و در ورود ایرانی‌ها بسیار سختگیری می‌کنند. این مساله سبب شد تا مدافعان مهاجرت، شامگاه دوشنبه (۳۰ دی‌ماه) در فرودگاه بین‌المللی بوستون لوگان در اعتراض به بازداشت و ابطال روادید معتبر یک دانشجوی ایرانی گردهم آمدند. این دانشجو قرار بود نیم‌سال تحصیلی خود را در دانشگاه نورث ایسترن آغاز کند. در همین رابطه الیزابت وارن روز سه‌شنبه (یکم بهمن‌ماه) در حساب توئیترش در انتقاد به این اقدام خصمانه دولت ترامپ علیه ایرانیان نوشت: این یک دانشجوی ایرانی با روادید از نوع اف‌۱ (F۱ - ویزای درجه اول دانشجویی در آمریکا) و برای پایان تحصیلاتش به آمریکا بازگشته بود.

فیلم و تصاویر | جزئیات دیدار وزیران امور خارجه ایران و عمان

همشهریهمشهری1 روز قبل
دو طرف در این دیدار ضمن تاکید بر روابط برادرانه، ممتاز و راهبردی دو کشور در خصوص آخرین تحولات منطقه‌ای گفت وگو و تبادل نظر کردند. سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته از سفر مهم یکی از مقامات کشورهای منطقه خبر داده بود. این دیدار در حالی انجام می‌شود که وزیر امور خارجه روز جمعه در بازگشت از سفر هند در توقف کوتاهی که در مسقط داشت، با همتای عمانی خود دیدار کرده بود. همچنین ظریف هفته گذشته با حضور در مسقط برای شرکت در مراسم گرامیداشت سلطان فقید عمان، با سلطان هیثم بن طارق پادشاه جدید عمان و دیگر مقامات عالی‌رتبه این کشور دیدار کرد. حدود دو هفته پیش نیز یوسف بن علوی برای شرکت در مجمع گفت‌وگوی تهران، به ایران سفر کرده بود.

نظرها

اخبار بیشتر