ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. سیاسی
ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی بنیان‌گذار اولین دولت متحد چینی «یینگ ژِنگ» (که با معبدی که پس از مرگش به نام «کین شی هوانگ دی»، ۲۵۹-۲۱۰ ق. م، ساخته شد نیز معروف است) فردی پرانرژی و خودبزرگ‌بین بود که از قدرت سیاسی برای دوباره شکل بخشیدن به جامعه چین استفاده کرد. «کین شی هوانگ دی» نهادهای دولتی «کین» را به کل چین تسری داد و در نتیجه، نه فقط یک دولت بلکه آن چیزی را خلق کرد که در دوره جانشینانش در سلسله «هان» به یک فرهنگ نخبه‌گرایانه متحد چینی تبدیل شد. این چیزی است بسیار متفاوت از ملی‌گرایی مدرن که یک پدیده توده‌ای است. با وجود این، آگاهی جدیدی که نخبگان جامعه چینی را به هم ربط می‌داد آنقدر قدرتمند بود که همواره پس از سقوط یک سلسله و دوره‌ای از «از‌هم‌پاشیدگی» سیاسیِ داخلی موفق به بازسازی خود می‌شد.

کشورهای همسایه یعنی کره، ژاپن و ویتنام که مستقل از قدرت چین باقی ماندند به شدت ایده‌های چینی را به عاریت گرفتند. روشی که [بر اساس آن] اولین امپراتور «شین» چین را متحد ساخت مبتنی بر قدرت سیاسی عریان بود که اصول لگالیستی‌ای را به‌کار گرفت که ابتدا از سوی شانگ یانگ تبیین شده بود یعنی زمانی که «شین» هنوز یک دولت مرزی بود. هجوم به سنت‌های موجود و مهندسی اجتماعی بلندپروازانه‌ای که انجام گرفت شبیه به روشی توتالیتری بود و مخالفت تقریبا شدیدی را از تمام بخش‌های جمعیت برانگیخت که موجب فروپاشی این سلسله شد و ۱۴ سال پس از تاسیس‌اش دولتی دیگر جایگزین آن شد. سلسله «شین» میراثی پیچیده برای حاکمان بعدی چین بر جا گذاشت. از یکسو، کنفوسیوسیت‌ها و سنت‌گرایانی که حاکمان «شین» آنها را هدف گرفته بودند، از این سلسله طی قرون آتی به مثابه یکی از غیراخلاقی‌ترین و مستبدترین رژیم‌ها در تاریخ چین یاد می‌کردند. کنفوسیوسیت‌ها در سلسله بعدی «هان» به قدرت بازگشتند و سعی کردند بسیاری از ابداعات «شین» را از میان بردارند. از سوی دیگر، استفاده «شین» از قدرت سیاسی موجب موفقیت در تاسیس نهادهای قدرتمند مدرن شد که از آن احیا جان سالم به در برد و در حقیقت درصدد تعریف بسیاری از جوانب مهم تمدن بعدی چین شد. اگرچه، لگالیسم هرگز یک ایدئولوژی مورد پذیرش از سوی سلسله بعدی چین نبود اما میراثش در نهادهای دولت چین تداوم یافت.

دولت «شین» و زوال آن

نخستین سیاست‌های امپراتور «شین» از سوی مشاور اعظم او «لی سی» اجرایی شد، همدرس «هان فی»، ایدئولوژیست لگالیست که با وجود این توطئه کرد تا «هان» را بی‌اعتبار کرده و به سمت خودکشی هدایتش کرد. هنگام به قدرت رسیدن، یکی از اولین اقدامات دولت‌سازان جدید همانا تقسیم امپراتوری به یک ساختار اداری دوسطحی بود با ۳۶ فرماندهی (منطقه) که این فرماندهی‌ها هم به بخش‌هایی تقسیم شده بودند. فرمانداران این فرماندهی‌ها و بخش‌ها توسط امپراتور از پایتختش «شیان یانگ» منصوب می‌شدند و هدف این بود که قدرت نخبگان موروثی محلی را تغییر دهد. اشرافیت فئودالی از پیش ضعیف شده به‌طور مستقیم هدف گرفته شد چنان‌که برخی آمارها می‌گوید ۱۲۰ هزار خانواده به اجبار از اطراف کشور جابه‌جا شده و به مناطق نزدیک به پایتخت نقل مکان کرده و اسکان یافتند یعنی جایی که آنها می‌توانستند تحت نظارت سفت و سخت‌تر قرار گیرند. در این دوره اولیه در تاریخ بشر، یافتن نمونه‌ها یا سوابق بی‌شمار برای این نوع استفاده از قدرت سیاسی متمرکز دشوار است و این نشان می‌دهد که چقدر چین از یک جامعه قبیله‌ای جلوتر رفته و تکامل یافته است. مقام‌های کنفوسیوسی که به امپراتور «شین» به میراث رسیدند در برابر تمرکز دولتی مقاومت می‌کردند و در سال ۲۱۳ ق. م. به امپراتور توصیه کردند که دولت را دوباره به شکل فئودالی در آورند؛ حرکتی که به عمد پایگاه قدرت جدیدی به آنها در حومه کشور می‌داد. «لی سی» دریافت که این امر پروژه دولت‌سازی‌اش را تضعیف خواهد کرد: «اگر چنین شرایطی ممنوع نشود، قدرت امپراتوری از بالا افول خواهد کرد و تبعیض از پایین شکل خواهد گرفت. مصلحت این است که اینها ممنوع شوند. بنده از شما درخواست می‌کنم که تمام افرادی که دارای آثار ادبی- «شی» [کتاب اودس] و «شو» [کتاب تاریخ] و مباحثی از فیلسوفان مختلف- هستند باید همه آن آثار را به شرط عفو تمام مجازات‌ها نابود کنند. آنهایی که ظرف ۳۰ روز پس از صدور این فرمان آنها را نابود نسازند، ممنوع شده و به کار اجباری فرستاده خواهند شد.» امپراتور «شین» موافقت کرد و دستور سوزاندن تمام آثار کلاسیک را صادر کرد و سپس گزارش شد که دستور داده ۴۰۰ محقق کنفوسیوسی را که مقاومت کرده بودند زنده در آتش بسوزانند. این اقدامات به شکل قابل درکی باعث شد این رژیم مورد نفرت انکارناپذیر کنفوسیوس‌های بعدی قرار بگیرد. اوزان و مقیاس‌ها پیش از این در دوران شانگ یانگ در دولت اصلی «شین» استانداردسازی شده بود؛ این استانداردسازی به کل چین سرایت یافت. اولین امپراتور «شین» همچنین زبان نوشتاری چینی را هم بر اساس نوشته‌های مورخ بزرگ «ژو» استانداردسازی کرد و باز هم اصلاحاتی را که پیش از وحدت در «شین» انجام شده بود، توسعه داد. هدف اصلاح همانا ترغیب و دامن زدن به استحکام در تهیه اسناد دولتی بود. در حالی که گویش‌های مختلف همچنان در سراسر چین صحبت می‌شود اما وحدت زبان نوشتاری عواقب غیرقابل محاسبه برای هویت چینی به دنبال داشت. نه تنها در آنجا یک زبان واحد اداری وجود داشت بلکه همان مجموعه نوشتارهای کلاسیک فرهنگی در تمام مناطق مختلف چین می‌توانستند به اشتراک گذاشته شوند.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

حاکم «شین» که به شدت روش‌های لگالیست‌ها را دنبال می‌کرد آنقدر خشن بود که باعث برانگیختن مجموعه‌ای از شورش‌ها در تمام چین شد و در نهایت پس از مرگ امپراتور «شین» در ۲۱۰ ق. م فروپاشید. این واکنش منفی زمانی با جدیت شروع شد که گروهی از محکومان در راه رفتن به اردوگاه نظامی در باران گیر افتادند. از آنجا که قانون اعلام کرده بود جزای هر گونه تاخیری مرگ است، حال دلیل آن هر چه می‌خواهد باشد، رهبران گروه تصمیم گرفتند دست به طغیان بزنند چرا که تبعات آن بدتر از تبعات دیر رسیدن نخواهد بود و حداقل این بود که اعتراضی هم کرده بودند. این عصیان به سرعت به دیگر بخش‌های امپراتوری هم سرایت یافت. بسیاری از پادشاهان قبلی جان به در برده و آریستوکرات‌های فئودال- با مشاهده اینکه این سلسله در مراحل ضعف قرار دارد- استقلال خود را از دولت جدید اعلام کرده و ارتش‌های خاص خود را تشکیل دادند.

ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه - 6

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

راز کشته شدن سربازان امریکایی در جعبه سیاه عین الاسد/ از قدرت ایران رونمایی خواهد شد! +فیلم

رکنارکنا10 ساعت قبل
«جاناتان هافمن» سخنگوی پنتاگون گفت که وزارت دفاع آمریکا درمورد خسارات جانی حمله موشکی ایران پنهان‌کاری و تلاش برای کوچک‌نمایی آن نکرده است. جمعه‌شب سخنگوی پنتاگون اعتراف کرد که ۱۱ نظامی آمریکایی پس از این حمله دچار آسیب مغزی و برای معالجه به کویت منتقل شده‌اند. خبر زخمی شدن ۱۱ نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد را نخستین بار تارنمای خبری و تحلیلی «دیفنس وان» بامداد جمعه منتشر کرد. این رسانه‌ها گزارش دادند که در این حمله موشکی هیچ فرد آمریکایی، کشته یا زخمی نشده است. اما نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد که برخی پرسنل نظامی برای درمان آسیب مغزی تحت درمان قرار گرفته‌اند.
رکنارکنا14 ساعت قبل
سرلشکر عبدالکریم خلف، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق هم دو روز پیش تایید کرد که کمیته‌ای که برای تحقیق درباره حمله هوایی به سردار قاسم سلیمانی و همراهانش تشکیل شد به نتایج مهمی دست یافته است. سخنگوی عبدالمهدی گفت که کمیته مذکور به نتایج مهمی دست یافته و زمینه تحقیقات عمیق روی طرف‌های دیگر را فراهم می‌کند و چه بسا دامنه تحقیقات به فراتر از مرزهای عراق هم برسد. سپهبد حاج قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی و چند تن از همرزمانشان در بامداد روی سیزدهم دی ماه سال جاری در حمله هوایی آمریکا به نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند. خبرگزاری رویترز هم اخیرا به نقل از عراقی‌ها فاش کرد که کارمندان فرودگاه‌های بغداد و دمشق، اطلاعات ورود و خروج سردار سلیمانی و همراهانش را در اختیار ارتش آمریکا قرار داده‌ بودند. منبع: نامه نیوزبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

صبار و شکور …

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
ایرانی‌ها دیروز دوباره یکپارچگی‌شان را به رخ دنیا کشیدند، مردمی که آمده بودند تا با اقتدا به فرمانده نماز جمعه تاریخی بسازند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مردم انقلابی، بصیر و ولایتمدار ایران اسلامی با نمایش اقتدار و وحدت در سخت‌ترین گردنه‌ها، نشان دادند فارغ از هر سلیقه و دیدگاهی پا در رکاب ولایت هستند.

وقتی پنتاگون دیر از خواب بیدار می‌شود!

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آمریکا پس از ۱۰ روز از حمله ایران به عین‌الاسد تازه اعلام کرده است ۱۱ نفر از سربازانش دچار ضربه ملایم مغزی شده‌اند. ضربه ملایم مغزی؛ خبری که دستمایه طنز در بسیاری از محافل خبری شد و خیلی‌ها نوشتند با این حساب چند هفته دیگر زمان می‌برد تا آمریکایی‌ها اعلام کنند ده‌ها نظامی آن‌ها بعد از حمله ایران دچار کشته‌شدگی یواش شده‌اند. اینکه در زمان حمله ایران به پایگاه عین‌الاسد که به پایتخت آمریکا در عراق معروف بوده پنتاگون خواب بوده و پنج شنبه این هفته از خواب بیدار شده و در حال آمار دادن از نظامیان آمریکایی است موجب شده است تا این موضوع در شبکه‌های آمریکا، دستمایه شود. CNN، دروغ‌گویی پنتاگون را به رخ کشیده و گزارش داده این خبر در حالی افشا می‌شود که وزارت دفاع آمریکا در زمان حمله موشکی ایران اعلام کرده بود نظامیان آمریکایی هیچ تلفاتی نداشتند و هیچ کس به طور جدی زخمی نشد. الجزیره انگلیسی نیز در گزارش جدید از اصابت دقیق موشک‌های ایرانی به این پایگاه تمجید کرده است.

رایان؛ پرورش یافته نظام آموزشی کانادا / فردای فرزندان ایران چگونه خواهد بود؟!

عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل
عصرایران؛ جعفر محمدی* - امروز «رایان» را بسیاری از مردم می‌شناسند؛ او ۱۳ سال دارد و فرزند «منصور پور جم»، دندانپزشک ساکن شهر بارهاون کانادا که در سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی درگذشت. او فاجعه پشت فاجعه، دیوار پشت دیوار و اشتباه پشت اشتباه رو پشت سرگذاشته و در آخر قوی شده بود. انتشار ویدئوی سخنرانی رایان همزمان شده بود با نهایی شدن و نشر گزارش «U. S. News & World Report» درباره بهترین کشورهای دنیا برای رشد و تربیت فرزندان. رایان پورجم، به عنوان فرزندی که در کانادا رشد و تربیت یافته است، مهر تاییدی است بر این رتبه بندی جهانی. این حد از اعتماد به نفس و آگاهی و احساسات کنترل شده، تنها در یک جامعه و نظام آموزشی سالم شکل می‌گیرد و البته رایان، تنها یکی از میلیون‌ها تربیت یافته نظام آموزشی کاناداست.

خروج آمریکا از منطقه خواست موکد ملت‌هاست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیر سرتیپ امیر حاتمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره ویژگی نماز جمعه امروز به امامت، ولی امر مسلمین جهان افزود: نماز جمعه امروز از آن نماز‌هایی است که همه با احساس مسوولیت در مقابل دشمن و برای انسجام و وحدت حول ولایت آمده‌اند. ان شاءالله با بیانات حکیمانه و مدبرانه مقام معظم رهبری یک بار دیگر انسجام و وحدت خود را کامل به دشمنان جمهوری اسلامی نشان بدهند و نشان دهند که با یکپارچگی همه مسائل را خودمان حل می‌کنیم. وی درباره زمان خروج آمریکایی‌ها از منطقه گفت: با این آگاهی که امروز مردم منطقه نسبت به ظلم و سیاست آمریکایی پیدا کرده‌اند، خروج آن‌ها یک مسیر طبیعی است. امیر سرتیپ حاتمی ادامه داد: آمریکایی‌ها در هر موضوعی دخالت می‌کنند، هرجا هم که دخالت کردند جز تخریب و ایجاد مشکل در آن کشور کار دیگری نکرده‌اند و به طور طبیعی و البته با خواست اکید ملت‌ها به طور حتم و یقین بیرون رانده خواهند شد. وزیر دفاع درباره ادعای دلسوزی آمریکایی‌ها برای مردم ایران گفت: آن‌ها در جهان خیلی ظلم می‌کنند، ولی این موضوع یکی از ظالمانه‌ترین حرف‌هایی است که می‌زنند، آن‌ها مردم ایران را از دارو، غذا، منابع، پول نفت خودشان محروم می‌کنند، بعد ادعا می‌کنند که دلسوز مردم ایران هستند که بسیار ظالمانه است، اما دروغ آشکاری است که هیچ کس آنرا باور نمی‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

5 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1