دو سال بدون شکست؛ ساری چگونه به فرگوسن می‌رسد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نود
  4. ورزشی
دو سال بدون شکست؛ ساری چگونه به فرگوسن می‌رسد؟

دو سال بدون شکست؛ ساری چگونه به فرگوسن می‌رسد؟

نودخبرگزاری نود |
مائوریتسیو ساری روند بدون شکست خود در اروپا را به 2 سال رسانده است.

به گزارش وبسایت نود، بسیاری خروج زودهنگام ناپولی از لیگ اروپای فصل ۱۸-۲۰۱۷ را به تمرکز این تیم روی سری آ و جنگ قهرمانی با یوونتوس مربوط می‌دانستند. هرچند ناپولی علیرغم گذراندن بهترین فصل خود در تاریخ سری آ (از نظر امتیاز) باز هم نتوانست به قهرمانی برسد، اما سرمربی این تیم همان شکست تلخ اروپایی برابر لایپزیش را به زیربنای یک روند درخشان ۲ ساله تبدیل کرد.

یوونتوس چهارشنبه شب و در شرایطی که از صعود و حتی صدرنشینی خود در گروه D مطمئن بود، با ترکیبی قدرتمند به بای آرنا رفت و با نتیجه ۲-۰ لورکوزن را شکست داد تا با کسب ۱۶ امتیاز، به عنوان سومین سرگروه مقتدر (بعد از بایرن مونیخ و پاریسن‌ژرمن) به مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان برسد.

یوونتوس کار خود در رقابت‌های این فصل لیگ قهرمانان را با یک تساوی ثانیه آخری برابر اتلتیکومادرید آغاز کرد؛ جایی که تا دقیقه ۷۰ با دو گل در خانه حریف پیش بود اما سرانجام در دقیقه ۹۰ مغلوب اتلتی و هکتور هررا شد تا فصل را با تساوی ۲-۲ آغاز کند؛ اما کسب ۵ پیروزی متوالی (که در میان آن‌ها پیروزی ۱-۰ مقابل اتلتیکومادرید هم دیده می‌شود) موجب شد یووه مرحله گروهی را با کسب ۱۶ امتیاز از ۱۸ امتیاز ممکن به پایان برساند.

در شرایطی که تیمی مثل بارسلونا با بازیکنان ذخیره خود دیدار روز پایانی برابر اینترمیلان را برگزار کرد، یووه ترجیح داد دیدار تشریفاتی خود را هم با ترکیبی قدرتمند و حضور ثابت رونالدو، هیگواین، برناردسکی و پیانیچ برگزار کند؛ اتفاقی که می‌توان ریشه آن را در رکورد عجیب و غریب سرمربی این تیم جست و جو کرد.

مائوریتسیو ساری خداحافظی تلخی با لیگ قهرمانان فصل ۱۸-۲۰۱۷ داشت، جایی که تیمش با کسب تنها ۶ امتیاز از ۶ بازی (در گروهی متشکل از منچسترسیتی، شاختار دونتسک و فاینورد) به جایگاه سوم رسید و راهی لیگ اروپا شد. در این فاصله (پایان مرحله گروهی تا از سرگیری مسابقات دور حذفی) ناپولی صدر جدول سری آ را از یوونتوس قاپید و همگان احتمال می‌دادند این تیم برای حفظ این جایگاه، لیگ اروپا را فدای سری آ کند.

ناپولی در یک شانزدهم نهایی لیگ اروپا به سد سخت لایپزیش برخورد کرد و در بازی رفت، در سن‌پائولو با نتیجه ۳-۱ مغلوب شد تا تمامی فرضیه‌ها رنگ واقعیت به خود گیرد. البته برخلاف انتظارات، ناپولی در بازی برگشت نمایشی درخشان داشت و با پیروزی ۲-۰، تنها با گل زده کمتر در خانه حریف از گردونه رقابت‌ها کنار رفت. شاید در آن زمان (۱۵ فوریه ۲۰۱۸) کمتر کسی تصور می‌کرد این شکست خانگی، برای حدود ۲ سال آخرین شکست مائوریتسیو ساری در مسابقات اروپایی باشد.

ساری در پایان فصل ۱۸-۲۰۱۷ از ناپولی جدا شد و هدایت چلسی را به دست گرفت؛ تیمی که با توجه به حضور در رده پنجم لیگ برتر فصل قبل، به لیگ اروپا تبعید شده بود. چلسی در ۵ بازی نخست خود در مرحله گروهی پائوک و باته بوریسوف (۲ بار) و ویدی را شکست داد و در بازی تشریفاتی پایانی، با تساوی ۲-۲ مقابل ویدی مجارستان متوقف شد.

در مرحله حذفی و در مراحل یک شانزدهم، یک هشتم و یک چهارم نهایی آبی‌های لندن به ترتیب مالمو، دینامو کیف و اسلاویا پراگ را رفت و برگشت شکست دادند و در نیمه نهایی به آینتراخت فرانکفورت رسیدند. دو تساوی ۱-۱ برابر تیم آلمانی کار را به ضربات پنالتی کشاند و چلسی موفق شد با پیروزی ۴-۳، راهی فینال و دیدار برابر آرسنال شود.

چلسی در فینال باکو هم با درخشش ادن هازارد آرسنال را ۴-۱ مغلوب کرد تا در مجموع ۱۵ مسابقه، با ۱۲ برد و ۳ تساوی شایسته‌ترین تیم برای کسب قهرمانی شناخته شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار ورزشی دنیا، از سراسر‌ وب را در خبری بخوانید

حضور در یوونتوس، ساری را پس از یک فصل غیبت، دوباره به لیگ قهرمانان بازگردانده اما بزرگتر شدن رقبا، هیچ خللی در روند ترسناک ساری نداشته است. همانند فصل قبل و مرحله گروهی لیگ اروپا با چلسی، ساری مرحله گروهی لیگ قهرمانان با یوونتوس را هم با ۱۶ امتیاز به پایان رسانده تا اکنون یک رکورد عجیب و غریب به ثبت رسانده باشد.

بعد از شکست ۳-۱ برابر لایپزیش، ساری در ۲۲ بازی اروپایی مربیگری کرده (یک بازی با ناپولی، ۱۵ بازی با چلسی و ۶ بازی با یوونتوس) و در این بازی‌ها به آمار خیره کننده ۱۸ برد و ۴ تساوی دست یافته است. با توجه به تعطیل شدن مسابقات و از سرگیری رقابت‌های مرحله یک هشتم تا دهه دوم فوریه ۲۰۲۰، می‌توان گفت ساری روند ۲ ساله بدون شکستی در رقابت‌های اروپایی به نام خود ثبت کرده است.

آمار نشان می‌دهد تنها ۲ سرمربی در تاریخ مسابقات اروپایی توانسته‌اند روند طولانی‌تری نسبت به ساری ثبت کنند؛ در جایگاه نخست سرآلکس فرگوسن سرمربی افسانه‌ای منچستریونایتد با ۲۵ بازی بدون شکست قرار دارد.

منچستریونایتد در بازی برگشت مرحله نیمه نهایی فصل ۰۷-۲۰۰۶ با نتیجه ۳-۰ مغلوب میلان شد تا در یک قدمی فینال آتن، از گردونه رقابت‌ها کنار رود. پس از آن منچستر در ۶ بازی مرحله گروهی فصل ۰۸-۲۰۰۷ با ۵ برد و یک تساوی به مرحله حذفی رسید و در این مرحله نیز با ۴ برد و ۲ تساوی، راهی فینال مسکو شد. یونایتد در فینال نیز بعد از تساوی ۱-۱ برابر چلسی، در ضربات پنالتی به پیروزی ۶-۵ رسید تا برای سومین بار، قهرمان اروپا شود.

مدافع عنوان قهرمانی فصل ۰۹-۲۰۰۸ را با فرمی دور از انتظار آغاز کرد و مرحله گروهی را با کسب تنها ۲ برد (و ۴ تساوی) پشت سر گذاشت. با این حال، روند یونایتد در مرحله حذفی با کسب ۴ برد و ۲ تساوی، برای حضور دوباره شیاطین سرخ در فینال اروپا کافی بود. سرانجام پپ گواردیولا و بارسلونا با پیروزی ۲-۰ در فینال رم، ترمز فرگی را کشیدند و یونایتد را بعد از ۲ سال، در اروپا مغلوب کردند.

در فاصله دیدار نیمه نهایی ۲۰۰۷ در سن‌سیرو و فینال ۲۰۰۹ در المپیکوی رم، منچستریونایتد ۲۵ بار در لیگ قهرمانان اروپا به میدان رفت و در این بازی‌ها ۱۵ برد و ۱۰ تساوی کسب کرد. مائوریتسیو ساری برای آن که بتواند از رکورد سرآلکس فرگوسن عبور کند، ناچار است مراحل یک هشتم و یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان را بدون شکست سپری کرده و به سلامت به نیمه نهایی برسد؛ اتفاقی که وقوع آن، اندکی دور از ذهن به نظر می‌رسد.

البته میان ساری و فرگوسن، یک نام کاریزماتیک دیگر هم به چشم می‌خورد؛ اسون گوران اریکسون سرمربی پیشین تیم ملی انگلستان و باشگاه لاتزیو، توانست در فاصله سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۳ به همراه گوتبورگ (سوئد) و بنفیکا در ۲۳ بازی اروپایی شکست ناپذیر بماند. او در فصل ۸۲-۱۹۸۱ با گوتبورگ به قهرمانی در جام یوفا رسید و یک فصل بعد با بنفیکا، دوباره طعم حضور در فینال این جام را چشید. هرچند شکست مقابل آندرلخت در این مرحله، کام اریکسون و پرتغالی‌ها را تلخ کرد.

ساری با گذراندن مرحله یک هشتم نهایی بدون شکست، از رکورد اریکسون عبور خواهد کرد، اما بدون این دستاورد هم ساری توانسته نام خود را در اروپا تثبیت کند؛ مرد ۶۰ ساله‌ای که تا ۱۵ سال قبل، به مربیگری به چشم شغل دوم خود (پس از بانکداری!) نگاه می‌کرد، اکنون توانسته در رقابت‌های قاره‌ای روند ۲ ساله بدون شکستی را پشت سر بگذارد و مو به مو با شخصیت‌های بزرگ مربیگری فوتبال جهان حرکت کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ورزش ۱۱ورزش ۱۱8 ساعت قبل
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت خورشید عصر ارتباطات می‌باشد و هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر نام و لینک منبع غیر قانونی بوده و قابل پیگرد میباشد. Copyright © ۲۰۱۳-۱۹
ورزش ۱۱ورزش ۱۱8 ساعت قبل
اختصاصی | فرهاد مجیدی باز هم در کانون حواشی قرار گرفته است. بعد گفتند چرا جک تری‌دی خورده‌اید در حالی که من هرگز نه اهل خوردن پودر و مکمل بودم، نه موادی مصرف کرده‌ام! فرهاد مجیدیحالا فرهاد مجیدی از طریق وکیل خود دست به کار شده است و همبازی سابق خود را دادگاهی کرده است تا به جرم نشر اکاذیب و پیگیری این تهمت، پاسخی جامع را دریافت کند تا این حاشیۀ دوباره اوج گرفته، به مرحلۀ بدی برسد که برای هیچکدام از طرفین مفید نخواهد بود. مهدی امیرآبادیوکیل فرهاد مجیدی با تایید این خبر اعلام داشت: مهدی امیرآبادی چند روز پیش مصاحبه‌ای انجام داد و در آن صحبت‌های را مطرح کرد که صحت ندارد و به دلیل نشر اکاذیب از این فرد به مراجع قضایی شکایت می‌کنیم. اقدامات اولیه صورت گرفته و این شکایت به زودی شکل رسمی به خود خواهد گرفت.
تسنیمتسنیم2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، تیم‌های فوتبال تراکتور تبریز و مس کرمان از ساعت ۱۵ امروز (چهارشنبه) در مرحله یک چهارم نهایی مسابقات فوتبال جام حذفی باشگاه‌های کشور در ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز به مصاف هم رفتند که نیمه اول این مسابقه به پیروزی ۳ بر صفر تراکتوری‌ها انجامید. محمدرضا خانزاده در دقیقه ۳۱، اشکان دژاگه در دقیقه ۴۲ و رضا اسدی در دقیقه ۴۵ (از روی نقطه پنالتی) گل‌های نیمه نخست این بازی را به ثمر رساندند. محمدحسین ترابیان داور دیدار تراکتور تبریز - مس کرمان است. او در نیمه اول این مسابقه پوریا غلامی از مس را با کارت زرد جریمه کرد. انتهای پیام/
ورزش ۱۱ورزش ۱۱9 ساعت قبل
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت خورشید عصر ارتباطات می‌باشد و هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر نام و لینک منبع غیر قانونی بوده و قابل پیگرد میباشد. Copyright © ۲۰۱۳-۱۹
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- برخی از مصدومان تیم فوتبال استقلال به دیدار روز یکشنبه این تیم مقابل ذوب‌آهن اصفهان می‌رسند. به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، تیم فوتبال استقلال دوشنبه این هفته در حالی مقابل الاهلی عربستان شکست خورد که ۸ بازیکن تیمش را به دلیل مصدومیت و سرماخوردگی در اختیار نداشت تا آبی‌پوشان متحمل شکست شوند. در این بین، برخی از این بازیکنان می‌توانند یکشنبه هفته آینده استقلال را در دیدار مقابل ذوب‌آهن اصفهان در هفته بیستم لیگ برتر تیم‌شان همراهی کنند. نفراتی، چون مهدی قائدی، علی کریمی، میلیچ و عارف غلامی از جمله بازیکنانی هستند که به نظر می‌رسد در صورت صلاحدید کادرفنی می‌توانند برای استقلال بازی کنند. شیخ دیاباته مهاجم اهل مالی استقلال هم به بازی بازی ذوب‌آهن نمی‌رسد.
الفالف11 ساعت قبل
گروه ورزشی الف، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸، ۰۶:۳۰ ۳۹۸۱۱۳۰۰۱۲به گزارش ایسنا، در جریان دیدار نیمه نهایی وزن ۸۷ کیلوگرم کشتی فرنگی قهرمانی آسیا در دهلی پایتخت هند، بهروز هدایت در حالی که با نتیجه قاطع ۷ بر صفر از حریف قرقیزستانی پیش بود و کشتی را به خوبی در دست داشت، در فاصله ۶ ثانیه مانده به پایان مبارزه به روی تشک نشست و اعلام کرد بدلیل مصدومیت زانو توان ادامه مبارزه را ندارد تا دست رقیب به نشان فرد پیروز بالا برود، اتفاقی که حتی تعجب داور این مبارزه را نیز بدنبال داشت. اتحادیه جهانی کشتی دقایقی قبل در مطلبی پیرامون نتایج بدست آمده در دور مقدماتی ۵ وزن نخست کشتی فرنگی قهرمانی آسیا، به این اقدام هدایت نیز واکنش نشان داد و عنوان کرد: بهروز هدایت نماینده وزن ۸۷ کیلوگرم ایران در حالیکه ۷ بر صفر از حریف خود پیش بود در ثانیه‌های پایانی مبارزه ظاهرا به علت مصدومیت از ناحیه زانو حاضر به ادامه این مبارزه نشد. اتحادیه جهانی کشتی در ادامه یادآور شد: حتی با وجود بدشانسی هدایت، ایران در ۵ وزن نخست با داشتن ۳ نماینده در دیدار فینال، بیشترین کشتی‌گیر را در فینال ۵ وزن نخست دارد. اتحادیه جهانی همچنین به پیروزی ۸ بر ۷ پویا ناصرپور در نیمه نهایی وزن ۵۵ کیلوگرم مقابل رقیب هندی اشاره کرد و نوشت: ناصرپور در حالیکه با نتیجه ۷ بر یک مقابل آروجان حالاکورکی از هند عقب بود موفق شد در پایان با نتیجه ۸ بر ۷ به پیروزی برسد. پس از این مبارزه ناصرپور بدلیل تحمل فشار زیاد هوشیاری خود را تا حدی از دست داد و با کمک پزشکان توانست روی پای خود بایستد.

نظرها

اخبار بیشتر