حملات زنجیره‌ای به پایگاه‌های آمریکا در عراق، سوریه و افغانستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. بین‌المللی
حملات زنجیره‌ای به پایگاه‌های آمریکا در عراق، سوریه و افغانستان

حملات زنجیره‌ای به پایگاه‌های آمریکا در عراق، سوریه و افغانستان

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
توطئه‌های آمریکا علیه کشورهای منطقه به اوج رسیده و همزمان، تحرکاتی نیز علیه این کشور در همین منطقه آغاز شده، تحرکاتی که می‌گویند، هزینه‌اشغالگری آمریکا قرار است بالاتر رود!

به گزارش مشرق، جنگ افروزی ۱۸ ساله آمریکا در کشورهای اسلامی باعث ایجاد بحران‌های زیادی هم برای خود این کشور و هم برای کشورهای هدف شده است. این کشور در سال ۲۰۰۱ به افغانستان و در سال ۲۰۰۳ به عراق حمله کرد. این دو حمله، آینده خاورمیانه را برای همیشه تغییر داد و منطقه‌ای ناامن و غرق در بحران ایجاد کرد. اما دخالت آمریکا در منطقه تنها مختص به این دو واقعه نبوده و در ادامه آمریکا توطئه‌ای علیه سوریه به راه‌انداخت و این کشور را وارد دوران بی‌ثباتی و کشت و کشتار ۸ ساله کرد. در عراق نیز تروریست‌های مورد حمایت آمریکا تا یک قدمی تصرف بغداد پیش رفتند که با هوشیاری مرجعیت و مقاومت بسیج مردمی این کشور، شکست خوردند. اما در چند ماه اخیر دور جدیدی از پروژه‌های آمریکا در منطقه به راه افتاده است. آمریکا در دور جدید سعی دارد با بحران‌سازی داخلی، کشورهای منطقه را به سمت ناآرامی و ورشکستگی پیش ببرد تا در نهایت بتواند آنها را مطیع خود کند.

در لبنان مهره‌های مورد حمایت آمریکا بحرانی به راه‌انداخته که از مهرماه همچنان ادامه دارد و با سقوط لیر (پولی ملی لبنان) در برابر دلار، مردم به خیابان‌ها ریخته‌اند و سعد الحریری به عنوان نخست‌وزیر استعفا داده و کشور را با بحران مواجه کرده است. کارشناسان معتقدند فتنه‌ای آمریکایی-سعودی-صهیونیستی درلبنان علیه اقتصاد و امنیت این کشور به راه افتاده است. در عراق نیز یک کودتای سیاسی علیه دولت عادل عبدالمهدی به راه افتاده که در نهایت به خشونت کشیده شد و ۴۰۰ تن در این خشونت‌ها کشته شدند. عبدالمهدی برای ممانعت از تشدید خشونت‌ها در نهایت استعفا کرد. روزنامه الاخبار در گزارشی مستند اعلام کرده این توطئه، توسط آمریکا طراحی و عربستان و امارات به عنوان حامیان مالی آن انتخاب شده‌اند و سفارتخانه آمریکا در بغداد نیز به عنوان عامل اجرای آن انتخاب شده است.

هدف آمریکا در عراق نیز این است که کشور را به سمت تجزیه و یا روی کار آوردن ساختاری سکولار پیش ببرند. در افغانستان هم دخالت‌های آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری باعث شده با گذشت بیش از دو ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نتایج این انتخابات ضعیف هنوز اعلام نشود و آمریکا سعی دارد با برگزاری تداوم مذاکرات با طالبان، مشروعیت حکومت مرکزی را زیر سؤال ببرد. نکته جالب درمورد دخالت‌های آمریکا در افغانستان این است که این کشور با وجود هزینه یک تریلیون دلاری موفق نشده به اهداف اصلی خود برسد. واشنگتن پست در این مورد تاکید کرده که بر اساس اسناد چند هزار صفحه‌ای، هر سه رئیس‌جمهور این کشور طی ۱۹ سال اخیر در ارتباط با جنگ افغانستان، افکار عمومی را گمراه کرده و به دروغ از پیروزی حرف می‌زده‌اند.

افزایش هزینه برای آمریکا

شرایطی که تشریح شد اکنون مردم این کشورها را به این نتیجه رسانده که برای مقابله با آمریکا باید خود دست به کار شوند. حمله به پایگاه‌های آمریکا در سه کشور عراق، افغانستان و سوریه اگر چه از سوی افراد و گروه‌های ناشناس صورت می‌گیرند اما نتیجه آن فی نفسه، افزایش هزینه‌اشغالگری برای آمریکایی‌هاست. جدیدترین این حمله در افغانستان اتفاق افتاد. صبح دیروز خودرویی بمب‌گذاری شده در نزدیکی پایگاه آمریکایی بگرام در کابل منفجر شد. رسانه‌ها گزارش دادند، نیروهای آمریکایی با افراد مسلح در نزدیکی پایگاه بگرام در شمال کابل درگیر شده‌اند.

مسئولان افغان و مسئولان ائتلاف ناتو هم گفته‌اند، یک عامل انتحاری خود را خارج از پایگاه بگرام، پایگاه اصلی آمریکایی در افغانستان منفجر کرد.

این پایگاه یکی از بزرگ‌ترین پایگاه‌های آمریکایی در افغانستان است که دونالد ترامپ، اخیرا از آنجا بازدید کرده بود. مقامات افغانستان اعلام کرده‌اند که در این حمله، بیشتر از ۵۰ غیر نظامی انفجار زخمی شده‌اند. تصاویری که رسانه‌های محلی منتشر کردند نشان می‌دهند شدت انفجار به حدی است که برخی ساختمان‌های اطراف ویران شده‌اند. نیروهای ناتو مستقر در افغانستان وقوع انفجار نزدیکی بگرام را تایید کرده‌اند اما مدعی شده‌اند هیچ نظامی این سازمان آسیب ندیده است. ناتو معمولا آمار تلفات خود را اعلام نمی‌کند!

حمله به نظامیان آمریکا در عراق

هفته گذشته نیز در عراق به بزرگ‌ترین پایگاه نظامی آمریکا حمله شد. در این حمله، پنج موشک به داخل پایگاه نظامی «عین الاسد» در الانبار واقع در غرب عراق اصابت کرد. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و همسرش، سال گذشته به مناسبت سال نوی میلادی از پایگاه عین‌الاسد بازدید کرده بودند. مایک پنس معاون ترامپ نیز اخیرا بدون دیدار با مقامات رسمی بغداد، به عین‌الاسد رفته بود. دوشنبه گذشته نیز پایگاه نظامی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف حمله چند خمپاره قرار گرفت که در نتیجه آن ۶ عراقی مجروح شدند. در این پایگاه نیروهای نظامی و دیپلمات‌های آمریکایی نیز مستقر هستند.

در ادامه این حملات هفته گذشته پایگاه نظامیان آمریکایی در میدان نفتی «العمر» (شرق سوریه) هم هدف حمله موشکی افراد ناشناس قرار گرفته بود. ‌اشغالگران آمریکایی نیز به این حملات، با شلیک‌های بدون هدف، پاسخ دادند. «عبدالباری عطوان» تحلیلگر و سردبیر روزنامه «رأی الیوم»، این اتفاقات را تغییر تاکتیک نبرد با آمریکا دانست و نوشت، اخیرا رئیس‌جمهور سوریه گفته بود که ممکن است برای اخراج آمریکایی‌ها از مناطق نفت‌خیز شرق سوریه، از نیروهای مقاومت و جنگ چریکی استفاده شود. در واقع حملات زنجیره‌ای علیه پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق، افغانستان و سوریه نشان دهنده این است که آمریکا باید منتظر عواقب و پیامدهای سیاست‌های جنگ افروزانه وتوطئه‌های خود در منطقه باشد.

منبع: کیهان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا19 ساعت قبل
سرلشکر عبدالکریم خلف، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق هم دو روز پیش تایید کرد که کمیته‌ای که برای تحقیق درباره حمله هوایی به سردار قاسم سلیمانی و همراهانش تشکیل شد به نتایج مهمی دست یافته است. سخنگوی عبدالمهدی گفت که کمیته مذکور به نتایج مهمی دست یافته و زمینه تحقیقات عمیق روی طرف‌های دیگر را فراهم می‌کند و چه بسا دامنه تحقیقات به فراتر از مرزهای عراق هم برسد. سپهبد حاج قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی و چند تن از همرزمانشان در بامداد روی سیزدهم دی ماه سال جاری در حمله هوایی آمریکا به نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند. خبرگزاری رویترز هم اخیرا به نقل از عراقی‌ها فاش کرد که کارمندان فرودگاه‌های بغداد و دمشق، اطلاعات ورود و خروج سردار سلیمانی و همراهانش را در اختیار ارتش آمریکا قرار داده‌ بودند. منبع: نامه نیوزبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
الفالف21 ساعت قبل
کاربران آمریکایی و سایر کشورها در فضای مجازی به دروغگویی و پنهان‌کاری دولت آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران واکنش نشان دادند. ۶ نظر، ۱۴ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه جهان الف، ۲۸ دی ۱۳۹۸، ۰۸:۳۵ ۳۹۸۱۰۲۸۰۱۳به گزارش فارس، پنهان‌کاری دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران از آمریکا در جریان حمله به پایگاه «عین‌الاسد» واکنش کاربران فضای مجازی را به همراه داشته است. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا و سایر مقام‌های دولت این کشور در ۹ روز گذشته بارها مدعی شده بودند ضربه موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد هیچ تلفات یا زخمی نداشته است. از زمان حمله ایران، ۷ نظامی آمریکایی در حوادث اینچنینی کشته شده‌اند.» @philosopherki۱۹ توئیت دونالد ترامپ، ساعاتی بعد از حمله موشکی ایران را یادآوری کرده است. ۳- ترامپ هیچ وقت به اشتباهاتش اعتراف نمی‌کند بنابراین نباید منتظر باشیم که حرفش را اصلاح کند.»
الفالف21 ساعت قبل
نیروهای امنیتی عراق مفتی داعش و برادرش را به فاصله یک روز در موصل را بازداشت کردند. طی این بیانیه آمده است، بشر النعمه بردار مفتی داعش به نام «شفاء النعمه» است که روز پنج‌شنبه بازداشت شد. به همراه برادر مفتی داعش گوشی‌های موبایل و سه سیم کارت که متعلق به مفتی داعش بوده کشف و ضبط شده است. شفاء النعمه مسؤول امور شرعی و مفتی داعش و یکی از نیروهای صف اول این گروه تروریستی معروف به ابو عبدالباری است. در این بیانیه آمده است: برادر مفتی داعش در حالی که مخفیانه به منزلی که به منزل مفتی داعش در منطقه (محله المنصور) معروف بوده، ‌ رفته بود که بازداشت شد.
تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش «تابناک»؛ در همین رابطه، به رغم ادعای مقامات دفاعی آمریکا و رسانه‌های مختلف مبنی بر فقدان کشته و زخمی در حمله موشکی ایران به پایگاه «عین الأسد» عراق، تارنمای دفنس وان از ضربه مغزی دستکم یازده نظامی آمریکا خبر داد. یک مقام پنتاگون در گفت‌وگو با دیفنس‌وان اعزام یازده نظامی آمریکایی به خارج از عراق برای درمان را تأیید کرد. سیتیزن‌تروث در این گزارش ادعا کرد به اطلاعاتی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد بیش از صد نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد در عراق کشته شده‌اند. به هر روی، به نظر می‌رسد رسانه‌های آمریکایی به تدریج در حال درز دادن اطلاعات مربوط به تلفات حمله موشکی به عین‌الاسد هستند و احتمال دارد که روند مزبور ادامه یابد. با این حال، تا همین ‌جا، اذعان به آسیب دیدن یازده نظامی آمریکایی نیز با سخنان صریح رئیس‌جمهور این کشور که گفته بود همه نیرو‌های آمریکایی در عین‌الاسد در سلامت هستند، در تناقض است.
تابناکتابناک18 ساعت قبل
وی گفته: ترور سلیمانی نفسی تازه برای این متحدان بوده و حتی خوشحال هم شده‌اند. یکی از مقامات سابق دولت آمریکا گفته: هیچ یک از متحدان این تصور را ندارند که ما ایران را مهار کرده‌ایم. از نظر متحدان آمریکا، پیش بینی پاسخ دولت ترامپ به اقدامات ایران دشوار است. تام توگندات، عضو ارشد محافظه کار پارلمان انگلیس، از این که متحدان آمریکا در مورد چنین اقداماتی هیچ اطلاعی کسب نمی‌کنند، شاکی است. این شرایط دقیقا همانند شرایطی است که در آن دولت آمریکا ناگهانی اعلام کرد که نیرو‌های خود را از سوریه بیرون می‌کشد و اروپایی‌ها کاملا شوکه شدند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری6 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری6 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری6 روز قبل

روح «سازش» در منطق مهندس بازرگان/ روشنفکری، فاقد فلسفه سیاسی است

مهر7 دقیقه قبل

اینفوگرافیک / چه کسانی بسته معیشتی دریافت می‌کنند؟

ایسنا17 دقیقه قبل

یادداشت یک وکیل دادگستری درباره ثبت موسسات حقوقی

ایسنا21 دقیقه قبل

شماری از اسقف‌های کاتولیک خواستار به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطینی شدند

ایرنا22 دقیقه قبل

انتقاد نمایندگان از مخالفت لاریجانی با مطرح شدن پیشنهادهای مخالفان طرح تشکیل وزارت بازرگانی

فارس24 دقیقه قبل

حبس و غرامت برای قاچاق اثر «پیکاسو»

همشهری26 دقیقه قبل

مادر اژدهای «بازی تاج و تخت» به تئاتر بازمی گردد | نمایشی از چخوف

همشهری27 دقیقه قبل