ثبات قیمت مرغ در بازار
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
ثبات قیمت مرغ در بازار

ثبات قیمت مرغ در بازار

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز |
عضو هیات‌مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی گفت: متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده ۸ هزار و ۳۰۰ تومان و مرغ گرم در خرده‌فروشی‌ها ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان است.

به گزارش تجارت‌نیوز، برومند چهارآیین، عضو هیات‌مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی از ثبات قیمت مرغ نسبت به روز‌های اخیر خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۲۵۰ تا ۸ هزار و ۳۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده‌فروشی‌ها ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان است.

او افزود: با توجه به شرایط کنونی عرضه و تقاضا پیش‌بینی می‌شود که روند فعلی قیمت مرغ در بازار ادامه یابد.

عضو هیات‌مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی ادامه داد: هم اکنون مرغداران هر کیلو مرغ را با زیان یک هزار و ۵۰۰ تا یک هزار و ۶۰۰ تومان روانه بازار می‌کنند و حال باید منتظر ماند و دید که با واریز یارانه‌ها و حقوق‌ کارمندی و کارگری در پایان ماه تغییری در تقاضا و کاهش زیان مرغداران ایجاد می‌شود یا خیر؟

چهارآیین درباره آخرین وضعیت قیمت جوجه یکروزه در بازار گفت: هم‌اکنون قیمت هر قطعه جوجه یکروزه با استمرار روند کاهشی طی روز‌های اخیر به مرز ۲ هزار تومان رسیده است که علت افت قیمت را باید در نبود انگیزه کافی مرغداران گوشتی و افزایش تولید جوجه جست و جو کرد.

او با ا شاره به اینکه قیمت نهاده‌های دامی نسبت به هفته‌های اخیر تغییری نداشته است گفت: در شرایط فعلی قیمت هر کیلو کنجاله سویا در بنادر ۲ هزار و ۳۵۰ تا ۲ هزار و ۴۰۰ تومان و ذرت یک هزار و ۴۵۰ تومان است که متأسفانه هر کیلو ذرت در بازار آزاد با نرخ‌های یک هزار و ۷۰۰ تا یک هزار و ۷۵۰ تومان عرضه می‌شود.

این مقام مسئول با انتقاد از افزایش ۴ برابری قیمت ریزمغذی، مکمل و واکسن نسبت به ابتدای سال در بازار اظهار کرد: علی رغم واردات این نهاده‌ها با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی، اما قیمت نسبت به ماه‌های اخیر در سایه کمبود نظارت دستگاه‌های مسئول رشد چند برابری داشته که این امر بر افزایش قیمت تمام شده تولید تأثیر بسزایی دارد این در حالیست که این افزایش قیمت در قیمت تمام شده محصول لحاظ نشده است.

عضو هیات‌مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی قیمت مرغ در آستانه شب یلدا را پیش‌بینی کرد و گفت: با توجه به مازاد عرضه در برابر تقاضا نمی‌توان اظهارنظر دقیقی راجع به قیمت مرغ در شب یلدا داشت.

در خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

او ادامه داد: در هفته‌های اخیر واحد‌های پرورش دهنده مرغ گوشتی بدون برنامه‌ریزی اقدام به جوجه ریزی کردند که همین امر موجب شد قیمت جوجه به بالای ۴ هزار تومان برسد و مجدد در روز‌های اخیر با افت تقاضا و نبود انگیزه کافی برای تولید، قیمت روند کاهشی به خود گرفته است که برای خروج از این بحران و کاهش زیان پرورش دهندگان مرغ گوشتی و تولیدکنندگان جوجه یک روزه نیازمند ورود شوک به بازار هستیم.

چهارآیین درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی مرغ گفت: هم‌اکنون پشتیبانی امور دام خرید تضمینی در برخی استان‌ها را به منظور تأمین ذخایر استراتژیک شب عید آغاز کرده است، اما خرید فعلی با حجم کم نمی‌تواند تاثیری در تعادل قیمت و کاهش زیان مرغدار داشته باشد چراکه برای خروج از بحران فعلی نیاز است روزانه یک هزار تن تا یک هزار و ۲۰۰ تن مرغ به صورت مستقیم از مرغدار خریداری شود در غیر این صورت خرید مرغ از کشتارگاه فایده‌ای به حال تولیدکننده ندارد.

افزایش تعرفه‌ها مانع صادرات رسمی مرغ شد

عضو هیات‌مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی با انتقاد از تصمیمات خلق‌الساعه دولت پیرامون صادرات مرغ گفت: با توجه به اخذ تعرفه و عوارض بالای صادراتی امکان ورود به بازار‌های هدف وجود ندارد و تا زمانی که مسئولان امر تدابیری برای کاهش عوارض صادراتی به کار نگیرند امکان ورود از طریق مبادی رسمی به بازار‌های صادراتی وجود ندارد.

او ادامه داد: با وجود پتانسیل بالای تولید در صنعت مرغداری از مسئولان ذیربط انتظار می‌رود که از اتخاذ تصمیمات خلق الساعه مبنی بر ممنوعیت‌های صادراتی و افزایش تعرفه‌ها خودداری کنند تا تولیدکنندگان مرغ گوشتی با استفاده از حداکثر توان و پتانسیل تولید بتوانند ارزآوری قابل توجهی را نصیب کشور کنند.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی در پایان با بیان اینکه قاچاق مرغ به بازار‌های هدف در حال انجام است، تصریح کرد: با وجود راه‌های متعدد زمینی و گسترده بودن مرز‌ها به سمت کشور‌های ترکیه، افغانستان و عراق قاچاق مرغ در سایه نبود نظارت کافی و کنترل بر مرز‌ها در حال انجام است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تعطیلات آغاز سال در بلاتکلیفی بنزین نوروز/تخصیص سهمیه ٣هزار میلیارد تومان بار مالی دارد

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، از ٢۶ آبان ماه که بنزین سهمیه بندی شده و قیمت آزاد آن با رشد سه برابری مواجه گشت، به اذعان مسئولین افت قابل توجهی در گردشگری ایران نفت افتاده که به احتمال زیاد ادامه این روند تعطیلات و گردشگری نوروز را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. در این بین روز جاری علی ربیعی سخنگوی دولت روز جاری و در حاشیه نشست هیات دولت در پاسخ به پرسش سهمیه بندی بنزین نوروز گفت: اگر خواسته باشیم ۴۰ لیتر به سهیمه فعلی اضافه کنیم حدود ۳ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد که برای تامین آن شاید مجبور باشیم از بسته معیشتی ۶۰ میلیون نفر کم کنیم. به همین خاطر تصمیم دشواری است و ما به تصمیم روشنی برای محل تامین بنزین نوروزی نداریم. معتقدیم کاهش کمک معیشتی نیز به مصلحت نیست. از سوی دیگر محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور نیز در حاشیه هیئت دولت گفت: موضوع سهمیه بنزین نوروز در حال بررسی است اما نباید پیش از نهایی شدن این بررسی‌ها، به مردم امید دهیم.

اقدام مشکوک مارادونا در فوتبال زنده!

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
فردا نیوزفردا نیوز20 ساعت قبل
خبرگزاری تسنیم: به نقل از پلیس البرز سردار عباسعلی محمدیان، در پی اعتراضات مردم به افزایش قیمت بنزین در آبان‌ماه سال جاری، اظهار داشت: عده‌ای از فرصت‌طلبان با سناریو عوامل خارجی، اعتراضات مردمی را به اغتشاشات خیابانی و چپاول اموال عمومی تبدیل کردند که تعدادی از این آشوب‌گران را در منطقه گوهردشت کرج با حمله به بانک شهر اقدام به آتش زدن آن کردند. وی افزود: با توجه به اینکه برخورد با این افراد شرور تبدیل به یک مطالبه عمومی شده بود، مأموران کلانتری ۱۵ رجایی شهر با انجام اقدامات چند ماهه اطلاعاتی موفق به شناسایی مخفیگاه ۲ نفر از متهمان اصلی شدند و با هماهنگی مقام قضایی طی یک عملیات غافلگیرانه نامبردگان را دستگیر و به پلیس امنیت عمومی استان البرز منتقل کردند. فرمانده انتظامی استان البرز بیان کرد: در تحقیقات تکمیلی متهمان با مشاهده مستندات دقیق و غیر قابل انکار مأموان ناچار به لب به اعتراف گشودند و به آتش کشیدن بانک شهر گوهردشت کرج اقرار کردند.
خبر فوریخبر فوری21 ساعت قبل
رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: امروز چهار دستگاه خودرو توسط رئیس جمهور بازدید شد که از این تعداد، یک دستگاه به صورت شاسی است. رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار کرد: از برنامه‌های وزارت صنعت، خروج خودروهای قدیمی و پرمصرف از چرخه تولید و ورود خودروهای جدید است. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: امروز چهار دستگاه خودرو توسط رئیس جمهور بازدید شد که از این تعداد، یک دستگاه به صورت شاسی است. وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: این خودروها مطابق با استانداردهای روز با مصرف سوخت و آلودگی کمتر تولید می‌شود. رحمانی گفت: طی برنامه ریزی صورت گرفته در سال آیند و ۱۴۰۰ تولید خودروهای جدید در دستور کار قرار دارد.
تابناکتابناک21 ساعت قبل
افزایش قیمت دلار و رسیدن آن به ۲۰ هزار تومان از دو طریق می‌تواند بر روی افزایش نرخ تورم تاثیرگذار باشد. اول از طریق افزایش قیمت کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای وارداتی و دوم از طریق افزایش قیمت کالاهای وارداتی مصرفی. یعنی افزایش نرخ تورم تولیدکننده چند ماه بعد خود را در نرخ تورم مصرف کننده نشان می‌دهد. از سوی دیگر رشد قیمت دلار، قیمت کالاهای مصرفی وارداتی را افزایش می‌دهد که این موضوع هم به صورت مستقیم بر افزایش نرخ تورم مصرف کننده تاثیرگذار است. بنابراین مهمترین پیامد افزایش قیمت دلار برای اقتصاد واردات محور ایران، افزایش نرخ تورم خواهد بود که مستقیم سفره مردم را نشانه گرفته است و مردم بازندگان اصلی افزایش قیمت دلار به ۲۰ هزار تومان خواهند بود.
خبر فوریخبر فوری20 ساعت قبل
مدیرعامل شرکت پشتیبانی اموردام کشور گفت: ۲۰ هزار تن گوشت قرمز و مرغ برای شب عید در نمایشگاه‌های بهاره عرضه می‌شود که موجب تعادل بازار خواهد شد. «حسن عباسی معروفان» روز چهارشنبه افزود: طبق روال هر سال جهت متعادل سازی قیمت گوشت در شب عید، با شروع برگزاری نمایشگاه‌های بهاره ۱۰ هزار تن گوشت قرمز گوساله وارداتی به بازار عرضه می‌شود. وی گفت: در صورت نیاز، ذخایر بیشتری به بازار عرضه می‌شود تا مصرف‌کنندگان در تامین کالاهای اساسی مورد نیاز شب عید دچار مشکل نشوند. متعادل شدن قیمت گوشت قرمز در روزهای آتیعباسی معروفان افزود: برف اخیر در تردد و حمل و نقل عرضه دام زنده و گوشت قرمز مشکلاتی ایجاد کرده بود که همین امر موجب افزایش قیمت در برخی استان‌ها شد. مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: شرایط آب و هوایی متعادل شده است بنابر این انتظار می‌رود قیمت انواع گوشت قرمز در بازار مصرف کاهش یابد.

نظرها

اخبار بیشتر