بیش‌تر اجتماعی شوید: نتایج جدید ارتباط کوچک شدن مغز و تنهایی طولانی مدت را نشان می‌دهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دینو
  4. اجتماعی
بیش‌تر اجتماعی شوید: نتایج جدید ارتباط کوچک شدن مغز و تنهایی طولانی مدت را نشان می‌دهد

بیش‌تر اجتماعی شوید: نتایج جدید ارتباط کوچک شدن مغز و تنهایی طولانی مدت را نشان می‌دهد

دینوخبرگزاری دینو |

از دست دادن صرفا یک مهمانی آخر هفته شلوغ، احتمالا نمی‌تواند تاثر مثبت زیادی روی مغز شما داشته باشد؛ اما، اگر شما از آن دسته افرادی هستید که ترجیح می‌دهید هفته‌ها به تنهایی در مخفیگاهتان پنهان شوید، این مطلب برای شماست. باید بدانید که نتایج جدید ارتباط کوچک شدن مغز و تنهایی طولانی مدت را نشان می‌دهد. این کار شما می‌تواند منجر به کوچک شدن مغزتان شود. در ادامه همراه دینو باشید.

ماجراجویان قطب جنوب

بد نیست در مورد ماجراجویان قطب جنوب بیش‌تر بدانید. یک مطالعه جدیددر مورد اعزام شدگان به قطب جنوب، که بیش از یک سال را در دورترین نقطه جهان بدونتعامل انسانی زیادی گذرانده‌اند، نتایج جالب توجهی داشته است. آن‌ها نشان داده‌اندکه قسمت‌های خاصی از مغزهایشان وقتی در مدت زمان مشخصی در معرض چنین انزوایی قرارمی‌گیرند، کوچک می‌شود. تنها ماندن برای مدت طولانی، ظاهرا می‌تواند تحریکات مغزیرا که موجودات اجتماعی مانند ما به شدت به آن احتیاج دارند، بی‌حرکت کند. این همانموضوعی است که باید در تصمیماتمان برای سفر به سرزمین‌های حتی بسیار دور افتاده‌ترمانند مریخ به خاطر بسپاریم.

«Alexander Stahn»، محقق طب فضایی، همچنین استادیار علوم پزشکی در روانپزشکی UPenn، درباره تحقیق جدید توضیح می‌دهد:

برای ارزیابی اثرات محرومیت جسمی و اجتماعی بر هیپوکامپ، ما تحقیقاتی را در مورد افرادی که در اعزام‌های قطبی شرکت کرده بودند، انجام دادیم. این افراد مشخصا کسانی بودند که در معرض یکنواختی محیطی و انزوای طولانی مدت فیزیکی و اجتماعی قرار داشتند. این مطالعه اخیرا در مجله پزشکی New England منتشر شده است.

پیشینه ارتباط کوچک شدن مغز و تنهایی

مطالعات روی حیوانات نشان داده که تنها ماندن به مدت طولانی برای سلامتی مغز مضر می‌باشد. با این حال چنین موضوعی هنوز در انسان‌ها زیاد مورد مطالعه قرار نگرفته است. به همین دلیل هم ایستگاه تحقیقاتی قطب جنوب، توانست به آزمایشگاه داخلی مناسبی برای Stahn و همکارانش برای بررسی اثرات مضر انزوای شدید در انسان تبدیل شود. ۹ نفر از اعزام شدگان قبل و بعد از ۱۴ ماه تنها بودن، با تعاملات محدود انسانی از همسالان خود مورد مطالعه قرار گرفتند. مغز آن‌ها توسط اسکن‌های MRI قبل و بعد از ماموریت بررسی شد (امکان MRI برای تنها یک فرد فراهم نشد). آن چه تیم Stahn پیدا کرد، بسیار دلسرد کننده بود.

نتایج MRI در ۸ نفر از۹ فرد اعزامی نشان داد که حجم غده دندانه‌دار هیپوکامپ بعد از ۱۴ ماه انزوا درمکانی چنین دور از دسترس، به میزان چشمگیری کاهش یافته است. این مسئله بسیار حائزاهمیت است. غشای دندانه‌دار هنگام پردازش شناختی و شکل‌گیری خاطرات، عملکرد حیاتی دارد، زیرا هیپوکامپ همان بخشی از مغز می‌باشد که کارکردهای اصلیش شامل یادگیری و حافظهاست. حتی بدتر این که نتایج، کاهش مناطق دیگری از هیپوکامپ (هر چند که این میزانبه اندازه قابل توجهی مانند غشای دندانه‌دار نیست) و همین طور ماده خاکستری که نقشاصلی در پردازش اطلاعات دارد را نیز نشان می‌دهند.

خبری: اخبار اجتماعی ایران | اخبار بازی و سرگرمی ایران و جهان

بیش‌تر اجتماعی شوید: نتایج جدید ارتباط کوچک شدن مغز و تنهایی طولانی مدت را نشان می‌دهد - 10

تاثیرات ویژگی‌های سفر بر ارتباط کوچک شدن مغز و تنهایی

اگر باز هم به دلایل بیش‌تری برای بیرون رفتن نیاز دارید، بد نیست بدانید که در کنار کوچک شدن غشای دندانه‌دار، اتفاقات دیگری نیز برای مغز می‌افتد. ما همچنین کاهش فاکتور نوروتروفیک مشتق شده از مغز (BDNF) را در نتایج این تحقیقات می‌بینیم. BDNF حافظه و یادگیری را تحت تاثیر قرار می‌دهد، و از توسعه، بقا و احیای نورون‌ها پشتیبانی می‌کند. عملکرد افراد شرکت کننده این تحقیق در آزمون‌های شناختی پس از آن ۱۴ ماه تنهایی، به صورت چشمگیری کاهش داشته است. Stahn و همکارانش نتیجه گرفتند:

تغییرات در محیط‌های جسمی و اجتماعی بر انعطاف‌پذیری هیپوکامپ تاثیر می‌گذارد. ویژگی‌های این سفر، ممکن است واسطه‌ای در کاهش غلظت BDNF و تغییرات حجمی مغز مرتبط با آن باشد.

تاثیر ویژگی‌های این سفر در نتایج مطالعه، مواردی چون محدودیت برای یک فضای زندگی و کار منفرد، محدودیت قرارگیری در معرض تحریک‌های متفاوت و پیچیده مربوط به هیپوکامپ و تعاملات اجتماعی که محدود به یک گروه کوچک از افراد برای مدت طولانی است، می‌باشد. به طور قطع تحقیقات بیش‌تری نیاز است که باید بر روی بیش از ۹ نفر صورت گیرد. با این حال، علاوه بر تشعشعات کشنده و ریزگردها، این موضوع نیز به عنوان یک فاکتور مهم می‌تواند آینده انسانیت را در مریخ و فضای عمیق تحت تاثیر قرار دهد. چنین نتایجی واقعا اعزام شوندگان آتی فضا را درگیر تفکر می‌نماید. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ببیشتر بخوانید: چند راهکار برای جلوگیری از آسیب‌های مغزی که باید در روزمره به آن توجه کنید

ببیشتر بخوانید: 13 تمرین مغزی که به حفظ شفافیت ذهنی شما کمک می‌کنند را بشناسید

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

زیر صفر درجه

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
در کمتر از ۲۴ ساعت بیش از ۶ هزار تن نمک و شن توسط کارگران شهری در مسیر‌های برفی برای تردد بهتر شهروندان ریخته شد. زیر صفر درجهزیر صفر درجهبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ کارگران شهری با فشردگی حجم کاری و تلاش فراوان سعی دارند تا از یخزدگی معابر در این روزهای سرد زمستان جلوگیری کنند.

فیلم/ لحظه هجوم طوفان گرد و غبار در استرالیا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل

این اسباب‌بازی هوشمند را به کودکان خلاق خود معرفی کنید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
هوشمند است و به خلاقیت بیشتر کودکان کمک می‌کند. آن‌ها را وادار به تحرک بیشتر کرده و نوآوری را به آن‌ها آموزش می‌دهد. اما بازی با آن نیاز به آموزش دارد.

آسمان برفی پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

طرز تهیه صبحانه خوشمزه و شیک برای صبح برفی + فیلم

رکنارکنا19 ساعت قبل
مواد لازم برای تهیه یک صبحانه شیک و خوشمزه-فلفل دلمه‌ای …..۴عدد_گوجه فرنگی …..۲عدد_پنیرموزارلا …..۴ ورق_تخم مرغ …..۴ عدد_نمک و فلفل ….. به مقدار لازم برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

جلسه شورای شهر تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امروز شورای شهری‌ها با تصویب چندین طرح و لایحه، روز پرکاری را پشت سر گذاشتند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بررسی لایحه متمم بودجه سال ۹۸ شهرداری، مهمترین دستور کار امروز شورای شهر بود که با وجود موافقان و مخالفان به تصویب رسید.

نظرها

اخبار بیشتر