اظهار کیلویی ارزش کالای وارداتی توسط برخی واردکنندگان/اعضای اتاق دلار ۴۲۰۰ تومانی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ارز لعنتی می‌نامند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
اظهار کیلویی ارزش کالای وارداتی توسط برخی واردکنندگان/اعضای اتاق دلار ۴۲۰۰ تومانی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ارز لعنتی می‌نامند

اظهار کیلویی ارزش کالای وارداتی توسط برخی واردکنندگان/اعضای اتاق دلار ۴۲۰۰ تومانی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ارز لعنتی می‌نامند

فارسخبرگزاری فارس |
مدیرکل دفتر بررسی و تعیین ارزش گمرک گفت: باید قیمت پایه‌های کالاهای وارداتی اصلاح و واقعی شود. برخی وارکنندگان ارزش کالاها را کیلویی اظهار می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مهدی میراشرفی امروز در دیدار با اعضای اتاق بازرگانی تهران با اشاره به انتقادات اعضای اتاق نسبت به ارز ۴۲۰۰ تومانی دولتی گفت: تا زمانی که ارز تک‌نرخی نشود، نمی‌توان از تخلفات و سودجویی رها شد. برخی اعضای اتاق ارز 4200 تومانی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ارز لعنتی می‌نامند. سودجویی در همه جای دنیا وجود دارد و می‌گویند اگر هزینه تخلف را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بالا نبرید، با کار راحت‌تر سود بیشتر ایجاد می‌شود. متاسفانه در بحث دارو با ارز دولتی مواردی کشف شده که البته اجازه ترخیص داده نشد. ریال جهت شیمی‌درمانی و داروهای آن داده شده که با آن یخ خشک و مواد نیروزا وارد شده است. این افراد همزمان موبایل، اتومبیل و دارو وارد می‌کنند.

وی در مورد ارزش پایه کالاهای صادراتی نیز گفت: اگرچه ۲۷ میلیارد دلار صادرات در مقابل ۲۸٫۳ میلیارد دلار واردات داریم. یکی از علت‌های این موضوع تعدیل پایه‌های صادراتی است که ۳۰ درصد کاهش یافت و ارزش آن ۷٫۸ میلیارد برآورد می‌شود. به هرحال ارزش‌های پایه واقعی شده است. اگر صادرکننده به پایه ارزش کالای صادراتی اعتراض دارد، طبق قانون کمیته‌ای وجود دارد که می‌تواند اعتراض خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ثبت کند تا رسیدگی شود.

رئیس کل گمرک در بخش دیگری از اظهارات خود به هزینه‌های بالای تخلیه، بارگیری و انبارداری اشاره کرد که در این زمینه هزینه‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با دلار محاسبه می‌کنند و گفت: بخشی از معطلی کالا به مولفه‌های بندری باز می‌گردد که این موضوع لحاظ نمی‌شود، علت سکوت گمرک این است که ۹۰ درصد کالاهای وارداتی در مناطق ویژه اقتصادی است که خارج از قلمرو گمرکی محسوب می‌شوند و ما نمی‌توانیم تحکم داشته باشیم. انبارهای عمومی نیز هزینه‌های بالایی دارند، ارز لعنتی (ارز ۴۲۰۰ تومانی) خیلی در بحث هزینه‌های انبارداری دخیل نیست و با نرخ بازار محاسبه می‌شود.

وی با بیان اینکه چند کار بنیادی در گمرک صورت گرفته است، گفت: تا جایی که امکان داشته اختیارات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به گمرک اجرایی داده‌ایم. یکی از این اقدامات ایجاد انبار اختصاصی یا زیرکلید گمرک است که به گمرکات اجرایی واگذار شده و کمتر از یک روز بازرگان می‌تواند انبار اختصاصی زیر کلید گمرک که منظور کاهش هزینه‌ها داشته باشد.

رئیس کل گمرک با اشاره به قطعی سامانه گمرک (EPL) خاطرنشان کرد: اکنون سامانه پنجره واحد ذیل سامانه جامع تجارت وزارت صمت فعال است. هر آن زیرسامانه‌ها قطع شوند، عملکرد سامانه گمرک نیز به آن بستگی دارد و قطع می‌شود و شبیه به قیر و قیف است. برای اینکه تجار گرفتار قطعی نشوند، در بستر آی‌تی نرم‌افزار گمرک موبایلی ایجاد شده تا هر جا و هر مکان بازرگان فعالیت خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انجام دهد و فرایندها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ رصد کند.

میراشرفی با بیان اینکه تحریم‌ها آزاردهنده شده و فضای تاریکی در تجارت ایجاد کرده است، گفت: با این وجود بخش خصوصی توانسته عملکرد خوبی به جای بگذارد و حتی در میان مشکلات میان‌دستگاهی، صادرات داشته باشد.

* حرکت لاک پشتی دستگاهها در یگکپارچگی تجارت

وی با اشاره به اینکه رویکرد و حرکت دستگاه‌ها در مسیر یکپارچه‌سازی تجارت کند و لاک‌پشتی است، گفت: با این شرایط تعدد قوانین پیش روی تولید، گمرک که هیچ، اگر هرکول هم بیاید با مشکل مواجه می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

در ادامه این نشست مجتبی شیشه‌چی‌ها مدیرکل دفتر بررسی و تعیین ارزش گمرک با اشاره به مشکلات پیش روی تجار و فعالان تجارت گفت: یک روز تاخیر در ترخیص کالا، یک درصد ارزش کالا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ افزایش می‌دهد. یکی از مشکلات این است که اسناد درستی از سوی واردکننده ارائه نمی‌شود و به درستی نیز اظهار نمی‌کنند. مثلا تلویزیون را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به صورت کلی و بدون اشاره به مدل و نوع آن اظهار می‌کنند. برخی کالاها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کیلویی اظهار می‌کنند مثل لامپ. به هر حال سامانه TSC که ارزش پایه کالاها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مورد بررسی قرار می‌دهد باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: ‌الان که ارز جهانگیری (ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی) می‌دهند، ‌یکسری از تجار راضی و یک عده ناراضی هستند. نمی‌توان ارزش کالاها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بر اساس صنف خاص تعیین کنیم. قیمت ثابت برای ارزش کالاهای وارداتی عده‌ای را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خوشحال و عده‌ای را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ناراحت می‌کند و این باعث شده پرونده‌های زیادی تشکیل شود. مثلا یک واردکننده خودرو پورشه، آپشن‌های خودروی خودش را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کم اظهار می‌کند و برای رقیبش را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ زیادتر که هزینه‌ها و قیمت آن بالا برود.

همچنین در این نشست علی اکبر شامانی مدیرکل دفتر صادرات گمرک با اشاره به وضعیت ورود موقت کالاها تصریح کرد: این اختیار به گمرکات استانی تفویض شده تا کسی برای این حوزه به تهران مراجعه نکند. به هر حال در این زمینه نیز مشکلاتی داریم. برخی واحدهای تولیدی مجوز دوساله برای ورود موقت کالا گرفتند اما حتی یک درصد هم صادرات نداشتند.

*وزارت صنعت پدر ما را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ درآورده

وی با اشاره به کیل مصرف در حوزه فلزات گفت: وزارت صنعت پدر ما را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ درآورده، امکان ندارد نامه‌ای در این زمینه‌ای به گمرک نزند و سه نامه ابهامی روی آن نگذاریم. باید در این زمینه جلساتی با مسئولان وزارت صمت برگزار تا مشکلات این حوزه رفع شود. به کرات کیل مصرف را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ واردکننده را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ارائه داده که ابهام دارد و این سوال پرسیده شده که ضایعات آن آیا مصرف مجدد دارد یا نه.

شامانی در مورد مباحث ارزی نیز عنوان کرد: بانک مرکزی و وزارت صمت مصر هستند که ورود موقت با ثبت سفارش انجام شود.

در ادامه خانم افروز بهرامی مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات با اشاره به آثار تحریم روی تجارت گفت: متولیان در دولت و اتاق بازرگانی تحولات گسترده باید داشته باشند. نیاز به اتصال درگاه‌های گمرک است. اساسا به صادرکننده خدمات می‌دهیم و نیاز است، چقدر خدمات ارائه شده، با این دسترسی می‌توانیم اظهارنامه‌های صادراتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بازیابی و آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ راستی‌آزمایی کنیم. اینکه صرفا به اظهارنامه صادرکننده اتکا شود، کار موجهی نیست. با اتصال سامانه سرعت کار در ارائه تسهیلات بالا می‌رود و اعتبارسنجی دقیق‌تر صورت می‌گیرد. سال‌هاست با گمرک، سه وزیر و دو مرحله قائم مقام وزیر صمت در مورد پذیرش ضمانت‌نامه صندوق ضمانت صادرات برای ورود موقت کالا نامه‌نگاری شد، اما گمرک آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ قبول نمی‌کند، در حالی که ما دولتی هستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم هواپیمای آمریکایی منهدم شده در افغانستان +جزئیات حادثه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 روز قبل
به نوشته خبرگزاری فرانسه، «بت ریوردان» سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه غرب آسیا (سنتکام) با اعلام آغاز تحقیقات در مورد این حادثه، گفت هنوز هویت هواپیمای حادثه‌دیده در منطقه «غزنی» واقع در مرکز افغانستان، مشخص نیست. صبح امروز گزارش شد که یک فروند هواپیما در منطقه غزنی سقوط کرده است. پس از آن اداره هوانوردی افغانستان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچگونه مشکلی برای پروازهای مسافربری در این کشور پیش نیامده و سقوط هواپیمای مسافربری را تکذیب کرد. در همین حال برخی گمانه‌زنی‌ها درباره پرواز این هواپیما از هرات به دهلی نو نیز قوت گرفت. قطعه‌ای گمشده که ممکن است به تکمیل پازل سقوط هواپیما در غزنی کمک کند.

