آبه چه می‏خواهد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. روزنامه سازندگی
  4. سیاسی

آبه چه می‏خواهد؟

روزنامه سازندگیخبرگزاری روزنامه سازندگی |
مایکل مک کارتو بوساک، عضو ارشد مرکز مطالعات آسیا- پاسفیک
آبه چه می‏خواهد؟ - 0

ژاپن برای میانجیگری میان تهران و ژاپن به ۵ دلیل گزینه معقولی است؛

اول، این کشور، هم با ایالات متحده و هم با ایران رابطه خوبی دارد. آبه با همتای ایرانی‏اش یعنی حسن روحانی رابطه نزدیکی را تعریف کرده است. از طرفی دیگر این کشور متحد اصلی ایالات متحده است. روابط شینزو- دونالد به همان شکلی که رسانه‏ای شده است مثبت است. این مولفه می‏تواند به نخست‌وزیر ژاپن فرصت میانجیگری میان دو طرف را بدهد. در این میان ۹۰ سال رابطه سیاسی میان تهران و توکیو مطمئنا به اندازه‏ای با اهمیت است که هیچ‌کدام از طرفین به راحتی نمی‏تواند آن را نادیده بگیرد.

دوم، ژاپن در کارنامه‏اش در ارتباط با خاورمیانه و غرب آسیا مولفه استعمار را ثبت نکرده است. علاوه بر این، این بازیگر درگیر تنش‏های مذهبی نشده و حتی بدان‏ها دامن نزده است. از همین رو از اعتماد‏به‏نفس بیشتری برای وساطت برخوردار است.

سوم، ژاپن بارها برخی سیاست‏های نادرست آمریکا در ارتباط با خاورمیانه به‌خصوص در مورد فلسطینی‏ها را به چالش کشیده است. حتی این موضوع موجب شد تا نوعی واگرایی در سیاست‏های ژاپن با آمریکا ایجاد شود.

سال ۱۹۷۳در زمان ریاست کاکویی تاناکا ژاپن با صدور بیانیه‏ای مشروعیت فلسطین را به رسمیت شناخت و خواستار اعمال محدودیت بر اسرائیل شد. ژاپن از آن زمان تا به امروز بدین سیاست پایبند مانده است و به همین دلیل تصمیم‏های اخیر ترامپ مبنی بر شناسایی حاکمیت اسرائیل بر بلندی‏های جولان یا انتقال سفارت را برنتابیده است. اتخاذ سیاست جدا از ایالات متحده در ارتباط با موضوعی که به گره کور خاورمیانه تبدیل شده است موجب شده تا رابطه توکیو و تهران نزدیک‌تر شود. این مسئله حتی موجب خواهد شد تا ژاپن برای ایران به میانجی قابل اعتمادتری تبدیل شود. چهارم، دولت ژاپن حامی نظم بین‌الملل است. این کشور بارها خواسته تا در قامت قهرمان رسالتش یعنی بازتعریف نظم بین‌المللی با تکیه بر قوانین بین‌الملل را هموار سازد. طبیعتا در همین راستا تلاش برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا فرصتی است برای این کشور جهت آزمودن شانسش به عنوان قهرمانی که ثبات را به جهان بازگرداند. در این میان توکیو می‏تواند مدعی شود که قادر بوده در زمینه تقویت قوانین و هنجارهای بین‌المللی گام‏های درستی را بردارد. پنجم، ژاپن در جست‏وجوی صدور قطعنامه‏ای مسالمت‌آمیز است.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

این کشور می‏خواهد برای ترسیم پایانی خوب برای این تنش سهم چشم‌گیری داشته باشد. این موضوع طبیعتا اقتصاد این بازیگر را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بله. درست است، ژاپن فقط ۵ درصد انرژی مورد نیازش را از ایران وارد می‏کرد اما نمی‏توان این حقیقت را انکار کرد که ۸۹ درصد انرژی مورد نیاز توکیو از طریق سایر کشورهای منطقه تامین می‏شود و از تنگه هرمز می‏گذرد. در صورت ادامه تنش‏ها این مسئله می‏تواند به خطر جدی برای واردات انرژی ژاپن تبدیل شود. از همین رو ژاپن تلاش دارد تا زمانی که تنش‏های میان ایران و آمریکا بالقوه است و فعلیت نیافته وارد میدان شده و آتش تنش‏ها را کاهش دهد.

