شیخین در سودای خبرگان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. سیاسی
شیخین در سودای خبرگان

شیخین در سودای خبرگان

ایمناخبرگزاری ایمنا |
وضعیت پالرمو در مجمع تشخیص، ثبت نام آیات یزدی و مصباح برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری و پاسخ واعظی به قالیباف از مهمترین عناوین روزنامه‌های امروز _پنجشنبه ۲۱ آذرماه_ است.

مطبوعات و رسانه‌های آزاد و شفاف در هر جامعه‌ای، از ارکان توسعه و دموکراسی محسوب می‌شود، لذا خبرگزاری ایمنا، مرور بربخشی از عناوین مطبوعات کشور را به صورت روزانه در دستور کار خود دارد.

روزنامه آرمان ملی، در صفحه نخست امروز با تیتر «مجمع، "مصلحت" را در تحریم بانکی کشور می‌داند؟» در گفت و گو با سید مصطفی هاشمی طبا به بررسی وضعیت پالرمو در مجمع پرداخت و نوشت: من واقعا نمی‌توانم برخی رفتارها را درک کنم. شاید مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصلحت کشور را این گونه تشخیص داده که ما تحریم بانکی شویم و نتوانیم با دنیا تجارت کنیم. واقعا تحلیل دیگری که نمی‌توانیم داشته باشیم. اگر این هشدار گروه ویژه اقدام مالی عملی شود و ایران در لیست سیاه قرار گیرد، آنگاه مطمئنا شرایط معیشتی مردم از امروز هم سخت‌تر خواهد شد. دولت یک چیزی می‌گوید، مجمع چیز دیگری. باید بپذیریم مجلس قانونگذار است و دولت مجری قانون. دیگر نهادها باید به وظیفه خود عمل کنند و بر سر راه دولت و مجلس در کشور مانع نگذارند. من اساسا راه‌حلی برای این موضوع ندارم و فکر می‌کنم ادامه این روند برای کشور خطرآفرین خواهد شد.

شیخین در سودای خبرگان - 3

روزنامه ابتکار، در صفحه نخست امروز خود با تیتر «شیخین در سودای خبرگان» به بررسی ثبت نام آیات یزدی و مصباح برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری پرداخت و نوشت: اصولگرایان که در انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی با همه توان و نیروهای خود وارد عرصه انتخابات شدند حالا در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان نیز همان رویه را در پیش گرفته‌اند و با تمام توان از خراسان رضوی و قم آمده‌اند. این را می‌توان از حضور دو چهره‌ ارشد اصولگرایان و نماینده‌ چندین ‌دوره خبرگان، یعنی آیت‌الله محمد یزدی و محمدتقی مصباح‌یزدی فهمید. البته مصباح‌یزدی از خراسان و آیت‌الله یزدی دبیرجامعه مدرسین حوزه‌ علمیه قم، از شهر قم نامزد انتخابات میان‌دوره‌ای شده‌اند. این در حالی است که پیش‌تر هر دوی این چهره‌ها همیشه از تهران به مجلس خبرگان راه‌ یافته‌ بودند. اما گویا قرار نیست در این دوره آنها حضور خود در مجلس خبرگان را به رای مردم تهران بسپارند.

این دو چهره شاخص اصولگرایی چهار ‌سال پیش در انتخابات خبرگان، با پیروزی قاطع فهرست مورد حمایت میانه‌روها و هاشمی‌رفسنجانی، از راهیابی به خبرگان بازماندند. یعنی در پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان نبود نام ۲دو چهره شاخص در میان منتخبان حوزه انتخابیه تهران بیش از نام منتخبان آن اهمیت یافت، آیات محمد یزدی و محمدتقی مصباح یزدی که سابقه چند دوره عضویت در مجلس خبرگان را داشتند، ‌ موفق به کسب رای کافی برای عضویت در این مجلس نشدند. درواقع انتخابات سال ۹۴ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، جامعه روحانیت و خبرگان مردم سه فهرست جداگانه انتخاباتی منتشر کرده بودند. نام ۹ نفر در فهرست ۱۶نفره هر سه جریان انتخاباتی برای استان تهران مشترک بود، ولی فهرست خبرگان مردم منتسب به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، تفاوت‌هایی اساسی در خود داشت و این‌که فاقد چهره‌هایی مانند آیت‌الله یزدی، آیت‌الله مصباح و آیت‌الله جنتی بود.

