برگ هایی جدید در افزایش تحریم‌ها / محدودیت سایبری و علمی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. سیاسی

برگ هایی جدید در افزایش تحریم‌ها / محدودیت سایبری و علمی

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: آذر گیوکی گفت : با توجه به رشد روز افزون پیشرفت های علمی، با نوع دیگری از تحریم، با عنوان تحریم علمی مواجه هستیم که گاه، به صورت منع تحصیل دانشجویان و عدم ارائه مجوز چاپ و نشر کتب و مقالات دانشجویان و اساتید برخی دولتها در برخی رشته های خاص، به ویژه دانشجویان ایرانی در رشته های مرتبط با علوم هسته ای بروز می کند و گاه تحریم، به صورت منع دسترسی به منابع علمی، حتی در فضای سایبری، ظهور می یابد.

برگ هایی جدید در افزایش تحریم‌ها / محدودیت سایبری و علمی - 1

 آذر گیوکی - دکترای حقوق بین الملل و پژوهشگر حوزه حقوق سایبری درباره رشد روز افزون پیشرفت علمی و مواجه به روش های جدید تحریم از جمله تحریم سایبری چنین به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت : تحریم، کلمه ­ای که برای شهروندان ایرانی، غریبه نیست، در لغت به معنی مجموعه‌ای از اقدامات یک یا چند دولت است که با هدف وادار کردن دولتی دیگر، به رعایت موافقتنامه‌ها و هنجارهای بین المللی، صورت می‌گیرد. در دنیای امروز و تحت پارادایم واقع گرایی در روابط بین الملل، دولتهای به اصطلاح ابرقدرت در جهت حفظ و توسعه قدرت خود و در راستای وادار کردن سایر دولتها به قبول مسیرهای مورد نظر آنها و تحت کنترل قراردادن دولتهای مستقل، به انواع تهدید و توسل به زور، متوسل شده‌اند که تحریم‌های اقتصادی و علمی نیز از جمله آنهاست.

 آذر گیوکی در ادامه با بیان داشت : تحریم‌ها ممکن است با نیت تضعیف یک نظام سیاسی صورت گیرد و در نهایت، با تشدید بحران‌های مشروعیت و اختلافات و ترغیب ملت به انقلاب، منجر به فروپاشی دولت مورد نظر شود یا اینکه با وارد کردن هزینه هایی از سوی دول تحریم کننده نسبت به دولت تحریم شونده، از طریق افزایش هزینه‌ها یا کاهش منافع، دولت دوم را به این نتیجه برساند که بر مبنای منطق هزینه- فایده، باید به تغییر رویکردها و سیاستهای خود بپردازد؛ همچنین، ممکن است تحریم کنندگان، با استفاده از ارتباطات هنجاری، سعی کنند بر جهان بینی نخبگان حاکم و مردم عادی تأثیر گذارده و آنها را مجاب کنند که دولت مورد نظر، باید به خاطر نقض هنجارهای خاص، مورد تحریم قرار بگیرد؛ به علاوه، ممکن است تحریم کنندگان، مردم و نخبگان کشور را به کمبود منابع مواجه کرده و انتظار داشته باشند که با ممانعت از دسترسی به منابع لازم، موفق شوند که دولت مورد تحریم، سیاست‌های نادرست خود را کنارگذارد.

این  دکترای حقوق بین الملل چنین ادامه داد: از سوی دیگر، هرچه ابعاد تحریم‌ها گسترده باشد، حوزه‌های اثر گذاری تحریم‌ها نیز گسترده‌تر بوده و به تبع آن تحریم کنندگان می‌توانند با تحث تأثیر قراردادن حوزه‌ها، از جمله نخبگان، ساختارهای دولتی، اقتصادی و جامعه مدنی، به نتیجه مورد نظر خود دست یابند؛ دولت یا دولتهای تحریم کننده می‌توانند با اعمال تحریمها بر نخبگان تصمیم گیرنده، آنها را وادار کنند که سیاست‌ها یا باور‌های هنجاری خود را تغییر داده و آنها را به سمت تغییر در جهت خواسته‌های خود سوق یا در شرایط مخالف خواست آنها، نخبگان به کسب مشروعیت برای خود اقدام کنند؛ همچنین، زمانی که تحریم هایی مبنی بر فقدان یا کاهش دسترسی به منابع، بر حوزه ساختارهای دولتی مؤثر واقع شود، ساختار دولتی را تضعیف کرده و یا موجب بسیج منابع انسانی و مادی خواهد شد یا در شرایط مخالف انتظار تحریم کنندگان، دولت تحریم شونده با تشکیل ائتلاف با دولتهای موافق خود، به مقابله با تحریم‌ها و دولت یا دولت‌های تحریم کننده خواهند پرداخت؛ تحت تأثیر قرار دادن ساختار اقتصادی از طریق تهدید و آسیب اقتصادی می‌تواند باعث تضعیف اعتماد تجار و فعالان اقتصادی شده و رشد بخش هایی را رقم بزند که استراتژی جایگزینی واردات در آنها اعمال شده است؛ با تحث تأثیر قراردادن جامعه مدنی، هویت‌ها شکل گرفته و بازسازی می‌شوند و ممکن است مشروعیت برخی بازیگران سیاسی، افزایش یافته و برخی دیگر کاهش، به این ترتیب ممکن است مردم به سوی طغیان حرکت کرده و تحریمهای اعمال شده، موفقیت لازم را کسب کنند.

این  پژوهشگر حوزه حقوق سایبری اضافه کرد: با توجه به رشد روز افزون پیشرفت‌های علمی، با نوع دیگری از تحریم، با عنوان تحریم علمی مواجه هستیم که گاه، به صورت منع تحصیل دانشجویان و عدم ارائه مجوز چاپ و نشر کتب و مقالات دانشجویان و اساتید برخی دولتها در برخی رشته‌های خاص، به ویژه دانشجویان ایرانی در رشته‌های مرتبط با علوم هسته‌ای بروز می‌کند و گاه تحریم، به صورت منع دسترسی به منابع علمی، حتی در فضای سایبری، ظهور می‌یابد؛ چنانکه برخی پایگاههای اطلاعاتی و علمی، هم اکنون از پذیرش و نشر مقالات دانشجویان و اساتید ایرانی ممانعت به عمل آورده و عملا دسترسی به منابع علمی روز جهانی را برای دانشجویان و اساتید و دانشگاههای ایرانی مطرح، منع کرده و یا با مشکلاتی مواجه کرده‌اند.

آذر گیوکی با گفتن اینکه تحریم در فضای سایبر، همانطور که از نام آن مشخص است، اقداماتی است در جهت کاهش یا منع دسترسی به جریان آزاد اطلاعات در فضای سایبری که گاه در عرصه داخلی از سوی دولت ها علیه شهروندان خود صورت می گیرد و گاه در سطح جامعه بین ­الملل از سوی تابعان حقوق بین الملل از جمله دولتها و سازمان های بین المللی علیه دولت یا سازمانی دیگر، اعمال می شود اینگونه ادامه داد: تحریم سایبری از سوی دولتها علیه شهروندان، در راستای کاهش جرایم و تخلفات ناشی از استفاده از این محیط و جلوگیری از اضرار به افراد، صورت گرفته و کنترل‌های صورت گرفته از سوی دولت‌ها علیه شهروندان، در راستای حفاظت از حریم آنهاست؛ البته، استفاده از تحریم در فضای سایبری نباید باعث ورود به حریم خصوصی و تجسس در امور شخصی افراد شود. از سوی دیگر، تحریم سایبری دولت‌ها از سوی سایر دولتها یا دیگر تابعان حقوق بین الملل، معمولا موجب بروز آسیب‌های فراوان به دولت تحریم شده، می‌شود. این امر ممکن است سبب اختلال در شبکه‌های رایانه‌ای مرتبط با زیرساخت‌های حیاتی، حساس و مهم، وزارتخانه‌های دولتی، تأسیسات نفتی و برقی و هسته‌ای و بخشهای اقتصادی و علمی یک جامعه صورت پذیرد. با وجود افزایش روز افزون اینگونه تحریم‌ها، هنوز جامعه جهانی و به ویژه، اتحادیه بین المللی ارتباطات ITU در زمینه قاعده مند سازی، مدیریت و کنترل آنها موفقیتی کسب نکرده و به اجماعی در خصوص پیشگیری یا کاهش آنها دست نیافته‌اند.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

وی  با گفتن از اینکه به نظر می رسد، دولت های مخالف جمهوری اسلامی ایران، از جمله ایالات متحده، با استفاده از تحریم های فضای سایبری و علی الخصوص تحریم های علمی مرتبط، قصد دارند با کاهش دسترسی به منابع اطلاعاتی در فضای سایبر، زمینه جلوگیری از پیشرفت های علمی را فراهم کنند افزود : آنان سعی دارند با ایجاد اختلال در سیستم‌های ارتباطی، شهروندان ایرانی را نسبت به حفظ حقوق شهروندی و حریم خصوصی آنها بی اعتماد کنند. افزون بر این، مداخله دولت­‌های غربی در عرصه زیرساخت­‌های سایبری موجب اختلال در سامان دهی سیستم‌ها و سرورها که هم اکنون در سیطره بخش خصوصی است شده و زمینه نقض آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات توسط دولت‌ها و تجسس در اطلاعات خصوصی کاربران را فراهم می­سازد. حق بر جریان آزادی اطلاعات به مثابه یکی از حقوق بنیادین بشر، بستر حقوقی فعالیت ارائه دهندگان و دریافت کنندگان اطلاعات از طریق اینترنت بوده و مانع از مانع­ تراشی دولت­ها در این حوزه می­گردد. این امر در پیوند مستقیم با دیگر حق­‌های مسلم بشری نظیر حق بر آزادی عقیده و بیان است. بر این مبنا، ماده ۱۹ میثاق بین­ المللی حقوق مدنی و سیاسی، با قید عبارت «هر رسانه دیگر» در بند دوم خود، حق بر آزادی اطلاعات در محیط اینترنت را به رسمیت انگاشته است. بند ۲ ماده ۱۹ این سند حقوقی معتبر بیان می‌دارد: «هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات وافکار از هرقبیل بدون توجه به سرحدات خواه شفاها یا به صورت نوشته، چاپ، به صورت هنری یا به هر وسیله (رسانه) دیگر به انتخاب خود است.»

وی با تاکید بر اینکه  هرگونه ایراد تبعیض پیرامون دسترسی آزاد به اینترنت طبق ماده 26 میثاق بین­ المللی حقوق مدنی و سیاسی منع شده است گفت: اعلامیه ۲۰۱۳ استانبول سازمان همکاری و امنیت اروپا، ضمن تأکید بر التزام دولت­ها بر صیانت از آزادی عقیده، رعایت این حق را از بایسته ­های حقوق و آزادی­‌های بشری و تأمین صلح در منطقه اروپا دانسته است. به علاوه، ماده ۱۱ منشور حقوق اساسی اتحادیه اروپا بر لزوم فراهم­ سازی شرایط مناسب در جهت حمایت از آزادی و تکثر رسانه­‌ها از جانب دولت­ها کرده است. تلاش ­ها در سطح بین­ المللی به منظور کاهش اثرات نامطلوب نقض آزادی جریان اطلاعات، تا بدان جا پیش رفت که سازمان امنیت و همکاری اروپا در سال ۲۰۱۳ خواستار برخورد قضایی دولت ­های اروپایی با تخطی­ گران آزادی بیان در رسانه ­های جمعی شد. بنابراین، هرگونه تحریم سایبری به­ خصوص در زمینه ­های علمی و فنآوری علاوه بر نقض اسناد و موازین حقوق بشری، دولت­‌های اروپایی را ملزم به مقابله قضایی با عاملان آن می‌کند.

این  دکترای حقوق بین الملل ادامه داد: در نهایت، پر واضح است که تحریم ­های سایبری نیز همانند تحریم­‌های اقتصادی اعمال شده، نقض قوانین بین المللی، از جمله بند ۴ ماده ۲ منشور ملل متحد خواهد بود که مقرر داشته است «کلیه اعضا در روابط بین المللی خود، از تهدید به زور یا استفاده از آن علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر کشوری یا از هر روش دیگری که با مقاصد ملل متحد مباینت داشته باشد خودداری خواهند کرد»؛ به علاوه، در صورتی که این شبهه وجود داشته باشد که اقدامات یک دولت در فضای سایبر، تهدید علیه صلح، نقض صلح و اعمال تجاوز محسوب است، می­تواند مجوزی بر ورود شورای امنیت سازمان ملل متحد در پیشگیری و مقابله مؤثر با آن باشد. مطابق ماده ۴۱ منشور ملل متحد «شورای امنیت می‌تواند تصمیم بگیرد که برای اجرای تصمیمات آن شورا مبادرت به چه اقداماتی که متضمن به کارگیری نیروی مسلح نباشد لازم است و می‌تواند از اعضای ملل متحد بخواهد که به این قبیل اقدامات مبادرت ورزند. این اقدامات ممکن است شامل متوقف ساختن تمام یا قسمتی از روابط اقتصادی و ارتباطات راه آهن، دریایی، هوایی، پستی، تلگرافی، رادیویی و سایر وسایل ارتباطی و قطع روابط سیاسی باشد»، به علاوه، به موجب ماده ۳۹ منشور ملل متحد، «شورای امنیت، وجود هرگونه تهدید علیه صلح، نقض صلح یا عمل تجاوز را احراز و توصیه هایی خواهد کرد یا تصمیم خواهد گرفت که برای حفظ یا اعاده صلح و امنیت بین المللی به چه اقداماتی بر طبق مواد ۴۱ و ۴۲ باید مبادرت شود.» به این ترتیب، تحریم سایبری یکجانبه از سوی دولت یا دولتهای خاص، نقض مواد ۳۹ و ۴۱ منشور ملل متحد و بند ۴ ماده ۲ منشور ملل متحد و مصداق توسل به زور خواهد بود.