البته این نکته را باید لحاظ کرد که آبه برای تحقق صلح مسیری پرچالش پیش رو دارد. راضی کردن مقام‏های ایران به کنار، تاثیرگذاری بر چهره‏ای چون ترامپ حقیقتا کار سختی است. به نظر می‏رسد آبه عامدانه این مسیر را انتخاب کرده تا از هر دو بازیگر امتیاز بگیرد. با این حال اینکه قمار آبه نتیجه‌بخش خواهد بود یا خیر محل تردید است.

نکته دیگری که باید لحاظ شود آن است که ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم تجربه چشم‌گیری در عرصه دیپلماسی جهانی نداشته است. هرچند نداشتن تجربه لزوما به معنای شکست نیست اما باید گفت که این مسئله می‏تواند چالش‏هایی را برای دولت ژاپن ایجاد کند. دولت آبه باید در شرایط کنونی میان مدیریت بحران و دوری از بحران تعادلی را برقرار کند. نخست‌وزیر ژاپن برای آنکه بتواند بر این تنش فائق بیاید باید ایده‏هایی مورد قبول برای دو طرف ارائه دهد. طبیعتا در چنین شرایطی تمرکز بر مقوله‏های امنیتی سازنده است. با این تفاسیر می‏توان گفت که میانجیگری آبه می‏تواند تجربه خوبی را برای دولت ژاپن بعد از وقوع جنگ جهانی دوم ثبت کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد

مهرمهر1 روز قبل
رئیس جمهور در پنجاهمین مجمع عمومی بانک مرکزی درباره اتفاقات اخیر گفت: لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد و مجبور به عقب نشینی شدند.

تریبون مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد.

روسیه و سوریه خواستار خروج نظامیان آمریکایی از غرب آسیا شدند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
روسیه و سوریه در بیانیه‌ای مشترک، ضمن محکوم کردن افزایش نیروهای آمریکایی در غرب آسیا، خروج این نیروها از منطقه را خواستار شدندبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، روسیه و سوریه در بیانیه مشترکی، اقدام آمریکا به افزایش نظامیانش را در غرب آسیا محکوم کردند. در این بیانیه که از طرف قرارگاه‌های هماهنگی مشترک دو کشور منتشر شد، آمده است: واشنگتن بر اساس وعده‌ای که داده بود، به جای آنکه یگان‌های نظامی اش را از منطقه خارج کند در پی آن است که با افزایش آمار‌های نظامیانش در منطقه، تنش را افزایش دهد، در شرایطی که با خروج نیروهایش می‌تواند، در پایان دادن تنش در منطقه سهیم باشد. این بیانیه می‌افزاید افزایش تنش که نتیجه ماجراجویی آمریکا در عملیات ترور (سپهبد) شهید قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه ایران است، به چالشی دیگر در مسیر بازگشت آوارگان سوری به کشور تبدیل شده است.

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

نماز جمعه ۲۷دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- صفحه ریحانه منتسب به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب پستی به بهانه برگزاری نماز جمعه ۲۷ دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) منتشر کرده است. به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، صفحه ریحانه منتسب به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)، رهبر معظم انقلاب پستی به بهانه برگزاری نماز جمعه ۲۷ دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) منتشر کرد که به این شرح است: بسم الله الرحمن الرحیمیا أیها الذین آمنوا إذا نودی للصلاة من یوم الجمعة فاسعوا إلیٰ ذکر الله وذروا البیع ذٰلکم خیر لکم إن کنتم تعلموندر آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در طلیعه گام دوم انقلاب، نماز جمعه این هفته به امامت حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) و با حضور پر شور مردم بصیر و انقلابی در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود و ملت مؤمن و سرافراز ایران اسلامی بار دیگر صحنه‌هایی از همبستگی، شکوه و عظمت خود را به نمایش خواهند گذاشت. توضیح بیشتر در مورد این مراسم و نحوه حضور نمازگزاران محترم از طریق ستاد نماز جمعه تهران اعلام خواهد شد.» بیشتر بخوانید: تصاویری از ۴۰ سال حضور رهبر معظم انقلاب در نماز جمعهانتهای پیام/

سومین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این مراسم اقای جهانگیری با اشاره به حوادثی، چون به شهادت رساندن سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از مردم کرمان در مراسم تشییع سردار شهید، سقوط هواپیمای اوکراینی و حادثه اتوبوس سوادکوه گفت: برآوردن خواست ملت ایران و انتظار مقام معظم رهبری در تحقق انتقام سخت از دولت جنایتکار آمریکا که اعلام کرده بود اگر ایران عکس العملی انجام دهد ما ۵۲ نقطه ایران را مورد هدف قرار می‌دهیم، با حمله موشکی به پایگاه عین الاسد ثمره شیرین و ماندگاری به جای ماند.

نظرها

اخبار بیشتر