در آن دوره آیت‌الله محمد یزدی به عنوان رئیس مجلس خبرگان چهارم در واکنش به نتایج آن انتخابات گفته بود: «خوشبختانه برای دوره پنجم خبرگان من رای نیاوردم و در آینده در خدمتتان نیستم و از این اتفاق خوشحالم و خوشحالم که این بار از دوش من برداشته شد».

به دنبال ارتحال تعدادی از اعضای پنجمین مجلس خبرگان رهبری از جمله آیات اکبر هاشمی رفسنجانی، ‌ سید ابوالفضل میرمحمدی و نصرالله شاه‌آبادی نمایندگاه مردم تهران، محمد مومن نماینده مردم قم، اسدالله ایمانی نماینده مردم فارس، حبیب الله مهمان‌نواز نماینده مردم خراسان شمالی و همچنین‌ سیدمحمود هاشمی شاهرودی نماینده مردم خراسان رضوی، انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری برای جایگزینی این علمای فقید در پنج استان در دستور کار قرار گرفت.

شیخین در سودای خبرگان - 8

روزنامه ایران، در صفحه نخست امروز با تیتر «بی‌اعتبار کردن دولت؛ رمز انتخاباتی» به بررسی پاسخ واعظی به قالیباف پرداخت و نوشت: محمود واعظی که روز گذشته در حاشیه جلسه هیأت وزیران به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ می‌داد، ابتدا اشاره کرد که من اصلا صحبت‌های آقای قالیباف را نشنیدم، اما اگر این حرف‌ها را زده باشد باید به گذشته و عملکرد خود برگردد. رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به اینکه او نه خودش جوان است و نه عملکرد آنچنانی دارد، افزود: اگر عملکردی هم در شهرداری داشته، خیلی روشن است. این همه بدهکاری در آنجا به بار آورده با اینکه دولت در این تحریم‌ها این همه پروژه‌ها را انجام می‌دهد، قابل مقایسه نیست. واعظی در تحلیل ریشه این حملات تخریبی به دولت، این گونه حرف زدن را تبلیغات انتخاباتی توصیف و اضافه کرد: به نظر می‌رسد حرفی برای مردم ندارند و به جای اینکه برنامه و سیاست‌های خود را بگویند و از خودشان حرف بزنند، فکر می‌کنند که اگر به دولت حمله کنند، مردم به آنان اقبال نشان می‌دهند در حالی که اشتباه می‌کنند چون مردم ما مردم فهیمی هستند و یادشان نرفته است که دیگران در مسئولیت بودند چه کار کردند، بنابراین این روش‌ها جواب نمی‌دهد.

خبری: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

شیخین در سودای خبرگان - 11

روزنامه مردم سالاری، در صفحه نخست امروز خود با تیتر «عده‌ای برای اینکه رای بیاورند تعمد دارند که اقدامات دولت روحانی را به پای اصلاح‌طلبان بنویسند» به بررسی اظهارات مصطفی کواکبیان در مراسم بزرگداشت روز دانشجو با موضوع «مجلس در رأس امور است پرداخت و نوشت: دبیرکل حزب مردم‌سالاری در ادامه و در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان درخصوص اینکه با وجود عدم کارایی مجلس چرا مجددا برای مجلس بعدی نامزد شده‌اید گفت: آیا ما باید اجازه دهیم وضعیت بدتر شود، اگر ما صحنه را خالی کنیم بهتر است؟ بنده معتقدم وظیفه شرعی خودم اقتضا می‌کند که در رأس امور بودن مجلس را احیا کنم و راه آن هم این است که صحنه را خالی نکنم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی درخصوص اینکه چرا پس از استیضاح یک وزیر یک ماه بعد وی برای یک وزارت دیگر تأیید می‌شود، خاطرنشان کرد: بنده طرفدار طرح شفافیت در مجلس بودم، آیا شما در این موضوع رأی بنده را دیدید؟

کواکبیان در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان که در مورد دریافت وام خارجی بود، گفت: در قانون بودجه جدید مطرح شده که پنج میلیارد دلار از روسیه وام بگیریم، این درخواست دولت است اگر مجلس تصویب کند می‌گیرد و اگر تصویب نشود نمی‌گیرد.

در ادامه یکی دیگر از دانشجویان درخصوص عملکرد دولت در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی از کواکبیان سوال کرد، وی در این خصوص اظهار کرد: اشتباه بزرگ شما این است که فکر می‌کنید روحانی اصلاح‌طلب است، درست است ما حمایت کردیم ولی اگر از روحانی حمایت نمی‌کردیم باید از نامزد دیگر حمایت می‌کردیم، بنده خودم نامزد بودم، شورای نگهبان بنده را احراز صلاحیت نکرد، ما اصلا نامزد اصلاح‌طلب نداشتیم.

وی افزود: ما منطق رأی ندادن در انتخابات را قبول نداریم چون اگر قرار باشد که در خانه بنشینیم وضع بدتر خواهد شد، بنده آذر ۹۶ به رئیس جمهور گفتم به خاطر شما به ما اصلاح طلبان فحش می‌دهند، هنوز سکه، دلار، مسکن، بنزین و … گران نشده بود، ما مگر کم علیه همین دولت فریاد کشیدیم؟ اینکه شما بگویید چون آن موقع حمایت کردید پس این دولت اصلاح‌طلب است درست نیست.

کواکبیان افزود: دولت یک دولت ترکیبی است. ما فقط حمایت کردیم، ما کی گفتیم اشتباه کردیم که از روحانی حمایت کردیم؟ روحانی را بهترین گزینه می‌دانستیم، ما کجا گفتیم پشیمانیم؟ اصلا پشیمان نیستیم.

وی در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان که گفت چرا مجلس به خواسته مردم برای رد طرح افزایش قیمت بنزین توجهی نکرد؟ اظهار کرد: بنده نماینده قانون هستم، قانون اساسی به من گفته که باید از قانونی که مصوبه شورای عالی امنیت ملی است و به تأیید رهبری رسیده است، اطاعت کنم.

شیخین در سودای خبرگان - 19

کد خبر ۴۰۰۷۵۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل
به گزارش مشرق، معترضان لبنانی در ادامه اعتراضات خود به شرایط اقتصادی و اجتماعی جامعه، بعد از ظهر شنبه در چند نقطه از شهر بیروت دست به تظاهرات زدند و با سر دادن شعارهایی خواستار تشکیل یک دولت جدید شدند. بیشتر بخوانید: تشکیل دولت جدید لبنان در روزهای آیندهتظاهرات‌کنندگان همچنین به خودروهای نیروهای امنیتی حمله کرده و با پرتاپ سنگ به این خودروها و اموال عمومی خسارت وارد کردند. رسانه‌های لبنانی گزارش دادند که نیروهای امنیتی نیز برای متفرق کردن معترضان اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و استفاده از خودروهای آب پاش کردند. «حسان دیاب» ۲۸ آذر ماه با ۶۹ رأی مأمور به تشکیل دولت لبنان شد و پیش‌بینی کرد ظرف شش هفته این اقدام را انجام خواهد داد، اما رایزنی‌هایش طی هفته‌های گذشته پیشرفت قابل ملاحظه‌ای نداشته است. وبگاه «النشره» دیروز (دوشنبه) در گزارشی به تشریح دلایلی پرداخت که باعث شده دولت جدید تا کنون تشکیل نشود.

رایان؛ پرورش یافته نظام آموزشی کانادا / فردای فرزندان ایران چگونه خواهد بود؟!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران؛ جعفر محمدی* - امروز «رایان» را بسیاری از مردم می‌شناسند؛ او ۱۳ سال دارد و فرزند «منصور پور جم»، دندانپزشک ساکن شهر بارهاون کانادا که در سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی درگذشت. او فاجعه پشت فاجعه، دیوار پشت دیوار و اشتباه پشت اشتباه رو پشت سرگذاشته و در آخر قوی شده بود. انتشار ویدئوی سخنرانی رایان همزمان شده بود با نهایی شدن و نشر گزارش «U. S. News & World Report» درباره بهترین کشورهای دنیا برای رشد و تربیت فرزندان. رایان پورجم، به عنوان فرزندی که در کانادا رشد و تربیت یافته است، مهر تاییدی است بر این رتبه بندی جهانی. این حد از اعتماد به نفس و آگاهی و احساسات کنترل شده، تنها در یک جامعه و نظام آموزشی سالم شکل می‌گیرد و البته رایان، تنها یکی از میلیون‌ها تربیت یافته نظام آموزشی کاناداست.

وقتی پنتاگون دیر از خواب بیدار می‌شود!

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آمریکا پس از ۱۰ روز از حمله ایران به عین‌الاسد تازه اعلام کرده است ۱۱ نفر از سربازانش دچار ضربه ملایم مغزی شده‌اند. ضربه ملایم مغزی؛ خبری که دستمایه طنز در بسیاری از محافل خبری شد و خیلی‌ها نوشتند با این حساب چند هفته دیگر زمان می‌برد تا آمریکایی‌ها اعلام کنند ده‌ها نظامی آن‌ها بعد از حمله ایران دچار کشته‌شدگی یواش شده‌اند. اینکه در زمان حمله ایران به پایگاه عین‌الاسد که به پایتخت آمریکا در عراق معروف بوده پنتاگون خواب بوده و پنج شنبه این هفته از خواب بیدار شده و در حال آمار دادن از نظامیان آمریکایی است موجب شده است تا این موضوع در شبکه‌های آمریکا، دستمایه شود. CNN، دروغ‌گویی پنتاگون را به رخ کشیده و گزارش داده این خبر در حالی افشا می‌شود که وزارت دفاع آمریکا در زمان حمله موشکی ایران اعلام کرده بود نظامیان آمریکایی هیچ تلفاتی نداشتند و هیچ کس به طور جدی زخمی نشد. الجزیره انگلیسی نیز در گزارش جدید از اصابت دقیق موشک‌های ایرانی به این پایگاه تمجید کرده است.

دخالت امریکا و اسرائیل در شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی فاش شد + فیلم و عکس

رکنارکنا20 ساعت قبل
با این وجود، آنچه در ظاهر به آن پرداخته شده تاکید بر این بوده که شلیک موشک یک خطای انسانی بوده است اما این حادثه شامل برخی عناصری بوده که هنوز توضیح شفافی در این خصوص داده نشده است. موشکی که موجب سقوط هواپیمای اوکراینی شدند ساخت روسیه است که ناتو آن را SA-۱۵ می‌شناسد و روس‌ها نام Tor به آن داده‌اند. یکی از این اقدامات همان دستکاری کردن سیستم دفاعی است که به معنای فریب دادن اپراتور است. ایالات متحده توانایی جنگ سایبری و الکترونیکی را برای سیگنال‌های ترافیکی و هم برای تغییر در هواپیماهای حمل و نقل هوایی دارد. اما داستان جالب‌تر علاقه نیویورک تایمز و برخی از رسانه‌های همسو با سیاست‌های ایالات متحده به عکس‌ها و فیلم‌های ویدئویی لحظه شلیک و اصابت موشک به هواپیمای اوکراین است که لحظه به لحظه قبل از شلیک موشک تا زمان اصابت را در نقطه‌ای خاص و غیرقابل پیش بینی نشان می‌دهد.

راز کشته شدن سربازان امریکایی در جعبه سیاه عین الاسد/ از قدرت ایران رونمایی خواهد شد! +فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
«جاناتان هافمن» سخنگوی پنتاگون گفت که وزارت دفاع آمریکا درمورد خسارات جانی حمله موشکی ایران پنهان‌کاری و تلاش برای کوچک‌نمایی آن نکرده است. جمعه‌شب سخنگوی پنتاگون اعتراف کرد که ۱۱ نظامی آمریکایی پس از این حمله دچار آسیب مغزی و برای معالجه به کویت منتقل شده‌اند. خبر زخمی شدن ۱۱ نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد را نخستین بار تارنمای خبری و تحلیلی «دیفنس وان» بامداد جمعه منتشر کرد. این رسانه‌ها گزارش دادند که در این حمله موشکی هیچ فرد آمریکایی، کشته یا زخمی نشده است. اما نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد که برخی پرسنل نظامی برای درمان آسیب مغزی تحت درمان قرار گرفته‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر