نهادهای بین المللی حقوق بشر ابزار دست زورگویان شده‌اند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. بین‌المللی
نهادهای بین المللی حقوق بشر ابزار دست زورگویان شده‌اند

نهادهای بین المللی حقوق بشر ابزار دست زورگویان شده‌اند

مهرخبرگزاری مهر |
معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری، گفت: در دوران کنونی دولت هایی پرچم دار مبارزه برای پیشبرد حقوق بشر شده اند که خود سیاهه ای از نقض حق های بشری را در کارنامه خود دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی وزارت دادگستری، معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری به مناسبت روز جهانی حقوق بشر بیانیه صادر کرد.

متن بیانیه معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری به این شرح است:

بیش از هفت دهه از زمان تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر می‌گذرد. اعلامیه‌ای که هدف آن حفظ حقوق انسان‌‌ها در عرصه‌های مختلف از بدو تولدش تا ختم حیات است. اعلامیه‌ای که قرار بود معیاری جهانی باشد برای احترام به حقوق بنیادین بشر. حقوقی همچون حق بر آزادی و برابری انسان‌ها، حق بر حیات، حق بر آزادی اندیشه و بیان و … که بر اساس اعلامیه حق همه‌ انسان‌ها است. حقوق بشر به منزله‌ی حقوق «بنیادین» و «فردی» نگریسته می‌شود که به هر انسانی در هر نقطه از جهان فقط به دلیل انسان‌بودنش تعلق می‌گیرد. حقوق بشر در دنیای امروز با چالش‌های گوناگونی روبه‌روست؛ و آن گونه که حقوق بشر امروز از نظر سیاسی بدیهی به نظر می‌رسد، اجرای کامل آن امری چندان آسان نیست.

با نگاهی گذرا به هفتاد سال اخیر و مسیری که بشریت تا امروز طی نموده است چندان کارنامه درخشانی از وضعیت حقوق بشر و حقوق انسانی به دست نمی‌دهد، و همین طور دورنمای آینده بشریت نیز با توجه به وضعیت امروز حقوق بشر چندان امیدوارانه به نظر نمی‌رسد. هنوز هم وضعیت جهان به گونه‌ای است که بسیاری انسان‌ها از اینکه حقوقی انسانی دارند آگاه نیستند و تنها آنجا که انسان بداند حقوقی دارد می‌تواند برای برخوردار شدن از آن حقوق مبارزه کند. حقوق بشر به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های تمدن و پیشرفت جامعه بشری، امروزه بازیچه قدرت‌های بزرگ شده است. ابهام در تعریف آن و استفاده ابزاری از آن و معیارهای دوگانه حقوق بشری، یکی از مهم‌ترین کاستی‌ها و چالش‌های کنونی ارتقای حقوق بشر در جهان به حساب می‌آید. بیش از هفت دهه از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر گذشته است اما همچنان در اقصی نقاط دنیا شاهد نقض حقوق بشر هستیم.

از یک سو خاورمیانه دست خوش حوادث بیشماری از جمله نقض حقوق انسانی در یمن و سوریه و عراق و افغانستان است؛ از سوی دیگر نقض حقوق انسانی در کشورهای غربی مدعی دموکراسی و حقوق بشر همگی حکایت از این دارد که همچنان تا رسیدن به نقطه ایده آل حقوق بشر فاصله بسیاری داریم.

طنز تلخ ماجرا اینجاست که در دوران کنونی دولت هایی علم حقوق بشر را به دست گرفته‌اند و پرچم دار مبارزه برای پیشبرد حقوق بشر شده‌اند که خود سیاهه‌ای از نقض حق‌های بشری را در کارنامه خود دارند. طنز تلخ‌تر اینکه این دولت‌ها با ادعای حقوق بشر و دموکراسی خواهی اقدام به مداخله در امور داخلی کشورهایی می‌نمایند که تنها تفاوت آنها، اختلاف ایدئولوژیک در تعریف و معیارهای حقوق بشر می‌باشد. شوربختانه نهادهای بین المللی حقوق بشر همچون شورای حقوق بشر سازمان ملل یا ارکان سیاسی همچون شورای امنیت نیز تبدیل به ابزاری در دست این زورگویان و ناقضین حقوق بشر در جهت مطامع آنها شده است. به نظر می‌رسد که در این شرایط ما اولا نیاز به یک تعریف مشترک از حقوق بشر در سطح جهانی داریم ثانیا ساختارهای بین المللی همچون سازمان ملل نیاز به یک بازنگری جدی با هدف برخورد و نگاه یکسان به مقوله حقوق بشر دارد.

مادامی که به مقوله حقوق بشر همچون ابزار نگریسته شود چشم انداز رعایت حقوق بشر در آینده همچنان مه آلود خواهد بود. معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری همواره کوشیده در این بین سهم و نقشی هرچند کوچک در شفاف‌تر شدن این آسمان غبارآلود نقض حقوق بشر در دنیا و پیشبرد وضعیت حقوق بشر به ویژه در ایران اسلامی داشته باشد. امید است که چشم انداز پیش رو با تمامی این تلاش‌ها به ویژه تلاش‌های کنشگران و فعالین بی ادعای حقوق بشری، آسمان غبارگرفته نقض حقوق بشر تبدیل به آسمان آبی و شفاف گردد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ساعت قبل
وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که معاون وزیر خارجه این کشور در جریان دیدار با وزیر مشاور قطر در امور خارجه در دوحه درخصوص بحران لیبی، سوریه و یمن به بحث و تبادل نظر پرداخت. اعتمادآنلاین| وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر خارجه روسیه با سلطان المریخی، وزیر مشاور قطر در امور خارجه امروز (چهارشنبه) در دوحه دیدار کرد و در جریان این دیدار دو طرف در خصوص مسائل مهم خاورمیانه و شمال آفریقا، حل سریع بحران‌های لیبی، سوریه و یمن با تکیه به قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت گفت‌وگو کردند. یکی دولت توافق ملی لیبی که مقر آن طرابلس است و از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده و دیگری دولت موقت در شرق لیبی با ریاست عبدالله الثنی که پارلمان طبرق و ارتش «ملی» لیبی به رهبری خلیفه حفتر از آن حمایت می‌کنند. اخیرا نیروهای خلیفه حفتر عملیاتی را علیه دولت توافق ملی لیبی در طرابلس آغاز کردند که موجب درگیری‌های شدید میان دو طرف شده است. ترکیه نیز برای حمایت از نیروهای دولت توافق ملی لیبی مستشارانی را به این کشور اعزام کرده است و از آن سو امارات و مصر از نیروهای حفتر حمایت می‌کنند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین4 ساعت قبل
پیام خوزستان - ایسنا/خوزستان فیلم‌ کوتاه «برای او» ساخته‌ سید مرتضی سبزقبا برای حضور در بخش مسابقه‌ نخستین جشنواره‌ ملی فیلم کوتاه «ساباط» یزد انتخاب شد. هیات انتخاب جشنواره متشکل از ابوذر حیدری، سید محمدجواد صداقت‌کشفی و امیررضا وزیری از میان فیلم‌های ارسال شده به دبیرخانه، ۱۷ فیلم کوتاه داستانی را برای حضور در بخش مسابقه‌ نخستین جشنواره‌ ملی فیلم کوتاه «ساباط» انتخاب کردند. به گزارش ایسنا، فیلم «برای او» علاوه بر حضور در پنجمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کوتاه «GULF» دبی، پنجمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کوتاه «FICBUEU» اسپانیا، دومین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کوتاه «PUNE» هندوستان، دوازدهمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم «Third Eye» هندوستان، جشنواره‌ بین‌المللی فیلم «پنج قاره» ونزوئلا، دومین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم «Playbutton» هندوستان، دوازدهمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم مقاومت کرمان، بیست‌ونهمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کوتاه تهران و چهل‌ودومین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم رشد تهران، جایزه‌ بهترین فیلم جشنواره‌ سکانس بیداری آبادان، جایزه‌ بهترین فیلم جشنواره‌ منطقه‌ای سینمای جوان افلاک خرم‌آباد، جایزه‌ بهترین فیلم نخستین جشنواره‌ ملی فیلم روایت سرخ تهران، جایزه‌ بهترین فیلم نخستین جشنواره‌ ملی ایران ۱۴۰۴ تهران و نیز جایزه‌ بهترین فیلم هفتمین جشنواره‌ ملی فیلم کوتاه وارش مازندران را دریافت کرده است. فیلم داستانی «برای او» در مدت زمان ۱۶ دقیقه در حوزه‌ هنری استان خوزستان تهیه و تولید شده است. نخستین جشنواره‌ ملی فیلم کوتاه «ساباط» با موضوع میراث جهانی، تاریخی و معنوی از ۲۰ تا ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ در پردیس سینمایی جام‌جم یزد برگزار خواهد شد.
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر و به نقل از اسپورت عراق، باخت الشرطه عراق در هفته دوم رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا مقابل میهمان خود الوحده امارات منجر به اخراج الکساندر ایلیچ سرمربی ۵۲ ساله این تیم شد. غالب الظاملی عضو هیأت مدیره باشگاه الشرطه گفت: شکست شب گذشته مقابل الوحده امارات باعث چنین تصمیم گیری شد. هیأت مدیره به او هشدار داده بود اما نتایج ضعیفی را کسب کردیم و نهایتا به این تصمیم رسیدیم. وی درباره جانشین ایلیچ افزود: عبدالغنی شهد سرمربی تیم ملی امید را به عنوان سرمربی جدید خود انتخاب کرده‌ایم. الشرطه فصل نخست حضورش در لیگ قهرمانان آسیا را تجربه می‌کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ساعت قبل
به گزارش مشرق به نقل از النهرین، عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشبرد امور عراق در نامه‌ای به پارلمان عراق درباره پیامدهای تأخیر در تشکیل دولت جدید این کشور هشدار داد. وی اعلام کرد: طبق قانون اساسی نامزد جدید ظرف ۱۵ روز از تاریخ استعفا باید مأمور تشکیل کابینه شود که این با تأخیر زیاد همراه شد و در اوایل فوریه محمد توفیق علاوی مأمور تشکیل کابینه شد و این نشان دهنده بحران سیاسی است. موعد مقرر یک‌ماهه در قانون اساسی برای دادن رأی اعتماد به کابینه جدید از سوی پارلمان در دوم مارس ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد از همین رو به نمایندگان ملت درباره ورود به خلاء جدید به سبب مشکلات تشکیل کابینه جدید هشدار می‌دهم. وی گفت: از سویی ادامه کار من هم پس از دوم مارس نادرست است و من چاره‌ای جز روی آوردن به راهکارهای موجود در قانون اساسی و اساسنامه کابینه ندارم. هدف من کمک به موفقیت دولت آتی و مصالح کشور است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 ساعت قبل
نخست وزیر موقت عراق امروز (چهارشنبه) نسبت به خطر ایجاد خلأ جدید در قانون اساسی به دلیل به تاخیر افتادن تشکیل کابینه هشدار داد و گفت اگر تا دوم مارس کابینه جدید تایید نشود استعفا می‌دهد. طبق قانون اساسی کاندیدای جدید باید ظرف ۱۵ روز از تاریخ استعفا تعیین می‌شد اما تاخیر زیادی از آن تاریخ داشیم و در اوایل فوریه محمد توفیق علاوی تعیین شد و این امر بحران روند سیاسی بلکه بحران گروه‌ها و نهادهای قانونی مربوط به آن را نشان داد. نخست وزیر مستعفی عراق در ادامه از همه فراکسیون‌های سیاسی، پارلمان، افکار عمومی و تصمیم‌گیرندگان کشور خواست در مسیر سهولت بخشی به ماموریت علاوی در تشکیل کابینه و پشت سر گذاشتن موانع بزرگ و ساختگی گام بردارند. عبدالمهدی در ادامه گفت: اینکه بخواهم پس از دوم مارس به مسؤولیت‌هایم ادامه دهم، نادرست است و تنها راهی که پیش رویم است، راه‌حل‌های ذکر شده در قانون اساسی است. هدفم از همه اینها کمک به کابینه آتی و توقف نقض قانون اساسی است که بر خلاف منافع کشور و ساختار دموکرات آن انجام می‌شود.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، محمد علی المقدشی وزیر دفاع دولت دست نشانده ریاض در یمن از ترور در استان مارب در شمال شرق یمن جان به دربرد. یک منبع نظامی یمنی اعلام کرد که هنگامی که وزیر دفاع دولت هادی در حال بازدید از مواضع مزدوران وابسته به آل سعود در جبهه المشجح در صرواح در غرب مارب بود؛ مینی در محل تجمع ارتش وابسته به عبد ربه منصور هادی منفجر شد. به گفته این منبع یمنی؛ بر اثر انفجار این مین، شماری از محافظان المقدشی کشته و زخمی شدند اما وی از مهلکه جان به دربرد.

نظرها

اخبار بیشتر