۸ علامت کمبود ویتامین ث در بدن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سلامت

۸ علامت کمبود ویتامین ث در بدن

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
همه می‌دانیم که ویتامین‌ها نقش مهمی در زندگی و سلامت بدن ما ایفا می‌کنند و این حقیقت بر کسی پوشیده نیست. این مغذی‌ها برای سلامتی و اطمینان از عملکرد صحیح بدن ضروری هستند. در بین مواد ضروری برای بدن، ویتامین ث یکی از شناخته‌شده‌ترین و مهم‌ترین آنهاست. به همین دلیل اگر کمبود ویتامین ث در بدن وجود داشته باشد، خطر بزرگی برای سلامتی خواهد بود.

برترین‌ها: همه می‌دانیم که ویتامین‌ها نقش مهمی در زندگی و سلامت بدن ما ایفا می‌کنند و این حقیقت بر کسی پوشیده نیست. این مغذی‌ها برای سلامتی و اطمینان از عملکرد صحیح بدن ضروری هستند. در بین مواد ضروری برای بدن، ویتامین ث یکی از شناخته‌شده‌ترین و مهم‌ترین آنهاست. به همین دلیل اگر کمبود ویتامین ث در بدن وجود داشته باشد، خطر بزرگی برای سلامتی خواهد بود.

۸ علامت کمبود ویتامین ث در بدن - 2

ویتامین ث فقط برای تقویت سیستم ایمنی ضروری نیست، بلکه نقش مهمی در بسیاری از فرآیند‌ها و عملکرد‌های بدن نیز ایفا می‌کند. دریافت مقدار کافی از این ویتامین است که موجب می‌شود وظایف آن به درستی انجام شود. برخی این وظایف عبارت‌اند از: افزایش جریان خون، افزایش رشد سلولی و کاهش آسیب حاصل از اکسیداسیون. ویتامین ث برای جذب صحیح آهن و توزیع کلسیم در بدن نیز ضروری است و به دنبال آن کلسیم هم فواید بسیار دیگری را به بدن می‌رساند.

علائم و عواقب کمبود ویتامین ث

با توجه به نکات ذکر شده، بهتر است بدانید که کمبود ویتامین ث واکنش‌های منفی بسیاری را در بدن به وجود می‌آورد. در نتیجه، کمبود این ویتامین بر سلامت ذهن و جسم تأثیر می‌گذارد. در ابتدا تشخیص این کمبود دشوار است، ولی با گذشت زمان، برخی از علائم و نشانه‌ها ظاهر می‌شوند. این علائم را در زیر بخوانید:

۱. نازک شدن و ریزش مو

۸ علامت کمبود ویتامین ث در بدن - 8

نازکی و ریزش مو همیشه با عوامل مختلفی در ارتباط است و در واقع این عوامل موجب آسیب پوسته سر و مو‌ها می‌شوند. در بین فاکتور‌های مؤثر، کمبود ویتامین ث یکی از دلایل رایج به شمار می‌رود. چرا که این ویتامین برای نگهداری کلاژن و پروتئین مو که موجب استحکام آن می‌شود، حیاتی است. در نتیجه اگر رژیم غذایی شامل مواد غذایی حاوی ویتامین ث نباشد، ممکن است منجر به خشکی مو، ریزش و مستعد به کچلی شود.

۲. عفونت‌های مکرر

افراد دچار کمبود ویتامین ث نسبت به افرادی که مقدار مورد نیاز و کافی از این ویتامین را دریافت می‌کنند، به گسترش و افزایش عفونت مستعدتر هستند. این ماده مغذی برای سیستم دفاعی بدن ضروری است. مقادیر کم ویتامین ث قدرت از بین بردن و نابودی ویروس و باکتری که موجب بروز انواع بیماری می‌شوند، را کاهش می‌دهد.

عفونت‌های ادراری مکرر، مشکلات دهانی و حساسیت‌های پوستی برخی از علائمی هستند که نشان می‌دهند باید به فکر مصرف بیشتر ویتامین ث باشید.

۳. تغییر خلق و خو

۸ علامت کمبود ویتامین ث در بدن - 15

با وجود آنکه شاید بسیاری از افراد متوجه نشوند، ولی ویتامین ث با سلامت عاطفی شما در ارتباط است. مصرف مقدار کافی از این ویتامین موجب ثبات ذهنی، آرامش و کنترل هورمون‌هایی می‌شود که خلق و خوی بد را به همراه دارند. از طرفی دیگر، کمبود ویتامین ث موجب خلقیات آزاردهنده مانند استرس و احساسات منفی می‌شود که بر روحیه نیز تأثیرگذار است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سلامت پزشکی

۴. خستگی

خستگی یا احساس مداوم خستگی دلایل بسیاری دارد. کمبود ویتامین ث هم خستگی به همراه می‌آورد. این ماده مغذی برای عملکرد بهینه ذهن و بدن ضروری است. به همین دلیل دریافت مقادیر کافی از این ماده موجب احساس خستگی و نیاز به استراحت بدن می‌شود.

۵. ترمیم آهسته‌تر زخم‌ها

۸ علامت کمبود ویتامین ث در بدن - 22

ویتامین ث برای اکسیژن‌رسانی صحیح و ترمیم سلولی موردنیاز است. در نتیجه، اگر در بدن وجود نداشته باشد، زخم‌ها به سرعت بهبود پیدا نمی‌کنند. اگر ویتامین ث را به اندازه کافی دریافت نکنید، حتی زخم‌های سطحی پوست هم در طول زمان طولانی‌تری درمان می‌شوند. به علاوه کبودی هم ممکن است در طول شب در بدن پدید آید.

۶. درد بدن

اگر کسی درد دائمی در بدن داشته باشد، باید به متخصص مراجعه کند. دلایل بسیاری باعث به وجود آمدن این درد می‌شوند و یکی از آن‌ها کمبود مواد مغذی مورد نیاز بدن است. این مواد غذایی به طور مستقیم بر سلامت ماهیچه‌ها و مفاصل اثرگذار هستند.

برای مثال کمبود ویتامین ث ممکن است توانایی جذب درست و کامل مواد معدنی را کاهش دهد و به دنبال آن ضعف ماهیچه‌ای پدید آید. به علاوه می‌تواند در تولید صحیح کلاژن بدن نیز تأثیرگذار باشد. در نتیجه حاصله از این مشکلات، غضروفی که مفاصل را محافظت می‌کند، ضعیف می‌شود.

۷. خشکی پوست

۸ علامت کمبود ویتامین ث در بدن - 29

دریافت کافی ویتامین ث به طور روزانه یکی از بهترین عادات زندگی است. این ماده کمک می‌کند پوست صاف، زیبا و بدون بیماری داشته باشید. ویتامین ث روند از دست دادن زودرس کلاژن و الاستین پوست را آهسته‌تر می‌کند. در واقع کلاژن و الاستین هستند که وظیفه استحکام و انعطاف‌پذیری پوست را بر عهده دارند.

دریافت میزان کافی از ویتامین ث به طور منظم، تأثیرات منفی رادیکال‌های آزاد را کاهش می‌دهد. این ماده حذف مواد سمی را افزایش می‌دهد و احتمال ابتلا به پیری زودرس را نیز کم می‌کند. اگر میزان مصرف ویتامین ث برای سلامت پوست کافی نباشد، باید از مرطوب‌کننده پوست مناسب خود استفاده کنید. زیرا این ماده به جذب مواد مغذی و مایعات کمک می‌کند.

۸. بیماری قلبی و عروقی

شیوع زودرس بیماری‌های قلبی و عروقی ارتباط زیادی با کمبود ویتامین ث دارد. تأثیر آنتی اکسیدانی این ویتامین، تجمع کلسترول را کاهش می‌دهد. این ماده همچنین موجب تصفیه خون و از بین بردن سموم می‌شود. در نتیجه، عملکرد سلول‌ها، عروق و رگ‌ها بهبود پیدا می‌کند.

چنانچه شک دارید که آیا دچار کمبود ویتامین ث هستید یا نه، بهتر است به دنبال خوراکی، میوه و مواد غذایی دیگری باشید که بیشترین ویتامین ث را دارند و آن‌ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید. سپس نیاز است عادت‌های غذایی خود را ارتقا دهید تا حجم مناسب و کافی از مواد غذایی را دریافت کنید.

منبع: steptohealth

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا1 روز قبل
خواندنی‌های روانشناسی را در این صفحه اینستاگرام دنبال کنیداز این رابطه راضی هستید؟ رضایت شما از رابطه زناشویی، مهم‌ترین معیار تعیین یک رابطه موفق از این نظر است. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید، رابطه زناشویی یعنی چه! چرا مایل به برقراری رابطه زناشویی نیستید؟ حالا به بحث قبلی برگردیم. شما و همسرتان برای به اشتراک رساندن تعریفی که از رابطه زناشویی خوشایند دارید، چه باید بکنید؟ رابطه زناشویی، بخش مهمی از رابطه عاطفی زن و شوهر است و معمولا، وقتی زوج‌ها دچار بحران‌های عاطفی می‌شوند، قبل از هرچیز، رابطه زناشویی آن‌ها در معرض آسیب قرار می‌گیرد. فردی ممکن است از ورود در تمامی روابط صمیمانه، از رابطه با همکلاسی‌ها گرفته تا همشهری‌ها و هم‌خانواده‌ای‌ها اجتناب کند و فرد دیگری ممکن است فقط توان حضور در بعضی روابط صمیمانه را نداشته باشد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
درباره افسردگی زمستانی به مطالب متعددی اشاره شده است. اما برخی راهکارها برای کنترل افسردگی وجود دارد. راهکارهایی ۵ گانه که بسیاری از افراد به سادگی آن را انجام می‌دهند. نور بیشتری به خانه و محل کار خود اضافه کنیداگر احساس افسردگی می‌کنید، پرده‌ها را کنار بزنید و اجازه بزنید نور وارد خانه شما بشود، ورود نور به خانه شما می‌تواند با افسردگی مبارزه کند. وقتی پرده‌ها کشیده شده یا بسته می‌شود تاریکی منجر به تشدید افسردگی می‌شود. اجتماعی بمانیدما می‌دانیم که بیرون رفتن احتمالا آخرین کاری است که شما می‌خواهید انجام دهید، اما روانشناسان توصیه می‌کنند که اجتماعی بمانید.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل
موضوع آفلاتوکسین در مواد غذایی موضوعی جهانی است، حداقل چهار دهه نقل محافل علمی و فنی است و بررسی روند آن در ایران نشان می‌دهد در همه سال‌های اخیر میزان آفلاتوکسین در مواد غذایی از جمله لبنیات و خشکبار روند کاهشی داشته است. در همه سال‌های اخیر تلاش شده است میزان آفلاتوکسین در محصولات غذایی کاهش یابد و حتی مروری بر مطالعات نشان می‌دهد این میزان در مواد غذایی از جمله لبنیات تولید داخل روند کاهشی داشته است. بسیاری از محصولات غذایی و لبنی ما با پاس کردن همین استانداردها به خارج از کشور صادر می‌شود، البته کسی مدعی حذف آفلاتوکسین نیست. البته مطالعات قبلی صرفا مطالعات اولیه بوده و نتیجه گیری دقیق نیاز به مطالعات ثانویه دارد که باید در آینده انجام شود. خوشبختانه با بازرسی‌های انجام شده توسط سازمان دامپزشکی و سازمان غذا دارو در حال حاضر آلودگی معناداری در شیر و فرآورده‌های لبنی وجود ندارد و لذا جای نگرانی برای مصرف لبنیات و سبزیجات وجود ندارد.
مهرمهر17 ساعت قبل
