۷۷/ ۱ میلیون بشکه بنزین در رینگ صادراتی بورس انرژی به فروش رسید؛ اولین نشانه‌های مثبت سهمیه‌بندی+جدول
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی
۷۷/ ۱ میلیون بشکه بنزین در رینگ صادراتی بورس انرژی به فروش رسید؛ اولین نشانه‌های مثبت سهمیه‌بندی+جدول

۷۷/ ۱ میلیون بشکه بنزین در رینگ صادراتی بورس انرژی به فروش رسید؛ اولین نشانه‌های مثبت سهمیه‌بندی+جدول

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز: سهمیه‌بندی بنزین اولین اثر خود را در فاز این حامل انرژی برجا گذاشت و شاهد رشد محسوس حجم عرضه و معاملات بنزین صادراتی در بورس انرژی در روز سه‌شنبه بودیم.

به گزارش اقتصادنیوز تنها در دو روز گذشته ۳ میلیون و ۵۴۰ هزار بشکه بنزین صادراتی در بورس انرژی ایران با اکتان ۸۷ ثبت شده است که نیمی از این رقم یعنی یک میلیون و ۷۷۰ هزار بشکه آن مورد داد و ستد قرار گرفت. این روزها حجم عرضه بنزین در بورس انرژی به شدت افزایش یافته است که به مرور زمان به رشد حجم صادرات آن بدل خواهد شد. اگر ذات سهمیه‌بندی بنزین را تلاش برای صرفه‌جویی آن در نظر بگیریم؛ هم‌اکنون اولین هدف یعنی رشد عرضه‌های صادراتی محقق شده است و با توجه به تجربیات بورس انرژی درخصوص بازاریابی بین‌المللی به کمک بدنه کارگزاری این بازار رسمی می‌توان به رشد تقاضا و همچنین افزایش صادرات این محموله نیز خوش‌بین بود.

البته درخصوص میزان واقعی پتانسیل صادراتی بنزین در کشور آمارهای متفاوتی وجود دارد ولی چیزی که می‌توان به آن استناد کرد حجم عرضه بنزین در بورس انرژی است که می‌توان با ماه‌های قبل مقایسه کرد. عرضه بنزین صادراتی در آذر در بورس انرژی رقمی نزدیک به یک میلیون و ۴۸۵ هزار تن بوده که ۳۵۵ هزار و ۴۷۰ تن آن مورد معامله قرار گرفته یعنی این میزان به سایر کشورها صادر شده است که با توجه به داد و ستد به نرخ سنا شاهد درآمدزایی ۲ هزار و ۵۲۶ میلیارد تومانی (به‌صورت تئوریک و بر اساس آمارهای بورس انرژی) بودیم که رقم قابل توجهی به شمار می‌رود.

آمارهای فوق در حالی برای آذر به ثبت رسیده است که وضعیت معاملات آبان‌ماه (برای کل ماه) کمتر از این ارقام بوده است. در آذرماه حجم عرضه بنزین صادراتی در بورس انرژی رقمی نزدیک به ۲۰۰ هزار تن بوده که ۷۰۹ هزار تن آن مورد داد و ستد قرار گرفته است. ارزش کل معاملات بنزین هم در آبان‌ماه هزار و ۱۸۶ میلیارد تومان بود که البته در آمارهای بورس انرژی با نرخ دلار سنا مورد ارزیابی قرار گرفته است.

به‌صورت دقیق‌تر تنها در ۳ هفته ابتدایی آذرماه و تا پایان معاملات روز گذشته، حجم عرضه بنزین برای انواع مختلف (اکتان ۸۷، ۹۱ و ۹۵) بیش از دو برابر شده و حجم معاملات نیز ۵/ ۱ برابر افزایش یافته است. البته هنوز تا پایان آذرماه زمان باقی است و این پتانسیل وجود دارد که حجم عرضه و معاملات در بورس انرژی باز هم افزایش یابد. ارزش معاملات بنزین هم در سه هفته ابتدایی آذرماه (تاکنون) در مقایسه با آبان‌ماه (تمامی ماه) رشد ۱۱۳ درصدی داشته است یعنی از دو برابر رقم پیشین هم افزایش داشته است. این موارد به وضوح رشد درآمدزایی کشور در صادرات بنزین را نشان می‌دهد و این احتمال وجود دارد که حداقل درآمدزایی صادراتی بنزین به نسبت قبل از سهمیه‌بندی‌ها بیش از یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یابد و البته باید انتظار داشت که این روند درآمدزایی به مرور زمان باز هم افزایش یابد و می‌توان امیدوار بود که به بیش از ۲ هزار میلیارد تومان در ماه برسد. دلیل این تغییر را می‌توان در افزایش فعالیت‌های بازاریابی در بدنه اجرایی بورس انرژی و همچنین صنعت کارگزاری به شمار آورد که پتانسیل رشد تقاضا و افزایش حجم و ارزش معاملات را در بر دارد.

البته توانمندی‌های بورس انرژی در فاز صادراتی هنوز کاملا بالفعل نشده است، زیرا پتانسیل رشد عرضه‌ها هنوز در این بازار وجود دارد. چیزی که بیش از همه مورد نیاز است را باید در دو فاکتور متفاوت جست‌وجو کرد؛ یکی رشد عرضه‌ها و دیگری تلاش برای جذب تقاضای بیشتر. درخصوص عرضه‌ها هنوز بسیاری از توانمندی‌های صادراتی کشور به کمک بورس انرژی نیامده است اگرچه بهتر است نامی از شرکت‌های دولتی عرضه‌کننده در بورس انرژی نیاوریم، ولی این عرضه‌ها با محوریت فرآورده‌های نفتی غالبا از سمت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران انجام می‌گیرد و شرکت‌های مشابه نقش کمتری در این معاملات ایفا می‌کنند. این نکته را باید یک واقعیت برشمرد و اگر حجم عرضه‌ها باز هم افزایش یابد، پتانسیل رشد جدی‌تر صادرات از بستر بورس انرژی را می‌توان در نظر گرفت. همچنین تقاضا که بیشتر به فعالیت بدنه اجرایی در صنعت کارگزاری باز می‌گردد که در کنار بورس انرژی به رشد واقعی تقاضا منتهی خواهد شد. باید به بدنه اجرایی در صنعت کارگزاری به شدت توجه کرد، زیرا نقش اصلی در جذب خریدار را به عهده دارد و هر گونه کم‌توجهی یا سخت‌گیری بیشتر بر این بخش برای کل صادرات فرآورده‌ها و حتی نفت خام سایه می‌افکند.

در خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

از یکسال پیش جهت‌گیری اصلی بورس انرژی بر مبنای تلاش برای رشد معاملات صادراتی رقم خورده است. این راهبرد را باید یک موضع‌گیری یا سیاست‌گذاری درست قلمداد کرد که بعد از مدت‌ها، اثرگذاری آن را شاهد هستیم تا جایی که بخش اعظم معاملات در بورس انرژی با محوریت صادرات رقم می‌خورد. این رخداد زمانی محقق شده است که در سخت‌ترین روزهای تحریم‌ها قرار داشته‌ایم و بورس انرژی به‌عنوان یک ابزار موثر در معاملات ایفای نقش کرده است. به احتمال قوی این راهبرد باز هم ادامه خواهد داشت و به مرور زمان چهره بورس انرژی صادراتی‌تر از حالا خواهد بود که به معنی نقش‌آفرینی بیشتر این بازار رسمی در معاملات منطقه‌ای به شمار می‌رود.

