کمبود سیلندرهای گاز مایع سیستان و بلوچستان / پیگیری دفتر نماینده ولی فقیه از مسئولان برای حل فوری موضوع
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
کمبود سیلندرهای گاز مایع سیستان و بلوچستان / پیگیری دفتر نماینده ولی فقیه از مسئولان برای حل فوری موضوع

کمبود سیلندرهای گاز مایع سیستان و بلوچستان / پیگیری دفتر نماینده ولی فقیه از مسئولان برای حل فوری موضوع

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
با شروع سرما در استان سیستان و بلوچستان کمبود سیلندرهای گاز مایع تبدیل به یک معضل مهم برای مردم در این استان شده از این رو دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان ضمن پیگیری جدی از مسئولین حل فوری مسئله را خواستار شد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، به نقل از دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، با شروع سرما در استان سیستان و بلوچستان کمبود سیلندرهای گاز مایع تبدیل به یک معضل مهم برای مردم در این استان شده از این رو دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان ضمن پیگیری جدی از مسئولان حل فوری مسئله را خواستار شد.

از دیدن صف‌های طولانی گاز خجالت می‌کشم

حجت‌الاسلام سیدمحمدرضا ثبوتی، مدیر دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان در جلسه با متولیان این حوزه ضمن ابراز نگرانی از وضعیت گاز مایع در استان و معضلات مردم، اظهار داشت: در هفته‌های اخیر شاهد صف‌های طولانی برای دریافت سیلندر گاز در نقاط مختلف استان بوده‌ایم که متاسفانه در این صف‌ها، بانوان با بچه خردسال و نوزاد در کنار مردان ایستاده‌اند تا بتوانند گاز مورد نیاز خانه خود را تهیه کنن؛ از دیدن صفهای طولانی دریافت سیلندر گاز مایع در زاهدان و سایر شهرستانها، خجالت می‌کشم.

وی با اشاره به وفاداری مردم به نظام و انقلاب، اظهار داشت: برای حل معضل گاز، نیازمند عزمی جدی از سوی مسئولان هستیم.

مدیر دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با بیان این مطلب که افزودن سیستم ال پی جی به خودروها باعث وارد شدن فشار به شبکه تامین گاز مایع استان شده است، خطاب به مسئولان، گفت: اگر همیشه از مردم می‌خواهیم در تمام صحنه‌ها از جمله انتخابات شرکت کرده و در آینده کشور نقش آفرینی کنند، حداقل نیازهای اولیه آنان را تامین کنید.

وی ادامه داد: باید جلسه‌ای متشکل از نماینده دادستانی، استانداری، فرمانداری و تمامی دستگاه‌های مرتبط با حوزه گاز مایع هرچه سریعتر تشکیل و برای حل این معضل اجتمایی برنامه ریزی شود.

هر کس در هرجایگاه کوتاهی کرده مدیون خون شهداست

‌ثبوتی با تاکید بر سخنرانی مدیرعامل شرکت پرسی ایران گاز استان پیش از خطبه‌های نماز جمعه هفته جاری، بیان کرد: مردم در حوزه گاز مایع از مسئولان مطالبه دارند و باید این مشکل با مدیریت و برنامه ریزی دقیق مرتفع شود و در این راستا به نظر می‌آید جدی گرفتن اشتراکات می‌تواند گامی موثر در حل مشکل باشد.

وی افزود: هرکس در استان که در هر جایگاهی باشد و در موضوع سیلندرهای گاز مایع، کوتاهی کرده باشد، مدیون خون شهدا و مردم هستند.

حسینعلی شه بخش، مدیر عامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان نیز که برای دومین بار در چند روز گذشته در محل دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زاهدان حضور و به بیان گزارش وضعیت گاز پرداخته بود، گفت: مشکل کپسول‌های گاز به یک مشکل کشوری تبدیل شده است و هم اکنون با توجه به افزایش قیمت بنزین، مردم به گاز سوز کردن خودروها با نصب سیستم ال پی جی روی آروده‌اند.

نیروی انتظامی با تخلف خودروهای ال پی جی برخورد جدی کند

وی ادامه داد: با توجه به میزان مسافت و قیمت، استفاده از سیستم ال پی جی برای دارندگان خودرو به صرفه‌تر از بنزین می‌باشد، همه مسئولان به تخلف بودن نصب و بهره برداری از سیستم ال پی جی در خودروها اذعان دارند، در این خصوص باید نیروی انتظامی و یا راهنمایی و رانندگی با متخلفان در این موضوع برخورد و خودرو را مدتی در پارکینگ نگه دارند تا دیگر کسی به این سمت گرایش پیدا نکند.

مدیر عامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان با اشاره به مشکلات کپسولهای گاز و ورود مسئولان از جمله دادستان عمومی و انقلاب اسلامی مرکز سیستان و بلوچستان به مشکلات این حوزه، تصریح کرد: بعد از افزایش قیمت بنزین در کشور، میزان مصرف کپسولهای گاز نه تنها در استان بلکه در کل کشور افزایش پیدا کرده و در این راستا میزان سهمیه گاز مایع این خطه پهناور را با پیگیری انجام شده افزایش داده‌ایم.

شه بخش با اشاره به بهره گیری از توان شبکه ریلی کشور در جابجایی گاز مایع به سیستان و بلوچستان، اضافه کرد: در هر مسیر تا ۱۰ واگن برای استان با بهره گیری از شبکه ریلی جابحا می‌شود و می‌توان گفت به طور میانگین یک روز در میان گاز از این طریق وارد این خطه کشور می‌شود.

وی افزود: دوروز برای پر شدن واگن‌ها در پالایشگاه و دوروز برای رسیدن آنها از طریق شبکه ریلی به استان زمان مورد نیاز است و این درحالی است که گاهی میزان واگن‌های پر شده در پالایشگاه اصفهان به دلایل مختلف کم هم می‌شود.

مدیر عامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان با اشاره به وجود ۲۶ واگن جابجایی گاز مایع در پالایشگاه اصفهان، خاطر نشان کرد: هم اکنون در زاهدان با وجود دو مجموعه تاسیسات، هزار و صد تن گاز مایع را می‌توانیم در مخازن ذخیره سازی کنیم.

شه بخش با بیان اینکه تلاشمان این است که میزان گاز وار شده به استان برای دو روز جهت توزیع در مخازن ذخیزه سازی وجود داشته باشد، تصریح کرد: در چند هفته اخیر که با مشکل گاز رو برو بوده‌ایم، بخشی از مشترکین شرکت الیاس گاز با فروش

کپسول‌های خود، در این مدت به جمع مشترکین پرسی ایران گاز پیوسته‌اند که فشاری مضاعف بر مشکلات این شرکت در طی این مدت وارد کرده است.

باید به توزیع ۱۷ هزار کپسول در روز برسیم

شه بخش با بیان اینکه در حال حاضر روزانه ۱۴ هزار کپسول در این شرکت پر و توزیع می‌شود، اضافه کرد: برای عادی شدن روند توزیع کپسولهای گاز، باید ۱۷ هزار کپسول را به صورت روزانه پر و توزیع کنیم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر میزان مصرف گاز مایع در استان به صورت بی رویه بالا رفته و هر شرکت نیز ظرفیتی برای توزیع دارد و بیشتر از آن نمی‌توانند کار توزیع را انجام دهند.

مدیر عامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه مسئولان کشوری اعلام کرده‌اند که سهمیه گاز مایع پرسی ایران گاز استان از ۵هزار و ۴۲۰ تن به ۶هزار و ۵۰۰ تن افزایش پیدا کرده است، گفت: تا چند روز پیش با پیگیری برای دریافت سهمیه اضافه شده، پالایشگاه اعلام کرد که هنوز به صورت کتبی به ما اعلام نشده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

شه‌بخش تصریح کرد: تاکنون طرح هایی برای جمع شدن صف‌های گاز در زاهدان اجرا شده و تاحدودی نیز موفق شده‌ایم اما شرکت‌های توزیع گاز، توزیع ایستگاهی کپسول‌های گاز مایع را قبول ندارند ولی به دلیل مصوبه شورای تامین و کمیته سوخت توزیع کپسول‌های گاز در زاهدان اینگونه انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه همه مسئولان دستگاه‌های مرتبط باید دور یک میز نشسته و یک طرح جامع را مصوب و برای اجرا به شرکت‌های توزیع سیلندر، ابلاغ کنند تاکید کرد: با وجود طرح‌های مختلفی که هر دستگاه برای شرکت‌های توزیع گاز مایع ارسال می‌کنند، نه تنها شرکت‌ها بلکه مردم نیز سردرگم شده‌اند.

تاکنون جلسه متشکل از همه ادارات برای حل مسئله برگزار نشده است

مدیرعامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان اظهار داشت: تاکنون جلسه‌ای متشکل از همه ادارات و نهادهای مرتبط با موضوع گاز در زاهدان برگزار نشده است و باید برای رفع این معضل اجتماعی یک نظر شده تا طی یک برنامه مشخص حرکت کنیم.

دولت باید پیش از افزایش قیمت بنزین به فکر سیستان و بلوچستان می‌بود

شه بخش اضافه کرد: دولت باید قبل از اجرای افزایش قیمت بنزین در استان‌های محرومی به مثل سیستان و بلوچستان ۴ جایگاه پمپ گاز CNGراه اندازی می‌کرد و بعد به اجرای این طرح می‌پرداخت تا چنین بهایی برای مشکلات در این خطه پهناور ندهیم.

فرصت یک ماهه شورای تامین به مسئولان حوزه گاز مایع

در ادامه این جلسه برای روشن شدن بهتر وضعیت گاز، ضمن تماس تلفنی با ابوذرمهدی نخعی، فرماندار شهرستان زاهدان آخرین اقدامات صورت گرفته مورد بررسی قرار گرفت.

وی در این باره گفت: با توجه به عدم نتیجه گیری از جلسات مختلف هماهنگی و برنامه ریزی در زمینه تامین و توزیع سیلندرهای گاز مایع و عدم توجه شرکت‌های توزع کننده سیلندرها و دستگاه‌های مرتبط، چندین برنامه مختلف در شورای تامین زاهدان برای شرکت‌های گاز در نظر گرفته شد.

فرماندار زاهدان تاکید کرد: درصورت عدم تحقق خواسته‌ها، توسط شرکت‌های گاز، مسئولین آن‌ها باید در دادگاه جوابگو قانون باشند.

نخعی با اشاره به برگزاری چندین جلسه هماهنگی و برنامه ریزی در حوزه مدیریت تامین و توزیع گاز مایع زاهدان، خاطر نشان کرد: ۲ بار در تهران موضوع مشکلات گاز مایع را مطرح و پیگیری کرده تا دستور افزایش سهمیه گاز را از توانستیم دریافت کنیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه معاون وزیر در جلسه‌ای که در تهران داشته‌ام، از عدم نامه نگاری و پیگیری شرکت‌های استانی برای دریافت و افزایش سهمیه خبر داده بود.

استقبال مردمی برای بهره‌گیری از شبکه گاز شهری کم است

فرماندار شهرستان زاهدان ادامه داد: استقبال مردمی در مناطقی که شبکه گاز شهری راه اندازی شده، برای بهره گیری از این شبکه بسیار کم بوده است.

نخعی با اشاره به موضوع سیستم ال پی جی خودروها، گفت: این سیستم غیر استاندارد بوده و با توجه به سوق پیدا کردن رانندگان برای بهره گیری از این سیستم، میزان تقاضای سیلندرهای گاز مایع نه تنها در استان بلکه در کل کشور با افزایش قیمت سوخت بنزین، افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.

رفتار مسئولان شرکت نفت با مردم مانند رفتار با ارباب رجوع نیست

وی اذعان کرد: متاسفانه شرکت پخش فرآورده‌های نفتی و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در حوزه گاز مایع کم کاری کرده‌اند و با توجه به اینکه درآمد کشور از فروش نفت تامین می‌شود رفتار مسئولان شرکت نفت و شرکتهای وابسته آن با مردم و مسئولان به شکل رفتار با ارباب رجوع و همکار نیست.

فرماندار شهرستان زاهدان افزود: در این خصوص در شورای تامین شهرستان در هفته اخیر طی مصوبه‌ای تعهدی برای شرکت‌های توزیع کننده گاز مایع ایجاد کرده‌ایم تا در صورتی که باز هم آنان به وظایف خود عمل نکنند پس از یک ماه مهلت داده شده، با حضور در دادگاه جوابگوی قانون باشند؛ ما از حق مردم کوتاه نمی‌آییم.

نخعی گفت: نمی‌توان قبول کرد که فردی مدیر بوده و یا مسئولیتی داشته باشد اما پاسخگوی مردم نباشد.

وی تصریح کرد: باید توزیع اشتراکی سیلندرهای گاز مایع در استان بالا رفته و اشتراک پذیری شرکت‌ها نیز افزایش یابد؛ متاسفانه شرکت‌های توزیع کننده توان جذب اشتراک در حوزه خود را ندارند.

فرماندار شهرستان زاهدان تاکید کرد: مشکل گاز مربوط به امروز و دیروز نیست و ما هروقت جلسه گذاشتیم و یا به مشکلی برخورد کردیم، آنان نتوانستند مدیریت لازم را داشته باشند، پس از مهلت یک ماهه تعیین شده در شورای تامین، باید در صورت عدم رفع مشکل در دادگاه پاسخگوی حق و حقوق مردم باشند.

اگر مدیران توان ندارند از سمت خود کناره گیری کنند

وی تاکید کرد: اگر مدیران شرکت‌ها و نهادهای مرتبط با حوزه گاز مایع توان ندارند، از سمت خود کناره گیری کنند تا فردی توانمند اداره امور را بدست بگیرد.

نخعی افزود: در این موضوع دادستان نیز پای کار است و اگر ثابت شود شرکتی کم کاری کرده باید به صورت قانونی با مدیر آن برخورد شود و در این خصوص با اداره کل تعزیرات حکومتی هم هماهنگ شده تا به این موضوع ورود پیدا کرده و اقدامات قانونی لازم را اعمال کند.

فرماندار زاهدان با بیان اینکه شخصا بر موضوع گاز نظارت دارم، خاطر نشان کرد: سختی کار ما تنها امسال است و با تکمیل‌تر شدن پروژه گاز شهری زاهدان تا سال آینده، دیگر به این صورت با مشکل روبرو نخواهیم شد.

شایان ذکر است برنامه ریزی شده تا حسینعلی شه بخش، مدیر عامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان پیش از خطبه‌های این هفته نماز جمعه زاهدان به بیان گزارشی از اقدامات در راستای حل مسئله گاز مایع در استان بپردازد.

همچنین آیت الله محامی، نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان نیز در خطبه‌های نماز جمعه زاهدان به حل معضل گاز مایع در زاهدان توسط مسئولان مربطه تاکید کرده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

واکنش عراقچی به لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

پاسخی به حاشیه سازی‌های اخیر اردکانیان: برنامه رییس مجلس، بازدید از مناطق سیل زده بود/ ما از فرصت حضور ایشان در استان برای افتتاح طرح آبرسانی استفاده کردیم

الفالف1 روز قبل
گروه اقتصادی الف، ۲۹ دی ۱۳۹۸، ۱۱:۴۵ ۳۹۸۱۰۲۹۰۸۷به گزارش الف، وزیر نیرو به حاشیه سازی در فضای مجازی درباره افتتاح طرح آبرسانی توسط رییس مجلس در سیستان و بلوچستان پاسخ داد. فیلم را ببینیدگفتنی است د کتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی (۲۳ دی ماه) در پی بارندگی شدید در استان سیستان و بلوچستان و برخی نقاط دیگر در جنوب شرقی کشور که به آب‌گرفتگی مشکل‌ساز برای مردم و در مواردی ویرانگر و خسارت‌بار انجامید، عازم سیستان و بلوچستان شد. رییس قوه مقننه در بدو ورود مورد استقبال رسمى استاندار و مقامات استان قرار گرفت و جمع خبرنگاران هدف از سفر خود به این استان را وقوع سیل اخیر در این استان عنوان کرد. دکتر لاریجانی ادامه داد: با توجه به گزارش‌های واصله از استان درباره سیل اخیر، مجموع نیازهای فوری استان و سایر نیازهای استان در زمینه زیرساخت‌ها از جمله ساخت راه آهن، بزرگراه‌ها و همچنین ایجاد اشتغال از دیگر اولویت‌های این سفر است. وی بازسازی منازل، تعمیر و نوسازی زیرساخت‌ها را اولویت اصلی در این شرایط برشمرد و تاکید کرد: خسارات وارده ناشی از سیل اخیر در حوزه کشاورزی نیز نیازمند برآورد و رسیدگی است.

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل

نوآوری در صنعت آب و برق

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
با امضای تفاهم نامه زیست بوم علمی و فناوری، فرصت ارائه نوآوری شرکت‌های دانش بنیان در صنعت آب و برق فراهم شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تبدیل ایران به هاب منطقه در استفاده حداکثری از منابع انسانی خلاق هدف محقق شدنی است اگر زمینه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان تسهیل و زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.

باور توان داخلی و ساخت تجهیزات نفتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، باور به توان داخلی و فشار تحریم‌ها باعث شده است که با اتکا به خلاقیت متخصصان داخلی، محصولی به مراتب بهتر از نمونه خارجی تولید شود.

تولید گاز بی‎ وقفه ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مشکین فام از سکوی ۱۴ D به عنوان آخرین سکوی فاز ۱۴ برای نصب و بهره برداری یاد کرد و گفت: این سکو هم اکنون به محل استقرارحمل شده است و منتظر بهبود شرایط جوی هستیم تا این سکو نیز در موقعیت نصب شود تا بر این اساس کل ۴ سکوی فاز ۱۴ وارد مدار تولید و بخش دریایی این فاز تکمیل شود. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، افزود: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود. وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند؛ به طور مثال گاز مصرفی استان مازندران برابر با ۳۵ میلیون متر مکعب در روز است و سکویی که ۲۸ میلیون متر مکعب در روز تولید دارد، بخش عمده‌ای از مصرف استان را پوشش می‌دهد و از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکو‌ها از مدار تولید خارج نشوند و در صورت توقف تولید به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت مجددا سکو را وارد مدار تولید کنیم. مشکین فام از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید مکانیسمی به منظور کنترل این رویه داشته باشیم. وی افزود: هم اکنون تولید روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپاست، اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می‌کنیم، مصرف شود، قطعا در سال‌های آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ بنابراین ضمن دعوت از عموم مردم و هموطنان عزیز برای مصرف بهینه گاز، امیدواریم تدبیری اتخاذ شود تا این مصرف با یک مکانیسم ویژه کنترل شود تا در آینده این رویه مشکلی ایجاد نکند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

ساخت تجهیزات «اتاق تاریک» برای تحریک حواس کودکان فلج مغزی، بیش‌فعال و اوتیستیک

ایسنا11 دقیقه قبل

۷ کشته و ۲۵ زخمی در پی وقوع انفجاری در الشقله

صدا و سیما21 دقیقه قبل

رضوانی: تصمیمات شخصی جایی در هیات اجرایی کمیته المپیک ندارد

ایسنا22 دقیقه قبل

اصابت چند راکت به منطقه امنیتی بغداد؛ آژیر سفارت آمریکا به صدا درآمد!

اقتصادنیوز27 دقیقه قبل

غرب تاکنون به شکیبایی ایران، پاسخ شایسته‌ای نداده است

صدا و سیما28 دقیقه قبل

مردم از سفر غیرضروری در جاده‌های خراسان شمالی پرهیز کنند

عصر ایران29 دقیقه قبل

ماجرای قتل کریم توسط ۳ معتاد

خبر فوری30 دقیقه قبل