تاریخچه ایده اقتصاد اخلاق
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی
تاریخچه ایده اقتصاد اخلاق

تاریخچه ایده اقتصاد اخلاق

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز: قتصادی را می‌توان «اخلاقی» نام نهاد که بر ستون‌های نیکی، بی‌طرفی و عدالت بنا شده است و در تضاد با آن اقتصادی است که بازار را مستثنا از نگرانی‌هایی از این قبیل می‌داند. این ایده یکی از پیچیدگی‌هایی بود که توسط ادوارد پالمر تامسون، مورخ بریتانیایی مورد تاکید قرار گرفت.

جیمز اسکات: استاد دانشگاه پرینستون

به گزارش اقتصادنیوز، االبته تعداد قابل‌توجهی از نویسندگان قرن هجدهم هم از این عبارت استفاده کرده بودند، چراکه نگرانی‌های فزاینده‌ای نسبت به دوری از ارزش‌های اخلاقی و اقتصاد وجود داشت. تامسون کتاب اقتصاد اخلاقی را در زمینه شورش‌های مربوط به غذا نوشته بود که در اواخر قرن هجدهم و در حاشیه شهرهای انگلستان رخ داد. بنابر عقیده تامسون، این دست از شورش‌ها در ماهیت خود اقدامات صلح‌آمیزی برخاسته از فرهنگ عامیانه سیاسی است که در حقوق فئودال برای تعیین قیمت کالاهای اساسی بازارها ریشه دوانده بود. این دهقانان خشمگین تاکید داشتند که «قیمت عادلانه» سنتی برای جامعه بسیار مهم‌تر از یک نظام آزاد قیمتی است و آنها فئودال‌هایی را که محصولات مازاد خود را با قیمت‌های بالاتر در خارج از روستا می‌فروختند تنبیه می‌کردند. این درحالی بود که هنوز عده‌ای در روستاها نیازمند این کالاها بودند.

تاریخچه ایده اقتصاد اخلاقی

در دهه ۷۰ میلادی، ایده یک اقتصاد اخلاقی بیش از پیش در مطالعات مربوط به اقتصاد دهقانی مورد توجه قرار گرفت. مفهوم یک معنویت فرهنگی غیر‌سرمایه‌داری که از بازار برای اهداف خود استفاده می‌کند به بحث بقا در کشاورزی ارتباط داده شد. همین ایده در بحث‌های انسان‌شناسی محبوبیت گسترده‌ای یافته بود این موضوع در کتاب «اقتصاد اخلاقی دهقانان: شورش و بقا در جنوب‌شرق آسیا» به قلم جیمز. سی اسکات در سال ۱۹۷۶هم شرح و بسط یافت. کتاب سخن خود را با کنایه‌ای به وضعیت مشقت‌بار دهقانان آغاز می‌کند: «مردی که تا دماغ در آب دریا فرو رفته باشد، کوچک‌ترین موج هم او را غرق می‌کند.» اسکات معتقد است که دهقانان تا اندازه‌ای به «خط بقا» نزدیک هستند که کمترین تلاطم می‌تواند حیات آنها را نابود سازد. از این جنبه، او دسته‌ای از اصول اقتصادی را مطرح می‌کند که برای زندگی دهقانان منطقی باشد. نباید فراموش کرد که این کتاب بر اساس کار میدانی به نگارش در نیامده است و یک مدل جهانی بین فرهنگی از رفتار اقتصادی دهقانی را پیشنهاد می‌دهد که بر چند اصول نظری استوار شده است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

در ابتدا اسکات استدلال می‌کند که دهقانان از ریسک‌ها بیزارند و اصل اول را بر همین اساس «نخست ایمنی» قرارمی‌دهد. آنها از دانه‌ها یا فناوری‌های نوین پر ریسک استفاده نمی‌کنند و مهم نیست که این ابزارها تا چه میزان وسوسه برانگیز باشند چراکه مدل‌ها و روش‌هایی که به‌طور سنتی امتحان پس داده‌اند نتیجه‌بخشی را نشان داده‌اند و وعده چیزی را نمی‌دهند. از همین رو است که لقب ناعادلانه «سنت‌گرایان» را به دهقانان تعمیم می‌دهند درحالی‌که آ‌نها تنها «ریسک‌ گریز» هستند. دوم اینکه اسکات معتقد است که جامعه دهقانی «بیمه بقا» را برای اعضای خود در برابر حوادث طبیعی یا انسانی تامین می‌کند. در عصر مدرن، «اقتصاد‌های اخلاقی آرمانشهری» برخاسته‌اند تا به‌طور ساختاری سیستم اقتصاد آنها انعکاسی از برنامه‌های اخلاقی و مخالف با عادات بازارمحور اقتصاد سرمایه‌داری باشد.

سیاست‌های کمونیستی یا سوسیالیستی نمونه‌های بارزی از این انگیزه‌ها همراه با تلاش‌های مقیاس کوچک بودند که در جوامع بین‌المللی دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی ظهور و بروز یافته بودند. تعداد بسیار اندکی از این جوامع چیزی از آب درآمدند که موسسان آنها تصور می‌کردند. همان‌طور که انتظار می‌رفت تجدید سازمان انقلابی برخی از ساختاری‌ترین بخش‌های جامعه اغلب به تغییر زندگی روزمره بسیاری از زندگی‌ها و نابودی چند نسل تحت سیاست شکست خورده کشاورزی دسته‌جمعی استالین منتهی شد. با این حال بسیاری از تلاش‌های محدود و عمل‌گرایانه برای اخلاقی‌تر کردن اقتصاد‌های کاپیتالیستی (تجارت برابر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری اخلاقی، توسعه منابع انرژی تجدیدپذیر، بازیافت و تعاونی‌ها) از همان غرایزی برخاسته‌اند که زمانی موجب انقلاب‌های متعدد آرمانشهری در جهان شده بودند. انگیزه‌های این توسعه‌ها اگرچه شفاف نیستند، اما در تضاد با سازوکار اقتصاد سرمایه‌داری از جمله چرخه عرضه و تقاضا و رقابت در تولید کالاها هستند.

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم هواپیمای آمریکایی منهدم شده در افغانستان +جزئیات حادثه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 روز قبل
به نوشته خبرگزاری فرانسه، «بت ریوردان» سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه غرب آسیا (سنتکام) با اعلام آغاز تحقیقات در مورد این حادثه، گفت هنوز هویت هواپیمای حادثه‌دیده در منطقه «غزنی» واقع در مرکز افغانستان، مشخص نیست. صبح امروز گزارش شد که یک فروند هواپیما در منطقه غزنی سقوط کرده است. پس از آن اداره هوانوردی افغانستان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچگونه مشکلی برای پروازهای مسافربری در این کشور پیش نیامده و سقوط هواپیمای مسافربری را تکذیب کرد. در همین حال برخی گمانه‌زنی‌ها درباره پرواز این هواپیما از هرات به دهلی نو نیز قوت گرفت. قطعه‌ای گمشده که ممکن است به تکمیل پازل سقوط هواپیما در غزنی کمک کند.

ویدیویی تاثیرگذار از قرنطینه شدن مردم چین

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
مردم شهر ووهان چین، که به دلیل شیوع ویروس کرونا در خانه‌هایشان قرنطینه هستند، به بالکن خانه‌ها آمده و یکدیگر را به مقاومت و پایداری تشویق کردند.

آن روی ممنوعیت واردات/ انتقال فعالیت از صرافی به بانک‌ها، خوب یا بد؟

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
مدیرعامل شرکت نگارین طب بهنام درخصوص سابقه فعالیت این مجموعه گفت: شرکت نگارین طب بهنام از سال ۱۳۹۵ به صورت تخصصی در زمینه کیت‌های تشخیص دامی مشغول به فعالیت است. ندا قلیچ‌خانی در گفتگو با برنامه مدیران موفق به ورود به بازار اشاره کرد و اظهار داشت: خوشبختانه کیت‌های ما وارد بازار شده و ازطرفی به کمک تیم رباتیک و نخبه توانستیم پرینتر هوشمند را ثبت کنیم. آرش ارشادی مدیر عامل شرکت مانا پوشاک دی درخصوص مجموعه فعالیتش گفت: حدود ۸ سال است که به صورت تخصصی و نمایندگی، کار واردات پوشاک را انجام می‌دهیم اما متأسفانه امسال باتوجه به قانون ممنوعیت واردات پوشاک نتوانستیم کارمان را به سرانجام برسانیم. احسان همت‌پور رئیس هیئت مدیره یکتا تجارت دایا به فعالیتش اشاره و مطرح کرد: عرضه کالاهای ساخته‌شده و آماده به مصرف برای واردات دچار مشکل شده‌اند درصورتی که قبلا توسط صرافی‌ها و بدون انتقال ارز انجام می‌شد.

خبر خوش برای کسانی که اولین بار یارانه معیشتی می‌گیرند +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

تمامی اتباع خارجی حاضر در همدان از نظر ابتلا به کرونا کنترل شدند

ایرناایرنا1 روز قبل
منوچهر کرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: پیرو شرایط جهان مبنی بر انتشار ویروس جدید کرونا در آسیای جنوب شرقی و برگزاری جشنواره ملی «ایران باشکوه» در همدان، اقداماتی برای کنترل گروه‌های خاصی که با هماهنگی قبلی وارد استان همدان شدند، توسط علوم پزشکی همدان صورت گرفت. وی اضافه کرد: در گام نخست تمامی بیمارستان‌ها و اتاق‌های ایزوله تنفسی به حال آماده باش درآمدند و مکاتباتی با واحدهای بهداشتی و مراکز تابعه درباره حساسیت این موضوع، ضرورت آموزش و اطلاع رسانی صورت گرفت. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: به دنبال رایزنی با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان، تمامی گردشگران خارجی ساکن در هتل‌های استان معاینه شدند و هیچکدام مشکلی نداشتند. کرمی افزود: به بانک‌های ملی و دیگر بانک هایی که اقدام به فروش ارز مسافرتی می‌کنند نیز حساسیت این موضوع اطلاع رسانی شده است. وی ادامه داد: شهروندان در صورت داشتن علائم خاص و شدید مثل تب بالا، لرز شدید بدن، خلط خونی، تنگی نفس و مشکل ریوی می‌توانند به مراکز زیر نظر علوم پزشکی همدان مراجعه کنند.

ویدئو / خطر حذف از یونسکو، بیخ گوش ژئوپارک قشم

ایسناایسنا8 ساعت قبل
ژئوپارک بین المللی قشم این روزها به دلیل ساخت بخشی از مرکز پرورش میگو در حریم آن، خبرساز شده است. ژئوپارک قشم به عنوان اولین ژئوپارک خاورمیانه در شبکه جهانی ژئوپارک‌ها (GGN) در نشست پاریس در سال ۱۳۸۵ به ثبت رسید، اما در سال ۱۳۹۱ به دلیل اجرا نشدن معیارهای ثبت جهانی از سوی مدیران منطقه آزاد قشم، این ژئوپارک از فهرست یونسکو خارج شد. ژئوپارک قشم در اردیبهشت ۹۶ بار دیگر به عنوان یک ژئوپارک جهانی برای یک دوره چهارساله تأیید شد اما عملیات ساخت مرکز پروش میگو در این منطقه ادامه یافته است. همین مسأله موجب شده خطر خروج ژئوپارک قشم از فهرست جهانی یونسکو بار دیگر قوت بگیرد. خبرنگار: لیدا رضایی / تصویربردار: مصطفی چشم به‌راه و امیرحسین طالبی / تدوینگر: آرام توکلی

نظرها

اخبار بیشتر