از ویژگی‌های مهم معاملات صادراتی در بورس انرژی محرمانه‌بودن اطلاعات فروش است که نگرانی‌ها را از داده‌های جانبی داد‌و‌‌ستد در بازارهای بین‌المللی محدود می‌سازد. به حکم دستورالعمل‌های معاملاتی و حتی قانون، اطلاعات خریدار محرمانه است و حتی در شرایط فعلی اطلاعات خود معامله نیز محرمانه تلقی می‌شود و خریدار می‌تواند بدون نگرانی از درز داده‌ها، وارد فرآیند معامله شود. به‌صورت دقیق‌تر نام خریدار، مقصد معامله، زمان و شرایط تحویل فیزیکی و حتی مرز صادراتی محرمانه است و ممکن است محموله‌ای که مورد داد و ستد قرار گرفته از مرز مورد انتظار فروشنده به سایر کشورها صادر نشود و حتی زمان قطعی تحویل محموله نیز در چارچوب ساز و کارهای بورس قابل تغییر است. این روند عمومی موجب شده اطلاعات قطعی از معامله به مخاطب ارائه نشود و تنها باید در چارچوب آمارهای بورس انرژی به رخدادهای معاملاتی دست یافت که البته برای رسانه‌ها یا فعالان بازار؛ همین اطلاعات هم کافی است. به‌عنوان مثال در آخرین معامله بنزین برای صادرات ۷۷/ ۱ میلیون بشکه تنها می‌توان به قیمت داد‌و‌ستد، میزان عرضه و تقاضا و حجم معامله و کیفیت محموله اشاره کرد اگرچه با نگاهی تحلیلی می‌توان این احتمال را مطرح کرد که شاید این محموله با اکتان ۸۷ از مسیرهای دریایی صادر شده بود، زیرا حجم بالای معاملات پتانسیل حمل و نقل زمینی را محدود می‌کند اگرچه این گمانه‌زنی چیزی بیش از یک احتمال نیست. در هر حال بورس انرژی را باید با محرمانه‌بودن اطلاعات مشتریان همراه دانست که یک ویژگی مهم در زمان تحریم است. یکی از دلایل رونق معاملات صادراتی در این روزهای سخت تحریم‌ها نیز همین ویژگی است اگرچه از تلاش این بازار مالی برای جذب مشتریان جدید هم نباید غافل شد.

۷۷/ ۱ میلیون بشکه بنزین در رینگ صادراتی بورس انرژی به فروش رسید؛ اولین نشانه‌های مثبت سهمیه‌بندی+جدول - 10
 

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ناجا یاور و حامی تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در نخستین همایش نقش امنیت در اقتصاد ملی و رونق تولید گفت: همه ارکان تولیدی و اقتصادی نیروی انتظامی را یاور و حامی خود بدانند البته با عده اندکی که به دنبال اخلال و سوء استفاده و فساد هستند، برخورد می‌کنیم. وی با بیان اینکه تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی نیروی انتظامی یاور و حامی خود بدانند، گفت: البته آن عده اندکی که به دنبال اخلال، سوء استفاده و فساد هستند؛ بدانند که نیروی انتظامی در راستای ایفای وظایف ذاتی خود مقتدرانه برابر قوانین و مقررات با آن‌ها برخورد قاطع خواهد کرد. سردار رحیمی در ادامه به اهداف برگزاری همایش اشاره کرد و افزود: نخستین هدف ما سرلوحه قراردادن بیانیه گام دوم انقلاب برای غلبه بر مخاطرات اقتصادی است. وی ادامه داد: همچنین تعامل و همکاری با فعالان اقتصادی، جذب حداکثری سرمایه گذاری، استفاده از ظرفیت علمی و پژوهشی نخبگان کشور مهم است که می‌تواند در امنیت اقتصادی نقش ایفا کند. رئیس پلیس پایتخت گفت: برنامه ریزی در خصوص مقابله با جرایم اقتصادی، توسعه گفتمان سازی و ایجاد امنیت اقتصادی، کنترل و نظارت و شناسایی مفسدان اقتصادی با هدف حمایت از تولید ملی و داخلی در اولویت است.

نصیحت جدی زنگنه به مردم

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

کدام خودروهای وارداتی ارز می‌گیرند؟

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین17 ساعت قبل
رئیس بانک مرکزی گفت: فقط خودروهای وارد شده قبل از تاریخ شانزدهم مرداد امسال ارز می‌گیرند و به هیچ عنوان به خودروهای وارد شده بعد از این تاریخ ارز نخواهیم داد.

کاهش ۳۷ میلیون تنی آلاینده‌ها

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان افزود: کاهش بیش از ۴۰۰ میلیون کیلومتر سال مسافت با توجه به حجم عبور و مرور خودرو‌ها از دیگر مزایای این طرح است. وی با بیان اینکه قطعه یک آزادراه تهران شمال از انتهای آزادگان شمال و تقاطع همت آغاز و تا سه راه شهرستانک ادامه دارد و طول این قطعه ۳۲ کیلومتر است گفت: سه کیلومتر نیز برای اتصال مناسب به جاده چالوس فعلی به آن اضافه شده است. وی از کاهش ۶۲ کیلومتری مسافت تهران به چالوس با بهره برداری از این قطعه خبر داد و افزود: حدود ۸۶ میلیون لیتر در سال نیز کاهش مصرف سوخت خواهیم داشت. آقای خواجه دلویی کاهش تصادفات و تلفات انسانی را از دیگر نکات مهم بهره برداری از این قطعه بیان کرد و گفت: براساس گزارش پلیس راه، در قطعه چهار آزادراه که از تابستان ۹۴ به بهره برداری رسید، با وجود تردد بیش از پنج و نیم میلیون خودرو، هیچ تلفاتی نداشتیم. معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان با بیان این که این طرح دارای استاندارد‌های روز دنیاست افزود: به لحاظ مباحث مربوط به ایمنی، حساسیت لازم در این طرح رعایت شده است. وی با بیان این که تمام تونل‌ها عایق شده است گفت: سردر‌های ورودی و خروجی تونل‌ها با توجه به احتمال ریزش، ایمن سازی شده و سیستم تهویه تونل‌ها، از تهویه دوبل استفاده شده است. خواجه دلویی افزود: در داخل تونل‌ها از سیستم‌های آتش نشانی، پمپاژ و تلمبه خانه استفاده شده است. وی ابراز امیدواری کرد: این قطعه برای مردم ایمن و راحت باشد و بتوانند به طور مطمئن از آن عبور کنند.

پیشرفت ۵۰ درصدی برخورد با پرونده‌های کلان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری در حاشیه نخستین همایش نقش امنیت اقتصادی به بحث مبارزه با قاچاق سازمان یافته اشاره کرد و افزود: پلیس امنیت اقتصادی از ابتدای امسال به طور رسمی کار خودش را شروع کرده و تاکنون نیز توفیقات خوبی در رسیدگی به پرونده‌های بزرگ و کوچک داشته است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری ادامه داد: با حمایت دستگاه قضایی در بحث مبارزه و مقابله با مفاسد اقتصادی به صورت جدی، هوشمندانه و مقتدرانه به حرکت خود ادامه می‌دهیم. فرمانده ناجاگفت: در ورودی‌های کشور بویژه در حدود ۱۳ گمرگ کشور نیروی پلیس امنیت اقتصادی و پلیس گمرک مستقر است و طی ماه‌های آینده نیز بر تعداد آن‌ها افزوده خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری با بیان اینکه اولویت ما برخورد با باند‌های سازمان یافته و بحث فساد اقتصادی است، گفت: البته این کار‌ها کفایت نمی‌کند و باید بیشتر از این حمایت شویم ضمن اینکه دستگاه‌های مختلف نیز از ظرفیت‌های خود برای مقابله با مفاسد اقتصادی به کمک ما بیایند. فرمانده ناجا درباره همکاری دستگاه‌های اقتصادی با پلیس امنیت اقتصادی نیز افزود: دستگاه‌های مربوطه تاکنون با پلیس امنیت اقتصادی همکاری کرده‌اند، اما توقع داریم بیشتر از این با ما همکاری و پلیس را در انجام وظایف خود یاری کنند.

فیلم | هواپیماهای خارجی آسمان ایران را دور می‌زنند

همشهریهمشهری19 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران گفته که میزان ورود هواپیماهای خارجی به آسمان ایران کاهش ۳۰ درصدی داشته است. توضیحات مقصود اسعدی سامانی را در این ویدئو ببینید.

نظرها

اخبار بیشتر