غفلت ایران از بازار گاز ۲٫۲میلیاردنفری/فرصت‌هایی که از دست می‌رود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
غفلت ایران از بازار گاز ۲٫۲میلیاردنفری/فرصت‌هایی که از دست می‌رود

غفلت ایران از بازار گاز ۲٫۲میلیاردنفری/فرصت‌هایی که از دست می‌رود

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
سید علی نصر، کارشناس انرژی گفت:کشورهای پرجمعیتی مانند پاکستان با200 میلیون جمعیت و هند و چین با بیش از 2 میلیارد جمعیت جز بزرگترین متقاضیان گاز در جهان در طی دهه پیش رو هستند که ایران از آن غافل است.

اعتمادآنلاین| سید علی نصر، کارشناس انرژی با بیان اینکه گاز طبیعی یک از نعمت‌های خدادادی است که بشر توانسته است در اوایل دهه ۱۹۳۰ میلادی به ماهیت آن پی ­ببرد، گفت: امروزه گاز طبیعی به عنوان سومین منبع انرژی در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابر اکثر پیش­ بینی ­های مراکز معتبر انرژی دنیا، به دلیل استفاده ساده ­تر و آلودگی کمتر نسبت به ذغال سنگ و نفت خام، گاز طبیعی تا سال۲۰۴۰ میلادی، به عنوان سوختی پاک و ارزان، بیش­ترین رشد تقاضا را در بین سایر منابع اولیه انرژی دارد.

وی افزود: کشور ما نیز با در اختیار داشتن ۱۸ درصد کل ذخایر جهان، دومین کشور در ذخایر گازی جهان شناخته می‌­شود؛ با این وجود با در اختیار داشتن سهم کمتر از ۲ درصد صادرات گاز جهان، جایگاه سیزدهم را در بین صادرکنندگان به خود اختصاص داده است. درحالیکه کشورهای دیگر همچون روسیه، قطر و ترکمنستان به ترتیب ۲۰، ۱۲ و ۴ درصد از صادرات گازی کل جهان را در انحصار خود دارند.

به گفته این کارشناس انرژی، در اسناد بالادستی همچون سند چشم ­انداز ۱۴۰۴ و بندهای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به مسئله­ صادرات گاز به طور ویژه پرداخته شده است. اما با توجه به اینکه سیاست دولت‌ها بر صادرات نفت استوار بوده است، بنابراین صادرات گاز به موضوعی کم اهمیت برای مسئولین تبدیل شده است.

مزیت واردات گاز از ایران

نصر با اشاره به اینکه ارزش صادرات گاز آن جا مشخص می­ شود که کشورهای پرجمعیتی همچون پاکستان با ۲۰۰ میلیون جمعیت و هند و چین با بیش از ۲ میلیارد جمعیت جز بزرگترین متقاضیان گاز در جهان طی دهه پیش رو به حساب می‌­آیند، اظهار داشت: از طرف دیگر نیز واردات گاز از ایران برای این کشورها نسبت به سایر مبادی وارداتی بسیار به صرفه و اقتصادی است. تعلل در صادرات گاز ایران به این کشورها طی سال‌های پیش رو منجر به حذف ایران از بازار گاز این کشورها و به تبع آن از بازار جهانی خواهد شد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی تصریح کرد: اهمیت صادرات گاز زمانی دو چندان می‌شود که بدانیم ساختار قراردادهای گازی به گونه‌ای است که درآمد کشور را برای بلندمدت از این طریق تضمین می‌کند. چرا که قراردادهای گاز بر خلاف قراردادهای فروش نفت که کمتر از یک سال است برای بیش از ۲۰ سال منعقد می‌شود و عملا کشور خریدار خرید گاز را برای ۲۰ سال ضمانت می‌کند.

چگونه قدرت نرم خود را ارتقا دهیم؟

این کارشناس انرژی گفت: از طرف دیگر صادرات گاز با ایجاد وابستگی متقابل موجب افزایش قدرت نرم کشور و ارتقا امنیت سیاسی کشور می‌شود. چرا که جایگزینی واردات گاز از یک کشور به حداقل ۳ سال زمان و هزینه هنگفتی نیاز خواهد داشت. این موضوع موجب می‌شود قرارداد تجاری بین دو کشور برای بلندمدت پایدار بماند. تجربه تحریم نشدن صادرات گاز ایران به کشورهای ترکیه و عراق نیز نشان می‌دهد که با وجود فشارهای امریکا مبنی بر قطع ارتباط گازی این کشورها با ایران، اما واردات گاز همچنان پابرجاست و عملا تحریم‌های آمریکا علیه ایران بی نتیجه بوده است.

نصر ادامه داد: همه این مطالب نشان از آن دارد که صادرات گاز اولویتی فراموش شده برای کشور است و همچنان مغفول مانده است. بدین منظور و برای ایفای نقش جدی ایران در بازار گاز ابتدا باید تصمیم گیری و اجرا در این زمینه در کشور منسجم باشد و مسئولین کشور به کمک دیپلماسی قوی با کشورهای منطقه، کشورهای بیشتری را به جمع تجارت‌کنندگان گاز با ایران اضافه کنند.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران7 ساعت قبل
یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است با توجه به اینکه بسیاری از کالاهای کشاورزی و محصولات غذایی مردم مستقیما از طریق ارز بازار آزاد یا نیمایی تامین نمی‌شوند، تغییر نرخ ارز در بازار آزاد تاثیر مستقیمی بر قیمت این کالاها نخواهد داشت. این عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دلیلی برای افزایش قیمت کالاها در هفته‌های باقی مانده تا پایان سال وجود ندارد، بیان کرد: به نظر آنچه در روزهای گذشته در بازار ارز رخ داده نیز بیشتر جنبه روانی دارد و ترس از افزایش قیمت‌ها نیز در همین جو و فضا شکل گرفته است. به گزارش ایسنا، پس از افزایش قیمت بنزین در آبان ماه امسال، دولت اعلام کرد که نظارت‌ها برای کنترل قیمت‌ها و مقابله با گران‌فروشی را تشدید خواهد کرد. بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، نظارت بر بازار شب عید نیز از اسفند ماه آغاز و تا پایان تعطیلات نوروز ادامه خواهد یافت. دولت اعلام کرده با توجه به اهمیت تامین مایحتاج مردم، در سال ۱۳۹۹ نیز به تعدادی از کالاهای اساسی، ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص می‌دهد.

گرانترین خانه‌های جهان در سال ۲۰۲۰؛ برای یک خانه چقدر پول می‌دهید؟

18+
تکراتوتکراتو1 روز قبل
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مهدی جمالی‌نژاد صبح امروز در همایش طرح ملی مسکن با بیان اینکه همواره یکی از چالش‌های کشور نظام شهری بوده است، گفت: متأسفانه نظام شهری ما از بیماری سندروم کلان شهری رنج می‌برد که نتیجه مهاجرت گسترده مردم از روستاها به شهرها و سپس از شهرهای میانی به کلان شهرها بوده و در دهه ۸۰ این مهاجرت‌ها به اوج خود رسید. وی ادامه داد: در زمانی که مسکن مهر اجرا می‌شد همواره یکی از دغدغه‌های نظام شهری این بود که اقداماتی انجام شود تا در کنار ساخت مسکن، نظام شهری دچار آسیب نشود این موضوع باید در زمان اجرای طرح ملی مسکن نیز مدنظر قرار گیرد. معاون وزیر کشور با اشاره به سرشماری سال ۹۵ گفت: در این سرشماری برای نخستین بار از تکنولوژی‌هایی برای تبادلات جمعیتی استفاده شد که در نتیجه آمار دقیقی از مهاجرت‌ها به دست آمد. رئیس سازمان همیاری شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور یادآور شد: بر اساس این آمارها استان تهران دیگر جزو استان‌های مهاجرپذیر نیست و شهر تهران دارای مهاجرت منفی شد به گونه‌ای که مردم ساکن در شهر تهران به شهرستان‌های استان مهاجرت کردند. جمالی نژاد افزود: چهار شهر کرج، رشت، شیراز و قم مهاجرپذیرترین شهرهای ایران به حساب می‌آیند.
ایرناایرنا6 ساعت قبل
«قاسم تقی زاده خامسی» در صفحه اینستاگرام خود نوشت: روزهای گذشته برف درگیلان و آذربایجان توانست تا حدودی کمبود بارش را در این استان‌ها جبران کند، اما هنوز ۲۰ استان کشوربین ۱۹تا ۵۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش بارندگی دارند. وی اضافه کرد: مدل‌های هواشناسی معتبرجهان نشان می‌دهدکه از روز پنجشنبه باردیگردر همه استان‌هابه جز کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان بارندگی خواهیم داشت. معاون وزیر نیرو نوشت: وزیرراه و شهرسازی درجلسه شورای عالی شهرسازی از اینکه مردم به هشدارها در روزهای برفی و بحرانی توجه نمی‌کنند، متعجب بود و گفت: هفته گذشته گویی هرچه بیشتر اخطار داده شد، تعداد ورودی خودرو از عوارضی رشت بالاتر رفت. تقی زاده خامسی اضافه کرد: هرچند در این کم توجهی به اخطارها، انتشار اخبارنادرست در فضای مجازی و بی توجهی مردم به رسانه‌های رسمی نقش جدی دارد، اما نحوه اطلاع رسانی نیز بی تاثیر نیست. وی نوشت: تلفن همراه که اکنون در دسترس عموم است باید به هنگام بحران بکارگرفته شودتا مردم در نقاط دور دست کشور نیز از بحران مطلع شوند. پیامک‌های کوتاه، واضح و قاطع در مورد اخطار بارندگی، کولاک و خطر سیل باید مهم‌ترین ابزار اطلاع رسانی در موارد پیش از بحران باشد.
عصر ایرانعصر ایران6 ساعت قبل
معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: این مالیات شامل حال سازندگان مسکن و انبوه‌ساران نمی‌شود. محمودزاده همچنین درباره مالیات بر خانه‌های خالی پس از شروع به کار سامانه اسکان و املاک اظهار داشت: راه‌اندازی سامانه اسکان و املاک وظیفه و تکلیف قانونی بود که با راه‌اندازی آن سازمان امور مالیاتی می‌تواند نسبت به اخذ مالیات بر خانه‌های خالی اقدام کند. وی درباره مبنای شناسایی خانه‌های خالی از سکنه گفت: خانه‌های خالی سکنه از طریق سامانه‌های متعددی شناسایی می‌شوند و اطلاعات مکمل این سامانه‌ها نمی‌تواند سرعت کار را افزایش دهد و اطلاعات دقیق‌تری را در اختیار مسئولان اجرایی قرار دهد. محمودزاده در پاسخ به این سوال که آیا ویلاها هم شامل مالیات بر خانه‌های خالی می‌شوند، تاکید کرد: در قانون، خانه‌های دوم به رسمیت شناخته نشده است و اعمال قانون مالیات بر خانه‌های خالی بر این دسته از واحدها بستگی به کاربری آنها دارد. معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: ویلاها به دو دسته تقسیم می‌شوند، دسته اول مراکزی هستند که به اجاره عمومی داده می‌شوند، دسته دیگر واحد مسکونی هستند اما مالک در این واحدها مستقر نیست، این دسته شامل مالیات می‌شوند که البته ممکن است نرخ مالیات ویلاها متفاوت باشد.
ایرناایرنا1 روز قبل
به گفته وی، در این مدت صنایع و معادن منفی ۱۶٫۶ درصد و خدمات دو دهم درصد رشد منفی داشته‌اند. منفی شدن شیب سرمایه‌گذاری در کشورخوانساری با اشاره به موضوع سرمایه‌گذاری گفت: میزان سرمایه‌گذاری سال ۷۵ تا ۸۴ بیش از ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی بوده که در سال ۹۷ به ۱۸ درصد تولید ناخالص داخلی کاهش پیدا کرد. رییس اتاق بازرگانی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری داخلی، خارجی و بهره‌وری می‌تواند بر رشد تولید ناخالص داخلی موثر باشد، افزود: سرمایه‌گذاری خارجی اکنون به دلیل تحریم‌ها شدنی نیست، درباره سرمایه‌گذاری داخلی نیز اتفاقات سال ۹۸ مثبت نبوده است. وی با تاکید بر اهمیت بهره‌وری تصریح کرد: میانگین رشد بهره وری در ۴۰ سال گذشته تقریبا صفر بوده و در سال ۹۷ بهره‌وری بخش صنعت کشور ۸٫۹ درصد منفی بوده است. خوانساری خاطرنشان کرد: تقاضا داریم اگر سرمایه گذاری داخلی و خارجی به دلیل تحریم‌ها میسر نیست، اما محیط کسب وکار که دست خودمان است را بهبود دهیم.

نظرها

اخبار بیشتر