متروک شدن اصول قانون اساسی با هیچ استدلالی قابل توجیه نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
متروک شدن اصول قانون اساسی با هیچ استدلالی قابل توجیه نیست

متروک شدن اصول قانون اساسی با هیچ استدلالی قابل توجیه نیست

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک عضو هیأت رئیسه کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: متروک شدن اصول قانون اساسی بالاخص در زمینه مربوط به حقوق ملّت، با هیچ استدلالی قابل توجیه نیست.

سید مهدی حجتی در گفت‌وگو با ایسنا به مناسبت چهل سالگی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران گفت: نویسندگان قانون اساسی، این قانون را به کیفیتی تنظیم کرده‌اند که حقوق و آزادی‌های فردی شهروندان ایرانی را در مقابل حاکمیت، تضمین کنند و ابزارهای لازم را برای اعمال حقوق و آزادی‌های مشروع شهروندان در اختیار آنها گذارده است.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه مراجعه به مشروح مذاکرات مربوط به زمان تدوین اصول قانون اساسی، دقیقا بیانگر دغدغه‌های نویسندگان این قانون برای هرچه بیشتر به رسمیت شناختن حقوق اساسی شهروندان است، افزود: تردیدی وجود ندارد که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، با توجه به وضعیت حاکم بر منطقه خاورمیانه و در مقایسه با بسیاری از کشورهای منطقه، یکی از آوانگاردترین قوانین اساسی محسوب می‌شود و دارای ویژگی‌هایی است که باعث می‌شود این قانون به عنوان یک سند بالادستی، بسیاری از مطالبات عمومی و معضلات دامن گیر مربوط به اداره امور کشور را در عمل و اجرا حل و فصل نماید.

حجتی گفت: اشکال عمده‌ای که در حال حاضر وجود دارد، عدم اجرای بی کم و کاست تمامی اصول قانون اساسی در کشور و بالاخص آن دسته از اصول قانون اساسی که بیانگر وظایف حاکمیت در قبال ملت است، می‌باشد و چنانچه زمینه لازم برای اجرای کامل و بی نقص این دسته از اصول قانون اساسی در کشور فراهم شود، می‌توان امیدوار بود که حکمرانی خوب و مطلوب به معنی واقعی کلمه در کشور حاکم شود.

این عضو هیأت رئیسه کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان به اینکه متروک شدن اصول قانون اساسی بالاخص در زمینه مربوط به حقوق ملت، با هیچ استدلالی قابل توجیه نیست، گفت: وظیفه ذاتی قانون اساسی، قانونی، مهار و مشروط کردن اعمال قدرت برای حمایت از حقوق و آزادی‌های مردم محسوب می‌شود والا اگر متصدیان امر بخواهند در این زمینه با تفسیر به رأی قانون و یا برخی از مصلحت اندیشی‌ها، باب مربوط به حقوق ملت را نادیده انگارند، طبعآ مسیر پیش رو، منتهی به حکمرانی خوب نخواهد شد.

حجتی با تأکید بر اینکه قانون اساسی یک سند مردمی است که در مقام شناسایی حقوق اساسی ملت و مبین اقرار حاکمیت‌ها در به رسمیت شناختن این حقوق برای مردم است، گفت: ضرورت دارد که دولت‌ها از تمام ظرفیت‌ها و امکانات خویش برای اجرای قانون اساسی استفاده کنند و موانعی که بر سر اجرای قانون اساسی وجود دارد را مرتفع نمایند تا هیچ یک از اصول قانون اساسی، بلااجرا باقی نماند. این وظیفه دولتهاست که شرایط و مقدمات لازم برای اجرای بی کم و کاست تمامی اصول قانون اساسی را فراهم کنند.

خبری: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

وی در مورد علت عدم اجرای برخی از اصول قانون اساسی در کشور، گفت: دلایل متعددی برای عدم اجرای برخی از اصول قانون اساسی در کشور وجود دارد. برخی از اصول قانون اساسی در گذار زمان و در سایه تغییرات شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی قابلیت اجرای خود را از دست داده ند. گاهی نیز اجرای اصلی از اصول قانون اساسی، ملازمه با تصویب قانون عادی دارد؛ اما مجلس، سال‌ها تصویب قانون عادی را به تعویق می‌اندازد و یا موفق به تصویب قانون نمی‌شود.

حجتی ادامه داد: در مواردی نیز، قوانین عادی موجود، عملا به مانعی بر سر راه اجرای برخی از اصول قانون تبدیل می‌شوند و در برخی موارد نیز تفسیری که از برخی از اصول قانون اساسی توسط برخی از ارکان حاکمیت می‌شود، اصلی از اصول قانون اساسی را عملا به اصلی ابتر تبدیل می‌کند؛ البته اجرای برخی از اصول قانون اساسی نیز در بستر زمان و در سایه وجود منابع مالی مفهوم می‌یابد که در طول چهار دهه‌ای که از انقلاب اسلامی می‌گذرد، دیگر نمی‌توان نقش زمان را در این رابطه خیلی تأثیرگذار بدانیم.

این عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز با تصریح بر اینکه قانون اساسی باید در رأس همه نهادهای حکومتی و حاکم بر سایر قوانین پائین دستی باشد، گفت: قانون اساسی، به عنوان یک سند بنیادین در کشور تحت هیچ شرایطی نباید نادیده گرفته شده و جایگاه آن به چالش کشیده شود و هیچ یک از قوانین عادی نباید توسط هر مرجعی که به تصویب می‌رسد، در تعارض با اصول قانون اساسی قرار داشته باشد.

وی در پایان گفت: تردیدی نیست که اگر قانون اساسی کشوری با نیازهای روز حاکم بر آن کشور منطبق نباشد، باید مورد اصلاح قرار گیرد؛ نه آنکه اصول غیر همگن با شرایط سیاسی و اقتصادی و اجتماعی حاکم بر آن کشور نادیده گرفته شده و اجرای آنها تعطیل شود؛ چراکه قانون اساسی هر کشور زائیده شرایط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی همان جامعه است و چنانچه شرایط مربوط به زمان تصویب قانون اساسی دستخوش چنان تغییرات بنیادینی شود که ضرورت اصلاح قانون اساسی را ایجاب کند، قطعا باید آن را اصلاح کرد نه تعطیل.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهری TV | شورای شهر زیر سایه کرونا

همشهریهمشهری19 ساعت قبل

همشهری TV | هشدار سیل در ۱۰ استان

همشهریهمشهری1 روز قبل

فرهنگ تغذیه ایرانی، از بین رفته است/ چرا از سبزی و پیاز در سفره استفاده نمی‌کنید؟ / خوردن زیاد کاهو و خیار، عامل زودسفیدشدن مو می‌شود/ اولین مرکز «غذای سالم» با طبع غذای گرم، افتتاح کردم/ ایرانی‌ها برنج نمی‌خوردند

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
محقق طب سنتی درخصوص عقیده حکمای طب سنتی گفت: حکمای طب سنتی عقیده دارند، غذای انسان، درمان است و درمان انسان، غذای انسان است. ابراهیم ایراندوست در گفتگو با برنامه مشاور به سلامتی جسم و روح اشاره کرد و اظهار داشت: با اصلاح الگوی تغذیه و انتخاب نوع غذایی که انسان می‌خورد، می‌تواند سلامتی جسم و روح را تامین کند. وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر خوردن سبزی و پیاز از سفره ایرانیان حذف شده است، در حالی که پیاز بیشترین آنتی‌اکسیدان را دارد.

ببینید | انتقاد باشگاه خبرنگاران از بهنوش بختیاری برای تبلیغ شربت ضد کرونا!

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل
به گزارش مشرق، اصغرجهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها در جلسه امروز شورای عالی قوه قضائیه، گزارشی از پیگیری دستورات صادرشده در دیدار رئیس قوه قضائیه از زندان زنان شهرری و اقدامات صورت‎گرفته برای پیشگیری از گسترش ویروس کرونا در زندان‌ها ارائه کرد. بر همین اساس مقرر شد بخشنامه ویژه‌ای به‎منظور حفاظت زندان‌های کشور در مقابل شیوع ویروس کرونا تهیه و به مسئولان مربوطه ابلاغ شود. همچنین در جلسه امروز مسئولان عالی قضائی کشور، حجت الاسلام درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور به تشریح اقدامات یک‎ماهه این سازمان در خصوص نظارت بر عملکرد دستگاه‌های مسئول برای پیشگیری و کنترل ویروس کرونا و درمان مبتلایان به این ویروس در کل کشور پرداخت.

همشهری TV | هشدار یک پزشک از بیمارستان طالقانی

همشهریهمشهری20 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر