آیا پایان بحران عراق نزدیک است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. بین‌المللی
آیا پایان بحران عراق نزدیک است؟

آیا پایان بحران عراق نزدیک است؟

الفخبرگزاری الف |

عراق پس از جنگ آمریکا ضد این کشور در ۲۰۰۳ با بحران‌های گوناگونی مواجه بوده که همواره برخی طرف‌های خارجی در تلاش برای جهت‌دهی به این بحران‌ها بوده‌اند؛ اما با توجه به سوابق این کشور و به ویژه نقش مرجعیت عراق در کنترل بحران ها٬ به نظر نمی‌رسد که روند تشکیل دولت و انتخاب نخست وزیر کار دشواری باشد.

عراق در ۱ اکتبر ۲۰۱۹ شاهد آغاز یک سلسله اعتراضات مردمی گسترده بود که با هدف اعتراض به فساد و مقابله با فقر و بیکاری و ضعف خدمات عمومی در این کشور آغاز شد. البته این اعتراضات پس از گذشت مدت کوتاهی تبدیل به عرصه مداخلات خارجی و در راس آنها آمریکا شد. به این ترتیب مسیر اعتراضات به مرور منحرف شد و روند تحولات این کشور به گونه‌ای پیش رفت که منجر به استعفای عادل عبدالمهدی از سمت نخست وزیری عراق شد. با استعفای عبدالمهدی رایزنی‌ها برای انتخاب نخست وزیر جدید آغاز شد، با توجه به قانون اساسی عراق، برهم صالح رئیس جمهور این کشور، جای نخست وزیر را به صورت موقت تا تعیین شخصیت جدید برای این منصب پر کرد. البته طبق همین قانون اساسی یک مهلت ۱۵ روزه به او داده شد تا گزینه جدید نخست وزیری را به پارلمان عراق معرفی کند.

نکته بعدی در روند انتخاب نخست وزیر عراق٬ پیشنهاد گزینه برای تصدی این سمت است. رسانه‌های عراقی اسامی ۶ سیاستمدار را به عنوان گزینه‌های پیشنهادی نخست‌وزیری این کشور مطرح کردند: علی علاوی (وزیر اقتصاد در دولت موقت عراق در سال ۲۰۰۵) ٬ قصی السهیل (وزیر آموزش عالی) ٬علی الشکری (نماینده سابق پارلمان و مشاور رئیس‌جمهور) ٬فائق زیدان (رئیس شورای عالی قضایی عراق) ٬ محمد شیاع السودانی (وزیر سابق کار و امور اجتماعی و نماینده پارلمان) واسعد العیدانی (استاندار بصره).

گروه‌های سیاسی عراق همواره برای رسیدن به یک توافق نهایی در خصوص انتخاب نخست وزیر٬ به زمان زیادی برای رایزنی‌های پارلمانی نیاز داشته‌اند؛ اما شاید در حال حاضر و با توجه به تاثیر اعتراضات مردمی بر مواضع و تصمیمات آنها و حسیاست شراط کنونی٬ این زمان کمی کوتاه‌تر شود.

اکنون مهلت ۱۵ روزه رئیس‌جمهور رو به اتمام است. طبق قانون اساسی عراق اگر رئیس‌جمهور نتواند در این مهلت ۱۵ روزه نخست‌وزیر جدید را معرفی کند٬ نخست وزیر مستعفی به مدت ۳۰ روز بار دیگر تصدی این جایگاه را بر عهده می‌گیرد و اگر مجددا نخست وزیر جدید معرفی نشد٬ باز هم رئیس‌جمهور به مدت ۳۰ روز جای نخست وزیر را پر می‌کند.

در این میان یکی از بلوک‌های پارلمانی معتقد است که اسامی ۵ نامزد را که هم معترضان و هم احزاب سیاسی بر سر آنها توافق داشته باشند را معرفی کنند و برهم صالح هریک از آنها را که نسبت به بقیه واجد شرایط بود انتخاب کند؛ درحالی که یکی دیگر از فراکسیون‌ها خواستار انتخاب گزینه مورد نظر مردم برای نخست وزیری است که البته این مورد بر خلاف قانون اساسی عراق است.

لذا به نظر می‌رسد شاید بحران اقتصادی و معیشتی عراق که منجر به آغاز اعتراضات مردمی این کشور شد٬ در کوتاه مدت قابل حل نباشد؛ اما بحران سیاسی و تشکیل دولت جدید در کوتاه مدت قابل حل است. در همین راستا ائتلاف سیاسی الفتح عراق به رهبری «هادی العامری» می‌گوید احزاب و فراکسیون‌های سیاسی این کشور در مورد نامزدهای نخست‌وزیری به توافقی دست یافته‌اند. همچنین «نسیم عبدالله»، عضو این ائتلاف در پارلمان عراق دیشب اعلام کرد که فراکسیون‌های پارلمانی عراق بر سر نامزدی دو فرد جهت تصدی منصب نخست‌وزیری عراق به توافق رسیده‌اند؛ البته او از افشای نام دو فرد مذکور خودداری کرد. در صورت شناسایی و معرفی نامزد یا نامزدهای نخست‌وزیری، پارلمان عراق در اسرع وقت برای رأی‌گیری در این خصوص، تشکیل جلسه خواهد داد.

البته نباید نقش مرجعیت عراق را در مدیریت این بحران نادیده گرفت. هرچند که مرجعیت عراق از زمان آغاز اعتراضات، این تحولات را دنبال می‌کرد و با توجه به مشروعیت مطالبات مردمی موضع جدی در رد آن نمی‌گرفتند، اما وقتی مداخلات مستقیم خارجی از سوی آمریکا، عربستان و امارات برای فتنه انگیزی در این کشور آغاز شد، آیت الله سیستانی نیز موضع مشخصی در رد مداخله‌های خارجی دنبال کرده و مردم را به هوشیاری بیشتر برای جلوگیری از افتادن در دام توطئه‌های خارجی دعوت کردند.

به نظر می‌رسد ریشه دار بودن نقش مرجعیت، نقش عمده‌ای در کنترل تحولات عراق و جهت‌دهی درست به مطالبات و اعتراضات داشته و هم جریان معترضین، هم ساختار دولتی و حتی برخی از جریان‌ها و احزابی که یک بازی فرصت طلبانه‌ای را در بستر اعتراضات مردمی عراق شروع کرده بودند، مرجعیت را به عنوان مرکز ثقل تحولات اخیر در این کشور پذیرفته‌اند.

لذا با توجه به سیگنال‌های اخیر، فراکسیون‌های شیعه عراق در پارلمان این کشور قادر به انتخاب نخست‌وزیر و برون‌رفت عراق از این بحران خواهد بود، اما نکته مهم دیگری که در این زمینه وجود دارد، ماهیت شخص نخست‌وزیر آینده و قدرت وی برای مهار بحرانی است که در نتیجه چندین دهه ناکارآمدی و فساد موجود در کشور گسترش پیدا کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا14 ساعت قبل
وی با انتقاد از حذف طالبان در گفت‌وگوهای بن در سال ۲۰۰۲، ادامه داد: عامل قدرت، در موفقیت طالبان نقش داشته است. در واقع، آنها موفق شده‌اند چیزی را نبازند. به نظر می‌رسد که آنها - حداقل در برخی از نقاط - علیه گروه هایی چون داعش وارد عمل شده‌اند. طالبان و دولت ترامپ در حال نهایی کردن یک توافق آتش بس موقت هستند که هنوز بسیاری از جزئیات آن در ابهام قرار دارد. در صورت پیشرفت مذاکرات، کاخ سفید امیدوار است بتواند به تدریج سربازان آمریکایی را از خاک افغانستان خارج کند.
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «ابوفدک المحمداوی» به عنوان جانشین شهید «ابومهدی المهندس» سمت نائب رئیس سازمان حشد شعبی را برعهده گرفت. «ابوعلی البصری»، معاون نایب رئیس سازمان حشد شعبی (بسیج مردمی) شامگاه پنج شنبه اعلام کرد که این سازمان با برگزاری یک نشست بر سر انتصاب یکی از فرماندهان خود به نام «عبدالعزیز» با کنیه «ابوفدک» در منصب رئیس ستاد حشد به جای «ابومهدی المهندس»، نایب رئیس فقید سازمان به توافق رسید. البصری در گفت و گو با خبرگزاری رسمی عراق در این باره اظهار داشت: «به ما اطلاع داده شد که پس از توافق بر سر ابوفدک از سوی سازمان حشد، فرمان دیوانی انتصاب وی از سوی فرمانده کل نیروهای مسلح (عادل عبدالمهدی، نخست وزیر دولت پیشبرد امور در عراق) طی دو روز آینده صادر خواهد شد». گفتنی است که این انتصاب پس از برپایی مراسم چهلمین روز شهادت ابومهدی المهندس در عراق صورت گرفت. شایان ذکر است که ابومهدی المهندس بامداد سیزدهم دی (سوم ژانویه) در کاروانی به همراه سردار سپهبد شهید «حاج قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حمله تروریستی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسید.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
به گزارش مشرق، کریستف هاملمان نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران در حساب توئیتری خود از ارائه کیت‌های تشخیصی اضافی و تجهیزات لازم به منظور محافظت شخصی کارکنان بیمارستان‌ها از سوی سازمان جهانی بهداشت خبر داد.
وانانیوزوانانیوز17 ساعت قبل
به گزارش وانانیوز، در ادامه روز نخست رقابت‌های بسکتبال انتخابی کاپ آسیا تیم‌های همگروه ایران یعنی عربستان و قطر به مصاف هم رفتند. در این بازی که در شهر جده عربستان برگزار شد که تیم میزبان توانست حریف خود را ۶۸ و ۵۷ شکست دهد و نخستین هنانند ابران به نخستین پیروزی اش دست پیدا کند. قطری‌ها روز یکشنبه هفته آینده در تهران به مصاف تیم ملی کشورمان می‌رود. ایران امروز پنجشنبه مقابل سوریه ۹۴ بر ۴۸ به پیروزی دست یافت. انتهای پیام/
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «ماریا زاخارووا» شامگاه پنج شنبه اعلام کرد در شرایطی که ترکیه از حمله شبه نظامیان در سوریه پشتیبانی می‌کند، این امر علاوه بر نقض توافقنامه‌های منعقده میان ترکیه و روسیه بر سر جداسازی معارضان مسلح سوری از تروریست‌ها در خاک سوریه، ممکن است باعث تشدید تنشها در ادلب شود. زاخارووا در ادامه اظهار داشت: «ما عمیقا نگران حمایت نیروهای ارتش ترکیه از شبه نظامیان هستیم». به گفته این سخنگوی وزارت خارجه روسیه، این وضعیت به مثابه «نقض توافقنامه‌های روسیه- ترکیه بر سر جداسازی معارضان مسلح از تروریست‌ها و برقراری یک منطقه غیرنظامی است و ممکن است باعث تشدید درگیریها در این بخش از سرزمین ملی سوریه شود». این در حالی است که اوایل روز پنج شنبه، وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرد که شبه نظامیان هوادار آنکارا و تحت پشتیبانی توپخانه‌ای ارتش ترکیه، به استحکامات دفاعی ارتش سوریه در نزدیکی روستاهای «قمیناس» و «نراب» در ادلب حمله کردند.
الفالف15 ساعت قبل
افشاگری آژانس‌های اطلاعاتی و روزنامه‌های آمریکایی نشان می‌دهد دو کارمند دارای تابعیت عربستان سعودی در شرکت توئیتر، به‌مدت ۶ سال اطلاعات کاربران را برای دولت سعودی ارسال می‌کردند. گروه جهان الف، ۲ اسفند ۱۳۹۸، ۰۰:۲۱ ۳۹۸۱۲۰۱۰۹۸به گزارش فارس، مقامات عربستان سعودی از دو تن از کارکنان توئیتر خواسته‌اند از کاربران فضای مجازی در قبال دریافت پول و هدایا، جاسوسی کنند. همکاران ابوعمو گفته‌اند سایر کارکنان توئیتر نیز توسط دولت آمریکا و دیگر کشورهای خارجی تحت فشار قرار گرفته‌اند تا اطلاعات کاربران را استخراج کنند. ابوعمو و الزباره با این اتهام که مأموران غیررسمی و اعلام نشده دولت سعودی هستند، مواجه شده‌اند. حساسیت بر روی فعالیت مأموران سعودی از زمانی تشدید شد که «جمال خاشقجی» ستون‌نویس روزنامه واشنگتن پست و از مخالفان سیاست‌های دولت سعودی به طرز فجیعی به قتل رسید.

نظرها

اخبار بیشتر