زندگی فقیرانه سه خانواده در مدرسه متروکه / آنها همسایه زندان فشافویه هستند + فیلم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. اجتماعی

زندگی فقیرانه سه خانواده در مدرسه متروکه / آنها همسایه زندان فشافویه هستند + فیلم

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: روستا ، مدرسه دیگری ندارد . بچه های در سن تحصیل روستا ، هرروز سوار بر سرویسی که برایش تهیه شده است ، مسافت روستای آراد تا خانلق را طی می کنند تا در مدرسه آن روستا درس بخوانند. مسیری که محل تردد خودروهای سنگین است و خطر می تواند هر لحظه آنها را تهدید کند.

زندگی فقیرانه سه خانواده در مدرسه متروکه / آنها همسایه زندان فشافویه هستند + فیلم - 1

حجم ویدیو: 6.93M | مدت زمان ویدیو: ۰۰:۰۰:۵۵

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، دیوارهای ندامتگاه فشافویه که تمام می‌شود، تابلو راهنما، مسیر جاده خاکی به سمت روستای آراد را نشان می‌دهد. ساختمان‌های روستا، فرسوده نیست. اکثرا رنگ نوسازی به خود گرفته است ولی در میان آن خانه‌های تازه شده، سردری فروریخته و فرسوده، خودنمایی می‌کند، ساختمان پیری که روزگاری صدای هیاهوی دانش آموزان در آن می‌پیچید. مدرسه بود پیش از این، اما اکنون سکونتگاهی برای ساکنان فقرزده منطقه شده است.

«18 سال پیش، به این مدرسه اسباب کشی کردیم . یکی از کلاس های  بزرگ مدرسه اتاق نشیمن  شد و کلاس کوچکتر اتاق استراحت و خواب . همسرم کارمند ندامتگاه بود ولی خرج زندگی با حقوقش تامین نمی شد، با کمک  دهداری  به این مدرسه آمدیم و خانه مان شد . وقتی به این مدرسه اسباب کشی کردیم ،دخترم کودک بود و الان جهیزیه آن را انتهای اتاق چیده ایم.»

این‌ها صحبت‌های یکی از ساکنان مدرسه روستای آراد است. مدرسه‌ای که نزدیک به ۲۰ سال است خانه نیازمندان شده ولی هنوز اثر تخت سیاه بر روی دیوار خانه‌ها دیده می‌شود.

این زن و خانواده‌اش تنها ساکنان این مدرسه نیستند. کلاس‌های دیگر مدرسه نیز، دیگر از شکل و شمایل محل آموزش خارج شده، روی تخت سیاه‌ها، کاغذ دیواری آمده و به جای نیمکت‌ها، اجاق گاز و دیگ و قابلمه نشسته است.

بزرگترین کلاس‌های مدرسه، خانه همین زن و خانواده‌اش بود و در کلاسی دیگر مادر و دختری زندگی می‌کردند، رو به روی اتاق آنان، مردی دیگر با خانواده‌اش روزگار می‌گذراند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

دختر جوان اینگونه گفت: «۱۸ سالم است. دوست داشتم دانشگاه بروم ولی نشد. پدرم ما را ترک کرده و مادرم به تنهایی نمی‌تواند خرج زندگی را بدهد، از آرزوی دانشگاه رفتن گذشتم و کارگر کارخانه تنباکو شدم.»

آنها نیز ۴ سال است که ساکن این مدرسه شده‌اند. می گوید: «جایی برای زندگی نداشتیم. پولی هم برای اجاره خانه نداشتیم. با کمک دهداری، ساکن این مدرسه شدیم …»

در ادامه حرفهایش گفت: «از ساکن بودن در این مدرسه خوشحال نیستیم از روی ناچاری مجبور به ماندن شده‌ایم. بارها به مادرم گفته‌ام از اینجا برویم ولی توان مالی اجازه نمی‌دهد.»

