از لزوم مسئله محوری تا اهمیت کاربردی بودن پژوهش‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
از لزوم مسئله محوری تا اهمیت کاربردی بودن پژوهش‌ها

از لزوم مسئله محوری تا اهمیت کاربردی بودن پژوهش‌ها

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
پژوهش شاید در سخن‌ها به اصطلاحی عامه تبدیل‌شده باشد ولی ابعاد، چگونگی به‌کارگیری، مسئله محوری، نیازسنجی و رفع دغدغه‌ها باید در اولویت امورات پژوهشی در کشور قرار گیرد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آغاز هفته پژوهش و اهمیت و کاربرد آن بهانه‌ای شده تا جایگاه حقیقی آن در همه حوزه‌ها موردتوجه دوباره قرار گیرد.

پژوهش به‌عنوان بازگوکننده و ابزاری برای بازنگری در پدیده‌ها، رخدادها و حتی رفتارها باید در اولویت‌های کشور قرار گیرد، زیرا با تنها روشی که می‌توانیم راه‌کارهای مشکلات را دقیق و کاربردی به دست بیاوریم تحقیق و پژوهش است.

دانشگاه‌ها به‌عنوان متولی اصلی پژوهش در دنیا بیشترین مسئولیت را در بازگرداندن جایگاه و منزلت پژوهش به‌عنوان حلقه گمشده دستگاه‌ها در ایران بر عهده داشته و نمی‌توانند و نباید تنها به یک هفته اکتفا کنند.

باید بپذیریم نادیده گرفتن اهمیت پژوهش در اخذ تصمیمات صحیح در هم حوزه‌ها عامل مهم بالفعل نشدن پتانسیل‌های بسیار قابل‌توجه منابع مالی و انسانی در کشور است و نمی‌توانیم آن را محدود تنها به حوزه صنعت یا علوم انسانی کنیم.

این هفته و جایگاه پژوهش بهانه‌ای شده برای گفت‌وگو با مهدی عباس‌زاده معاون امور پژوهشی و آموزشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و علیرضا کاوند سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم.

برگزاری برنامه‌های هفته پژوهش در دو بخش تکلیفی و غیر تکلیفی

علیرضا کاوند ضمن گرامیداشت هفته پژوهش به عمده فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم پرداخت و اظهار داشت: این دانشگاه هرساله در آذرماه، مقارن با هفته پژوهش و فناوری، همایش هفته پژوهش را برگزار می‌کند.

به گفته سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، این همایش در سال جاری طبق روال هرسال از ۱۶ آذر آغاز و تا ۲۱ آذرماه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه عناوین برنامه‌های هفته پژوهش دانشگاه در دو بخش تکلیفی و غیر تکلیفی تعریف‌شده است، افزود: این برنامه‌ها در دانشکده‌های دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم اجرا و از طرف ستاد دانشگاه در دفتر مرکزی و معاونت فناوری و پژوهش دانشگاه به دانشکده‌ها ابلاغ می‌شود.

کاوند ادامه داد: دانشکده‌های دانشگاه علوم و معارف قرآنی طبق درخواستی که برای هفته پژوهش از آن‌ها می‌کنیم، فرم‌ها و اطلاعاتی را تکمیل و ریز دقیق برنامه‌های خود را به دفتر معاونت فناوری و پژوهش دفتر مرکزی اعلام می‌کنند، ما نیز رئوس برنامه‌ها را معرفی و آن‌ها مصداق‌ها را به ما معرفی می‌کنند و نهایتا مجوز برگزاری برنامه را به دانشکده‌ها می‌دهیم.

استادیار دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم رئوس برنامه‌های تکلیفی به دانشکده‌ها را مورداشاره قرار داد و گفت: برگزاری نشست‌های علمی- تخصصی در حوزه علوم قرآنی، برگزاری کارگاه اصول و فنون نگارش مقالات علمی، برگزاری کارگاه آشنایی با نرم‌افزارهای کاربردی نور و سامانه‌های نورمگز و مگ ایران، معرفی یک پایان‌نامه برتر دانشجویی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دفاع شده در بازه زمانی یک شهریور ۹۷ تا ۳۱ آبان ماه ۹۸ مندرج در فرم دفاعیه و تکمیل عضو هیئت‌علمی برتر پژوهشی و دانشجوی برتر پژوهشی ازجمله مهم‌ترین برنامه‌های تکلیفی هفته پژوهش دانشگاه هستند.

وی با بیان اینکه تغییری که برنامه‌های هفته پژوهش امسال نسبت به سال گذشته داشته، این بوده که برنامه‌ها به دو بخش تکلیفی و غیر تکلیفی تقسیم‌شده است، خاطرنشان کرد: برگزاری نشست علمی- تخصصی ازجمله برنامه‌های تکلیفی هستند که باید حتما انجام شود.

کاوند در رابطه با مهم‌ترین عناوین برنامه‌های غیر تکلیفی نیز گفت: اگر این برنامه‌ها ظرفیت برگزاری و اجرا داشته باشند به تشخیص رئیس دانشکده و شورای آموزشی و پژوهشی دانشکده در دانشکده مقصد انجام می‌شود.

برگزاری کارگاه نقد کتاب

به گفته سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزاری کارگاه نقد کتاب و برپایی نمایشگاه کتاب با اولویت عرضه آثار تولیدشده اعضای هیئت‌علمی دانشگاه، پایان‌نامه‌های برتر، معرفی سامانه‌های دو فصلنامه‌های علمی دانشگاه به‌صورت تصویری و معرفی و فروش نرم‌افزارهای نور ازجمله مهم‌ترین برنامه‌های غیر تکلیفی این دانشگاه در هفته پژوهش هستند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ستاد عالی هفته پژوهش و فناوری در استان قم مانند استان‌های دیگر فعال است، دانشکده علوم قرآنی قم به دلیل واقع بودن در استان قم، اجازه شرکت در هفته پژوهشی استان را دارد و ما پژوهشگران نمونه دانشگاهمان را که فقط از استان قم انتخاب می‌شود را انتخاب می‌کنیم، درنتیجه سه نفر از اساتید و پژوهشگران را امسال به دانشگاه قم جهت ارزیابی معرفی خواهیم کرد.

کاوند افزود: به‌موازات این قضیه به ۱۹ دانشکده دیگر نیز نامه زده‌ایم که در استان مربوطه خودشان در هفته پژوهش استان خودشان فعال باشند، چراکه فعالیت‌های آن‌ها در هفته پژوهش استان قم دیده نمی‌شود، همچنین دانشکده‌ها را توجیه کرده‌ایم که برای معرفی پژوهشگران برتر خودشان نهایت همکاری را با استانداری استان‌های خود داشته باشند.

استادیار دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در پایان تأکید کرد: از میان ۸۰ هیئت‌علمی کل دانشگاه فقط ۱۳ هیئت‌علمی دانشکده علوم و معارف قرآن کریم وارد پروسه رقابت و ارزیابی علمی هفته پژوهش استان می‌شوند و سایر هیئت‌علمی‌ها هرکدام در استان مربوطه خودشان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

تصمیمات اساسی فرهنگی، حاکمیتی، سیاسی و اقتصادی باید مبتنی بر پژوهش باشد

معاون امور پژوهشی و آموزشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نیز با اشاره به اهمیت پژوهش و نیازسنجی اظهار داشت: پژوهش فقط به یک دانش خاص و قلمرو علمی مشخص تعلق ندارد، بلکه تصمیمات اساسی حاکمیت را نیز باید تحت تأثیر قرار دهد.

مهدی عباس‌زاده افزود: تصمیمات اساسی در کشور در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، حاکمیتی، سیاسی، اقتصادی، عمرانی، صنعتی و تکنولوژیک باید مبتنی بر پژوهش باشد.

وی عنوان کرد: پژوهش همچنان جز مهم‌ترین نیازهای کشور است و حتی با وجود مشکلات اقتصادی که در جامعه وجود داشته به نظر می‌رسد اگر بخواهیم به راهکارهای علمی و درستی در حل مشکلات اساسی‌مان برسیم چاره‌ای جز این نیست که از طریق پژوهش به این راهکارها دست یابیم.

اهمیت توجه به پژوهش‌های مسئله محور

معاون امور پژوهشی و آموزشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی خاطرنشان کرد: پژوهش باید دارای ویژگی‌هایی باشد تا بتواند این مشکلات اساسی را به‌خوبی رفع کند. مهم‌ترین ویژگی پژوهش، مسئله محوری است، یعنی باید مسئله را تشخیص و بر مبنای آن پژوهش را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه بعضا تحقیقات به‌ویژه در عرصه علوم انسانی، بیشتر موضوع محور است تا مسئله محور ابراز کرد: به این معنا که محقق یا دستگاه علمی موضوعاتی را تعریف و پژوهشگران را در آن‌ها متمرکز می‌کنند تا به انجام پژوهش‌ها بپردازند. اما عمده این تحقیقات نمی‌توانند پاسخگوی نیازهای اساسی کشور باشند.

معاون امور پژوهشی و آموزشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: مسئله درحقیقت امری واقعی و عینی بوده که واقعا وجود دارد، چه در مقام عمل یا کاربرد باشد و چه در مقام نظر و راهبرد.

وی خاطرنشان کرد: نباید در پژوهش، مسئله‌سازی کرد، مسئله خودش موجود بوده و باید آن را کشف کرد و به مسائل کشف‌شده پرداخت. ما به مسئله محوری در همه اقسام پژوهش نیاز داریم، چه کاربردی و راهبردی باشد و چه بنیادی باشد. برای هر سه قسم نیاز به مسئله شناسی و مسئله محوری داریم.

عباس‌زاده با تأکید بر اینکه حتی در تحقیقات بنیادی که ناظر به گسترش مرز دانش بوده نیز نیاز به مسئله محوری داریم، یادآور شد: در پژوهش راهبردی نیز که توصیه‌های سیاستی و راهبردی در آن اهمیت دارد، مسئله محوری مطرح است.

وی عنوان کرد: در تحقیقات کاربردی نیز که ناظر به حل مشکل عملی بوده باید مسئله محور باشیم. همچنین در همه دانش‌ها و علوم، چه در علوم طبیعی و تجربی و چه در علوم انسانی و اجتماعی، نیاز به مسئله محوری وجود دارد.

لزوم در نظر گرفتن نیازسنجی در امورات پژوهشی

معاون امور پژوهشی و آموزشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در مورد نیازسنجی اظهار داشت: از جهت کشف مسئله، نیازسنجی یکی از راه‌های مهم به شمار می‌رود. گاهی لازم است برای تشخیص مسائل جامعه و اینکه آن را به درستی تعریف کنیم، مطالعات نیازسنجی انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: گاه برای نیازسنجی لازم است به جامعه هدف رجوع کنیم تا با مصاحبه، بررسی، تحلیل نظرات و باورهای مردم، بتوانیم به کشف مسئله برسیم، لذا نیازسنجی، یکی از شیوه‌های کشف مسئله است.

عباس‌زاده پیرامون اقدامات پژوهشگاه نیز تصریح کرد: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، غیر از تحقیقات بنیادین و نظری، تحقیقات راهبردی را نیز برای خود تعریف کرده و در چند سال اخیر روی گزارش‌های راهبردی و سیاستی متمرکزشده است.

وی ادامه داد: سعی می‌کنیم به نهادهای حاکمیتی مشورت علمی در قالب تحقیقات کم‌حجم بدهیم و تحت الگوی گزارش‌های راهبردی و سیاسی‌پژوهی، این کار را تعریف کنیم.

معاون امور پژوهشی و آموزشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی عنوان کرد: در پژوهشگاه ۴ پژوهشکده و چند مرکز علمی وابسته وجود دارد که مشخصا دو پژوهشکده معطوف به مسائل راهبردی است، یکی پژوهشکده نظام‌های اسلامی نام دارد که گروه‌های سیاست، اقتصاد، فقه و حقوق، مدیریت و اخلاق در این پژوهشکده تعریف شده‌اند.

وی اظهار داشت: دیگری نیز پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی است که دارای گروه‌هایی مانند فرهنگ‌پژوهی، مطالعات انقلاب اسلامی، غرب‌شناسی، و ادبیات اندیشه است.

عباس‌زاده گفت: این دو پژوهشکده به این سمت حرکت می‌کنند که قدری از فضاهای بنیادین محض و نظری و انتزاعی فاصله بگیرند و تحقیقات را به سمت مسائل راهبردی کشور پیش ببرند.

وی افزود: دو مرکز علمی وابسته به پژوهشگاه نیز فعال است که شامل مرکز مطالعات پیشرفت و تمدن و دیگری مرکز مطالعات فضای مجازی است. در این دو مرکز نیز تحقیقات راهبردی با جدیت دنبال می‌شود.

اجرای برنامه‌های پژوهشی مشترک با سه قوه

معاون امور پژوهشی و آموزشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به بیش از ۲۵ سال فعالیت پژوهشگاه بیان کرد: در این پژوهشگاه طرح‌های مشترکی را با دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه، و به‌طورکلی برای سه قوه، با اولویت نیازهای نظام تعریف کرده‌ایم و بعضا همکاری علمی مشترکی نیز در دست انجام داریم.

وی ابراز کرد: برخی از این اقدامات شامل پیش‌نویس برخی از لوایح و قوانین یا مشورت‌هایی برای نهادهای قانون‌گذار در موضوعاتی همچون حوزه دیات، جرم و مجازات، زن و خانواده و کودک، مالکیت فکری و … داریم و طرح‌هایی را نیز به سرانجام رسانده‌ایم.

عباس‌زاده عنوان کرد: در مسئله بانکداری اسلامی نیز تحقیقات فراوانی در پژوهشگاه انجام داده‌ایم و با بدنه دولت و سیستم بانکداری کشور تعامل داریم و تحقیقاتی را برای آن‌ها به سرانجام رسانده‌ایم، به این قصد که بتوانیم مسئله بانکداری اسلامی را حل کنیم.

وی تصریح کرد: اقتصاد اسلامی از مسائل مهم نظام است و در پژوهشگاه له جد دنبال می‌شود، به‌ویژه مباحث اقتصاد مقاومتی و اقتصاد تعاونی را با وزارت‌های تعاون دولت پیش می‌بریم و کارهای مشترکی را در این بخش‌ها تعریف کرده‌ایم.

معاون امور پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی خاطرنشان کرد: در مورد الگوی پیشرفت، با مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ارتباط داریم و کارهای مختلفی را برای آنجا تعریف کرده‌ایم که بعضا به سرانجام رسیده است. البته بیان دقیق گزارش عملکرد پژوهشگاه در این عرصه‌ها، مجالی وسیع‌تر را می‌طلبد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

«سین_ی_لام»؛ سیستان و بلوچستان را دریابیم

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
بسته فرهنگی این هفته به موضوعاتی چون اخبار جشنواره‌های فجر و فعالیت هنرمندان به منظور کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان پرداخته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در بسته فرهنگی این هفته خواهید دید: >> اهالی رسانه زمان نمایش فیلم‌های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر را مشخص کردند>> راهیابی چهار فیلم اولی به بخش سودای سیمرغ>> شهادت مظلومانه سردار سلیمانی یک سیمرغ به سیمرغ‌های جشنواره فیلم فجر اضافه کرد>> چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر با نگین سلیمانی مهمان گلزار شهدای کرمان شد>> دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر در پی حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی>> سیل سیستان و بلوچستان، هنرمندان را به صحنه آورد

از نماز جمعه تهران تا سیل سیستان

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
از نماز جمعه باشکوه تهران تا سیل سیستان و بلوچستان و حراج تهران را در این قسمت داغ‌های مجازی ببینید. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ از نماز جمعه باشکوه تهران تا سیل سیستان و بلوچستان و حراج تهران را در این قسمت داغ‌های مجازی ببینید.

آماده اجرای طرح «مدرسه آماده» هستیم

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، محسن حاجی میرزایی همایش گام دوم طرح مدرسه آماده و گردهمایی ۱۵۰۰ مدیر شهر تهران با بیان این که همواره احتمال وقوع حوادث طبیعی در همه جوامع وجود دارد، گفت: شیوه عاقلانه این است که جامعه برای مقابله و پیشگیری و همچنین کسب آمادگی پیش از وقوع حوادث طبیعی اقدام کند. وزیر آموزش و پرورش با بیان این که انتخاب گروه هدف دانش آموزان در ارائه برنامه‌های پیشگیری اقدام هوشمندانه‌ای است، ادامه داد: دانش آموزی دوره خاصی است چرا که پایداری تاثیر به آموزش، سطح یادگیری و همچنین دوره تاثیر بالاتر است. آقای حاجی میرزایی با اشاره به اینکه ۱۵ میلیون دانش آموز در کشور داریم که با احتساب خانواده‌هایشان می‌توانیم سطح آمادگی را افزایش دهیم، گفت: هیچ رسانه‌ای به اندازه آموزش و پرورش فراگیر و عمیق نیست. وی افزود: در سند تحول بنیادین مدارس عنوان شده که مدرسه کانون یادگیری محلات است واگر بتوانیم رابطه مدرسه و اهالی را افزایش دهیم قطعا مدرسه‌ای زنده‌تر و پویاتر خواهیم داشت. وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۳۰ درصد مدارس نیاز به نوسازی یا مقاوم سازی دارند که در این زمینه دست یاری به سوی همه دراز می‌کنیم، گفت:: آموزش و پرورش آماده است با همکاری سازمان مدیریت بحران چتر طرح مدرسه آماده را در سطح کشور گسترش دهد.

اولویت اول کشور آموزش و پرورش است

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
جهانگیری در ادامه با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش هیچ گاه نباید از اولویت کشور خارج شد، خاطرنشان کرد: حتی در مواقعی که با کمبود منابع در کشور مواجه هستیم، آموزش و پرورش باید همچنان در صدر اولویت‌ها باشد چرا که می‌تواند با تربیت نیروی انسانی، آینده کشور را بسازد. مقام معظم رهبری نیز بار‌ها تاکید کرده‌اند که سرمایه گذاری در آموزش و پرورش جزو هزینه‌های سرمایه‌ای کشور است. جهانگیری همچنین با تاکید بر اینکه بدون مشارکت عموم نمی‌توان برنامه‌های آموزش و پرورش کشور را به نحو مطلوب اجرایی کرد، گفت: شورا‌های آموزش و پرورش یک ظرفیت بسیار مهم است که در کشور شکل گرفته است و می‌توانند برای تعریف و تحقق مشارکت عمومی برنامه ریزی کنند و از ظرفیت‌های سایر دستگاه‌های اجرایی نیز برای پیشبرد برنامه‌های آموزش و پرورش استفاده کنند. معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: مهمترین کار شورا‌های آموزش و پرورش باید این باشد که راهکار‌هایی برای استفاده از ظرفیت‌ها و منابع مادی و معنوی کشور تدوین کنند و با جلب مشارکت مردم، این ظرفیت‌ها را در خدمت آموزش و پرورش کشور قرار دهند. جهانگیری با اشاره به اینکه در قانون شورا‌های آموزش و پرورش آمده است که ۱۷ دستگاه باید با آموزش و پرورش همراهی کنند، گفت: وقتی آموزش و پرورش از این درجه اهمیت برخوردار است، در سخت‌ترین شرایط سیاسی و اقتصادی آن را از اولویت کشور خارج نمی‌کنیم، این یعنی اگر کمترین احساس مسئولیتی به آینده ایران داریم باید به آموزش و پرورش کمک کنیم.
مهرمهر17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، نصرالله بازگیران امروز شنبه در گفت و گو با رسانه‌ها، گفت: مرحله اول کتب کمک آموزشی بنیاد علمی آموزشی علوی، ویژه دانش آموزان پایه دوازدهم مناطق کمتر توسعه یافته استان توزیع شد. وی با اشاره به توزیع ۳۸۳ بسته آموزشی ویژه دانش آموزان مناطق کمتر توسعه یافته لرستان، افزود: در راستای توسعه عدالت آموزشی و ارتقا سطح علمی دانش آموزان مناطق کمتر توسعه یافته و لازم التوجه، این تعداد بسته‌های آموزشی با اعتباری بالغ بر ۷ و نیم میلیارد ریال توسط بنیاد علمی آموزشی علوی تهیه و در اختیار اداره کل آموزش و پرورش استان لرستان قرار گرفته است. معاون آموزش و پرورش لرستان، عنوان کرد: این بسته‌های آموزشی در بین ادارات آموزش و پرورش ۱۴ منطقه و شهرستان توزیع شد که با اجرای این طرح تعداد دو هزار و ۵۸۶ نفر از دانش آموزان پایه دوازدهم استان، تحت پوشش این بنیاد قرار گرفتند. بازگیران، اظهار داشت: مؤسسه علمی آموزشی علوی، علاوه بر اهدا کتب آموزشی، آزمون‌های آمادگی کنکور برای دانش آموزان نیازمند را برگزار خواهد کرد که در ۳۰ دی ماه سال جاری آزمون پایه دوازدهم رشته‌های نظری به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری6 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری6 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری6 روز قبل

اینفوگرافیک / چه کسانی بسته معیشتی دریافت می‌کنند؟

ایسنا13 دقیقه قبل

یادداشت یک وکیل دادگستری درباره ثبت موسسات حقوقی

ایسنا17 دقیقه قبل

شماری از اسقف‌های کاتولیک خواستار به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطینی شدند

ایرنا18 دقیقه قبل

انتقاد نمایندگان از مخالفت لاریجانی با مطرح شدن پیشنهادهای مخالفان طرح تشکیل وزارت بازرگانی

فارس20 دقیقه قبل

حبس و غرامت برای قاچاق اثر «پیکاسو»

همشهری22 دقیقه قبل

مادر اژدهای «بازی تاج و تخت» به تئاتر بازمی گردد | نمایشی از چخوف

همشهری23 دقیقه قبل

جو سنگین علیه ترامپ بعد از دروغگویی درباره تلفات انتقام موشکی ایران

مشرق‌نیوز23 دقیقه قبل