گزینه خلع سلاح هسته‌ای از میز مذاکره کره شمالی با آمریکا حذف شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. بین‌المللی
گزینه خلع سلاح هسته‌ای از میز مذاکره کره شمالی با آمریکا حذف شد

گزینه خلع سلاح هسته‌ای از میز مذاکره کره شمالی با آمریکا حذف شد

الفخبرگزاری الف |
نشنال اینترست در مطلبی با اشاره به شکست ترامپ در مذاکره با کره شمالی به نقل از بیانیه سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد، خلع سلاح هسته ای این کشور را موضوعی پایان یافته اعلام کرد.

به گزارش الف دنیل دی پتریس، عضو ارشد انیسیتو Defense Priorities (اولویت‌های دفاعی) در نشنال اینترست به این موضوع پرداخته است:

«اگر فردی ذره‌ای امید داشت که خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی هنوز یک گزینه واقع بینانه است، این امید در پایان هفته گذشته و با تشدید تنش‌ها میان پیونگ یانگ و واشنگتن کاملا رنگ باخت.

چند روز پس از آنکه شماری از مقام‌های کره شمالی از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به دلیل استفاده از لفظ «مرد موشکی/ Rocket Man» (لفظی که ترامپ در مورد رهبر کره شمالی به کار می‌برد) انتقاد کردند، اینطور به نظر می‌رسد که سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد، میخ آخر را بر تابوت خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی کوبید.

«کیم سانگ» در بیانیه‌ای (قبل از محکوم کردن ۶ قدرت اروپایی به دلیل اقدامشان در جلب توجه جامعه بین المللی به ۱۳ دور آزمایش موشک‌های بالستیک توسط کره شمالی) گفت: «ما نیازی به مذاکرات طولانی و فرسایشی با آمریکا نداریم. گزینه خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی از میز مذاکره حذف شده است». توضیح بیشتری در این زمینه لازم نیست: دولت کره شمالی دیگر مایل نیست چهره به چهره با آمریکا مذاکره کند و وقت بیشتری را با آمریکا، در چهارچوب روندی که پیونگ یانگ آن را غیرمحترمانه می‌داند تلف کند. اینطور به نظر می‌رسد که ترامپ آخرین رئیس جمهور آمریکا خواهد بود که سعی کرده کره شمالی را خلع سلاح هسته‌ای کند و در این راه شکست خورده است.

اگر ترامپ از این خبر (رد خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی توسط پیونگ یانگ) شوکه شده باشد، این امر نشان می‌دهد که توجه چندانی به روندهای ۱۸ ماه گذشته نکرده است. در این مدت دو نشست میان رهبران کره شمالی و آمریکا برگزار شده، یک دیدار در منطقه غیرنظامی بین دو کره انجام شده، یک بیانیه مشترک از سوی دو طرف صادر شده، تعدادی نامه بین کره شمالی و آمریکا رد و بدل شده، جملاتی در مورد رابطه دوستانه میان پیونگ یانگ و واشنگتن ذکر شده (و همچنین رابطه دوستانه میان کیم جونگ اون و ترامپ)، با این همه، در حال حاضر کره شمالی در قیاس با روزی که ترامپ وارد کاخ سفید شد، به مساله خلع سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر نشده است. پیونگ یانگ فقط و فقط از خلع سلاح هسته‌ای خود دورتر شده است. «زیگفروید هکر»، «رابرت کارلین»، و «الیوت سربین» از دانشگاه استنفورد اینگونه ارزیابی کرده‌اند که در سال ۲۰۱۸، کره شمالی اورانیوم و پلوتونیوم مورد نیاز برای تولید ۵ الی ۷ بمب هسته‌ای را تولید کرده است. تولید سوخت مورد نیاز برای بمب‌های اتمی و انجام آزمایش‌های موشکی کوتاه برد و میان برد نیز در این مدت متوقف نشده است. فعالیت‌ها در تاسیسات پژوهشی مجتمع یونگ بیون (این مجتمع یکی از مراکز اصلی اتمی کره شمالی است) نیز همچون شرایط عادی ادامه داشته و دارد. در این مدت، هیچ گونه تغییری از حیث کاهش یافتن ذخایر هسته‌ای کره شمالی، در زرادخانه‌های اتمی این کشور اتفاق نیفتاده است. در جبهه هسته‌ای، مذاکرات هسته‌ای با کره شمالی هیچ چیزی الا تعلیق آزمایش‌های هسته‌ای پیونگ یانگ را به دنبال نداشته است که البته این هم تا حد زیادی بیش از آنکه نتیجه مذاکرات هسته‌ای با پیونگ یانگ باشد، محصول ابتکار عمل «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی بوده که در قالب بیانیه‌ای یکجانبه مطرح شده است.

هیچ کدام از این مسائل باعث شگفتی نیستند. تاسیسات یونگ بیون به کار خود ادامه می‌دهد زیرا هیچگونه توافق هسته‌ای با کره شمالی امضا نشده است. گذشته از یک بیانیه مطبوعاتی مبهم و پر زرق و برق که توسط ترامپ و کیم جونگ اون در ژوئن ۲۰۱۸ صادر شد و در تلاش بود تا زمینه را برای دستیابی به یک توافق تاریخی میان دو طرف فراهم کند، به طور کلی می‌توان روند گفتگوهای دو طرف را مذاکره برای مذاکره دانست که با هیچ گونه اقدام عملی همراه نشده است. با این حال، آنچه که گفتگوها میان پیونگ یانگ و واشنگتن به آن دست یافته، کاهش قابل توجه تنش‌ها میان دو طرف بوده است. با درنظر گرفتن روزهای پرتنش سال ۲۰۱۷ میان آمریکا و کره شمالی، این امر به نوبه خود دستاوردی خوبی به نظر می‌آید. با این همه، اظهارات اخیر سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد، می‌تواند حتی همین دستاورد حداقلی را هم به خطر بیندازد.

ترامپ که انتخاباتی سخت را پیش رو دارد، در حال حاضر، از توافق مربوط به خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی که می‌توانست برای وی خاصیتی جادویی داشته باشد و آن را به مثابه نمونه‌ای از تیزهوشی خود در بحث مذاکره معرفی کند، محروم شده است. اکنون نگرانی اصلی این نکته است که رئیس جمهور ترامپ، اقدام کره شمالی در رد خلع سلاح هسته‌ای اش را به مثابه بی احترامی به آمریکا تلقی کند و به سیاست پیش از سال ۲۰۱۸ خود در قبال کره شمالی بازگردد و بار دیگر بر طبل جنگ با این کشور بکوبد. این حرکت بویژه در جریان کارزار انتخاباتی ترامپ یعنی زمانی که لفاظی علیه دشمنان آمریکا با تشویق و تمجید افراد حاضر در گردهمایی‌های انتخاباتی همراه است، در خدمت اهداف سیاسی خواهد بود. با این حال، این امر هیچ گونه کمکی به ما جهت اداره و حل مساله پیش رویمان نخواهد کرد.

اضافه بر این، در شرایط فعلی، بازگشت آمریکا به اعمال فشار حداکثری به کره شمالی تا حد زیادی غیرممکن است. روسیه و چین هم از تسلیحات هسته‌ای کره شمالی ناخشنود هستند اما بعید است هیچ کدام از آن‌ها در صورتی که واشنگتن قطعنامه تحریمی جدیدی علیه پیونگ یانگ در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح کند، با این کشور همراهی کنند. حتی اگر پکن و مسکو با یکچنین روندی همراهی کنند، رژیم کیم بارها و بارها در ۱۳ سال گذشته ثابت کرده که شدید اللحن‌ترین قطعنامه‌های تحریمی، لزوما به معنای اجرای شدید تحریم‌ها نیستند (این یعنی بین آنچه روی کاغذ وجود دارد و آنچه در عمل اتفاق می‌افتد، فاصله زیادی وجود دارد). کره شمالی در هنر دور زدن تحریم‌ها، و یافتن راه‌های خلاقانه‌تر جهت واردات نفت (که برای تولید سوخت موشک‌های این کشور حیاتی است) و صادرات زغال سنگ، و همچنین دور زدن محدودیت‌های بانکی، استاد شده است. دولت کره شمالی برای دور زدن تحریم‌های بین المللی از اتباع خارجی استفاده می‌کند و آن‌ها را برای گشایش حساب‌های بانکی به نمایندگی از خودش به کار می‌گیرد. پیونگ یانگ همچنین برای دور زدن تحریم‌ها، به دولت‌های خارجی نیز وابسته است و از این طریق به شیوه‌های مختلفی با محدودیت‌های بین المللی مبارزه می‌کند. همه ما به شنیدن این گزاره که در بخش نتیجه گیری تمامی گزارش‌های کارگروه کارشناسان سازمان ملل متحد در موضوع کره شمالی می‌آید عادت کرده‌ایم: اقدامات کره شمالی در نقض تحریم‌های بین المللی، شاهدی بر ناکارآمدی تحریم‌های سازمان ملل متحد است.

واشنگتن حتی اگر بخواهد، دیگر نمی‌تواند به دوران اعمال فشار حداکثری علیه پیونگ یانگ بازگردد. در این راستا، گزینه‌های دیگری هم وجود دارند که البته مطرح کردن آن‌ها نیازمند این است که ترامپ به جاه طلبی‌ها و رویاهای بزرگ خود در قبال کره شمالی خاتمه دهد.

شاید کره شمالی مایل نباشد در مورد خلع سلاح کامل هسته‌ای گفتگو کند، اما پیونگ یانگ هرگز فضا را برای گفتگوهای کنترل تسلیحات (که سنتا مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند) که در چهارچوب آن‌ها، محدودیت هایی (که از قابلیت راستی آزمایی برخوردارند) بر برنامه هسته‌ای این کشور اعمال می‌شوند، نبسته است. جزئیات محدودیت‌های اعمالی بر برنامه هسته‌ای کره شمالی، به کارشناسان و متخصصان واگذار خواهد شد تا در مورد آن‌ها تصمیم بگیرند با این حال، صورت کلی معادله بسیار آسان است: اندکی بده تا اندکی بگیری. اگر پیونگ یانگ، نیت و قصد خود مبنی بر کاستن از زرادخانه اتمی اش، توقف توسعه و پژوهش در مسائل هسته‌ای، و پایان دادن به آزمایش موشک‌های بالستیک میان قاره‌ای را نشان دهد و به بازرسان تسلیحاتی سازمان بین المللی انرژی اتمی (IAEA) اجازه دهد تا بر این محدودیت‌ها نظارت کرده و آن‌ها را مورد راستی آزمایی قرار دهند، واشنگتن نیز نیت و قصد خود مبنی بر آزادسازی پروژه‌های اقتصادی مرزی میان دو کره و همچنین لغو برخی محدودیت‌ها از کره شمالی در زمینه واردات نفت و صادرات زغال سنگ را نشان خواهد داد. رد و بدل کردن دیپلمات میان دو کشور و استقرار سفارتخانه در پایتخت‌های دو کشور نیز می‌تواند نقش مهمی در آب شدن یخ روابط میان دو طرف بازی کند و این امکان را به آمریکا و کره شمالی بدهد تا یک کانال ارتباطی میان خود مستقر کنند که این موضوع به نوبه خود می‌تواند از تغییرات ناگهانی در روابط دوجانبه جلوگیری کند.

در حال حاضر، تمامی این پیشنهادها، تئوریک و نظری هستند. با این حال، آنچه در ادامه می‌آید ماهیتی نظری ندارد: هنوز نیاز به توافقی است که باید حاصل شود. این توافق فقط نیاز به اراده سیاسی «کیم جونگ اون» و «دونالد ترامپ» دارد. دو نفری که ارتباط شخصیشان با یکدیگر، آخرین محافظ در عدم انحراف ماشین دیپلماتیک از مسیر خود است.»

***لینک: https: //nationalinterest. org/blog/korea-watch/north-korea-declares-denuclearization-already-gone-out-negotiating-table-۱۰۳۱۹۷

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

وانانیوزوانانیوز16 ساعت قبل
به گزارش وانانیوز، در ادامه روز نخست رقابت‌های بسکتبال انتخابی کاپ آسیا تیم‌های همگروه ایران یعنی عربستان و قطر به مصاف هم رفتند. در این بازی که در شهر جده عربستان برگزار شد که تیم میزبان توانست حریف خود را ۶۸ و ۵۷ شکست دهد و نخستین هنانند ابران به نخستین پیروزی اش دست پیدا کند. قطری‌ها روز یکشنبه هفته آینده در تهران به مصاف تیم ملی کشورمان می‌رود. ایران امروز پنجشنبه مقابل سوریه ۹۴ بر ۴۸ به پیروزی دست یافت. انتهای پیام/
الفالف14 ساعت قبل
افشاگری آژانس‌های اطلاعاتی و روزنامه‌های آمریکایی نشان می‌دهد دو کارمند دارای تابعیت عربستان سعودی در شرکت توئیتر، به‌مدت ۶ سال اطلاعات کاربران را برای دولت سعودی ارسال می‌کردند. گروه جهان الف، ۲ اسفند ۱۳۹۸، ۰۰:۲۱ ۳۹۸۱۲۰۱۰۹۸به گزارش فارس، مقامات عربستان سعودی از دو تن از کارکنان توئیتر خواسته‌اند از کاربران فضای مجازی در قبال دریافت پول و هدایا، جاسوسی کنند. همکاران ابوعمو گفته‌اند سایر کارکنان توئیتر نیز توسط دولت آمریکا و دیگر کشورهای خارجی تحت فشار قرار گرفته‌اند تا اطلاعات کاربران را استخراج کنند. ابوعمو و الزباره با این اتهام که مأموران غیررسمی و اعلام نشده دولت سعودی هستند، مواجه شده‌اند. حساسیت بر روی فعالیت مأموران سعودی از زمانی تشدید شد که «جمال خاشقجی» ستون‌نویس روزنامه واشنگتن پست و از مخالفان سیاست‌های دولت سعودی به طرز فجیعی به قتل رسید.
مهرمهر10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» به نقل از مقام‌های آمریکا و کشورهای متحد آمریکا مدعی شد که «گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) درنظر دارد روز جمعه ایران را در فهرست سیاه قرار دهد. این روزنامه آمریکایی اعلام کرد که اتخاذ این تصمیم از سوی کارگروه مذکور متعاقب پیوستن کشورهای اروپایی به آمریکا صورت گرفته است. بنابر این ادعا، کارگروه ویژه اقدام مالی مطابق با این تصمیم جدید تراکنش‌های مالی با ایران را به شدت تحت نظر خواهد داشت و فشار بر بانک‌ها و شرکت‌های معدودی که همچنان در حال همکاری با ایران هستند، تشدید خواهد کرد. وال‌استریت‌ژورنال همچنین مدعی شد که دولت‌های کشورهای اروپایی تا همین اواخر از پیوستن به کارزار فشار حداکثری دولت آمریکا علیه ایران خودداری می‌کردند. اما اکنون منابع مورد استناد این روزنامه مدعی شده‌اند که طی هفته‌های گذشته مقام‌های کشورهای اروپایی به وزارت خارجه آمریکا گفته‌اند که دولت‌های متبوع آنها از اتخاذ تدابیر سخت‌گیرانه جدید از سوی این کارگروه علیه نظام مالی ایران حمایت می‌کنند.
الفالف16 ساعت قبل
معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام اعلام کرد: مرز مهران تا اطلاع بعدی بسته است و کار تردد زوار و صادرات کالا در آن انجام نمی‌شود. گروه اجتماعی الف، ۱ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲:۲۰ ۳۹۸۱۲۰۱۱۱۸محمد نوذری در گفت و گو با ایرنا افزود: پایانه مرزی مهران (شهید سپهبد قاسم سلیمانی) از دو سوی مرز ایران و عراق بسته است و مردم و تجار تا اطلاع بعدی به هیچ عنوان به این مرز مراجعه نکنند. وی یادآور شد: پیش از این و با توجه به ناآرامی‌های داخل عراق مرز مهران از طرف عراقی‌ها برای تردد اتباع ایرانی بسته بود و تنها تردد اتباع خارجی انجام می‌گرفت. وی تاکید کرد: در حال حاضر این مرز از طرف ایران نیز بسته شده است و هیچگونه تردد و صادرات کالا در دو سوی مرز انجام نمی‌شود. تردد زائران از مرز مهران از ماه‌های گذشته تا کنون بدلیل ناآرامی‌های کشور عراق با اختلال مواجه شده است.
الفالف16 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۱ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲:۴۰ ۳۹۸۱۲۰۱۱۰۳به گزارش ایسنا، با بالا گرفتن درگیری ارتش ترکیه و ارتش سوریه و عدم پاسخگویی سوریه به درخواست آنکارا برای عقب‌نشینی به پشت پست‌های دیده‌بانی ترکیه در منطقه کاهش تنش ادلب و حمایت قوی روسیه و اصرار بر نابودی تروریست‌ها در آخرین مقر باقی مانده تروریست‌ها در سوریه به نظر می‌رسد ترکیه به آمریکا متوسل شده است. خبرگزاری بلومبرگ به نقل از یک منبع ترکیه‌ای در آنکارا گزارش داد، ترکیه از آمریکا درخواست دریافت سامانه‌های دفاع هوایی پاتریوت را مطرح کرده تا به بازدارندگی روسیه در ادلب بپزدازد.
مهرمهر11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «ابوفدک المحمداوی» به عنوان جانشین شهید «ابومهدی المهندس» سمت نائب رئیس سازمان حشد شعبی را برعهده گرفت. «ابوعلی البصری»، معاون نایب رئیس سازمان حشد شعبی (بسیج مردمی) شامگاه پنج شنبه اعلام کرد که این سازمان با برگزاری یک نشست بر سر انتصاب یکی از فرماندهان خود به نام «عبدالعزیز» با کنیه «ابوفدک» در منصب رئیس ستاد حشد به جای «ابومهدی المهندس»، نایب رئیس فقید سازمان به توافق رسید. البصری در گفت و گو با خبرگزاری رسمی عراق در این باره اظهار داشت: «به ما اطلاع داده شد که پس از توافق بر سر ابوفدک از سوی سازمان حشد، فرمان دیوانی انتصاب وی از سوی فرمانده کل نیروهای مسلح (عادل عبدالمهدی، نخست وزیر دولت پیشبرد امور در عراق) طی دو روز آینده صادر خواهد شد». گفتنی است که این انتصاب پس از برپایی مراسم چهلمین روز شهادت ابومهدی المهندس در عراق صورت گرفت. شایان ذکر است که ابومهدی المهندس بامداد سیزدهم دی (سوم ژانویه) در کاروانی به همراه سردار سپهبد شهید «حاج قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حمله تروریستی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسید.

نظرها

اخبار بیشتر