برنامه اقتصادی احزاب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی
برنامه اقتصادی احزاب

برنامه اقتصادی احزاب

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز: اقتصاددان‌های برجسته در موسسات تحلیلگر و بانک‌های سرمایه‌گذاری، این بار عادت دیرینه خود را کنار گذاشته و درباره عملکرد اقتصاد انگلستان در ۵ سال آینده تحت تاثیر نتیجه انتخابات امروز، دیدگاه‌های مختلفی مطرح کرده‌اند. تحلیلگران موسسه کپیتال اکانامیکس معتقدند پیروزی محافظه‌کارها بهترین نتیجه این انتخابات برای اقتصاد انگلستان خواهد بود در حالی که کارشناسان سیتی‌گروپ معتقدند غلبه محافظه‌کارها به بروز رکود در اقتصاد انگلستان در سال ۲۰۲۱ و بهبود بسیار تدریجی وضعیت اقتصادی پس از آن منجر خواهد شد.

کریس گایلز - فایننشال تایمز

به گزارش اقتصادنیوز، یکی از علل تضاد دیدگاه اقتصاددان‌ها این است که درباره وضعیت کنونی اقتصاد انگلستان دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد و اقتصاددان‌ها درباره ظرفیت این اقتصاد برای توسعه پایدار هم‌نظر نیستند. از سوی دیگر درباره اهمیت سیاست‌های مالی دو حزب بزرگ انگلستان یعنی حزب کارگر و حزب محافظه‌کار اتفاق‌نظر وجود ندارد و مشخص نیست تصمیم‌های بانک مرکزی انگلستان و شرکت‌ها در آینده چه خواهد بود. اما تحلیلگر موسسه ملی تحقیقات اقتصادی و اجتماعی معتقد است پیروزی هر یک از این دو حزب اثرات بزرگ متفاوتی بر عملکرد اقتصاد انگلستان در سال‌های آینده نخواهد داشت، زیرا برای مثال هر دو حزب قصد دارند به بازتوزیع منابع از بخش خصوصی به بخش دولتی بپردازند. البته حزب کارگر تاکید بیشتری بر این برنامه دارد، اما در هر حال سیاست‌های مالی دو حزب برای آینده کشور تفاوت‌هایی دارد.

اگر حزب محافظه‌کار به پیروزی برسد انگلستان به هر شکل از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد و این به معنای از بین رفتن یک ابهام بزرگ است. برخی از اقتصاددانان معتقدند این عامل به رشد شاخص اعتماد شرکت‌ها و بهبود عملکرد اقتصادی در کوتاه‌مدت منجر می‌شود. پس از تدوین برنامه جدید جدایی از سوی بوریس‌جانسون که حاصل مذاکره جدید با اتحادیه اروپا بود، شاخص اعتماد اقتصادی در انگلستان افزایش یافت. در واقع از دید این اقتصاددان‌ها، با آنکه جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا تبعات بزرگی برای اقتصاد این کشور دارد اما مشخص شدن تکلیف جدایی یک عامل مثبت است.

اما اقتصاددان‌های دیگر با اشاره به برنامه‌های حزب محافظه‌کار از جمله سرمایه‌گذاری محدود دولتی می‌گویند پیروزی این حزب از جنبه‌های مختلف برای اقتصاد انگلستان زیان‌بار خواهد بود. اقتصاددان بانک جی پی مورگان می‌گوید: «سیاست‌های مالی دولت محافظه‌کار زمینه ساز رونق نیست.» از سوی دیگر جدایی به معنای کاهش روابط تجاری انگلستان با اتحادیه اروپا و عاملی برای ضعف عملکرد اقتصادی این کشور است. اقتصاددان‌های سیتی‌گروپ معتقدند در صورت پیروزی محافظه‌کارها، اصطکاک‌های تجاری بزرگ بین انگلستان و اتحادیه اروپا به وجود خواهد آورد و آغاز اعمال تعرفه از سوی اعضای اتحادیه اروپا و انگلستان بر کالاهای صادراتی طرف مقابل یک نمونه از این اصطکاک‌هاست که اثرات بزرگ منفی در بر خواهد داشت.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

اما اگر در انتخابات امروز حزب کارگر بتواند کرسی‌های بیشتری کسب کرده و یک دولت ائتلافی تشکیل دهد، جو اقتصادی بهتر خواهد بود و زمینه برای بهبود شرایط اقتصادی فراهم‌تر از زمانی است که محافظه‌کارها پیروز شوند. حزب کارگر برنامه‌هایی برای افزایش رفاه مردم به‌ویژه جوانان ارائه داده و سرمایه‌گذاری بیشتری خواهد کرد. البته برخی مواضع این حزب تند است که باید با موضع‌گیری‌های احزاب ائتلافی تعدیل شود. نظرسنجی‌ها حاکی است حزب محافظه‌کار می‌تواند ۳۵۹ کرسی از ۶۵۰ کرسی را در مجلس عوام تصاحب کند. در این حالت تعداد کرسی‌های این حزب بالاتر از انتخابات عمومی سال ۲۰۱۷ یعنی ۳۱۷ کرسی خواهد بود. نتیجه انتخابات هر چه باشد بر سرنوشت انگلستان اثرات پایدار و بزرگ خواهد داشت. این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رجز خوانی سردار قاآنی برای قاتلان حاج قاسم

آخرین خبرآخرین خبر2 روز قبل

ناجا یاور و حامی تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در نخستین همایش نقش امنیت در اقتصاد ملی و رونق تولید گفت: همه ارکان تولیدی و اقتصادی نیروی انتظامی را یاور و حامی خود بدانند البته با عده اندکی که به دنبال اخلال و سوء استفاده و فساد هستند، برخورد می‌کنیم. وی با بیان اینکه تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی نیروی انتظامی یاور و حامی خود بدانند، گفت: البته آن عده اندکی که به دنبال اخلال، سوء استفاده و فساد هستند؛ بدانند که نیروی انتظامی در راستای ایفای وظایف ذاتی خود مقتدرانه برابر قوانین و مقررات با آن‌ها برخورد قاطع خواهد کرد. سردار رحیمی در ادامه به اهداف برگزاری همایش اشاره کرد و افزود: نخستین هدف ما سرلوحه قراردادن بیانیه گام دوم انقلاب برای غلبه بر مخاطرات اقتصادی است. وی ادامه داد: همچنین تعامل و همکاری با فعالان اقتصادی، جذب حداکثری سرمایه گذاری، استفاده از ظرفیت علمی و پژوهشی نخبگان کشور مهم است که می‌تواند در امنیت اقتصادی نقش ایفا کند. رئیس پلیس پایتخت گفت: برنامه ریزی در خصوص مقابله با جرایم اقتصادی، توسعه گفتمان سازی و ایجاد امنیت اقتصادی، کنترل و نظارت و شناسایی مفسدان اقتصادی با هدف حمایت از تولید ملی و داخلی در اولویت است.

فیلم | فرزندان سردار سلیمانی در مراسم معارفه جانشین پدر | وعده‌ای که سردار قاآنی برای انتقام داد

همشهریهمشهری2 روز قبل

برخورد چند راکت در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد+فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، منابع خبری از برخورد چند موشک کاتیوشا به منطقه سبز و نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد خبر می‌دهند. خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امنیتی خبر داد که دست کم ۲ راکت به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد اصابت کرده است. اسکای‌نیوز خبر داد که سه موشک نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد برخورد کرده و آژیرهای هشدار در سفارت آمریکا به صدا در آمده است. الحدث مدعی شد دو موشکی که به منطقه سبز بغداد برخورد کرده از منطقه الزعفرانیه در جنوب شرق پایتخت عراق شلیک شده است. طی هفته‌های اخیر منطقه سبز بغداد شاهد حملات راکتی متعددی بوده است.

همدردی وزیر خارجه کانادا با یک نانوا ایرانی که خانواده‌اش در حادثه هواپیما فوت شدند (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم | اعتراف جان کری در حضور کاترین اشتون | ناگفته‌های ظریف از یک دیدار خصوصی‌ با جان کری

همشهریهمشهری2 روز قبل
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ملاقاتش با جان کری در مورد توان دفاعی کشور و قدرتی که آمریکا از آن هراس دارد، گفت: به جان کری گفتم به فرض که شما فردو را خراب کنید آنگاه چه پاسخی برای ملت دارید …دریافت ۷۵۸ KB کد خبر ۴۷۹۴۵۴

نظرها

اخبار بیشتر