بهترین اختراعات سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله «تایم»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. سلامت
بهترین اختراعات سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله «تایم»

بهترین اختراعات سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله «تایم»

همشهریخبرگزاری همشهری |
مجله «تایم» هر سال بهترین اختراع‌ها که دنیا را به جایی بهتر تبدیل می‌کند، انتخاب می‌کند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، با نزدیک شدن به اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی، مجله «تایم» ۱۰۰ اختراع برتر سال را انتخاب می‌کند؛ اختراعاتی که دنیا را بهتر، هوشمندتر و حتی سرگرم‌کننده‌تر می‌کنند.

امسال هم این مجله به رسم هر ساله خود این لیست ۱۰۰ تایی را منتشر کرده که عنوان بهترین‌های این لیست را می‌توان به اختراعات زیر نسبت داد.

لازم به ذکر است معیارهای اصلی در انتخاب این اختراعات برتر اصالت، خلاقیت، تاثیر، جاه‌طلبی و اثربخشی بوده‌اند.

جراحی مجازی

یکی از فناوری‌های بسیار محبوب این روزها «واقعیت مجازی» است که می‌تواند به هنگام آموزش هم بسیار مفید باشد؛ مثلا می‌توان از این فناوری در آموزش به خلبانان، رانندگان و حتی جراحان استفاده کرد.

در تابستان امسال استارتاپ «اوسو وی‌آر» (Osso VR)، یک نرم‌افزار طراحی کرد که به پزشکان یک تجربه اتاق عمل مجازی را فراهم می‌کند.

جاستین باراد بنیانگذار این استارتاپ اظهار کرد: پزشکان تازه‌کار حتی پس از ۴ سال تحصیل در کالج و ۴ سال تحصیل در دانشکده پزشکی به اندازه‌ای در کار خود خبره نیستند که بتوانند از پس یک عمل جراحی برآیند و ۳۰ درصد از آنها نمی‌توانند به‌تنهایی به کار خود ادامه دهند. به این ترتیب با استفاده از جراحی واقعیت مجازی می‌توانند به‌خوبی آموزش ببینند.

بهترین اختراعات سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله «تایم» - 8

لوازم آرایش محافظ پوست

پوست اطراف چشم نازک‌ترین پوست در کل صورت است. به همین دلیل نسبت به باقی نواحی صورت بیشتر مستعد پیری و سرطان است. مطالعات نشان داده که تا ۱۰ درصد از سرطان‌های پوست در اطراف پلک‌ها یافت می‌شوند. در این راستا شرکت Supergoop یک سایه چشم تولید کرد که از نظر بالینی، تنهاترین و اولین سایه چشم است که با داشتن SPF حدود ۳۰ می‌تواند از چشمان در برابر آفتاب محافظت کند.

سازندگان این محصول معتقدند اگر قرار است خانم‌ها از این مواد در پوست خود استفاده کنند، بهتر است لوازمی به کار گیرند که از چشمان آنها در برابر آفتاب محافظت شود.

بهترین اختراعات سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله «تایم» - 12

تنفس آسان‌تر

یکی از مواد موجود در هوا که سبب ایجاد سرطان ریه می‌شود، کربن‌ مونوکسید است و امروزه دستگاه‌هایی وجود دارند که وجود این ماده را شناسایی می‌کنند، ولی تاکنون دستگاهی ساخته نشده بود که بتواند وجود رادون را تشخیص دهد، تا اینکه شرکت Airthings یک ردیاب کیفیت هوا ساخت که می‌تواند با پشتیبانی از یک اپلیکیشن، وجود رادون در هوای خانه را شناسایی کند. این دستگاه علاوه بر آن سطح کربن دی‌اکسید در خانه را هم اندازه‌گیری می‌کند.

بهترین اختراعات سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله «تایم» - 15

پیشرفته‌ترین تشک جهان

همه ما می‌دانیم که داشتن خوابی راحت و آرام در سلامت جسم، اعصاب و روان ما تاثیر بسزایی دارد و داشتن یک تشک خوب هم در داشتن خواب باکیفیت موثر است. در این راستا شرکت Pod یک تشک هوشمند ساخته که از کانال‌های باریک آب در آن استفاده شده است و خودش درجه حرارت خود را در طول شب تنظیم می‌کند. به این ترتیب کاربر خوابی راحت‌تر را تجربه خواهد کرد.

مجموعه‌ای از حسگرها هم در تشک استفاده شده تا ضربان قلب، تنفس و موارد دیگر را اندازه‌گیری کنند.

بهترین اختراعات سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله «تایم» - 19

کفش کتانی کاملا بازیافتی

در نگاه اول این کفش با دیگر کفش‌ها متفاوت به نظر نمی‌رسد، ولی کفشی که در تصویر می‌بینید کاملا متفاوت بوده و اگر صاحب آن قصد دور انداختن آن را داشت، می‌تواند آن‌ها را به شرکت آدیداس که تولیدکننده این محصول است، برگرداند تا آدیداس کفش‌ها را مجددا و به طور کامل استفاده کند و نسل بعدی کفش‌های «فیوچر کرفت. لوپ» (FUTURECRAFT. LOOP) را تولید کند.

برای توسعه این کفش‌ها بیش از ۷ سال تحقیق انجام شده که در خلال این تحقیق‌ها یک فناوری جدید توسعه داده شد که طی آن بتوان یک کفش را با تنها یک ماده و بدون استفاده از چسب و یک حلال تولید کرد.

جیمز کارنس (James Carnes) معاون آدیداس اظهار کرد: کفش‌های فیوچر کرفت. لوپ اولین گام برای پاکسازی اثرات مخرب زیست‌محیطی تولید محصول است.

خبری: اخبار درباره سلامت

لازم به ذکر است هنوز این محصول در حال گذراندن مراحل آزمایشی است و تا سال ۲۰۲۱ میلادی به دست عموم مردم نخواهد رسید.

بهترین اختراعات سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله «تایم» - 26

تسکین درد سینوس‌ها

دردهای سینوسی یکی از دردهای شایع میان مردم است که در فصل سرما بیشتر می‌شود. افرادی که به این درد دچار می‌شوند، درمان رضایت‌بخشی ندارند. در این راستا شرکت کلیر آپ (ClearUP) به فکر راه‌حلی برای این موضوع افتاد و دستگاهی تولید کرد که کاربران می‌توانند روزی یک بار آن را به مدت حدود ۵ دقیقه در اطراف چشم خود قرار دهند و اعصاب متصل به سینوس‌های خود را آرام کنند که درد آن‌ها با عفونت و آلرژی تشدید می‌شود. این دستگاه ۱۴۹ دلار قیمت دارد.

بهترین اختراعات سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله «تایم» - 29

کاهش اشتباه در تشخیص‌های پزشکی

فناوری‌های موجود در قرن ۲۱ که برای تصویربرداری از تومورها استفاده می‌شوند، هنوز آنقدر کامل نیستند و برای تشخیص نهایی از عکس، هنوز هم به تشخیص رادیولوژیست نیاز دارند.

سالیانه ۳۰ میلیون غربالگری سرطان سینه در آمریکا انجام می‌شود و این تعداد بالا می‌تواند منجر به تشخیص‌های غلط زیادی شود.

به همین دلیل رادیولوژیست‌های شرکت «qlarityimaging» با استفاده از یک نرم‌افزار هوش مصنوعی قادرند داده‌های حاصل از اسکن ام‌آرآی را تجزیه و تحلیل کنند و تشخیص خود را تایید و یا رد کنند.

این سیستم که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده، به طور کلی ۲۰ درصد در تشخیص‌ها عملکرد صحیح داشت و ۳۹ درصد از سرطان‌هایی را که تشخیص داده نشده بودند تشخیص داد.

دستگاه «QuantX» در دانشگاه شیکاگو و مرکز سرطان اندرسون دانشگاه تگزاس آزمایش شده است.

بهترین اختراعات سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله «تایم» - 36

توقف مسمومیت غذایی

یک مهندس زیست‌پزشکی به نام کریستین شیندلر یک دستگاه تولید کرد که از الگوریتم‌ تشخیصی مبتنی بر نور استفاده می‌کند تا آلودگی‌های دست‌ را تشخیص دهد. از کاربردهای این دستگاه می‌توان به استفاده از آن در رستوران‌ها اشاره کرد که کارکنان رستوران به زیر این اسکنر ببرند و میزان آلودگی‌های آن را ارزیابی کنند.

بهترین اختراعات سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله «تایم» - 39

سوئیشرت دوکاره

هودی Quikflip پنجاه و پنج دلار قیمت داشته و علاوه بر کاربرد به عنوان یک لباس می‌تواند به یک کوله‌پشتی هم تبدیل شود. برای تبدیل این هودی به کوله کافی است آن را وارونه کرد و جیب داخلی آن را کشید.

بهترین اختراعات سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله «تایم» - 42

عصای هوشمند

چند سال پیش یک فرد نابینا به نام کورسات سیلان سعی در پیدا کردن راه خود به سمت یک هتل را داشت و همراه با یک چمدان، اپلیکیشن مسیریاب و یک عصا به راه خود ادامه می‌داد. تا اینکه حین طی مسیر با جایی برخورد کرد و درنهایت دچار شکستگی در ناحیه پیشانی خود شد. به همین دلیل وی یک عصای هوشمند به نام «وی واک» (WeWALK) را توسعه داد.

این عصای هوشمند اشیای موجود در سطح بالاتر از قفسه سینه فرد نابینا را تشخیص می‌دهد و این تشخیص را با برنامه‌ای چون «گوگل مپ» همگام می‌سازد تا به این ترتیب به ۲۵۰ میلیون فرد نابینا در سراسر جهان کمک شود که بدون نیاز به گوشی‌های هوشمند خود، مسیر را پیدا کنند. این عصا تنها ۴۹۹ دلار قیمت دارد.

بهترین اختراعات سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله «تایم» - 46

تبدیل دیدار به شنیدار

برای آن دسته از افرادی که با اختلالات بینایی زندگی می‌کنند، دستگاه OrCam MyEye ۲ می‌تواند یک تغییر بزرگ در زندگی آنها ایجاد کند.

این عینک به «عینک سخنگو» معروف بوده و یک دستگاه هوش مصنوعی است که به فریم هر عینکی متصل می‌شود و می‌تواند چهره را تشخیص دهد، متن‌خوانی کند و یا اطلاعات بارکدها را بلند بخواند.

OrCam MyEye ۲ می‌تواند برای افرادی که دچار «خوانش‌پریشی» هستند هم مناسب باشد.

نسخه جدیدتر این دستگاه سال آینده عرضه می‌شود و به کاربران این امکان را می‌دهد که قابلیت‌های بیشتری داشته باشند؛ مثلا روزنامه بخوانند. این دستگاه هم‌اکنون در ۴۸ کشور دنیا موجود است.

بهترین اختراعات سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله «تایم» - 52

کد خبر ۴۶۹۴۹۷

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب1 روز قبل
درباره افسردگی زمستانی به مطالب متعددی اشاره شده است. اما برخی راهکارها برای کنترل افسردگی وجود دارد. راهکارهایی ۵ گانه که بسیاری از افراد به سادگی آن را انجام می‌دهند. نور بیشتری به خانه و محل کار خود اضافه کنیداگر احساس افسردگی می‌کنید، پرده‌ها را کنار بزنید و اجازه بزنید نور وارد خانه شما بشود، ورود نور به خانه شما می‌تواند با افسردگی مبارزه کند. وقتی پرده‌ها کشیده شده یا بسته می‌شود تاریکی منجر به تشدید افسردگی می‌شود. اجتماعی بمانیدما می‌دانیم که بیرون رفتن احتمالا آخرین کاری است که شما می‌خواهید انجام دهید، اما روانشناسان توصیه می‌کنند که اجتماعی بمانید.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ دکتر محمدرضا شمس اردکانی در نخستین همایش بازآموزی طب ایرانی ویژه پزشکان، با معرفی طب سنتی به‌عنوان یک مولفه بسیار ارزشمند فرهنگی و تمدنی در حوزه اسلام و ایران و با تاکید بر اینکه سلامت جامعه از ارکان بسیار مهم توسعه پایدار و پیشرفت است، اظهار کرد: تفاوت طب سنتی با دیگر مولفه‌های حوزه فرهنگی‌تمدنی در این است که این طب، امروزه هم به‌عنوان یک رشته کاربردی، فاخر و در حوزه سلامت داشته و مورد استفاده عامه مردم قرار گیرد. وی افزود: دانشکده‌های طب ایرانی، جایگاه خود را به‌عنوان عاملان و حاملان علم و تولیدکنندگان دانش در دانشگاه‌ها حفظ کرده‌اند و افتخار کمی نیست که برخی استادان طب سنتی کشور و تربیت‌شدگان این مکتب غنی طبی در این مدت زمان کوتاه، توانسته‌اند به جایگاه مهمی در جهان دست یافته و جزو یک درصد استادان برجسته جهان در حوزه علم باشند. وی با بیان اینکه پذیرفته‌شدن طب سنتی به‌عنوان یک رشته پزشکی در جامعه یک بحث مهم است و رسالت وجود این مکتب غنی طبی را در پی دارد، افزود: خوشبختانه همکاران ما در دانشگاه‌های علوم پزشکی، با حضور موثر و اقدامات ارزشمند خود در سلامتکده‌ها و درمانگاه‌ها و برخی بیمارستان‌ها، از عهده تکالیفی که در حیطه عمل در طب سنتی بر دوش داشته‌اند، به‌خوبی برآمده و موجب سرافرازی و افتخار همگان شده‌اند. به ظرفیت‌های غنی طب ایرانی در زمینه اصلاح سبک زندگی بیشتر بپردازیم. انتهای پیام/انتهای پیام/
افکارنیوزافکارنیوز16 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشجالب است بدانید، ژن‌ها بیش از آن که بر سلامت مرد‌ها تاثیر بگذارند، خانم‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. پوکی استخواناخبار اجتماعی - در حالی که تنها ۶ درصد از مردان دچار پوکی استخوان می‌شوند، ۲۵ درصد زنان بالای ۶۵ سال این مشکل ناتوان‌کننده را تجربه می‌کنند. خوردن لبنیات و قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب، می‌تواند نیاز شما را به کلسیم و ویتامین D تامین کند. چروک‌های پوستیاگر مادر شما پوستی شکسته و چروکیده دارد، احتمالا شما هم دیر یا زود چهره‌ای شبیه به او می‌یابید. پزشکان معتقدند با مصرف قطره‌های چشمی، افزایش مصرف آب، ترک سیگار و برخی مراقبت‌های دیگر، می‌توان این مشکل را کمتر کرد.
الفالف13 ساعت قبل
به همین خاطر متخصصین برا اینگونه بیماران استفاده از خدمات فیزیوتراپی و ارتوپدی در منزل را به شدت توصیه می‌کننداهداف فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل چیستبخش اعظم بهبودی بیماران دچار سکته مغزی در ۶ ماه اول بعد از سکته مغزی اتفاق میافتد. این فرایند ممکن است در اقدامات فیزیوتراپی بیمار پس از سکته مغزی انجام شود و در این مواقع متخصص فیزیوتراپی راهنماییها ی لازم را برای آموزش به بیمار برای حرکت و بازیابی عملکرد اندامها انجام میدهند. در ایت مواقع متخصص فیزیوتراپی غالبا با همکاری متخصص دیگر کمک میکنند تا برخی مشکلات ناشی از سکته مغزی، کاهش یابد. در برخی مواقع ممکن است متخصص طب شغلی، متخصصین گفتار درمانی، پزشکان و پرستاران و مددکاران اجتماعی نیز به کمک این بیماران می‌آینداز جمله فوائد مهم خدمات فیزیوتراپی در منزل تهران** سهولت دسترسی بیمار به درمانگر خود در این حالت بیماران نیاز به مراجعه به مراکز توان بخشی و فیزیوتراپی را نخواهند داشت و خدمات و تجهیزات فیزیوتراپی به محل سکونت بیمار آ ورده می‌شود و باعث دسترسی راحتتر بیمار به متخصص فیزیوتراپی خود میشود. ** با این استفاده از خدمات فیزیوتراپی در منرل تهران بیمار از خطرات و اتفاقات غیر منتظره و نا خوشایندی که احتمال دارد به جهت محدودیتهای حرکتی خود اتفاق بی افتد در امان خواهد بود
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل
به گزارش مشرق، امروزه تقریبا اکثر افراد جامعه از شوره موهای خود گله دارند و این معضل برایشان تبدیل به یک کابوس شد است، اما اگر تاکنون شامپوهای خریداری شده جهت کاهش یا رفع شورهای سر برایتان بی نتیجه بوده‌اند پیشنهاد ما به شما این است که در شامپوی خود مقدار کمی نمک بریزید تا شاهد از بین رفتن شوره سر و پر پشت شدن موهایتان باشید. تاثیر رزماری در کاهش شوره سریکی دیگر از تضمین کننده‌ترین روش‌های موثر برای کاهش شوره سر استفاده از روغن رزماری است. در واقع رزماری یک گیاه پرخاصیت برای رشد و تقویت موهای سر، جلوگیری از سفیدی ریشه مو، کاهش خشکی پوست و پر پشت شدن موهاست؛ چرا که مالیدن روغن رزماری به ریشه موها باعث تحریک جریان گردش خون در نواحی سر و در نهایت افزایش ریشه موهای سر می‌شود. پس از ۳۰ دقیقه موهایتان را آبکشی کنید تا شاهد کاهش شوره‌های سر و تقویت ریشه موهای خود باشید. افراد مبتلا به فشار خون بالا و بانوان باردار به هیچ عنوان نباید از روغن رزماری استفاده کنید.
برترین‌هابرترین‌ها15 ساعت قبل
هدف از انجام آزمایش‌های غربالگری تشخیص به موقع بیماری یا وضعیتی حاد قبل از آن است که سلامت مادر یا جنین به خطر بیفتد. غربالگری سه ماهه دوم: زمان انجام آزمایش: بین هفته‌های ۱۴-۲۲ بارداریآزمایش خون: بررسی چند نوع پروتئین در خون که به طور طبیعی در خون مادر باردار وجود ندارند. فشار خون: فشار خون مادر در طول بارداری باید به طور معمول اندازه‌گیری شود تا خطر ابتلای مادر به پری‌اکلامپسی به واقعیت تبدیل نشود. عفونت: در طول بارداری ممکن است به عفونت بدون علامت مبتلا شوید که می‌تواند شما را گرفتار مشکلات دیگری از جمله زایمان زودرس کند. پس بهتر است قبل از بارداری آزمایش لازم را بدهید.

نظرها

اخبار بیشتر