ترکیب جمعیت معترضان میدان «التحریر» بغداد؛ از بعثی‌ها تا طرفداران آمریکا و صدر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. بین‌المللی
ترکیب جمعیت معترضان میدان «التحریر» بغداد؛ از بعثی‌ها تا طرفداران آمریکا و صدر

ترکیب جمعیت معترضان میدان «التحریر» بغداد؛ از بعثی‌ها تا طرفداران آمریکا و صدر

فارسخبرگزاری فارس |
یک روزنامه عراقی، ترکیبی از جمعیت میدان التحریر بغداد ارائه کرد و در آن، به بررسی گروه‌های معترض حاضر در آن پرداخت و مشخص کرد که چه گروهی در کدام قسمت از این میدان حضور دارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دور دوم تظاهرات مردمی عراق از سوم آبان ماه گذشته در اعتراض به فساد و وضعیت معیشتی نابسامان آغاز شد و تا به امروز ادامه دارد.

وبگاه خبری «هاف بوست عراقی» به بررسی ترکیب و هویت طرف‌های شرکت‌کننده در اعتراضات در بغداد پرداخت و اینطور دسته‌بندی کرد که:

-بیشتر معترضان، در وهله اول، جوانان عراقی غیر حزبی و غیرسیاسی هستند. آنها بخش بزرگتر جمعیت معترض هستند. این افراد دانشجویان و جوانان بیکاری هستند که خواهان اصلاح و تغییرند.

- هواداران جریان «صدر» که خود را بخشی از معترضان می‌دادند.

- افراد داوطلب متشکل از طبقات سیاسی، تجار و فعالان که حامی معترضان هستند

- گروههای جوانی که اصول و ارزش‌های غربی را باور دارند و خواستار تشکیل یک حکومت سکولار (جدای از دین) هستند. در رسانه‌ها نام این افراد، «جوکر» گذاشته شده است. [اشاره به فیلمی سینمایی به همین نام است که اخیرا در آمریکا اکران شد و موضوع تقابل طبقه فقیر و غنی را روایت می‌کند].

- کمونیست‌ها که دو بخش هستند: بخش نخست که حزب کمونیست عراق را بخشی از طبقات سیاسی فاسد می‌دانند. بخش دوم، کمونیست‌هایی هستند که خواستار انحلال حزب کنونی و آغاز فرآیند سیاسی هستند که در آن کمونیستها حضور داشته باشند؛ البته کمونیست‌هایی که در اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ توسط آمریکا دست نداشته‌اند.

این روزنامه نقشه استقرار و نفوذ این گروهها در نقاط تجمع معترضان بخصوص در میدان التحریر بغداد را به شرح ذیل اعلام کرد:

- میدان التحریر به محل استقرار «نمایندگی‌های» چهار گروه مذکور بدل شده است:

- در سمت چپ رستوران «الترکی»، اردوگاه‌ بعثی‌ها شده است.

- النفق [زیرگذر نزدیک میدان التحریر] مختص جوانان ملقب به «جوکر» است.

- در مرکز التحریر چادر «جواد سلیم» وجود دارد. در این اردوگاه کمونیست‌ها حضور دارند.

- در سمت راست میدان هواداران مقتدی الصدر حضور دارند.

- اطراف میدان التحریر متعلق به چادرهای هواداران صدر است.

- رستوران الترکی در اختیار جوکر و بعثی‌هاست.

- پل الجمهوریه عمدتا محل تمرکز عناصر بعثی است.

-مدرسه مجاور کلیسا در اختیار جوکرهاست.

-منطقه زیر پل الجمهوریه تحت رهبری گروه جوکر قرار دارد.

- خیابان و پل السنک، به صورت مشترک تحت کنترل صدری‌ها، بعثی‌ها و جوکر قرار دارد.

- میدان الخلانی در دست بعثی‌ها و کمیته‌های هماهنگی متعلق به جوکرهاست.

- گاراژ السنک به صورت مشترک در اختیار هواداران صدر و بعثی‌هاست.

برخی سیاسیون عراقی می‌گویند، مطالبات قانونی مردم عراق به خاطر حضور نفوذی‌ها و افراد خرابکار وابسته آمریکا، غرب، رژیم صهیونیستی و ارتجاع عربی، به حاشیه رانده شده است.

در همین ارتباط، «کریم علیوی» نماینده ائتلاف «الفتح» به ریاست «هادی العامری» نسبت به عواقبت مداخلات ایالات متحده آمریکا در تشکیل دولت جدید عراق هشدار دادو گفت که آمریکا در تلاش است «در مسئله تشکیل دولت جدید، مداخله کند؛ زیرا خواستار تشکیل دولتی بر اساس برنامه‌های خود است».

وی با بیان اینکه هدف واشنگتن از این اقدام، اجرای طرح‌های خود در عراق و منطقه است، تأکید کرد که «ملت عراق به ویژه تظاهرات‌کنندگان و حتی مرجعیت دینی نیز هر گونه مداخله خارجی در تصمیم [ملت] عراق را رد می‌کنند».

این نماینده عراقی خاطر نشان کرد که «هر گونه مداخله یا اعمال نظر خارجی، عواقبی دارد. به همین دلیل، همه باید این مداخله آمریکا را رد کنند و این تصمیم و راهکار باید عراقی باشد».

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، به نقل از ایرنا، حمید سیلاوی افزود: بستن مرز تجاری و مسافری چذابه در پی مصوبه شورای استان میسان عراق صورت گرفته است. وی با اشاره به اینکه صادرات کالاهای ایران به عراق و ورود گردشگران عراقی به کشورمان با بستن مرز چذابه متوقف شده است بیان کرد: تجار و بازرگانان تا بازگشایی مرز تجاری چذابه صبوری به خرج دهند تا مذاکرات و رایزنی‌ برای ازسرگیری صادرات کالا به عراق از این مرز به نتیجه برسد. سیلاوی ابراز امیدواری کرد با بهبود شرایط، مرز چذابه در ۱۱۰کیلومتری شمال غرب اهواز، دوباره بر روی کالاهای ایران باز شود. بنابر اعلام گمرک چذابه در ۱۱ ماه نخست امسال حدود ۴۰۰میلیون دلار کالا از این مرز به عراق صادر شده است. عراق مرزهای زمینی مهران و شلمچه را به دنبال شیوع ویروس کرونا در کشورمان که منجر به فوت چهار نفر و سرایت آن به ۱۳ نفر شده است بست. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
انتخابانتخاب18 ساعت قبل
چین که اکنون نزدیک‌ترین پیوند اقتصادی را با ایران دارد تلاشی برای قرار نگرفتن ایران در لیست سیاه نداشت. به طور حتم این وضعیت بر مناسبات اقتصادی ایران با تمامی کشورهای دوست همانند روسیه، چین، عراق و … تاثیر خواهد گذاشت. علاوه بر این، توجه داشته باشیم که قرار گرفتن ایران در لیست سیاه در شرایطی است که ریاست دوره‌ای بر عهده کشور چین است. چین که اکنون نزدیک‌ترین پیوند اقتصادی را با ایران دارد تلاشی برای قرار نگرفتن ایران در لیست سیاه نداشت. به طور حتم این وضعیت بر مناسبات اقتصادی ایران با تمامی کشورهای دوست همانند روسیه، چین، عراق و … تاثیر خواهد گذاشت.
مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سانا، ارتش سوریه ضمن اعلام آماده باش پدافند هوایی این کشور از برخورد کوبنده با هر حمله هوایی به این کشور خبر داد. فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه تاکید کرد که هر گونه نقض حریم هوایی سوریه به عنوان تجاوز نظامی خارجی قلمداد خواهد شد و به نیروهای پدافند دستور مقابله کوبنده با همه ابزار موجود داده شده است. یک منبع نظامی سوری اعلام کرد: هر هواپیمایی که حریم هوایی سوریه را نقض کند با آن به عنوان یک هدف نظامی متخاصم برخورد خواهد شد و اجازه پرواز آن بر حریم هوایی ما داده نخواهد شد و به محض رصد آن و نقض حریم هوایی سوریه منهدم خواهد شد.
مهرمهر15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المسله، هزاران نفر از ساکنان اقلیم کردستان عراق علیه فساد در این اقلیم دست به تظاهرات زدند. بر اساس این گزارش؛ هزاران نفر در اقلیم کردستان امروز شنبه ۲۲ فوریه ۲۰۲۰ در اعتراض به گسترش فساد و نبود خدمات و فرصت‌های شغلی در اقلیم کردستان عراق دست به تظاهرات زدند. این تظاهرات به دعوت شاسوار عبدالوحده رئیس حراک الجیل الجدید برگزار شد. در سلیمانیه شمار زیادی در پارک آزادی در مرکز شهر شعارهایی علیه فساد و اوضاع بد اقلیم کردستان عراق سر دادند. شاسوار عبدالواحد در سخنانی در جمع معترضان در سلیمانیه اعلام کرد که اگر خواسته‌ها تظاهرات کنندگان برآورده نشود، تظاهرات گسترده‌تری برگزار خواهد شد و تظاهرات میلیونی خواهد شد.
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش تارنمای نیوزویک، دونالد ترامپ در جریان سخنرانی در جمع هواداران خود از اظهارات باراک اوباما رئیس جمهوری وقت آمریکا در زمینه مزایای قانون خدمات درمانی «مراقبت مقرون به صرفه» انتقاد کرد و خواهان استیضاح رئیس وی شد. ترامپ پریشب (۳۰ بهمن) در شهر کلرادو اسپرینگز ایالت نوادا گفت: اوباما را استیضاح کنید. هنوز معلوم نیست که منظور ترامپ، استیضاح اوباما در زمان ریاست جمهوری است یا اکنون. ترامپ گفت: اوباما در دوران ریاست جمهوری اش ۲۸ بار به مردم آمریکا گفت می‌توانید پزشک و طرح بیمه خود را تغییر ندهید. ترامپ گفته اگر دیوان عالی آمریکا قانون خدمات بهداشت و درمان دوره اوباما را لغو کند او تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ جایگزین بهتری ارائه می‌دهد.
انتخابانتخاب17 ساعت قبل
به گفته مروان السلیمانی، وزیر حج و زیارت عربستان سعودی، فناوری‌های هوشمند برای کمک به زائران در همه مراحل سفر زیارتی آنان در عربستان سعودی اتخاذ می‌شود. وزارت حج و زیارت تجربه‌ی حج را به عنوان یک تصویر جامع نگاه می‌کند، زیرا این یک سفر احساسی و مذهبی است. وزارت حج و زیارت عربستان امیدوار است که تعداد زائران را تا سال ۲۰۳۰ به ۱۵ میلیون نفر برساند. السلیمانی گفت که این وزارتخانه با همه ذینفعان همکاری می‌کند تا تجربه زائران و بهبود خدمات را هر سال بهبود ببخشد. السلیمانی گفت: "قبل از طراحی شهر هوشمند و سیستم هوشمند، شما باید فرایند هوشمند را طراحی کرده و ذینفعان را هوشمندانه درگیر کنید زیرا در یک شهر هوشمند از شهرداری تا سیستم بهداشتی درگیرند.

نظرها

اخبار بیشتر