آیا آیفون و آیپد به آنتی‌ویروس احتیاج دارند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. تکنولوژی
آیا آیفون و آیپد به آنتی‌ویروس احتیاج دارند؟

آیا آیفون و آیپد به آنتی‌ویروس احتیاج دارند؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
آیفون و آیپد شما به اندازه کامپیوتر‌های ویندوز یا مک در معرض خطر ویروس‌ها قرار ندارد، ولی در هر صورت برای iOS هم بدافزار‌هایی ارائه می‌شود. آیفون و آیپد طوری طراحی شده‌اند که بتوانند در برابر نفوذ ویروس‌ها مقاومت کنند.

آیفون و آیپد طوری طراحی شده‌اند که بتوانند در برابر نفوذ ویروس‌ها مقاومت کنند. این موضوع تا حد زیادی به دلیل نحوه نصب نرم‌افزار بر این گجت‌ها برمی‌گردد. در این زمینه با وجود اینکه چند راه وجود دارد، ولی اکثر کاربران فقط از طریق اپ استور اپلیکیشن‌های موردنظر خود را نصب می‌کنند.

در ادامه به تشریح نیاز آیپد و آیفون به آنتی ویروس می‌پردازیم و راهکار‌هایی را برای جلوگیری از نفوذ بدافزار‌های مختلف به این گجت‌ها را مطرح می‌کنیم.

چه چیزی از آیفون و آیپد در برابر ویروس‌ها محافظت می‌کند؟

آیفون و آیپد طوری طراحی شده‌اند که بتوانند در برابر نفوذ ویروس‌ها مقاومت کنند. این موضوع تا حد زیادی به دلیل نحوه نصب نرم‌افزار بر این گجت‌ها برمی‌گردد. در این زمینه با وجود اینکه چند راه وجود دارد، ولی اکثر کاربران فقط از طریق اپ استور اپلیکیشن‌های موردنظر خود را نصب می‌کنند.

آیا آیفون و آیپد به آنتی‌ویروس احتیاج دارند؟ - 4

توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها باید این موارد را در اپ استور اپل قرار دهند و بعد از بررسی‌های گسترده این اپلیکیشن‌ها در دسترس کاربران قرار می‌گیرند. بنابراین، کاربران آیفون و آیپد با خیال راحت از طریق اپ استور اپلیکیشن‌های موردنظر خود را دانلود می‌کنند. در این میان، توسعه‌دهندگان و کسب‌وکار‌ها راه‌هایی برای دور زدن اپ استور دارند و می‌توانند اپلیکیشن‌های موردنظر خود را از راه‌های دیگری نصب کنند. در ایران هم برای دور زدن تحریم‌ها چنین راهکار‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما در نهایت اکثر کاربران آیفون و آیپد حتی در کشور ایران هم عمدتا از اپ استور اپلیکیشن‌ها را دانلود می‌کنند.

در iOS، تمام اپلیکیشن‌ها باید تحت نظر الگوریتم‌های «سندباکس» (Sandbox) قرار بگیرند. این اصطلاع به معنای این است که اپلیکیشن‌ها فقط به بخش‌های مربوط به کارکرد خود دسترسی خواهند داشت. به همین خاطر، این موارد نمی‌توانند تنظیمات مهم سیستم و بخش‌های حساس سیستم‌عامل را تغییر دهند. سیستم مجوز‌های iOS مانند اندروید به گونه‌ای است که اپلیکیشن‌ها برای دسترسی به موقعیت مکانی، فهرست مخاطبین، فایل‌ها، تصاویر و دیگر موارد باید از کاربر اجازه بگیرند.

نفوذ بدافزار‌ها به اپ استور

آیا آیفون و آیپد به آنتی‌ویروس احتیاج دارند؟ - 8

در اکتبر ۲۰۱۹، اپل ۱۸ اپلیکیشن را از اپ استور حذف کرد، زیرا این موارد در پس‌زمینه از طریق تبلیغات کلیکی درآمد کسب می‌کردند. پیش از این هم وجود بدافزار در اپلیکیشن‌های اپ استور سروصدای زیادی راه انداخته بود. اگرچه تروجان‌ها و کرم‌های کامپیوتری به دسته خاصی از بدافزار‌ها تعلق دارند، ولی در کل بدافزار‌ها روی هم رفته به اپلیکیشن‌هایی که قوانین را زیر پا می‌گذارند هم اطلاق می‌شود.

مثلا در این مورد، این اپلیکیشن‌ها برای کسب درآمد بیشتر، عمر باتری را کاهش می‌دادند و احتمالا نسبت به حالت معمول داده بیشتری را مصرف می‌کردند. اما فارغ از این موضوع، اپلیکیشن‌های موردنظر خطر خیلی مهمی برای آیفون و آیپد به همراه نداشتند. به همین خاطر از iOS به‌عنوان ایمن‌ترین پلتفرم موبایل یاد می‌شود.

آیا برای آیفون خود باید آنتی ویروس نصب کنید؟

آیا آیفون و آیپد به آنتی‌ویروس احتیاج دارند؟ - 12

آیفون یا آیپد شما هیچ نیازی به آنتی ویروس ندارد. با وجود اینکه برخی اپلیکیشن‌ها بر لزوم چنین کاری تاکید دارند، ولی دانلود و نصب آن‌ها تا حد زیادی بی‌فایده است. این موضوع به نوع عملکرد iOS برمی‌گردد که حتی در صورت نفوذ ویروس، به آن‌ها اجازه نمی‌دهد آسیب قابل توجهی به سیستم وارد کنند.

اپلیکیشن آنتی‌ویروس باید بتواند سیستم گجت را به‌طور گسترده اسکن کند که الگوریتم‌های sandboxing جلوی این کار را می‌گیرند. به همین خاطر حتی اگر در آیفون خود آنتی ویروس نصب کنید، این اپلیکیشن نمی‌تواند به بسیاری از اطلاعات دسترسی داشته باشد. اپلیکیشن‌ها فقط به اطلاعات مربوط به خود دسترسی دارند و در نهایت بعد از کسب مجوز از کاربران می‌توانند به موقعیت مکانی یا دوربین دسترسی پیدا کنند.

روی هم رفته، آیفون برای بهره‌گیری از آنتی ویروس باید مجوز‌های زیادی به آن بدهد که البته در iOS چنین کاری انجام نمی‌شود. گوشی‌های اندرویدی هم به‌نوعی جلوی فعالیت‌های گسترده و افسارگسیخته اپلیکیشن‌ها را می‌گیرند، اما در این پلتفرم، اپلیکیشن‌ها برای ارتباط با دیگران و بخش‌های مختلف سیستم از آزادی عمل بیشتری بهره می‌برند.

سوء‌استفاده از حفره‌های امنیتی iOS

در آگوست ۲۰۱۹، محققان شاغل در پروژه صفر شرکت گوگل، اعلام کردند برخی سایت‌ها با بهره‌گیری از حفره‌های iOS مشغول ارائه‌ی بدافزار به این گجت‌ها هستند. در مجموع ۱۴ حفره امنیتی کشف شد که ۷ مورد از آن‌ها مربوط به سافاری بوده است. دو مورد از این حفره‌ها به بدافزار اجازه می‌دادند که الگوریتم‌های sandbox را دور بزنند و دسترسی کاملی به سیستم iOS داشته باشند.

آیا آیفون و آیپد به آنتی‌ویروس احتیاج دارند؟ - 18

این بدافزار می‌توانستند به اطلاعات وسیعی مانند رمز عبور، پیام‌ها، ایمیل‌ها، تاریخچه تماس و موقعیت مکانی، عکس‌ها و دیگر موارد دسترسی داشته باشد. ظاهرا یک بار در دقیقه، گزارش‌های مربوطه به سرور‌های موردنظر ارسال می‌شده است و کاربران iOS ۱۰ تا iOS ۱۲ قربانی این حملات بوده‌اند. اپل با ارائه یک به‌روزرسانی این مشکلات را برطرف کرد، ولی در نهایت آمار گجت‌های اپل که مورد حمله این بدافزار قرار گرفته‌اند، اعلام نشد.

چنین حملاتی باعث شد شهرت امنیت آیفون تا حد زیادی تحت تاثیر قرار بگیرد. همین موضوع نشان می‌دهد آیفون با وجود تمام سخت‌گیری‌های اپل، گجت کاملا ایمنی نیست و در دنیای سایبری، هکر‌ها با بهره‌گیری از حفره‌های ناشناخته می‌توانند آسیب‌های زیادی را به بار بیاورند.

مراقب پروفایل‌های پیکربندی باشید

آیا آیفون و آیپد به آنتی‌ویروس احتیاج دارند؟ - 22

پروفایل‌های پیکربندی (Configuration profiles) فایل‌های با پسوند mobileconfig را در گجت اپل می‌دهند که می‌تواند برای تغییر تنظیمات موردنظر و نصب مجوز‌های سازمانی مورد استفاده قرار بگیرد. برای دور زدن تحریم‌ها در ایران معمولا از چنین روشی استفاده می‌شود. در این میان، اگر پروفایل منتشر شده از جانب منبع غیر مطمئنی را وصل کنید، ترافیک وب گجت شما از طریق پروکسی یا VPN می‌تواند به دست هکر موردنظر برسد. سپس با این اطلاعات می‌توان به داده‌های مربوط به وب‌گردی شامل نام کاربری و رمز عبور سایت‌های مختلف دست پیدا کرد.

روی هم رفته توصیه می‌شود اگر حین وب‌گردی در سایت‌های موردنظر با پاپ‌آپ مربوط به نصب پروفایل روبرو شدید، از این کار خودداری کنید. فقط در صورتی یک پروفایل را نصب کنید که از منبع آن اطمینان داشته باشید. برای مدیریت پروفایل‌های نصب شده، در بخش Settings می‌توانید به General و سپس Profile سر بزنید. اگر در این بخش گزینه مربوط به Profile را نمی‌بینید، پس چنین چیزی در آیفون یا آیپد شما نصب نشده است.

محکم‌کاری برای جلوگیری از نفوذ بدافزار‌ها

آیا آیفون و آیپد به آنتی‌ویروس احتیاج دارند؟ - 26

اگر از جمله افرادی هستید که بابت موضوع امنیت همچنان نگرانی دارید و فکر می‌کنید آیفون شما به آنتی ویروس نیاز دارد، توصیه می‌کنیم در اولین فرصت آپدیت‌های جدید را نصب کنید. در این میان باید خاطرنشان کنیم که برای آپدیت‌های بسیار مهم، مانند مهاجرت از iOS ۱۲ به iOS ۱۳ بهتر است کمی منتظر بمانید تا در ابتدا درگیر باگ‌های احتمالی نشوید.

توصیه دوم هم مربوط به رفتار عاقلانه هنگام وب‌گردی است. این یعنی در سایت‌های مشکوک بر لینک‌های مختلف به خصوصی لینک‌هایی که آدرس آن‌ها کوتاه شده است، کلیک نکنید. روی هم رفته، در iOS نباید نگرانی چندانی برای کلیک بر لینک‌های مشکوک داشته باشید، اما در این میان همواره باید موضوع سوء استفاده از حفره‌های ناشناخته را مدنظر قرار دهید. چنین توصیه‌ای برای انواع و اقسام گجت‌ها صدق می‌کند.

موضوع دیگر بحث جیلبریک کردن گجت‌های اپل برای دسترسی گسترده به سیستم و اعمال تغییرات بر آن و امکان نصب اپلیکیشن‌ها از طریق منابع مختلف است. جیلبریک کردن اگرچه برای کاربران حرفه‌ای می‌تواند جذابیت گجت اپل را افزایش دهد، ولی اگر نگران کاهش امنیت آیفون یا آیپد خود هستید و در این زمینه چندان تخصصی ندارید، بهتر است جیلبریک کردن گجت اپل خود را فراموش کنید.

سیستم‌عامل iOS همچنان بسیار ایمن است

آیا آیفون و آیپد به آنتی‌ویروس احتیاج دارند؟ - 31

با وجود ضعف‌های امنیتی مرورگر سافاری، اپلیکیشن‌های فعال در حوزه تبلیغات کلیکی و فقدان آنتی ویروس مناسب برای iOS، این پلتفرم از لحاظ امنیت حرف زیادی برای گفتن دارد. اپل از همان ابتدا برای توسعه iOS توجه ویژه‌ای به امنیت داشته و طی سال‌های گذشته سیستم مجوز‌ها و رویکرد امنیتی آن بهتر و بهتر شده است.

هیچ پلتفرم نرم‌افزاری در برابر حملات مصون نیست که چنین موضوعی کاملا طبیعی به حساب می‌آید. ویندوز و اندروید محبوب‌ترین سیستم‌عامل‌های جهان هستند و به همین خاطر با مشکلات امنیتی بیشتری مواجه می‌شوند. در نهایت برای پاسخ به پرسش اصلی باید بار دیگر بگوییم که خیر، آیپد و آیفون شما به‌هیچ‌عنوان به آنتی ویروس احتیاجی ندارند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کرولا ۲۰۲۰ معرفی شد/ بررسی یکی از محبوب‌ترین خودروهای جهان (+تصاویر)

51+
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری8 ساعت قبل
خودروی «کوییک آر» که هفته گذشته از سوی پارس خودرو به عنوان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه سایپا تحویل مشتریان شد در سایت‌های خرید و فروش خودرو با قیمت‌های عجیب عرضه شد. خودروی کوییک ار که هفته گذشته از سوی پارس خودرو به عنوان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه سایپا تحویل مشتریان شد در سایت‌های خرید و فروش خودرو با قیمت‌های عجیب عرضه شد. به گزارش عصر ایران این خودرو با قیمت ۶۹ میلیون تومان هفته گذشته توسط سایپا به مشتریان عرضه شد و این در حالی است که طی چند روز پس از تحویل «کوئیک آر» این خودرو با حاشیه سود حدود ۲۰ میلیون تومانی با قیمت‌های ۸۷ تا ۹۰ میلیون تومانی در سایت‌های خرید و فروش خودرو عرضه شده است. کوییک آر تنها در بحث ترکیب رنگ و نوع رینگ با کوییک دنده‌ای تفاوت دارد و در سایر مشخصات، مشابه به نمونه تولیدی در سایپا است و حال آنکه یک تفاوت رنگ حاشیه سود تا ۲۰ میلیونی را در پی داشته باشد منطقی به نظر نمی‌رسد. کوییک دنده‌ای آر به پیشرانه ۱٫۵ لیتری ۸ سوپاپ مجهز است که ۸۷ اسب بخار را با گشتاور ۱۲۸ نیوتن متر تولید می‌کند.

معرفی اولین شاسی بلند جنسیس / لوکس‌ترین شاسی بلند کره چه ویژگی هایی دارد (+تصاویر)

21+
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
فردا نیوزفردا نیوز13 ساعت قبل
پلیس مشهد در یک عملیات ضربتی و هماهنگ که حدود پنج روز به طول انجامید باند هفت نفره سارقان خودرو و قطعات و اموال داخل آن را متلاشی کرد و به این ترتیب نان «دزدان شب کار» آجر شد! سرهنگ عباس صارمی ساداتی افزود: یکی از سه جوان مذکور در حال نگهبانی بود و دیگری در حالی مشغول بازکردن پراید شد که همدست دیگر آنان آماده حرکت روی موتورسیکلت روشن منتظر فراری دادن اعضای باند بعد از ارتکاب جرم بود. این مقام ارشد انتظامی خاطرنشان کرد: در همین حال نیرو‌های کارآزموده گشت انتظامی با استفاده از فنون رزمی و دفاع شخصی و در چند ضربه غافلگیرانه، «دزدان شب رو» را خلع سلاح کردند و سپس به تعقیب موتورسوار پرداختند و او را نیز در ابتدای خیابان توحید ۲۷ به دام انداختند. فرمانده حافظان امنیت در سرزمین خورشید ادامه داد: در بازرسی بدنی و کیف همراه سارقان تعداد زیادی آلات و ادوات سرقت مانند دیلم، آچار فرانسه، پیچ گوشتی، سیم مفتولی مخصوص باز کردن در خودرو‌های مدل پایین، ۱۸ عدد کلید، دینار‌های عراقی و … کشف شد که حکایت از حرفه‌ای بودن «دزدان شب کار» داشت. و بعد در منزلش را به روی ماموران گشود که این موضوع نیز برای استحضار مقام قضایی صورت جلسه شد.
ایسناایسنا10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایسنا، «احسان عراقی زاده» درباره نحوه رانندگی در زمان بارش برف گفت: در زمان رانندگی در جاده‌های برفی سعی کنید از قسمت هایی بروید که برف تازه‌تر است چون آن قسمت هایی که برف کوبیده شده، اصطکاک بسیار پایینی دارد و لغزنده‌تر است. عراقی زاده با اشاره به اینکه در تاریکی هوا و بارش برف به علت برخورد نور با دانه‌ها برف میدان دید راننده کمتر شده و خطر بیشتر می‌شود، تصریح کرد: چند ساعت بعد از شروع شب، دمای هوا کاهش زیادی پیدا می‌کند و برف‌ها به سرعت تبدیل به یخ شده و باعث لیز شدن سطح جاده می‌شوند که رانندگی در این وضعیت خیلی خطرناک است و باید بسسار مراقب بود. وی افزود: چنانچه در جاده برفی کنترل خودرو از دستتان خارج شد و عقب ماشین شروع کرد به لیز خوردن، باید بدون اینکه پدال گاز یا ترمز را فشار بدهید، ماشین را به جهتی که خودرو لیز می‌خورد بچرخانید تا زمانی که خودرو صاف شود و بعد مجددا به حرکت ادامه دهید. وی بیان کرد: هیچ وقت شب‌های برفی را برای تردد انتخاب نکنید چون احتمال خطر بسیار بالاتر است و فقط در صورت نیاز وارد جاده‌ها شوید زیرا در این مواقع فقط یک اشتباه لحظات بسیار بدی را به وجود می‌آورد. انتهای پیام
رکنارکنا11 ساعت قبل
به گزارش رکنا، هیوندای سانتافه موجود در تصویر، جز نمونه‌های فول آپشن این کراس اوور کره‌ای نیست. اما با این وجود سامانه‌های HTRAC و دوربین راداری پشت شیشه نیز در آن دیده می‌شود. همچنین با توجه به طرح رینگ‌ها و نوع سقف، می‌توان احتمال داد که هیوندای سانتافه مورد بحث در جایگاه یک خودروی نیمه فول قرار می‌گیرد. در حال حاضر کمپانی هیوندای، سانتافه نسل TM را با پیشرانه‌های بنزینی دو لیتری توربو، ۲٫۴ لیتری MPi و GDi تنفس طبیعی، ۳٫۵ لیتری شش سیلندر، ۲ و ۲٫۲ لیتری دیزل عرضه می‌کند. همچنین با توجه به نوع پیشرانه جعبه دنده شش سرعته دستی، شش و هشت سرعته اتوماتیک بر روی این کراس اوور تک و دو دیفرانسیل نصب می‌شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

وقتی جان سخت‌ترین موجود زمین در برابر گرمایش جهانی کم می‌آورد!

ساعت ۲۴1 روز قبل

فرصت سه ماهه آمریکا در ارتباط با تحریم‌های جدید ایران

آفتاب‌نیوز1 روز قبل

روزبهانی حریفش را ناک‌اوت و از مسابقات کنار کشید

میزان‌آنلاین2 روز قبل

نشستن روی سر دونالد ترامپ! +عکس

اقتصاد آنلاین1 روز قبل

بازتاب خطبه‌های نماز جمعه رهبر انقلاب در رسانه‌های افغانستان

فارس1 روز قبل

هوای تهران برای گروه‌های حساس ناسالم است

آفتاب‌نیوز1 روز قبل

ایرانی‌ها دومین خریدار بزرگ ملک در ترکیه

اقتصاد آنلاین2 روز قبل

ستاره بایرن مونیخ و همسرش با هم در المپیک شرکت می‌کنند

فوتبالی2 روز قبل

برگرداندن بازی در ۴۰ ثانیه معجزه است

ایسنا2 روز قبل

آغاز یک عملیات جدید بانکی از شنبه/ دلار جهانی در آستانه ورود به کانال جدید/ ۱۱ میلیون نفر در ایران کد بورسی دارند/ ۲۰۰ میلیارد دلاری که چینی‌ها باید از آمریکا خرید کنند، چه کالاهایی است؟

تابناک2 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری6 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری6 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری6 روز قبل

بهترین فروشگاه اینترنتی برای خرید انواع باتری موبایل

تکراتوچند ثانیه قبل

روایت تسنیم از وضعیت کانون‌های فرسایش باد در خراسان جنوبی / تاثیر خشکسالی ۲۰ ساله در بحرانی شدن کانون‌های گرد و خاک

تسنیم10 دقیقه قبل

آثار غیرمنقول لرستان در فهرست آثار ملی به بیش از ۲ هزار اثر رسید

ایسنا11 دقیقه قبل

واکنش شهاب حسینی به انصراف برخی هنرمندان از شرکت در جشنواره فیلم فجر + فیلم

باشگاه خبرنگاران11 دقیقه قبل

روز کاهش قیمت ارز و سکه | جدیدترین قیمت‌ها در بازار

همشهری12 دقیقه قبل

کشف ۳۰۹ طاقه پارچه در الیگودرز

ایسنا12 دقیقه قبل

ویلاسازی با مجوز مرغداری!

تجارت‌نیوز13 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

5 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1

فرمانده حشدالشعبی ترور شد+ عکس پیکر فرمانده / تکذیب شد

6 روز قبلرکنا1