 پژوهشگر حوزه حقوق سایبری در پایان گفت: به این ترتیب، دولت تحریم شده، می‌تواند با عنایت به نقض اینگونه مواد منشور ملل متحد به اقداماتی در جهت مقابله با اقدام یکجانبه دولت تحریم کننده، توسل ورزد. از جمله این اقدامات، می‌توان به مقابله به مثل و دفاع مشروع مقرر شده در ماده ۵۱ منشور ملل متحد اشاره کرد. از سوی دیگر، می­توان در صورت حصول شرایط لازم برای اقامه دعوی در دیوان بین المللی دادگستری، به طرح دعوی در دیوان و یا کسب نظر مشورتی از دیوان اقدام کرد.

خبرنگار: آزاده مختاری

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر23 ساعت قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.

دخالت امریکا و اسرائیل در شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی فاش شد + فیلم و عکس

رکنارکنا21 ساعت قبل
با این وجود، آنچه در ظاهر به آن پرداخته شده تاکید بر این بوده که شلیک موشک یک خطای انسانی بوده است اما این حادثه شامل برخی عناصری بوده که هنوز توضیح شفافی در این خصوص داده نشده است. موشکی که موجب سقوط هواپیمای اوکراینی شدند ساخت روسیه است که ناتو آن را SA-۱۵ می‌شناسد و روس‌ها نام Tor به آن داده‌اند. یکی از این اقدامات همان دستکاری کردن سیستم دفاعی است که به معنای فریب دادن اپراتور است. ایالات متحده توانایی جنگ سایبری و الکترونیکی را برای سیگنال‌های ترافیکی و هم برای تغییر در هواپیماهای حمل و نقل هوایی دارد. اما داستان جالب‌تر علاقه نیویورک تایمز و برخی از رسانه‌های همسو با سیاست‌های ایالات متحده به عکس‌ها و فیلم‌های ویدئویی لحظه شلیک و اصابت موشک به هواپیمای اوکراین است که لحظه به لحظه قبل از شلیک موشک تا زمان اصابت را در نقطه‌ای خاص و غیرقابل پیش بینی نشان می‌دهد.

راز کشته شدن سربازان امریکایی در جعبه سیاه عین الاسد/ از قدرت ایران رونمایی خواهد شد! +فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
«جاناتان هافمن» سخنگوی پنتاگون گفت که وزارت دفاع آمریکا درمورد خسارات جانی حمله موشکی ایران پنهان‌کاری و تلاش برای کوچک‌نمایی آن نکرده است. جمعه‌شب سخنگوی پنتاگون اعتراف کرد که ۱۱ نظامی آمریکایی پس از این حمله دچار آسیب مغزی و برای معالجه به کویت منتقل شده‌اند. خبر زخمی شدن ۱۱ نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد را نخستین بار تارنمای خبری و تحلیلی «دیفنس وان» بامداد جمعه منتشر کرد. این رسانه‌ها گزارش دادند که در این حمله موشکی هیچ فرد آمریکایی، کشته یا زخمی نشده است. اما نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد که برخی پرسنل نظامی برای درمان آسیب مغزی تحت درمان قرار گرفته‌اند.

عصبانیت از کابوس حضور میلیونی مردم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دیروز روزی خاص بود هم برای مردم و هم برای خبرنگاران، پوشش لحظه به لحظه حضور مردم در نماز جمعه تهران به امامت رهبر معظم انقلاب و سخنان و خطبه‌های قاطع حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که علاوه بر تیتر‌های مختلف رسانه‌ها، همزمان زنده از برخی شبکه‌ها نیز منعکس شد. فرانس ۲۴، علاوه بر بخش انگلیسی در بخش فرانسوی نیز با قطع برنامه‌های خود به گوشه‌ای از این حضور و بیانات رهبر معظم انقلاب پرداخت. شبکه‌های عربی نیز همزمان خطبه‌های عربی رهبر معظم انقلاب را پوشش دادند. حضور دیروز مردم را هم نمی‌بینند و روزشمار نابودی این حضور و انقلاب مردم را به راه می‌اندازند یا سخنان رهبر معظم انقلاب در حمله به عین الاسد را بزرگنمایی عنوان می‌کنند. کابوس حضور میلیونی مردم در خیابان‌ها و اعلام حمایت از راه امام و خط انقلاب، رسانه‌های بیگانه و هدایتگران اصلی آن‌ها را از این روز‌ها کلافه و عصبانی کرده است، آن‌ها که به دنبال ایجاد گسست و شکاف در داخل ایران بودند و اکنون همه رشته‌های خود را پنبه شده می‌بینند.

رایان؛ پرورش یافته نظام آموزشی کانادا / فردای فرزندان ایران چگونه خواهد بود؟!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران؛ جعفر محمدی* - امروز «رایان» را بسیاری از مردم می‌شناسند؛ او ۱۳ سال دارد و فرزند «منصور پور جم»، دندانپزشک ساکن شهر بارهاون کانادا که در سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی درگذشت. او فاجعه پشت فاجعه، دیوار پشت دیوار و اشتباه پشت اشتباه رو پشت سرگذاشته و در آخر قوی شده بود. انتشار ویدئوی سخنرانی رایان همزمان شده بود با نهایی شدن و نشر گزارش «U. S. News & World Report» درباره بهترین کشورهای دنیا برای رشد و تربیت فرزندان. رایان پورجم، به عنوان فرزندی که در کانادا رشد و تربیت یافته است، مهر تاییدی است بر این رتبه بندی جهانی. این حد از اعتماد به نفس و آگاهی و احساسات کنترل شده، تنها در یک جامعه و نظام آموزشی سالم شکل می‌گیرد و البته رایان، تنها یکی از میلیون‌ها تربیت یافته نظام آموزشی کاناداست.

خروج آمریکا از منطقه خواست موکد ملت‌هاست

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
امیر سرتیپ امیر حاتمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره ویژگی نماز جمعه امروز به امامت، ولی امر مسلمین جهان افزود: نماز جمعه امروز از آن نماز‌هایی است که همه با احساس مسوولیت در مقابل دشمن و برای انسجام و وحدت حول ولایت آمده‌اند. ان شاءالله با بیانات حکیمانه و مدبرانه مقام معظم رهبری یک بار دیگر انسجام و وحدت خود را کامل به دشمنان جمهوری اسلامی نشان بدهند و نشان دهند که با یکپارچگی همه مسائل را خودمان حل می‌کنیم. وی درباره زمان خروج آمریکایی‌ها از منطقه گفت: با این آگاهی که امروز مردم منطقه نسبت به ظلم و سیاست آمریکایی پیدا کرده‌اند، خروج آن‌ها یک مسیر طبیعی است. امیر سرتیپ حاتمی ادامه داد: آمریکایی‌ها در هر موضوعی دخالت می‌کنند، هرجا هم که دخالت کردند جز تخریب و ایجاد مشکل در آن کشور کار دیگری نکرده‌اند و به طور طبیعی و البته با خواست اکید ملت‌ها به طور حتم و یقین بیرون رانده خواهند شد. وزیر دفاع درباره ادعای دلسوزی آمریکایی‌ها برای مردم ایران گفت: آن‌ها در جهان خیلی ظلم می‌کنند، ولی این موضوع یکی از ظالمانه‌ترین حرف‌هایی است که می‌زنند، آن‌ها مردم ایران را از دارو، غذا، منابع، پول نفت خودشان محروم می‌کنند، بعد ادعا می‌کنند که دلسوز مردم ایران هستند که بسیار ظالمانه است، اما دروغ آشکاری است که هیچ کس آنرا باور نمی‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر