۴۶ درصد مردم خوددرمانی می‌کنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اقتصادی

۴۶ درصد مردم خوددرمانی می‌کنند

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
۴۶ درصد مردم خوددرمانی می‌کنند - 0

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه ۴۶ درصد مردم در کشور خود درمانی انجام می‌دهند، گفت: میزان سرانه مراجعه ایرانیان به پزشک و آزمایشگاه‌ها از میانگین سرانه جهانی بسیار پایین‌تر است.

به گزارش ایرنا، «علیرضا زالی» روز پنجشنبه در افتتاحیه دوازدهمین کنگره بین المللی «از آزمایشگاه تا بالینی» اظهار کرد: از میان ۵ هزار و پانصد آزمایشگاه در کشور ۴۸۶ آزمایشگاه تحت پوشش دانشگاه شهید بهشتی است.

وی با بیان اینکه بحث تلفیق آزمایشگاه و بالینی در جامعه پزشکی اهمیت بسیاری دارد، افزود: پیشتر، آزمایشگاه در کشور یک نهاد انتفاعی دیده می‌شد و کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت، اما امروز در فضای پزشکی به سمت یکپارچگی آزمایشگاه و بالینی پیش می‌رویم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی محدود بودن ارتباط میان آزمایشگاه و بالین را یکی از نقاط آسیب پذیر پزشکی دانست و یادآور شد: برگزار این کنگره در بهبود روابط این دو حوزه بسیار تاثیر گذار بوده است، چرا که در واقع پیام فرهنگی کنگره این است که با کنار یکدیگر گذاشتن دستاوردها یک کار تیمی تجربه شود.

وی با بیان اینکه برگزاری کنگره بین‌المللی آزمایشگاه و بالینی یک همگرایی میان گروه‌های مختلف ایجاد می‌کند، افزود: در واقع تحقق یک کار مشترک تیمی است تا پلی برای برقراری ارتباط بهتر میان این حوزه ایجاد شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر مرزهای مصنوعی علوم بالینی و آزمایشگاهی در هم شکسته شده است، عنوان کرد: با درهم شکسته شدن این مرزها می‌توان به درمان کمک کرد، باید درباره آزمایشگاه اطلاعات جدید بدست آورد.

رییس دوازدهمین کنگره بین‌المللی از آزمایشگاه تا بالینی اعلام کرد: سالمند شدن جمعیت و همچنین بروز پدیده‌های نوظهور، از عرصه‌های نوین فراسوی آزمایشگاه‌هاست.

زالی با بیان اینکه میزان سرانه مراجعه ایرانیان به پزشک و آزمایشگاه‌ها از متوسط سرانه جهانی بسیار پایین‌تر است، گفت: در کشورمان برخلاف فرآیند خوب خود مراقبتی، خود درمانی وجود دارد که فرآیندی نامناسب است، خود درمانی در میان جمعیت سالمند بیشتر دیده می‌شود که بطور معمول به مشکلات اقتصادی مردم باز می‌گردد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی با اشاره به اینکه ۴۶ درصد مردم در کشور خود درمانی انجام می‌دهند، گفت: میزان خود درمانی در ایران حتی از کشورهایی مانند چین و برزیل که همیشه در این زمینه پیشگام بودند، بیشتر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی معتقد است که در کشور به ظرفیت خدمات آزمایشگاهی بهینه هم کمتر توجه شده، بنابراین باید کیفیت کار در آزمایشگاه‌ها را نیز مورد توجه قرار داد.

وی ادامه داد: هر زمان افراد در آزمایشگاه به صورت داوطلبانه و فردی در جهت بهبود کیفیت آزمایشگاه حرکت کنند، بهبود در حوزه آزمایشگاه و بالینی ایجاد می‌شود.

زالی به بحث تکنولوژی‌های نوین در خدمات آزمایشگاهی اشاره کرد و گفت: امروز خدمات آزمایشگاهی در حال افزایش است، بطوری که شاهد تحول استفاده از آی. تی در این عرصه هستیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: با وجود مشکلات اقتصادی بسیار اما کیفیت آزمایشگاه‌ها بالاست.

زالی تامین کیت‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی را مهم‌ترین مشکل این حوزه دانست و گفت: کشور هنوز نتوانسته کیت‌های آزمایشگاهی تولید کند، بنابراین واردات این کیت‌ها با توجه به نوسانات نرخ ارز و تحریم‌ها با مشکل رو به رو است.

وی همچنین قاچاق کیت‌های آزمایشگاهی و بی ثباتی و نوسانات در قیمت گذاری این تجهیزات را از مهم‌ترین چالش‌های آزمایشگاه‌ها دانست و گفت: باید بستر سازی برای تولید این کیت‌ها در شرکت‌های دانش بنیان صورت گیرد تا با شرایط اقتصاد مقاومتی هم سازگار باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

واکنش عراقچی به لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

فیلم دیده نشده از تلاش آتش‌نشانان برای خروج از پلاسکو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز14 ساعت قبل

رمزارزها؛ اقتصاد دیجیتالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رمزارزها نوعی از پول مجازی است که استخراج آن سالهاست در برخی کشورها آغاز شده است اما اجرای آن در ایران همچنان کش و قوس‌های فراوانی دارد.

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل

نوآوری در صنعت آب و برق

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
با امضای تفاهم نامه زیست بوم علمی و فناوری، فرصت ارائه نوآوری شرکت‌های دانش بنیان در صنعت آب و برق فراهم شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تبدیل ایران به هاب منطقه در استفاده حداکثری از منابع انسانی خلاق هدف محقق شدنی است اگر زمینه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان تسهیل و زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.

رسیدگی به بزرگترین پرونده تخلف ارزی در تعزیرات تهران

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
وی گفت: این یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های مربوط به انجام ندادن تعهدات ارزی در تعزیرات تهران در سال‌های اخیر بوده است. اسفنانی افزود: در پرونده‌ای دیگر نیز متهمی ۲۸ میلیون یورو ارز دریافتی از بانک را ملزم شد، برگرداند. مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران گفت: در پرونده‌ای دیگر نیز ۵ کانتینر کالا‌های قاچاق شامل لوازم و تجهیزات رایانه‌ای به ارزش ۱۴۵ میلیارد ریال کشف شد که پرونده در تعزیرات در حال رسیدگی است. وی همچنین به پرونده‌ای دیگر با عنوان تقلب در کسب و کار تحت عنوان عرضه روغن گریس تقلبی اشاره کرد و گفت: برای متهمان این پرونده نیز رای قطعی و جریمه‌ای معادل ۷۳ میلیارد ریال صادر شده است. وی گفت: البته نانوایان باید نان مورد نیاز مردم را به اندازه‌ای که مکلف هستند تحویل دهند و اگر مازادی داشتند می‌توانند به سفارش مشتری تنوعی در نان داشته باشند.

نظرها

اخبار بیشتر