۲۷ میلیارد دلار کالای ایرانی صادر شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
۲۷ میلیارد دلار کالای ایرانی صادر شد

۲۷ میلیارد دلار کالای ایرانی صادر شد

مهرخبرگزاری مهر |
کرمان - قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی از صادرات ۲۷ میلیارد دلار کالای ایرانی طی سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین مدرس خیابانی صبح پنجشنبه در آیین بزرگداشت روز صادرات و تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان کرمان از صادرکنندگان به عنوان رزمندگان خط مقدم جنگ اقتصادی نام برد و بیان داشت: امسال برگزاری روز صادرات یک مفهوم جدیدی پیدا کرده به دلیل اینکه صادرات غیرنفتی ما رنگ و بوی دیگری پیدا کرده است.

وی افزود: امروز امورات کشور بر اساس صادرات غیر نفتی می‌گذرد و صادرکنندگان با همه مشکلات خود توانسته‌اند تحریم‌ها را دور بزنند.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: صادرکنندگان ما توانسته‌اند جای پای کالای ایرانی را در بازارهای جهانی باز کنند به طوری که صادرات ۸۸ میلیون تن کالای ایرانی در سال جاری انجام گرفت و بیش از ۱۶ درصد از نظر وزنی افزایش داشتیم و ۲۷ میلیارد دلار کالای ایرانی صادرات داشتیم.

مدرس خیابانی تصریح کرد: ما در خیل عظیم کالاهای صنعتی معدنی با افزایش صادرات روبرو هستیم ضمن این که محاسبات ما از همان اول با نگاه صادراتی بود.

وی یادآور شد: برای رونق تولید مسیر صادرات حتما باید باز باشد و اساسا ما تفاوت و تفکیکی بین صادرات و تولیدکنندگان قائل نیستیم چرا که صادرکنندگان شریک واقعی تولیدکنندگان هستند.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی کشور با اشاره به اینکه اگر می‌خواهیم رونق صادرات را ببینیم راهش رونق تولید است، گفت: اگر تحریم داخلی منشا آن محدودیت‌های خارجی است باید آن را درک کرد و اگر فشارهای داخلی منشا آن پیرامون مسایل داخلی است باید آن را مرتفع کنیم.

مدرس خیابانی ابراز داشت: در بخش صادرات تمرکز در حوزه کشوری و کالایی داریم امروز بازار هدف ما ۱۵ کشور است این کشورها از دنیا یک هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار کالا واردات دارند در حالی که ما تنها ۲ درصد از این بازارها را در دست داریم که رقمی برابر با ۲۴ میلیارد دلار است.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

مدرس خیابانی افزود: طبق تحقیق کرمان یک قابلیت عظیم در تولید و صنعت دارد خرما و مس و کالاهای معدنی از کالاهایی هستند که می‌توان صادر کرد.

مدرس خیابانی اظهار داشت: در حوزه کالایی هم کرمان حرف برای گفتن دارد کالاهای دانش بنیان و مشخصا ۵ کالای سنتی که در دنیا به اسم ما وجود دارد مثل پسته، زعفران، خرما، فرش و خشکبار که هویت ایرانی را بیان می‌کنند.

وی گفت: توافقنامه با سازمان توسعه تجارت بسته‌ایم یک بسته حمایتی برای استاندارد داریم که با این بسته حمایتی مشکل صادرکنندگان ما حل خواهد شد.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی کشور یادآور شد: امروز به دلیل مشکلات کشور بخش عمده از صادرکنندگان ما بنیه نقدینگیشان کم شده است و سازمان توسعه تجارت حتما باید میزهای کالایی خود را راه‌اندازی کند.

وی افزود: در حوزه بازرگانی داخلی با یک ستاد عملیاتی تنظیم بازار داریم که همه موضوعات بازارهای داخلی در این ستاد بررسی می‌شوند لذا صادرات یک موضوع فرا ملی است همه باید تلاش کنیم تا صادرات را به نقطه مطلوب برسانیم.

مدرس خیابانی گفت: شورای عالی صادرات داریم که تشکیل جلسات آن با تاخیر روبرو هست لذا باید در این شورا ساز و کار برای رفع مشکلات خرد صادرکنندگان ایجاد کنیم.

وی بیان کرد: پیشنهاد می‌کنم کارگروه توسعه صادرات تشکیل شود که به صورت هفتگی جلسات را تشکیل دهند تا در این کارگروه بتوانیم مسائل را در سطح استانی و هم کشوری مرتفع کنیم.

وی با اشاره به این که پاشنه آشیل کشور امروز از محل صادرات ما می‌گذرد یادآور شد: دولت با تمام تلاش همت می‌کند تا به صادرکنندگان کمک کند لذا ما امروز در شرایط جنگ تحریمی برابر با هیچ دشمنی نیستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز4 ساعت قبل
نشریه «نیوزویک» نیز در گزارشی با مضمونی مشابه اشاره می‌کند که تحریم‌های امریکا علیه ایران باعث دشواری مقابله ایران با کرونا می‌شود. این نشریه می‌نویسد: "تحریم‌های امریکا کار را برای مقابله ایران با شیوع ویروس کرونا سخت‌تر می‌کند. شبکه خبری «بلومبرگ» در گزارشی با اشاره به پیامد‌های شیوع ویروس کرونا برای اقتصاد ایران می‌نویسد: "ایران اکنون یکی از اصلی‌ترین مراکز شیوع ویروس کرونا در خارج از چین است. در سه ماه گذشته بخش غیرنفتی ایران توانست رشدی ۰٫۹ درصدی داشته باشد و قدری باعث بهبود وضعیت اقتصاد ایران شود. شیوع ویروس کرونا سبب می‌شود افراد از انجام سفر‌های غیرضروری و خرید و معاملات خودداری کرده و روند نزولی اقتصاد ایران تشدید شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 ساعت قبل
قیمت دلار و یورو در صرافی ملیقیمت خرید دلار آمریکا ۱۵,۱۵۰ (پانزده هزار و صد و پنجاه تومان) امروز اعلام شد که نسبت به گذشته سیر نزولی داشت. براساس نرخ‌های اعلام شده قیمت دلار امروز در صرافی ملی پایین آمد. قیمت خرید دلار آمریکا ۱۵,۱۵۰ (پانزده هزار و صد و پنجاه تومان) و قیمت فروش دلار آمریکا ۱۵,۲۵۰ (پانزده هزار و دویست و پنجاه تومان) اعلام شد. همچنین براساس اعلام صرافی بانک ملی ایران قیمت خرید یورو ۱۶,۴۵۰ (شانزده هزار و چهارصد و پنجاه تومان) و قیمت فروش یورو ۱۶,۵۵۰ (شانزده هزار و پانصد و پنجاه تومان) است. قیمت دلار در بازار امروز تهرانقیمت دلار امروز هم به مانند دو روز پیش سیر نزولی محسوسی را در پیش گرفت.
ایران‌جیبایران‌جیب2 ساعت قبل
«محمدعلی رمضانی دستک» منتخب مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم که از جانبازان شیمیایی دفاع مقدس بود شب گذشته درگذشت. «محمدعلی رمضانی دستک» منتخب مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم که از جانبازان شیمیایی دفاع مقدس بود شب گذشته درگذشت. محمد حسین قربانی نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس دهم در گفت‌وگو با فارس، ضمن تسلیت به مردم حوزه انتخابیه خود اعلام کرد که «محمدعلی رمضانی دستک» منتخب مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم به علت ابتلا به آنفولانزا درگذشت. وی افزود: مرحوم رمضانی که از جانبازان شیمیایی دفاع مقدس بود در انتخابات ۲ اسفند با کسب اکثریت آرا به عنوان منتخب مردم به بهارستان راه یافته بود اما متاسفانه شب گذشته به دلیل ابتلا به ویروس آنفولانزا درگذشت و به یاران شهیدش پیوست. به گزارش فارس، رمضانی دستک در انتخابات اخیر ۱۳ هزار و ۹۴۸ رأی کسب کرده و قرار بود در خرداد ماه سال آتی به عنوان منتخب مردم آستانه اشرفیه در یازدهمین دوره انتخابات مجلس مراسم تحلیف را به جا آورد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، چندی پیش تصاویری مربوط به مهدی طارمی و سحر قریشی در فضای مجازی پخش شد که سرو صدای زیادی بپا کرد و بعد از مدت‌ها این موضوع دوباره سر زبان‌ها افتاد و حتی پایش را به برنامه دور همی با اجرای مهران مدیری باز کرد. حال مهدی طارمی بعد از سکوتی نسبتا طولانی نسبت به این موضوع واکنش نشان داد:
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 ساعت قبل
مرحله چهارم سبد حمایت معیشتی امشب (دهم اسفندماه) به حساب ١٩ میلیون و ٢٨٣ هزار و ٢۴۵ سرپرست خانوار واریز می‌شود. پس از واریز مرحله نخست، سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که یارانه حمایت معیشتی از این پس دهم هر ماه به حساب سرپرستان خانوار مشمول واریز می‌شود و پس از آن مراحل دوم و سوم به حساب مشمولان و خانواری که درخواست آنهابررسی و تایید شده بود واریز شد. میزان سبد حمایت معیشتی برای خانوارهاسبد حمایت معیشتی به تناسب بعد افراد خانوار پرداخت می‌شود. چه کسانی یارانه معیشتی نمی‌گیرندهفت شاخص برای خانوارهایی که مشمول دریافت سبد حمایتی معیشتی نمی‌شوند، اعلام شده است. بر اساس این شاخص حداقل درآمد ماهانه خانواده یکنفره باید چهار میلیون، خانواده دو نفره پنج میلیون، خانواده سه نفره ۶ میلیون و خانواده هفت نفره هفت میلیون و خانواده پنج نفر و بیشتر هشت میلیون باشد.
ایسناایسنا2 ساعت قبل
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری از ارائه طرح از سوی چهار شرکت دانش‌بنیان برای ساخت کیت کرونا خبر داد. قانعی خاطر نشان کرد: تاکنون چند طرح در این زمینه ارائه شده و در کشور نیز ساخت کیت تشخیص کرونا آغاز شده است. وی با اشاره به حمایت‌های معاونت علمی از شرکت‌های دانش‌بنیان، یادآور شد: در صورتی که شرکتی نیاز به حمایت داشته باشد و اداره آزمایشگاه‌های مرجع تایید کند که شرکت در ساخت کیت توانمند است، معاونت علمی حمایت خواهد کرد تا کیت تولید شود. به گفته وی، تاکنون چهار شرکت اعلام آمادگی کردند و امروز نیز این تعداد افزایش می‌یابد. به گزارش ایسنا، وزارت بهداشت برای تولید کیت تشخیص ویروس کورونا، با هدف تولید انواع کیت‌های تشخیصی ویروس کورونا CORVID ۱۹ مولکولی و تشخیص سریع در داخل کشور و حمایت از تولیدکنندگان داخلی، اقدام به انتشار فراخوان عمومی کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر