ارائه نخستین مدل ۳بعدی از بافت عصبی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
ارائه نخستین مدل ۳بعدی از بافت عصبی

ارائه نخستین مدل ۳بعدی از بافت عصبی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
پژوهشگران آمریکایی موفق شدند برای نخستین بار، یک مدل سه‌بعدی از بافت عصبی مغز ارائه دهند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ردیت، پژوهشگران «دانشگاه ایلینوی در اربانا- شمپین» (U of I) توانسته‌اند سلول‌های بنیادی را با موفقیت مهندسی کنند و آنها را در بافت عصبی زنده به کار بگیرند تا مدل‌های سه‌بعدی شبکه‌های عصبی را ابداع کنند. آنها امیدوارند که با این روش بتوانند نحوه عملکرد مغز و شبکه‌های عصبی آن را بهتر درک کنند.

«گلسون پاگان دیاز» (Gelson Pagan-Diaz)، نویسنده ارشد این پروژه گفت: شکل دادن یک بافت سه‌بعدی متشکل از نورون‌ها، توانایی ابداع مدل‌هایی از بافت عصبی را برای بررسی یا پردازش واحدهایی فراهم می‌کند که در رایانه‌های زیستی استفاده می‌شوند.

بررسی مغز در یک فرد واقعی، موضوعی چالش‌برانگیز است اما توانایی درک نحوه ابداع این شبکه‌ها با کمک یک مدل سه‌بعدی بیرون از بدن می‌تواند ابزار جدیدی را برای درک نحوه کارکرد مغز در اختیار پژوهشگران بگذارد. این مدل‌ها می‌توانند به درک چگونگی پیش آمدن ناهنجاری‌های عامل بیماری‌هایی مانند آلزایمر کمک کنند.

این گروه پژوهشی توانستند یک مدل سه‌بعدی برای بافت زنده ارائه دهند که از نورون‌های مبتنی بر فناوری اپتوژنتیک تشکیل شده است؛ در نتیجه شاید بتوان آن را با نور آبی فعال کرد. ممکن است این بافت‌ها، برای استفاده در بررسی رفتارهای پیچیده‌ای که در مغز رخ می‌دهند مناسب باشد و نحوه واکنش بافت‌های عصبی را به داروهای جدید مشخص کند. همچنین این روش می‌تواند نیاز به حیوانات را برای آزمایش داروها در آینده برطرف کند.

«رشید بشیر» (Rashid Bashir)، سرپرست این گروه پژوهشی گفت: اگر ما بتوانیم نحوه ارتباط این نورون‌ها با یکدیگر را کنترل کنیم و از عهده برنامه‌ریزی آنها برآییم، شاید بتوانیم از آنها برای مهندسی عملکردها استفاده کنیم. ما امیدواریم که در آینده بتوانیم این بافت‌های عصبی را طراحی کنیم و از عهده درک واحدهای پردازشی زیستی و رایانه‌های زیستی که شبیه مغز هستند، برآییم.

در خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

پژوهشگران در این پروژه، به ابداع بافت‌های عصبی پرداختند که شکل‌های متفاوتی دارند. آنها برای ابداع ساختارهای مورد نظر خود، از هیدروژل و فیبرین استفاده کردند تا آنها را به شکل مطلوب ارائه دهند.

ارائه نخستین مدل ۳بعدی از بافت عصبی - 8

پاگان دیاز ادامه داد: شاید ما با ارائه این روش‌های ساخت زیستی بتوانیم پدیده‌های بسیاری که به صورت درون‌جانداری رخ می‌دهند، مشخص کنیم. اگر ما از عهده اثبات این روش برآییم، می‌توانیم ریخت‌شناسی داخل مغز را شبیه‌سازی کنیم. در صورتی که نشان دهیم بافت مهندسی شده بیرون از بدن، شبیه به بافت داخل بدن است، می‌توانیم آنها را دوباره بسازیم.

پژوهشگران مایل هستند تا علاوه بر آزمایش دارو، به بازسازی شبکه‌های عصبی بپردازند که در یادگیری و حافظه نقش دارند.

پاگان دیاز افزود: توانایی ساخت این بافت‌ها بیرون از بدن، به ما امکان می‌دهد تا فعالیت الکتریکی آنها را با جزئیات دقیق مشخص کنیم و مورد بررسی قرار دهیم. مجموعه گسترده قوانین طراحی و شکل‌های سه‌بعدی، آزادی بیشتری را در آزمایش فراهم می‌کند و راه‌های جدیدی برای پژوهش در حوزه علوم اعصاب، پزشکی و کاربردهای مهندسی ارائه می‌دهد.

این پژوهش، در مجله «Proceedings of the National Academy of Sciences» به چاپ رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قرنطینه جالب کارمندان چینی در مناطق آلوده به‌ویروس کرونا (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل

آتش زدن کتاب پزشکی داخلی هاریسون توسط عباس تبریزیان، مشهور به پدرطب اسلامی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

استقرار «مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار» در فرودگاه امام خمینی تهران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل

همه چیز درباره ویروس کرونای جدید/ از علائم تا پیشگیری و خواندنی هایی درباره آن!

5+
عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
مهرمهر21 ساعت قبل
برای این‌ منظور نیز گروه‌های علمی هر پنل از مدت‌ها پیش تشکیل شده و به طور کلی می‌توان گفت این‌کنگره موضوع محور است. خیابانی افزود: خوشبختانه بسیاری از همکاران در کشور ما از این قافله عقب نمانده و به رغم محدودیت‌ها، در بسیاری موارد همسطح و همطراز با کشورهای پیشرفته در عرصه تکنولوژی‌های نوین فعالیت می‌کنند. استفاده از تکنولوژی‌های نوین نه تنها امکان برخورداری از بهترین درمان‌ها را به بیماران می‌دهد، در عین حال بروز مشکلات و عوارض جراحی را به حداقل می‌رساند. هجدهمین کنگره انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران با شعار «جراحی با کمترین عوارض با رویکرد ویژه به تکنولوژی‌های نوین»، از ۲۹ بهمن تا دوم اسفند ۱۳۹۸ در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد. همچنین در کنار این رویداد، دهمین سمپوزیوم ایمپلنت خلیج فارس و هشتمین سپوزیوم پژوهشی محققین جوان برگزار می‌گردد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، دکتر هوشنگ احسانی، متخصص پوست‌ و مو درباره بروز تبخال در افراد، گفت: تبخال یک بیماری ناشی از ویروس تبخال است که از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. وی با بیان اینکه ویروس تبخال به صورت ضایعات ترشح‌دار در فرد بروز می‌یابد، افزود: درمان تبخال کنترل شونده است یعنی درمان یا از بروز مجدد تبخال پیشگیری می‌کند و یا مانع از بروز بیماری به صورت شدید می‌شود. این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه ویروس تبخال قابل درمان و ریشه کنی نیست، تصریح کرد: زمانیکه ویروس از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود، ویروس درون بدن شخص باقی می‌ماند و در صورت کاهش قدرت سیستم ایمنی منجر به بروز تبخال می‌شود یعنی ممکن است فردی دچار ویروس تبخال شود اما به دلیل عدم تضعیف سیستم ایمنی به تبخال مبتلا نشود. احسانی یادآور شد: ابتلای سالانه ۳ الی ۴ بار به تبخال امری طبیعی است و نیاز به مراجعه به پزشک ندارد اما اگر فردی بیش از این تعداد به تبخال دچار شد باید برای بررسی علت و تقویت سیستم ایمنی بدن به پزشک مراجعه کند. وی در خصوص روش‌های کنترل ویروس تبخال، بیان کرد: ویروس تبخال به کمک داروهای موضعی و خوراکی قابل کنترل است.

نظرها

اخبار بیشتر