حسین وطن پور در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: بودجه فناوری نسبت به سایر بخش‌های حوزه سلامت رشد خوبی داشته است به طوری که سال گذشته بودجه پارک‌های علم و فناوری ۷۰ درصد افزایش یافته بود و امسال نیز ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش بودجه در حوزه فناوری سلامت و پارک‌های علم و فناوری دیده شده است. وی گفت: امیدواریم بتوانیم برای حوزه فناوری سال خوبی را داشته باشیم. رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با اشاره به سیاست‌های وزارت بهداشت درباره حمایت از شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت گفت: ما معتقدیم که تحریم در حوزه فناوری کمک کننده بوده و با توجه به محدود شدن ورود بسیاری از اقلام دارویی، تجهیزات پزشکی و کیت‌های تشخیصی به کشور، شرکت‌های دانش بنیان به موقع و خوب از ۷ سال پیش کار را شروع کردند و امروز که ما با تحریم جدی مواجه شدیم خوشبختانه بالغ بر ۴ هزار محصول دانش بنیان را ارائه داده‌اند. وی افزود: از جمله سیاست‌های حمایتی وزارت بهداشت، تبدیل شرکت‌ها به شرکت‌های دانش بنیان، استقرار در مراکز رشد، تقویت صندوق هایی برای حمایت‌های مالی و تهیه پلتفرم‌های حمایتی است و در نهایت برای استقرار شرکت‌ها در پارک‌های علم و فناوری کمک می‌کنیم. در مجموع تمام نیازهای یک فناور از ایده تا محصول دنبال می‌کنیم و مورد حمایت قرار می‌دهیم.
رکنارکنا12 ساعت قبل
به گزارش رکنا، بیشتر روغن‌های طبیعی گزینه‌ای مطمئن برای ماساژ پوست لطیف کودک می‌باشند. انواع روغن زیتون مناسب برای کودکانهمان‌طور که قبلا هم ذکر کردیم، مصرف روغن زیتون مزایایی دارد. سعی کنید روغن زیتون را با روغن‌های طبیعی دیگر مخلوط کنید، یا روغن‌های دیگری را به تنهایی به کار ببرید. چگونه پوست کودکتان را ماساژ دهید؟ همه روغن‌های طبیعی یکسان نیستند، به خصوص وقتی بر روی پوست استفاده می‌شوند. روغن زیتون را برای سس سالادتان نگه دارید و از پزشک متخصص اطفال بپرسید بهترین روغن طبیعی برای پوست کودک شما چیست؟ برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
مهرمهر15 ساعت قبل
مریم ملونی در حاشیه نشست تخصصی با موضوع استانداردسازی محصولات دانش‌بنیان در گفت‌گو با خبرنگار مهر با اشاره به آمار شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد: در حال حاضر، تقریبا بیش از ۴ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور وجود دارد که این شرکت‌ها فعالیت‌های خود را پیگیری می‌کنند. وی افزود: تحریم‌های مختلفی به کشور وارد شده و این تحریم‌ها مانع برخی از محصولات از جمله بسیاری از داروها به کشور شده که این شرایط کشور را تحت تأثیر قرار داده است. مدیرکل دفتر نوآوری و کسب‌وکار نوین معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: ۹۰ درصد تولیدات دارویی توسط شرکت‌های داخلی کشور تولید می‌شود و تولید مواد اولیه دارویی از جمله مشکلات موجود در این زمینه است که البته فعالیت‌های خوبی از سوی معاونت علمی و فناوری در چند ماه گذشته به صورت خاص در حوزه تولید مواد دارویی نیز صورت گرفته و شرکت‌های دانش بنیان نیز در این زمینه همکاری داشته‌اند. ملونی عنوان کرد: طرح‌های کلان و اقدامات شاخص در حوزه‌های مختلف اعم از کشاورزی، مواد غذایی طرح‌های صنعتی، توسعه، بستر زیست بوم فناوری و و برپایی نمایشگاه از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده معاونت است. وی اضافه کرد: صندوق‌های پژوهش و فناوری نیز فعالیت‌هایی را در استان‌های کشور دنبال می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر