ارزش جهانی دلار به پایین‌ترین سطح ۴ماهه رسید/ قیمت طلا در بالاترین نرخ ۵۰روز اخیر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
ارزش جهانی دلار به پایین‌ترین سطح ۴ماهه رسید/ قیمت طلا در بالاترین نرخ ۵۰روز اخیر

ارزش جهانی دلار به پایین‌ترین سطح ۴ماهه رسید/ قیمت طلا در بالاترین نرخ ۵۰روز اخیر

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
بر اساس گفته کارشناسان بازار طلا تعداد زیادی از سرمایه گذاران با هدف سفته بازی و دلالی به بازار طلا پیوسته اند و این مساله موجب نوسانات بیشتر قیمت این فلز گرانبها شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سایت طلا، موسسه سرمایه گذاری ABN AMRO چشم انداز امیدوارکننده‌ای درباره قیمت جهانی طلا منتشر و پیش بینی کرد قیمت طلا تا پایان سال ۲۰۲۰ به بیش از ۱۶۰۰ دلار خواهد رسید.

سیاست پولی و پایین بودن نرخ بهره دو عامل اصلی برای افزایش قیمت طلا در شش ماه دوم ۲۰۲۰ خواهد بود. بانکهای مرکزی جهان برای دستیابی به اهداف تورمی خود سیاست‌های پولی انبساطی را دنبال خواهند کرد.

سفته بازی و دلالی علت اصلی نوسانات قیمت طلا است

موسسه سرمایه گذاری ABN AMRO بر این باور است که بسیاری ازسرمایه گذاران طلارا به عنوان یک دارایی مالی انتخاب می‌کنند و با هدف سفته بازی و دلالی وارد بازار طلا شده‌اند که این مساله موجب نوسانات بیشتر قیمت این فلز گرانبها شده است.

بر اساس این گزارش، سرمایه گذاران زیادی در بازار طلا حضور دارند که برخی ترجیح می‌دهند طلا را به صورت فیزیکی خریداری کنند و برخی دوست دارند در صندوق های سرمایه گذاری با پشتوانه طلا سرمایه گذاری نمایند.

Georgette Boele تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری ABN AMRO در این باره گفت: تقاضا برای طلا به عنوان مکان امن سرمایه گذاری در شرایطی با کاهش روبرو شده است که تقاضا برای طلا به عنوان یک سرمایه گذاری ریسکی افزایش داشته است.

وی در ادامه افزود: اگر طلا چیزی غیر از یک مکان امن برای سرمایه گذاری نبود، رفتار آن بسیار متفاوت از آن چیزی بود که طی سال‌های اخیر نشان داده است. برخی سرمایه گذاران طلا را به عنوان مکان نهایی امن سرمایه گذاری می‌خرند. آنها طلای فیزیکی می‌خرند و آن را در مکان امنی نگهداری می‌کنند. سرمایه گذاران دیگری هستند که از نوسانات قیمت طلا سود می‌برند.

این بانک هلندی افزود: افزایش تمایل سرمایه گذاران برای خرید طلا برای سفته بازی و دلالی، عامل اصلی نوسانات شدید قیمت این فلز گرانبها طی سال‌های اخیر است. به عبارت دیگر، تقاضای سفته بازی و دلالی موجب نوسان بیشتر قیمت طلا شده است. طی سال‌های اخیر طلا کمتر رفتاری به عنوان مکان امن سرمایه گذاری نشان داده است. زمانی که هیچ گونه اعتمادی به سیستم مالی وجود نداشته باشد طلا تنها گزینه امن برای سرمایه گذاران خواهد بود.

در بازارهای بین المللی دو قیمت طلا وجود دارد

به اعتقاد این تحلیلگر ارشد اقتصادی، در بازارهای بین المللی دو قیمت طلا وجود دارد، یکی قیمت طلای فیزیکی که مانند یک مکان امن سرمایه گذاری رفتار می‌کند و دیگری قیمتی که مانند یک دارایی مالی رفتار می‌کند و می‌تواند به عنوان یک سرمایه گذاری ضد دلاری باشد. سفته بازان کسانی هستند که عامل اصلی نوسانات روزانه قیمت جهانی طلا هستند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی تاکید کرد: سرمایه گذارانی که طلا را به عنوان مکان امن سرمایه گذاری می‌خرند، سرمایه گذاران صبور خواهند بود. ولی بسیاری از سرمایه گذاران هستند که خواستار پول درآوردن در کوتاه مدت و نوسان گرفتن از قیمت طلا هستند.

در واقع سرمایه گذارانی که طلای فیزیکی خریداری می‌کنند، تمایلی برای فروش در کوتاه مدت ندارند.

قیمت طلا به بالاترین رقم از ۵ دسامبر رسید

تیترهای خبری در خصوص تصمیمات فدرال رزرو تاثیر زیادی بر روی نرخ طلا داشته و موجب نوسان این فلز گرانبها شد.

بر این اساس قیمت هر اونس طلا امروز به بیش از ۱۴۷۴ دلار رسیده است. قیمت طلا در مبادلات روز چهارشنبه نیز برای لحظاتی به بیش از ۱۴۷۸ دلار رسید که این بالاترین رقم از ۵ دسامبر و میانگین قیمت ۵۰ روز اخیر به شمار می‌رود.

نرخ بهره فدرال رزرو ثابت ماند

پس از برگزاری نشست دو روزه فدرال رزرو آمریکا و تاکید مقام‌های ارشد بانک مرکزی این کشور بر حفظ نرخ بهره فدرال رزرو در سطح کنونی و پیش بینی رشد متعادل اقتصادی در سال ۲۰۲۰ میلادی، ارزش دلار با کاهش روبرو شده و این مساله کمک زیادی به رشد قیمت جهانی طلا کرده است.

قیمت طلا شب گذشته پس از پایان نشست فدرال رزرو آمریکا با رشد یک درصدی روبرو شد. فدرال رزرو آمریکا در این نشست نرخ بهره را بدون تغییر حفظ کرد و پیش بینی نموده است که رشد اقتصادی در سال آینده متعادل خواهد بود و نرخ بیکاری نیز در پایین‌ترین سطح تاریخی خود حفظ خواهد شد.

ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهای معتبر بین المللی به پایین‌ترین سطح خود در ۴ ماه اخیر رسیده است.

هرگونه تیتر خبری منفی میتواند منجر به قدرت گرفتن قیمت طلا شود. در صورت انتشار اخبار مثبت در خصوص مذاکرات تجاری میان چین و آمریکا شاهد نزول در قیمت طلا خواهیم بود.

ایجاد منطقه حمایتی طلا در کانال ۱۴۶۰

با این حال به نظر می‌رسد بازار طلا تمایل به ادامه نوسان تا زمان ایجاد یک محرک قیمتی داشته باشد. سطح ساپورت ۱۴۶۰ و پس از آن منطقه حمایتی ایجاد شده بین این سطح و ۱۴۶۰ مقاومت زیادی در برابر نزول قیمت دارند. شکست سطح ۱۴۶۰ میتواند یکی از نشانه های نزول در قیمت طلا باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم دیده نشده از تلاش آتش‌نشانان برای خروج از پلاسکو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز23 ساعت قبل

رسیدگی به بزرگترین پرونده تخلف ارزی در تعزیرات تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: این یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های مربوط به انجام ندادن تعهدات ارزی در تعزیرات تهران در سال‌های اخیر بوده است. اسفنانی افزود: در پرونده‌ای دیگر نیز متهمی ۲۸ میلیون یورو ارز دریافتی از بانک را ملزم شد، برگرداند. مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران گفت: در پرونده‌ای دیگر نیز ۵ کانتینر کالا‌های قاچاق شامل لوازم و تجهیزات رایانه‌ای به ارزش ۱۴۵ میلیارد ریال کشف شد که پرونده در تعزیرات در حال رسیدگی است. وی همچنین به پرونده‌ای دیگر با عنوان تقلب در کسب و کار تحت عنوان عرضه روغن گریس تقلبی اشاره کرد و گفت: برای متهمان این پرونده نیز رای قطعی و جریمه‌ای معادل ۷۳ میلیارد ریال صادر شده است. وی گفت: البته نانوایان باید نان مورد نیاز مردم را به اندازه‌ای که مکلف هستند تحویل دهند و اگر مازادی داشتند می‌توانند به سفارش مشتری تنوعی در نان داشته باشند.

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فروش فوری و اقساطی «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» و «۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو جدیدترین طرح فروش این شرکت از ساعت ۱۰ صبح در روز سه شنبه ۱ بهمن ماه ۹۸ برای «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» و چهارشنبه ۲ بهمن برای خودروهای «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» آغاز می‌شود. دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام از الزامات ذکر شده و در صورت عدم دریافت کد کاربری امکان ثبت نام وجود ندارد. همچنین کلیه افرادی که در ۱۸ ماهه گذشته خودرو ثبت نام کرده‌اند امکان ثبت نام در این شرایط فروش را ندارند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
آقای حمیدرضا عظیمیان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزود: فولاد مبارکه همواره در جهت داخلی سازی و بومی سازی قطعات مورد نیاز کار کرده است و برای اینکه بتوانیم از فناوری‌های روز استفاده کنیم در حال مطالعه نسل چهارم فناوری فولاد هستیم. وی اضافه کرد: با همکاری دانشگاه‌ها، پارک‌های علمی و فناوری و شرکت دانش بنیان، نقشه راه فناور شدن در صنعت فولاد را ترسیم و در این باره قرارداد‌های متعددی امضا کردیم. عظیمیان با بیان اینکه ۵۰ درصد از بازار فولاد کشور در اختیار فولاد مبارکه است، گفت: راهبرد کلی ما حفظ این سهم از بازار ایران است ضمن اینکه با توسعه صنایع نفت و گاز و صنایع خودروسازی، باید بتوانیم ورق و محصولات مورد نیاز آن‌ها را تامین کنیم. وی با اشاره به اینکه سلیقه عموم مردم به خودرو‌های شاسی است، افزود: خودرو‌های شاسی به ورق با عرض ۲ هزار میلی متر نیاز دارد که تلاش می‌کنیم تا این نیاز را تامین کنیم. مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان در پاسخ به پرسش خبرنگار صداو سیما مبنی بر کمبود ورق فولادی برای صنایع کوچک و متوسط کشور گفت: ما در کشور کمبود ورق فولادی نداریم بلکه دلالی و سوداگری موجب تفاوت قیمت در ورق فولادی شده است. عظیمیان ادامه داد: اگر به روال قبل عرضه هم در بورس کالا و هم برای بنگاه‌های تولیدی باشد می‌توانیم کل نیاز کشور را پوشش دهیم و آرامش را به این بازار برگردانیم حتی برای واحد‌هایی که نیاز به ورق فولادی آن‌ها ۱۰۰ تن هم باشد می‌توانیم در سایت بهین یاب آن را اختصاص دهیم.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، آقای محمدعلی طهماسبی در گردهمایی محققان و مدیران باغبانی با محوریت میوه‌های معتدله و سردسیری، تصریح کرد: معرفی ارقام و پایه‌های جدید محصولات باغبانی با توجه به تنوع بالای گونه‌های باغی در ایران، ضروری است. وی، کم آبیاری و تنش آبی در اغلب باغات کشور را از دلایل مهم عملکرد پایین برخی محصولات باغی دانست و گفت: بهره وری کم از آب، خاک، زمین و خسارت زیاد از تنش‌های زنده و غیر زنده و بحث سرمازدگی که گاه تا ۷۰ درصد برخی از محصولات را از بین می‌برد از جمله مسائلی است که در این زمینه‌ها نیاز به کار تحقیقاتی بیشتری مانند معرفی ارقام دیرگل داریم. طهماسبی با اشاره به تنش گرمازدگی، تاکید کرد: تغییر اقلیم باید در تحقیقات حوزه باغبانی مد نظر قرار گیرد. وی، برنامه ریزی بلند مدت در باغبانی را ضروری عنوان کرد و افزود: سرمازدگی از یک طرف و گرمازدگی از سوی دیگر مشکلاتی را برای حوزه باغبانی بوجود آورده است. معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که پایین آمدن کیفیت و کمیت آب‌ها در کشور هر ساله رخ می‌دهد، گفت: در این شرایط پایه‌های باغی آسیب می‌بینند، بنابراین مدیریت فنی جدید برای رفع تنش‌ها در همه زمینه‌ها لازم است. وی با اشاره به این که آفات و بیماری‌های مهم مثل زوال زردآلو، زوال انگور و زوال مرکبات و بیماری‌های باکتریایی در زعفران، آسیب جدی به دارایی مردم زده است، تصریح کرد: همفکری و کمک محققان برای مبارزه با این آفات و بیماری‌ها ضروری است. طهماسبی با بیان این که تبدیل ضایعات و مدیریت کاهش ضایعات موجب افزایش ارزش افزوده خواهد شد، گفت: محققان موسسه تحقیقات علوم باغبانی باید در قالب زنجیره محصول حرکت کنند و صفر تا صد یک محصول را پیش ببرند تا بهره وری محصولات بالا رود.

نظرها

اخبار بیشتر