نشست هم‌اندیشی «ایجاد شبکه متخصصان و پژوهشگران کتابخانه‌های عمومی» برگزار شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
نشست هم‌اندیشی «ایجاد شبکه متخصصان و پژوهشگران کتابخانه‌های عمومی» برگزار شد

نشست هم‌اندیشی «ایجاد شبکه متخصصان و پژوهشگران کتابخانه‌های عمومی» برگزار شد

محمد جوهرچی در نشست هم‌اندیشی «ایجاد شبکه متخصصان و پژوهشگران کتابخانه‌های عمومی» گفت: ما قصد داریم تا از طریق ایجاد شبکه متخصصان و پژوهشگران نهاد (خبرگان)، به مشارکت فعال نخبگان با تأکید بر مسئله‌ محوری و بهره‌گیری از تخصص افراد نهادی و غیرنهادی برای حل مسائل پیش روی نهاد دست پیدا کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نشست هم‌اندیشی «ایجاد شبکه متخصصان و پژوهشگران کتابخانه‌های عمومی» با حضور غلامرضا فدایی، از پیشکسوتان عرصه کتابداری و سردبیر فصلنامه تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی، محمد جوهرچی، مدیرکل پژوهش و آموزش نهاد، سیامک محبوب، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و جمعی از کارکنان ستادی و کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان تهران، در کتابخانه مرکزی پارک‌ شهر برگزار شد.

محمد جوهرچی در این نشست ضمن تشریح ماهیت برگزاری این جلسه هم‌اندیشی گفت: این جلسه برای بسط تجربه نظام تشویق پژوهشگران نهاد برپا شده که با حدود ۸ سال سابقه، نیازمند بازنگری و تجدید ساختار است. بر این اساس یکی از پژوهش‌های ما در سال ۹۸-۹۹ که فراخوان آن تا پایان هفته پژوهش منتشر خواهد شد، ایجاد یک بستر نرم‌افزاری و شبکه‌ای اجتماعی از ظرفیت‌های درونی کتابخانه‌های عمومی است؛ چه ظرفیت‌هایی که در کتابخانه‌های عمومی نهاد وجود دارد و چه ظرفیت‌هایی که ممکن است در سایر کتابخانه‌ها و یا افراد علاقه‌مند برای حل مسائل این حیطه وجود داشته باشد.

وی افزود: به طور کلی ما ادراکی نسبت به مشکلات این عرصه داریم؛ چه مشکلات فردی، اجتماعی، شغلی و حیطه خدمتی. یک دسته از این مشکلات به صورت «مسئله» دسته بندی می‌شود و پاره‌ای از این مسائل از طریق مطالعه و پژوهش قابل حل است. آنچه که ما را به این جلسات واداشت، توجه به مشکلات حیطه کتابخانه‌های عمومی، صورت بندی آنها در قالب مسئله و اولویت‌گذاری مسئله‌هایی است که می‌تواند از طریق پژوهش راه حل‌هایی را پیدا کند.

نشست هم‌اندیشی «ایجاد شبکه متخصصان و پژوهشگران کتابخانه‌های عمومی» برگزار شد - 4

مدیرکل پژوهش نهاد با اشاره به ظرفیت‌های موجود در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این زمینه ادامه داد: در این روند ما باید مسئله را در معرض ارتباط با افرادی بگذاریم که می‌توانند در حل مسئله نقش درست و دقیقی ایفا کنند و ما را در این مسیر یاری کنند. خوشبختانه در کتابخانه‌های عمومی ظرفیتی وجود دارد که هم در احساس مشکل، صورت بندی مسئله و نیازسنجی‌های پژوهشی می‌تواند یاری‌گر یاشد و هم اینکه در حل مسئله مشارکت کنند.

جوهرچی در ادامه به تشریح برگزاری طرح نظام تشویق پژوهشگران، پرداخت و گفت: در سال ۱۳۹۱ اداره کل پژوهش و نوآوری نهاد برای مستندسازی آثار منتشر شده همکاران و تقدیر از پژوهشگران نهاد اقدام به ایجاد نظام تشویق پژوهشگران کرد. تا کنون ۵ مرحله از مستندسازی و تشویق انجام شده است. اهداف نظام تشویق پژوهشگران نهاد که در راستای دستیابی به چشم‌انداز نهاد در افق ایران ۱۴۰۴ اجرایی شد، شامل هدایت استعدادها و خلاقیت‌های کارکنان جهت حل مسائل پیش روی کتابخانه‌های عمومی، ترغیب و تشویق کارکنان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به حضور در عرصه‌های علمی- پژوهشی، حمایت از تولید علم در حوزه کتابخانه‌های عمومی و در نهایت تقویت متون و ادبیات مرتبط با کتابخانه‌های عمومی بوده است.

وی در ادامه با اشاره به بعضی از کاستی‌های نظام تشویق پژوهشگران نهاد عنوان کرد: که ضرورت نیاز به یک بازنگری و ساختاربندی در این نظام احساس شد.

مدیرکل پژوهش نهاد راه‌اندازی و ایجاد شبکه متخصصان و پژوهشگران کتابخانه‌های عمومی را به عنوان راهکاری برای پوشش این کاستی‌ها عنوان کرد و گفت: ما قصد داریم تا از طریق ایجاد شبکه متخصصان و پژوهشگران نهاد (خبرگان)، به مشارکت فعال نخبگان با تأکید بر مسئله‌ محوری و بهره‌گیری از تخصص افراد نهادی و غیرنهادی برای حل مسائل پیش روی نهاد دست پیدا کنیم و از این طریق به ایجاد فرصت‌های بهتر و برابر برای رشد و ارتقای کارکنان نهاد با تخصص‌های گوناگون در چارچوب یک پلت‌فرم هوشمند برسیم.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

جوهرچی درباره اهداف ایجاد شبکه متخصصان و پژوهشگران نهاد نیز گفت: استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها نهاد، مدیریت هدفمند تشویق پژوهشگران و متخصصان، مدیریت دانش نخبگانی، کمک به حل مسئله‌ های‌ نهاد، توسعه دایره تخصصی دفتر پژوهش و آموزش به عنوان واحد دانشی نهاد و ایجاد فضا برای تعامل و گفتگوی نخبگانی از مهم‌ترین اهداف مورد نظر برای اجرای این طرح است.

وی با اشاره شرایط و صلاحیت‌های پایه‌ای مشارکت در این طرح به عنوان متخصص، ادامه داد: مدیریت دانش و حل مسائل نهاد از طریق کارسپاری توسط «پژوهشگران و متخصصان نهادی» و همچنین با فراخوان و مدیریت پروژه توسط «پژوهشگران و متخصصان غیر نهادی» از جمله کارکردهای شبکه متخصصان و پژوهشگران نهاد است.

نشست هم‌اندیشی «ایجاد شبکه متخصصان و پژوهشگران کتابخانه‌های عمومی» برگزار شد - 12

در ادامه این نشست غلامرضا فدایی، از پیشکسوتان عرصه کتابداری و سردبیر فصلنامه تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی، طی سخنانی گفت: ما در ابتدا باید به تعریف از پژوهش برسیم. جهان هستی هم حقیقت است و هم واقعیت. به طور کلی می‌توان این موضوع را در مباحثی چون «دست یافتن به واقعیت»، «واقعیت و حقیقت» و همچنین «واقعیت‌ها ثبوتی‌ اند و نیاز به اثبات ندارند» بررسی کرد. بر این اساس هر واقعیت یا پدیده دو وجه دار؛ یعنی ظاهر و باطن.

وی افزود: پدیده ظاهر به سادگی قابل دسترس است و تحقیق بر روی آن نیاز به مشاهده دقیق، سرشماری یا نمونه‌گیری دارد. اما باطن نیاز به کشف یا تبیین دارد.

فدایی با اشاره به اینکه موضوع کشف در طبیعت معنا می‌یابد اما در امور انسانی کشف و تبیین بسیار مشکل است، با تاکید بر اینکه در تحقیق باید بین مشکل و مسئله فرق گذاشت گفت: ما در جامعه مشکل، فقر، مسکن، بی سوادی، بی اعتمادی، عدم رغبت به مطالعه و … داریم اما این موضوعات باید به صورت مسئله در آید تا قابل تحقیق باشد. برای مثال اینکه برخی مدیران کشور درک درستی از فقر ندارند مسئله است؛ اینکه آموزش ما متکی بر محفوظات یا جزوه است مسئله است؛ اینکه اقبال به کتابخانه‌ها نمی‌شود مسئله است و … برای همین زمانی که مسئله‌ها به وجود می‌آید می‌توان به دنبال علل، رابطه‌ها و راه حل‌ها گشت.

این استاد دانشگاه با اشاره به روش‌های تحقیق برای حل مسائل گفت: عمدتا تحقیق در طبیعت به دو روش انجام می‌شود؛ نظری و آزمایشگاهی. اما در امور اجتماعی، فرهنگی و انسانی به دو روش کتابخانه‌ای یا میدانی این مسئله انجام می‌شود که تحقیق میدانی بسیار مورد توجه و مهم است. بنابراین کتابداران که منابع تحقیق در اختیار دارند باید وارد تحقیقات میدانی شوند. کتابداران می‌توانند مشکلات را به مسئله تبدیل کنند و طرح این موضوع را پیش از این در هسته پژوهش در استان‌ها ارائه کرده بودم.

وی افزود: اما ورود به این مرحله برای کتابداران دارای شروطی است. اول این که کتابداران باید باسواد باشند؛ در کنار هم باشند و با دیده نقادی به مشکلات بنگرند.

فدایی در پایان با تاکید بر اینکه می‌بایست از دانش غربی استفاده کرد گفت: ما باید از دانش غربی استفاده کنیم، اما به خودمان متکی باشیم. مسائل آنها مربوط به خودشان است و مسائل ما هم مربوط به خودمان. بنابراین باید به خود متکی بوده و در این را نه خودکم بین و نه بزرگ بین باشیم.

نشست هم‌اندیشی «ایجاد شبکه متخصصان و پژوهشگران کتابخانه‌های عمومی» برگزار شد - 19نشست هم‌اندیشی «ایجاد شبکه متخصصان و پژوهشگران کتابخانه‌های عمومی» برگزار شد - 20نشست هم‌اندیشی «ایجاد شبکه متخصصان و پژوهشگران کتابخانه‌های عمومی» برگزار شد - 21نشست هم‌اندیشی «ایجاد شبکه متخصصان و پژوهشگران کتابخانه‌های عمومی» برگزار شد - 22

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

یادمان باشد! اینجا ارکستر سمفونیک تهران است نه …

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصر ایران؛ کاوه معین‌فر - پنج شنبه شب (۳ بهمن) کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت با حاشیه‌های فراوانی همراه شد. بنیاد رودکی طی روزهای گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود: «با توجه به مشکلات پزشکی و به درخواست شهداد (شهرداد) روحانی، رهبر دائم ارکستر سمفونیک تهران، تازه‌ترین کنسرت این ارکستر به رهبری منوچهر صهبایی اجرا می‌شود.» منوچهر صهبایی رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران گفت: «من به هیچ عنوان قرار نبود که در این کنسرت ارکستر سمفونیک تهران، به عنوان رهبر حضور داشته باشم اما گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! شهداد (شهرداد) روحانی هم یک روز بعد در اینستاگرامش نوشت: «مخاطبان محترم ارکستر سمفونیک تهران، با درود، از آنچه شب گذشته در تالار وحدت و در میانه اجرای ارکستر سمفونیک تهران روی داد عمیقا متاسفم شدم. از نوازندگان محترم ارکستر سمفونیک تهران برای حمایت از مخاطبان برنامه و نیز جایگاه رهبر ارکستر سمفونیک تهران کمال تشکر را دارم. _________________________________________________بیشتر بخوانید: اطلاعیه بنیاد رودکی درباره حواشی اجرای ارکستر سمفونیک تهرانکنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد!

واکنش حوزه‌های علمیه به آتش کشیدن کتاب علمی توسط فردی در لباس روحانیت + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، اخیرا فیلمی در فضای مجازی منتشر شده است که در آن فردی، کتابی علمی را در آتش می‌سوزاند و این فرد در لباس روحانیت است. پس از انتشار این فیلم هیچ کدام یک از مراکز علمی و حوزه‌های علمیه این عمل را تایید نکردند و به شدت آن را محکوم کردند. بیشتر بخوانید: سرنوشت کتابخانه‌ای که در آتش جهل آشوب طلبان خاکستر شدانتهای پیام/

از بررسی صلاحیت‌ها تا شوق حضور

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل

عواید فروش مستند «فرشته‌ها» ی هاکی ایران برای سیل‌زدگان

ایسناایسنا15 ساعت قبل
عوامل فیلم مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست»، همه عواید بلیت فروشی این فیلم در جشنواره فجر را به مردم سیل زده بلوچستان اهدا کردند. قهرمانان هاکی ایران، در این ویدیو با اشاره به نقش مهم کمک‌های مردمی در تقویت کمپین #مبارزه ازمن حمایت از_تو این موضوع را یادآوری کرده‌اند که همه مردم ایران به خصوص مردم بلوچستان در پیروزی‌های تیم اسکیت‌هاکی دختران ایران و ساخت مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» سهیم هستند و این کمک، ادای دینی بسیار کوچک در پاسخ به‌ محبت‌های مردم ایران است. «جایی برای فرشته‌ها نیست»، آخرین ساخته سام کلانتری، مستندساز ایرانی است که داستانی را از زندگی حرفه‎ای اعضای تیم ملی اسکیت هاکی دختران ایران به تصویر می‌کشد. سایر عوامل «جایی برای فرشته‌ها نیست» عبارتند از: تدوینگر: هایده صفی‌یاری، آهنگساز: حبیب خزایی‌فر، مدیرفیلمبرداری: رضاتیموری، طراحی و ترکیب‌صدا: انسیه‌ملکی، صدابردار: شاهین پورداداشی، مدیرفنی پس‌تولید: اوژن سید اشرفی، مدیرتولید: محسن مرادی، مدیر رسانه: فرنوش آبا، عکاس: حسن کمالی و طراح پوستر: مهدی آگاه‌منش. این فیلم محصول مشترک موسسه فرهنگی‌هنری تنجرین و مرکزگسترش سینمای مستند و تجربی است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴17 ساعت قبل
ساعت ۲۴-پس از پخش سری اول و دوم مسابقه «خنداننده‌شو» در «خندوانه»، تعدادی از شرکت‌کنندگان این مسابقه، در مقام مجری به برنامه‌های تلویزیونی یا به عنوان بازیگر به فیلم‌های سینمایی راه یافتند. علی صبوری علی صبوری در مسابقه «خنداننده‌شو ۲» توانست بیشترین آرای مردمی را به دست آورد و نفر اول این مسابقه شود. محمد معتضدی جزو شرکت‌کنندگانی بود که در فصل اول مسابقه «خنداننده‌شو» توانست به واسطه آرای داوران و مردم، به مرحله نیمه‌نهایی راه یابد و سپس حذف شد. نقش رشیدی آن‌قدر پررنگ نبوده که آن را ملاک قضاوت بازیگری‌اش قراردهیم. رفاهی پیش از «زیر نظر» و حتی پیش از مسابقه «خنداننده‌شو»، نقش کوتاهی در سریال «در حاشیه ۱» بازی کرده بود.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای عبدالهادی فقهی زاده با اشاره به اینکه مرحله شفاهی این آزمون اواخر دی برگزار شده است گفت: آزمون مرحله کتبی در دو نوبت در ۳۵۰ شهر و شهرستان و بیش از ۴۷۰ حوزه امتحانی برگزار خواهد شد. وی افزود: هجدهمین دورۀ آزمون سراسری قرآن در چهار گروه امتحانی ترجمه و مفاهیم قرآن کریم، دیگری معارف اهل بیت (ع)، حفظ قرآن کریم، سبک زندگی و سیره معصومان است. آقای فقهی زاده عنوان کرد: این آزمون مبنای حمایت معاونت‌های قرآن و عترت از فعالیت‌های حوزه آموزشی موسسه‌های فرهنگی در سراسر کشور خواهد بود و هدف از برگزاری آن کمک به توسعه گفتمان سازی و جریان سازی قرآنی است که همایش سراسری قرآنیان در سراسر کشور در آن متجلی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر