سفر روحانی به توکیو؛ آیا ژاپن میانجی ایران و آمریکا می‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. سیاسی

سفر روحانی به توکیو؛ آیا ژاپن میانجی ایران و آمریکا می‌شود؟

فراروخبرگزاری فرارو |
مطهرنیا کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اینکه در رابطه با مذاکره با آمریکا شاهد اتخاذ یک سیاست آشکار و پنهان از سوی ایران هستیم، اظهار داشت: در سطح آشکار با توجه به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه مذاکره با آمریکا ممنوع است و انتقال پیام و میانجگری نیز نباید انجام شود، این امر استنباط می‌شود که مذاکره‌ای در کار نخواهد بود، اما در سطح پنهان باید در نظر گرفت، حسن روحانی و دولتش بدون دریافت مجوزهای لازم برای مذاکر با آمریکا نمی‌توانند مذاکره کنند.

فرارو- همزمان با تبادل دو زندانی بین ایران و آمریکا و سفر هفته آینده حسن روحانی به ژاپن، گمانه‌زنی‌ها در مورد مذاکره احتمالی ایران و آمریکا با میانجگری ژاپن قوت گرفته، حال باید دید در نهایت آیا این اتفاق در عمل رخ خواهد داد.

به گزارش فرارو، با گذشت ۶ ماه از سفر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به تهران با هدف ارسال پیام دونالد ترامپ به ایران، اکنون بار دیگر در آستانه سفر قریب‌الوقوع حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران به ژاپن، توکیو از «تلاش‌هایی» با هدف «میانجی‌گری» بین ایران و آمریکا خبر داده است.

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن گفت که کشورش درحال برنامه‌ریزی سفر حسن روحانی به توکیو است، چون ژاپن می‌خواهد در حل «بن‌بست هسته‌ای بین تهران و واشنگتن» و «کاهش تنش در خاورمیانه» که منبع ۸۰ درصد نفت موردنیاز ژاپن است نقش فعال‌تری ایفا کند.

سفر روحانی به توکیو؛ آیا ژاپن میانجی ایران و آمریکا می‌شود؟ - 4

مهدی مطهرنیا معتقد است، زمینه برای میانجگری ژاپن بین ایران و آمریکا به وجود آمده است

ژاپن آماده میانجگری است

مهدی مطهرنیا کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با فرارو با اشاره به سفر هفته آینده حسن روحانی به ژاپن، گفت: به اعتقاد بنده و با توجه به سیگنال‌ها و نشانه‌هایی که وجود دارد، زمینه برای میانجگری ژاپن بین ایران و آمریکا به وجود آمده است، از سویی نشانه مهم در این زمینه تبادل دو رندانی بین تهران و واشنگتن است، بنابراین می‌توان گفت شرایط برای مذاکره مجدد ایران و آمریکا فراهم است.

وی با اشاره به اینکه در رابطه با مذاکره با آمریکا شاهد اتخاذ یک سیاست آشکار و پنهان از سوی ایران هستیم، اظهار داشت: در سطح آشکار مذاکره‌ای در کار نخواهد بود، اما در سطح پنهان باید در نظر گرفت، حسن روحانی و دولتش بدون دریافت مجوزهای لازم برای مذاکر با آمریکا نمی‌توانند مذاکره کنند.

این استاد دانشگاه افزود: در قضیه تبادل زندانیان نیز این امر با هماهنگی‌ با ارکان نظام صورت گرفته و دولت نمی‌توانسته که تنهایی خود در رابطه با انجام این امر تصمیم بگیرد، بنابراین در مورد میانجگری ژاپن هم به اعتقاد بنده موافقت‌های لازم انجام شده تا روحانی عازم ژاپن شود، این امر به خاطر آن است که در ساختار قدرت در ایران، رئیس جمهوری به تنهایی در مورد مسائل سیاست خارجی نمی‌تواند تصمیم بگیرد و در این باره مخصوصا مذاکره با آمریکا که یک مسئله کلان و راهبردی است، باید یک اجماع حداکثری در این باره در نظام شکل بگیرد.

مطهرنیا با بیان اینکه بنده در ابتدای دولت دوم احمدی‌نژاد اعلام کردم مذاکراتی بین دو کشور در جریان است، بیان داشت: در آن موقع ما با دولت نئو دموکرات اوباما روبرو بودیم، اما الان با دولت پست نئو محافظه‌کار ترامپ مواجهیم که از سال ۲۰۱۸ تاکنون وی در سند امنیت ملی آمریکا ایران را به عنوان دشمن اصلی آمریکا نامیده، این در حالیست ترامپ همواره اعلام کرده به دنبال مذاکره و معامله با ایران است، همان‌طور که در توئیتی بعد از تبادل زندانیان گفت امیدوار است این امر گام اول برای معامله با ایران باشد.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

سفر روحانی به توکیو؛ آیا ژاپن میانجی ایران و آمریکا می‌شود؟ - 12

دولت ترامپ مجوز لازم را برای میانجگری به آبه نخست وزیر ژاپن داده است

ترامپ مجوز لازم را برای میانجگری به ژاپن داده است

این تحلیلگر مسائل بین الملل با اشاره به اینکه ترامپ به شیوه خود عمل می‌کند و معتقد است باید با شرایط او مذاکره کرد، اذعان داشت: دولت ترامپ مجوز لازم را برای میانجگری به آبه نخست وزیر ژاپن داده، در حالیکه این اجازه را ترامپ به مکرون رئیس جمهور فرانسه نداد، اما اگر روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران برود و با ژاپن به عنوان نماینده آمریکا مذاکره کند، بدون کسب اجازه از حاکمیت، آن موقع شاهد یک موضع دوگانه در قبال سیاست‌خارجی ایران خواهیم بود که این امر به هیچ عنوان مناسب نیست.

وی ادامه داد: از منظر بیرونی این سیاست دوگانه برای ایران مثبت ارزیابی نمی‌شود، چراکه در نهایت آسیب این حاکمیت دوگانه به ضرر مردم است، بنابراین در این رابطه باید یک صدا از درون ساختار حاکمیت ایران شنیده شود و نباید شاهد هیچ‌گونه تعارض و دوگانگی در قبال مذاکره با آمریکا باشیم.بیشتر بخوانید:ایران و آمریکا؛ تبادل زندانیان به چه معناست؟توضیحات آبه شینزو درباره میزبانی از روحانی

مطهرنیا با اشاره به دلایلی که تاکنون موجب شده ایران و آمریکا در دوران ترامپ مذاکره نکنند، گفت: زمانیکه ترامپ روی کار آمد، با این استدلال که اوباما نتوانست منافع آمریکا را در برجام تامین کند، از این معاهده بین المللی خارجی شد و با این هدف که با ایجاد تحریم‌ها و فشار حداکثری بر ایران، کشورمان را مجبور کند، دوباره به میز مذاکره برگردد، سیاست‌های خود را در پیش گرفت.

وی افزود: به بیان دیگر آمریکا‌یی‌ها درصدد هستند امتیازاتی که مد نظر خود دارند که در قبال مذاکره با ایران پیگیری کنند، اما در طرف مقابل نیز در کشورمان، مذاکره با آمریکا به معنای سازش و عدول از اصول تلقی می‌شود به همین دلیل است که مخالفت‌های زیادی با این امر صورت گرفته است.

این کارشناس با اشاره به این مذاکره با ترامپ در قیاس مذاکره با اوباما متفاوت است، گفت: ترامپ به دنبال این است که بیشترین امتیاز را در قبال مذاکره با ایران بگیرد، حال اینکه در حال حاضر چنین چیزی در کشورمان وجود ندارد و حداقل در سطح رسمی و آشکار از ممنوعیت مذاکره با آمریکا حرف زده می‌شود، اما همان‌طور که عرض کردم، در سطح پنهان قضیه مذاکراتی در جریان است که باید دید در نهایت این موضوع به چه نتیجه‌‌ای ختم خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

تسلط کامل دختر سردار سلیمانی به زبان عربی با لهجه لبنانی

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

فیلم | تشویق ممتد سردار شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا

همشهریهمشهری1 روز قبل
مراسم بزرگداشت شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا برگزار شد. در این مراسم مهمانان حاضر به احترام شهید قاسم سلیمانی قیام کردند و او را مورد تشویق ممتد قرار دادند. دریافت ۴ MB کد خبر ۴۸۰۱۷۱

فیلم | برخورد جالب پوتین با سرباز فلسطینی گارد تشریفات که کلاهش افتاد

همشهریهمشهری17 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، امروز نوشت: مردم فلسطین برخورد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در برخورد با افسر گارد احترام فلسطین که کلاه او را برداشته و سرش گذاشت، را تحسین کردند. رئیس جمهوری روسیه در تاریخ ۲۳ ژانویه (سوم بهمن ماه) برای مذاکره با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین وارد بیت لحم شد. پوتین در محل اقامت محمود عباس منتظر استقبال رسمی با حضور نیروهای نظامی فلسطینی بود. این خبرنگار یادآور شد که رئیس جمهوری روسیه با این حرکت، احترام خود برای گارد نظامی فلسطین را نشان داده است. در زیر این ویدئو جملاتی مانند: «با احترام و قدردانی از برخورد شما، خوش آمدید، مهمان عزیز رئیس جمهوری پوتین، احترام به شما» و مطالبی از این قبیل نوشته است.

فیلم | بن سلمان باعث گران‌ترین طلاق تاریخ شد

همشهریهمشهری22 ساعت قبل

رویترز اعلام کرد / ۳۴ نظامی آمریکایی در عین الاسد ضربه مغزی شدند + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، «جاناتان هافمن» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز جمعه در یک نشست خبری تأیید کرد که تاکنون ۳۴ نفر از نظامیان آمریکایی که طی حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی عین‌الاسد در عراق دچار ضربات مغزی خفیف شده‌اند، تحت درمان قرار گرفته و بعضا به خارج از عراق منتقل شده‌اند. این مقام آمریکایی در خصوص آخرین آمار مجروحان حمله موشکی ایران به عین‌الاسد گفت: «تاکنون بروز ضربات مغزی خفیف در ۳۴ نفر از سربازان تشخیص داده شده است. ۸ نفر از آنها به آلمان اعزام شده و امروز نیز برای ادامه درمان وارد آمریکا شده‌اند؛ ۹ نفر به آلمان اعزام شده و هنوز در آنجا تحت ارزیابی یا درمان هستند؛ یک نفر به کویت اعزام شده که اکنون به عراق بازگشته است و ۱۶ نفر از آنها نیز در همان عراق باقی ماندند و اکنون به محل خدمت خود بازگشته‌اند.» بامداد جمعه سیزدهم دی‌ماه سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب و «ابومهدی المهندس» جانشین فرمانده نیروهای حشد شعبی و تنی چند از دیگر اعضای این سازمان در حمله پهپادی ارتش آمریکا که به دستور شخص ترامپ انجام شد، در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد به شهادت رسیدند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد چهارشنبه هجدهم دی در واکنش به ترور ناجوانمردانه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی توسط نیروهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد، این پایگاه را که بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق و یکی از بزرگترین پایگاه‌های آنها در منطقه به‌شمار می‌رود موشک‌باران کرد. در پی این حمله موشکی، رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد که هیچ‌یک از نظامیان این کشور در پایگاه عین‌الاسد آسیب ندیده‌اند و صرفا خسارات جزئی به تجهیزات وارد شده است؛ ادعایی که در روزهای بعد پوچ بودن آن با افشاگری‌ رسانه‌ها مشخص شد و مقامات آمریکایی مجبور شدند به‌صورت قطره‌چکانی آمار تلفات پایگاه عین‌الاسد را اعلام کنند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

کنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد! (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
منوچهر صهبایی: گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در حالی به رهبری منوچهر صهبایی در تالار وحدت تهران برگزار شد که این مجموعه دولتی یکی از شب‌های پرحاشیه خود طی سال‌های اخیر را برای مخاطبان رقم زد. اجرای بخش اول با رهبری منوچهر صهباییصحبت‌ها و انتقادات تند صهبایی در واکنش به این اطلاعیه در حاشیه اجرا، باعث شد تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تبدیل به پرحاشیه‌ترین کنسرت این ارکستر در سال‌های اخیر شود. در حالی که فشار سنگین ناشی از رهبری ارکستر کنسرت نمایش «مری پاپینز» بارها من را راهی اورژانس کرد و حتی روزهای گذشته مجبور شدم آپاندیسم را عمل کنم. این در حالی است که عودت بلیت‌های خریداری شده به تماشاگرانی که خواهان حضور در یک کنسرت ارکستر سمفونیک تهران بودند نیز می‌توانست یکی از راه‌های دلجویی از مخاطبان این کنسرت پرحاشیه باشد.

نظرها

اخبار بیشتر