توماس فریدمن در نیویورک تایمز: ترامپ را استیضاح کنید، آمریکا را نجات دهید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. بین‌المللی
توماس فریدمن در نیویورک تایمز: ترامپ را استیضاح کنید، آمریکا را نجات دهید

توماس فریدمن در نیویورک تایمز: ترامپ را استیضاح کنید، آمریکا را نجات دهید

الفخبرگزاری الف |
"توماس فریدمن" ستون نویس مشهور آمریکایی در مقاله ای در روزنامه نیویورک تایمز نوشت تنها راه بقای دمکراسی کشور، استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و برکناری وی است.

به گزارش الف فریدمن می‌نویسد: «استیضاح یک رئیس جمهور – بعد از اعلام جنگ – مهم‌ترین کاری است که کنگره ما می‌تواند انجام دهد. لذا بعد از ملاحظات زیاد می‌گویم: پرزیدنت ترامپ نه تنها می‌شود بلکه لازم است استیضاح شود تا دمکراسی آمریکا دست نخورده باقی بماند. چرا؟ به خاطر حقایقی که درباره آنها تردیدی وجود ندارد، مواردی که دیگر متحدان ترامپ در رسانه‌ها و کنگره هم، به چالش کشیدن آنها را متوقف کرده‌اند: ترامپ پول حاصل از مالیات دهندگان آمریکایی را به سرقت برد تا ارتش اوکراین را در برابر روسیه تقویت کند؛ تا زمانی که رئیس جمهور جدید اوکراین موافقت کرد آنچه را که ترامپ» لطف «نامید انجام دهد، و اعلام کند که اوکراین در حال تحقیقات از جو بایدن – محتمل‌ترین رقیب ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و پسرش است که در یک شرکت گازی اوکراین پرونده داشت. ترامپ ظاهرا تصور می‌کرد که صرفا اعلام چنین تحقیقاتی، فعالیت‌های انتخاباتی بایدن را در نطفه خفه می‌کند.»

وی گفت اقدم ترامپ در برنامه ریزی برای استفاده از مالیات آمریکایی‌ها به منظور شکست حریف، مقابله با خواست مردم است و افزود ترامپ برای شکست بایدن، باید به خود مردم اعتماد می‌کرد.

فریدمن با اشاره به اقدام افشاگر اطلاعاتی که این پرونده را آشکار کرد، نوشت پس از این ماجرا، «ترامپ مانند یک سارق بانک بود که تفنگش را به سمت سر صندوق دار نشانه گرفته است؛ که ناگهان صدای آژیر پلیس را می‌شنود که به او نزدیک می‌شود و پیش از آن که بتواند پول‌ها در کیسه‌اش جا دهد، از صحنه فرار می‌کند.»

به نوشته فریدمن، به منظور حفظ قانون اساسی و حکومت قانون، گاهی اوقات برکناری رئیس جمهور ضروری است. اگر قرار است روسای جمهور با دخالت خارجی انتخاب شوند، «یکپارچگی انتخاباتی ویران شده، و ما هرگز یک رئیس جمهور قانونی نخواهیم داشت، رئیس جمهوری که بخواهید یا نخواهید دستکم گفته می‌شود که به صورت قانونی انتخاب شده؛ در صورت دخالت خارجی، برای هرج و مرج دائم سیاسی مجوز صادر کرده‌ایم و اختیارات هیچ رئیس جمهوری در آینده محترم نخواهد بود.»

وی با اشاره به دفاع جمهوری خواهان از اقدام ترامپ در خصوص کمک به اوکراین، آن را تلاش برای سرنگون کردن بایدن خواند و افزود جمهوری خواهان، تئوری توطئه ترامپ را که عوامل روسیه منشاء آن بوده‌اند تکرار کرده و اوکراین را مسئول هک شدن ای میل‌های کمیته ملی دمکراتیک در سال ۲۰۱۶ می‌خوانند، نه روسیه. به همین دلیل ولادیمیرپوتین رئیس جمهور روسیه هرگز تصور نمی‌کرد که آمریکایی‌ها به این سادگی قانون اساسی خود را قربانی یک مرد بکنند.

وی افزود اگر کنگره آنچه را که جمهوری خواهان می‌خواهند انجام دهد، یعنی کنار گذاشتن استیضاح ترامپ، در این صورت می‌گوییم که رئیس جمهور فراتر از قانون است. «در این صورت خواهیم گفت که ما دیگر قوای سه گانه نداریم. می‌گوییم که مساله استقلال قوا وجود ندارد. خواهیم گفت که رئیس جمهورمان اکنون یک پادشاه است.»

وی افزود: «در زمانی که تمام قانون گذاران جمهوری خواه و همچنین فاکس نیوز، برای ترامپ به روسپیگری روی آورده‌اند، بارقه‌ای از امید به وضوح دیده می‌شود: محبوبیت ترامپ از زمان آشکار شدن مساله اوکراین حدود دو درصد کاهش یافته و در سطح ۴۱ درصد قرار دارد، که پایین است.»

فریدمن افزود: «ما به رئیس جمهوری علاقه داریم که روزانه ۲۰ مورد دروغ نمی‌گوید. ما رئیس جمهوری را دوست داریم که به رقبایش توهین و ظاهر آنها را مسخره نمی‌کند. ما رئیس جمهوری می‌خواهیم که سخنان رئیس جمهور روسیه را به سرویس اطلاعاتی خود ترجیح نمی‌دهد. رئیس جمهوری که اسیر تئوری‌های توطئه نباشد، تا هر کسی را در اطراف خود تعقیب کند؛ رئیس جمهوری که به خدمت گزاران عمومی و غیرحزبی بها میدهد؛ ما رئیس جمهوری را دوست داریم که بخواهد رئیس جمهور تمام کشور باشد، نه فقط رئیس حامیان خود. و از همه مهم‌تر ما رئیس جمهوری می‌خواهیم که سوگند ریاست جمهوری خود را در حفاظت و حمایت از قانون اساسی ما، جدی بگیرد. بدون آن، ما سرانجام یک روز ورشکسته مالی و اخلاقی خواهیم شد. این که چه تعداد از مردم در روز انتخابات همین حس را داشته باشند، بعدا مشخص خواهد شد که البته این مساله به عملکرد دمکرات‌ها هم بستگی دارد. اما خوب است که بدانیم فعلا تعداد زیادی از مردم این حس را دارند، و این که با وجود سه سال از ریاست جمهوری ترامپ، کشور همچنان از یک نبض مدنی برخوردار است.»

توماس فریدمن در نیویورک تایمز: ترامپ را استیضاح کنید، آمریکا را نجات دهید - 10

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا1 روز قبل
سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد که محمدجواد ظریف هیچ‌گونه گفت‌وگویی با همتای استرالیایی خود درباره «مور گیلبرت» - تبعه استرالیایی - نداشته است. به گزارش ایلنا، سیدعباس موسوی روز جمعه در توئیتر نوشت: «تمامی اتهامات در این خصوص که ظریف وضعیت خانم مور گیلبرت را - که در زندان ایران به سر می‌برد - با همتای استرالیایی خود ماریس پین در میان گذاشته از اساس کذب است.»

رویترز اعلام کرد / ۳۴ نظامی آمریکایی در عین الاسد ضربه مغزی شدند + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، «جاناتان هافمن» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز جمعه در یک نشست خبری تأیید کرد که تاکنون ۳۴ نفر از نظامیان آمریکایی که طی حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی عین‌الاسد در عراق دچار ضربات مغزی خفیف شده‌اند، تحت درمان قرار گرفته و بعضا به خارج از عراق منتقل شده‌اند. این مقام آمریکایی در خصوص آخرین آمار مجروحان حمله موشکی ایران به عین‌الاسد گفت: «تاکنون بروز ضربات مغزی خفیف در ۳۴ نفر از سربازان تشخیص داده شده است. ۸ نفر از آنها به آلمان اعزام شده و امروز نیز برای ادامه درمان وارد آمریکا شده‌اند؛ ۹ نفر به آلمان اعزام شده و هنوز در آنجا تحت ارزیابی یا درمان هستند؛ یک نفر به کویت اعزام شده که اکنون به عراق بازگشته است و ۱۶ نفر از آنها نیز در همان عراق باقی ماندند و اکنون به محل خدمت خود بازگشته‌اند.» بامداد جمعه سیزدهم دی‌ماه سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب و «ابومهدی المهندس» جانشین فرمانده نیروهای حشد شعبی و تنی چند از دیگر اعضای این سازمان در حمله پهپادی ارتش آمریکا که به دستور شخص ترامپ انجام شد، در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد به شهادت رسیدند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد چهارشنبه هجدهم دی در واکنش به ترور ناجوانمردانه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی توسط نیروهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد، این پایگاه را که بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق و یکی از بزرگترین پایگاه‌های آنها در منطقه به‌شمار می‌رود موشک‌باران کرد. در پی این حمله موشکی، رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد که هیچ‌یک از نظامیان این کشور در پایگاه عین‌الاسد آسیب ندیده‌اند و صرفا خسارات جزئی به تجهیزات وارد شده است؛ ادعایی که در روزهای بعد پوچ بودن آن با افشاگری‌ رسانه‌ها مشخص شد و مقامات آمریکایی مجبور شدند به‌صورت قطره‌چکانی آمار تلفات پایگاه عین‌الاسد را اعلام کنند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین18 ساعت قبل
«دنیس راس» معاون ویژه باراک اوباما و دیپلمات سابق آمریکایی، احتمال می‌دهد در شرایطی که سطح تنش‌ها به حدی رسیده است که نشستن تهران و واشنگتن پای میز مذاکره بسیار دشوار شده است، رئیس‌جمهور روسیه واسطه فعال و کلید سازش بین ایالات متحده و ایران باشد. این دیپلمات امریکایی معتقد است که این یک توهم است که تصور کنیم حمله موشکی ایران به پایگاه عراقی، تنها اقدام انتقام جویانه ایران است. علاوه بر این، اعلام ایران در مورد پایبند نبودن به بندهای توافق هسته‌ای، بدین معناست که جمهوری اسلامی زمان لازم برای ساخت مواد لازم برای سلاح اتمی را در اختیار دارد. در این شرایط، ترامپ چه می‌کند؟ راس تصریح می‌کند که واضح است ترامپ به دنبال درگیری نیست، اما قدرت کافی برای رسیدن به شرایطی برای شروع مذاکره با ایران را ندارد؛ به ویژه آنکه رهبر ایران تمایلی به مذاکره مستقیم با قاتل سردار سلیمانی ندارد. در اینجاست که پوتین می‌تواند نقش خاص خود در هیبت یک داور محوری در منطقه را ایفا کند.
تابناکتابناک17 ساعت قبل
به گزارش «تابناک» برخی از سیاستمداران روسی به صراحت معتقدند که روسیه باید در اسرع وقت توافقنامه‌ای با ایران امضا و بر اساس آن سیستم‌های دفاع موشکی اس ۴۰۰ و اس ۵۰۰ را در اختیار ایران قرار دهد. هواپیمای جنگنده سوخو ۳۰ و همچنین سیستم‌های دفاع موشکی اس ۴۰۰ از مهم‌ترین تجهیزات مورد نیاز ایران از روسیه است. اما بلومبرگ گزارش داده که در آن زمان در روسیه تمایلی برای فروش سیستم دفاع موشکی اس ۴۰۰ به ایران وجود نداشته است. اما بلومبرگ گزارش داده که در آن زمان در روسیه تمایلی برای فروش سیستم دفاع موشکی اس ۴۰۰ به ایران وجود نداشته است. برخی دیگر از کارشناسان روسی معتقدند که اولویت اول ایران باید مدرن سازی سیستم دفاع موشکی اش باشد تا دیگر حوادثی مانند انهدام هواپیمای مسافربری اوکراینی پیش نیایید.

پیام مقام معظم رهبری به اتحادیه انجمن‌های اسلامی در اروپا

مهرمهر6 ساعت قبل
مهرمهر16 ساعت قبل
ترامپ در ادامه مدعی شد که آمریکا کشوری پاک و زیباست و در آن همه چیز خوب است. او گفت: آمارهای ما خیلی خوب هستند؛ آمار زیست‌محیطی ما، آمار آب ما، آمار ما در مسائل مربوط به هوا فوق العاده است. بنابراین گرتا باید روی آن کشورها کار کند.» پیش از ترامپ، وزیر خزانه داری آمریکا نیز انتقاداتی را متوجه این دختر نوجوان کرده بود. تونبرگ - که او هم در داووس حضور دارد، روز سه‌شنبه سخنانی علیه عملکرد ترامپ در زمینه محیط زیست مطرح کرد و در جریان یک سخنرانی گفت: بر خلاف شما، نسل من بدون نبرد تسلیم نخواهد شد. او در مجله تایمز از من برنده شد.» این دختر نوجوان سوئدی از سوی مجله تایمز به عنوان شخصیت سال ۲۰۱۹ برگزیده شد و این در حالی بود که ترامپ هم در فهرست نامزدهای این عنوان قرار داشت.

نظرها

اخبار بیشتر