ویدیویی تاثیرگذار از قرنطینه شدن مردم چین

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
مردم شهر ووهان چین، که به دلیل شیوع ویروس کرونا در خانه‌هایشان قرنطینه هستند، به بالکن خانه‌ها آمده و یکدیگر را به مقاومت و پایداری تشویق کردند.

آن روی ممنوعیت واردات/ انتقال فعالیت از صرافی به بانک‌ها، خوب یا بد؟

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
مدیرعامل شرکت نگارین طب بهنام درخصوص سابقه فعالیت این مجموعه گفت: شرکت نگارین طب بهنام از سال ۱۳۹۵ به صورت تخصصی در زمینه کیت‌های تشخیص دامی مشغول به فعالیت است. ندا قلیچ‌خانی در گفتگو با برنامه مدیران موفق به ورود به بازار اشاره کرد و اظهار داشت: خوشبختانه کیت‌های ما وارد بازار شده و ازطرفی به کمک تیم رباتیک و نخبه توانستیم پرینتر هوشمند را ثبت کنیم. آرش ارشادی مدیر عامل شرکت مانا پوشاک دی درخصوص مجموعه فعالیتش گفت: حدود ۸ سال است که به صورت تخصصی و نمایندگی، کار واردات پوشاک را انجام می‌دهیم اما متأسفانه امسال باتوجه به قانون ممنوعیت واردات پوشاک نتوانستیم کارمان را به سرانجام برسانیم. احسان همت‌پور رئیس هیئت مدیره یکتا تجارت دایا به فعالیتش اشاره و مطرح کرد: عرضه کالاهای ساخته‌شده و آماده به مصرف برای واردات دچار مشکل شده‌اند درصورتی که قبلا توسط صرافی‌ها و بدون انتقال ارز انجام می‌شد.

خبر خوش برای کسانی که اولین بار یارانه معیشتی می‌گیرند +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

تمامی اتباع خارجی حاضر در همدان از نظر ابتلا به کرونا کنترل شدند

ایرناایرنا1 روز قبل
منوچهر کرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: پیرو شرایط جهان مبنی بر انتشار ویروس جدید کرونا در آسیای جنوب شرقی و برگزاری جشنواره ملی «ایران باشکوه» در همدان، اقداماتی برای کنترل گروه‌های خاصی که با هماهنگی قبلی وارد استان همدان شدند، توسط علوم پزشکی همدان صورت گرفت. وی اضافه کرد: در گام نخست تمامی بیمارستان‌ها و اتاق‌های ایزوله تنفسی به حال آماده باش درآمدند و مکاتباتی با واحدهای بهداشتی و مراکز تابعه درباره حساسیت این موضوع، ضرورت آموزش و اطلاع رسانی صورت گرفت. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: به دنبال رایزنی با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان، تمامی گردشگران خارجی ساکن در هتل‌های استان معاینه شدند و هیچکدام مشکلی نداشتند. کرمی افزود: به بانک‌های ملی و دیگر بانک هایی که اقدام به فروش ارز مسافرتی می‌کنند نیز حساسیت این موضوع اطلاع رسانی شده است. وی ادامه داد: شهروندان در صورت داشتن علائم خاص و شدید مثل تب بالا، لرز شدید بدن، خلط خونی، تنگی نفس و مشکل ریوی می‌توانند به مراکز زیر نظر علوم پزشکی همدان مراجعه کنند.

ویدئو / خطر حذف از یونسکو، بیخ گوش ژئوپارک قشم

ایسناایسنا8 ساعت قبل
ژئوپارک بین المللی قشم این روزها به دلیل ساخت بخشی از مرکز پرورش میگو در حریم آن، خبرساز شده است. ژئوپارک قشم به عنوان اولین ژئوپارک خاورمیانه در شبکه جهانی ژئوپارک‌ها (GGN) در نشست پاریس در سال ۱۳۸۵ به ثبت رسید، اما در سال ۱۳۹۱ به دلیل اجرا نشدن معیارهای ثبت جهانی از سوی مدیران منطقه آزاد قشم، این ژئوپارک از فهرست یونسکو خارج شد. ژئوپارک قشم در اردیبهشت ۹۶ بار دیگر به عنوان یک ژئوپارک جهانی برای یک دوره چهارساله تأیید شد اما عملیات ساخت مرکز پروش میگو در این منطقه ادامه یافته است. همین مسأله موجب شده خطر خروج ژئوپارک قشم از فهرست جهانی یونسکو بار دیگر قوت بگیرد. خبرنگار: لیدا رضایی / تصویربردار: مصطفی چشم به‌راه و امیرحسین طالبی / تدوینگر: آرام توکلی

نظرها

اخبار بیشتر