روستا، مدرسه دیگری ندارد. بچه‌های در سن تحصیل روستا، هرروز سوار بر سرویسی که برایش تهیه شده است، مسافت روستای آراد تا خانلق را طی می‌کنند تا در مدرسه آن روستا درس بخوانند. مسیری که محل تردد خودروهای سنگین است و خطر می‌تواند هر لحظه آنها را تهدید کند.

تعیین مدیر و معلم برای روستای آراد برای آموزش و پرورش به صرفه نیست

معبودی – مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان تهران در خصوص اینکه  فضای مدرسه روستای آراد ، چگونه تغییر کاربری داده است و محلی برای سکونت افراد کم توان مالی شده است  به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت: روستای آراد، کلا ۶ دانش آموز ابتدایی در چند پایه تحصیلی دارد. برای آموزش و پرورش به صرفه نیست برای این تعداد دانش آموز، مدیر و معلم تعیین و به این روستا مامور کند.

وی با تاکید بر اینکه با توافق خود اهالی روستا و دهداری آن منطقه چندین سال است که دانش آموزان این منطقه با سرویس از آراد به روستای خانلق منتقل شده و در مدرسه آن درس می خوانند ادامه داد: تعداد کم دانش آموز این روستا، تنها به سال‌های اخیر بر نمی‌گردد، همیشه آمار دانش آموزان روستای آراد کم تعداد بوده و از همه مهمتر اینکه در پایه‌های مختلف تحصیلی هستند. به همین علت، مدرسه روستا در اختیار دهداری قرار گرفته است و دهداری نیز برای نگهداری و جلوگیری از تخریب مدرسه به صورت خیرانه و بدون دریافت پول به افراد بی بضاعت داده است که در آن زندگی کنند.

خبرنگار: آزاده مختاری

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر خوب شورای شهر

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

موج جدید سرما در راه کشور

الفالف17 ساعت قبل
موج جدید سرما در راه کشورگروه اجتماعی الف، ۱ بهمن ۱۳۹۸، ۲۲:۴۶ ۳۹۸۱۱۰۱۱۷۸هواشناسی از روز جمعه حدود ۵ تا ۱۰ درجه کاهش دما را در بیشتر نقاط کشور پیش‌بینی می‌کند.

همشهری TV | مسیحیانی که خود را اقلیت نمی‌دانند

همشهریهمشهری21 ساعت قبل

حضور خانواده شهدا مقابل ساختمان فرو ریخته پلاسکو + فیلم و عکس

رکنارکنا2 روز قبل
سه سال پیش در چنین روزی، ایرانیان در بهت وقوع یک فاجعه خبری فرو رفتند. ساختمان پلاسکو ساعت ۸ صبح دچار حریق شد و قبل از رسیدن ساعت به زمان ظهر در برابر چشمان حیرت زده مردم، آتش نشانان، خبرنگاران و عکاسان، رهگذران و کل مردم ایران فرو ریخت. پلاسکو فرو می‌ریخت و آتش نشانانی که بیرون ساختمان بودند صورتشان غرق اشک می‌شد. اشک از دست دادن همکارانشان که هنوز در ساختمان در حال اطفا حریق بودند که پلاسکو ریخت و زندگی آنها را نیز در خود فرو برد و بی جانشان کرد. امروز در سومین سالگرد حادثه پلاسکو، خانواده شهدای این حادثه، با حضور در محل ساختمان پلاسکو، نماز اقامه کرده و نذری به یاد عزیزانشان که مرگی ایثارگرانه دادشتند پخش کردند.

توضیحاتی درباره زمان بهره برداری از آزادراه تهران شمال

مازن آنلاینمازن آنلاین1 روز قبل

ضرورت اعتماد به دستان توانای فعالان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
رئیس قوه قضائیه: باید به تولید کننده تسهیلات تعلق بگیرد نه به دلالی زیرا دلالی و سوداگری به تولید آسیب می‌زند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بین امنیت و اقتصاد تفکیکی وجود ندارد و با آرامش و امنیت است که تولید کننده می‌تواند نقش خود را در رونق اقتصادی کشور ایفا کند.

نظرها

اخبار بیشتر