«جنگ خاموش» – ۲ | سهم کمتر از ۲ درصدی ایران از تجارت جهانی گاز
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
«جنگ خاموش» – ۲ | سهم کمتر از ۲ درصدی ایران از تجارت جهانی گاز

«جنگ خاموش» – ۲ | سهم کمتر از ۲ درصدی ایران از تجارت جهانی گاز

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
ایران با وجود دارا بودن حدود ۳۴ تریلیون مترمکعب ذخایر گاز اثبات شده و در حالی که سومین تولیدکننده گاز جهان است، نتوانسته در زمینه تجارت جهانی گاز سهم قابل توجهی به دست آورد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مطابق سند چشم انداز ۱۴۰۴، ایران می‌بایست سهمی ۸ تا ۱۰ درصدی از بازار گاز جهان بدست آورد، در حالی که در حال حاضر سهم ایران از بازار صادرات گاز طبیعی کمتر از ۲٪ است.

در حالی که ایران ۱۸ درصد ذخایر جهانی گاز را در اختیار دارد، کمتر از ۲ درصد از سهم بازار صادرات گاز طبیعی سهم ایران است؛ اما روسیه با در دست داشتن ۳۲٪ از ذخایر گاز جهان سهمی درحدود ۱۹٪ از بازار صادرات گاز طبیعی را در اختیار دارد.

برآوردهای صورت گرفته حاکی از این است که تجارت ۱۰۰۰ میلیارد مترمکعبی گاز جهان در سال ۲۰۱۵ با رشد قابل توجه در سال ۲۰۴۰ به حدود ۱۷۰۰ میلیارد مترمکعب می‌رسد.

ایران با وجود دارا بودن حدود ۳۴ تریلیون مترمکعب ذخایر گاز اثبات شده و در حالی که سومین تولیدکننده گاز جهان است، نتوانسته در زمینه تجارت جهانی گاز سهم قابل توجهی به دست آورد و اگر به این مهم توجه ویژه نشود، فرصت‌های بسیاری را از دست خواهیم داد.

در حال حاضر عمده تولید گاز کشور از دو شرکت نفت و گاز پارس (میدان پارس جنوبی) و شرکت نفت مناطق مرکزی (میادینی مانند نار، کنگان، آغار و دالان) صورت می‌گیرد. گاز تولیدی کشور به مصارف خانگی - تجاری، سوخت نیروگاه‌ها، سوخت خودروها (CNG)، بخش صنعت، تزریق گاز به میادین نفتی و صادرات اختصاص می‌یابد. براساس برنامه وزارت نفت، میزان تولید گاز کشور حاصل از تکمیل و بهره‌برداری از فازهای باقی‌مانده میدان‌ گازی پارس جنوبی و توسعه دیگر میادین گازی، نسبت به مصرف گاز در داخل کشور پیشی خواهد گرفت و در نتیجه، در سال‌های آینده، کشور با مسئله وجود مازاد گاز مواجه خواهد بود[1].

در این صورت، صادرات گاز یکی از گزینه‌های پیش روی کشور برای تخصیص مازاد تولید این منبع انرژی در آینده است. در این رویکرد، صادرات گاز بایستی ذیل مسئله کلان‌تری تحت عنوان استراتژی گاز (تخصیص بهینه منابع گازی) مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان بیشترین ارزش‌افزوده را از این منبع انرژی به‌دست آورد و از خام‌فروشی آن جلوگیری کرد.

در سایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

بند «۱۵» سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی نیز بر استفاده از منابع گاز در بخش‌های با ارزش‌افزوده بیشتر تأکید می‌نماید، در این بند آمده‌است: «افزایش ارزش‌افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز، توسعه تولید کالاهای دارای بازدهی بهینه (براساس شاخص شدت مصرف انرژی) و بالا بردن صادرات برق، محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی با تأکید بر برداشت صیانتی از منابع».

ازسوی دیگر موضوع صادرات گاز از جنبه اثرگذاری بر معادلات سیاسی منطقه و جهان و همچنین ارتقا امنیت ملی کشور نیز قابل بررسی است؛ چراکه تجارت انرژی (نفت، گاز و …) با دیگر کشورها موجب وابستگی آنها به ایران و در نتیجه افزایش قدرت سیاسی و ارتقای امنیت ملی کشور می‌شود. در این بین تجارت گاز طبیعی (صادرات و واردات) به‌دلیل ساختار خاص بازار گاز جهان، یکی از مهمترین ابزارهای کشور برای ایجاد وابستگی در کشورهای طرف معامله است. این موضوع به‌ویژه در مورد تجارت گاز با کشورهای منطقه از طریق خط لوله اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و می‌تواند موجب افزایش قدرت منطقه‌ای ایران شود. بند «۱۲» سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی نیز با رویکرد کاهش آسیب‌پذیری اقتصادی به این موضوع اشاره می‌کند، در این بند آمده ‌است: «افزایش قدرت مقاومت و کاهش آسیب‌پذیری اقتصاد کشور از طریق توسعه پیوندهای راهبردی و گسترش همکاری و مشارکت با کشورهای منطقه و جهان به‌ویژه همسایگان».

صادرات گاز، همچنین می‌تواند ضامن درآمدهای پایداری از محل فروش گاز به صورت میان مدت و بلندمدت باشد.

انتهای پیام/

[1]. شایان ذکر است، به عقیده‌ بسیاری از کارشناسان، تولید گاز کشور از برنامه‌ریزی‌های فعلی پایین‌تر خواهد بود که دلیل عمده آن افت فشار مخزن پارس جنوبی و عدم سرمایه‌گذاری برای توسعه‌ دیگر میادین است. همچنین در صورت تخصیص گاز مورد نیاز بخش تزریق و همچنین توسعه صنایع پتروشیمی و دیگر صنایع به‌منظور دست‌یابی به نرخ رشد بالای اقتصادی، اصل وجود مازاد گاز در سال‌های آینده محل تردید جدی خواهد بود. این موضوع لزوم در پیش گرفتن استراتژی یکپارچه از تولید تا مصرف به منظور کسب حداکثر منافع ملی را بیشتر میکند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نوآوری در صنعت آب و برق

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
با امضای تفاهم نامه زیست بوم علمی و فناوری، فرصت ارائه نوآوری شرکت‌های دانش بنیان در صنعت آب و برق فراهم شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تبدیل ایران به هاب منطقه در استفاده حداکثری از منابع انسانی خلاق هدف محقق شدنی است اگر زمینه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان تسهیل و زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.
فارسفارس1 ساعت قبل
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت با تاکید بر الزامی شدن برگزاری نمایشگاه بهاره گفت: اگر استانی به این نتیجه برسد که برگزاری چنین نمایشگاهی لازم نیست حتما باید ادله لازم را ارائه و از مرکز مجوز دریافت کند. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس محمدرضا کلامی امروز در حاشیه جلسه تنظیم بازار، در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه امروز کارگروه تنظیم برنامه‌های ویژه‌ تنظیم بازار پایان سال مصوب شد که براساس آن، به برگزاری نمایشگاه بهاره با مسئولیت کارگروه تنظیم بازار استان‌ها به ریاست استاندار تاکید شد و تکلیف شده این نمایشگاه‌ها در استان‌ها برگزار شود. * برگزاری نمایشگاه‌های بهاره الزامی شد/ برای عدم برگزاری باید مجوز دریافت شودمدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت افزود: بنابراین اگر استانی به این نتیجه برسد که برگزاری چنین نمایشگاهی لازم نیست حتما باید ادله لازم را ارائه و از مرکز مجوز دریافت کند زیرا برگزاری نمایشگاه بهاره الزامی است. کلامی با اشاره به خریداری ۳۰ هزار تن پرتقال و حدود ۲۳ هزار تن سیب برای تنظیم بازار شب عید، بیان داشت: این خریدها در انبارهای استان‌های تولید کننده قرار دارد و مقرر شد تا قبل از ۱۰ اسفندماه ۹۷ به استان‌های مقصد منتقل شود و با تعیین شبکه‌های توزیع منتخب که کالاهای تنظیم بازار را در ایام پایان سال عرضه می‌کنند عرضه سیب و پرتقال برای تنظیم بازار شب عید انجام شود. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: علاوه بر این دو کالا، عرضه شکر، روغن، برنج، گوشت و مرغ را هم در نمایشگاه‌های بهاره با قیمت مصوب خواهیم داشت که تناژ اقلام اساسی و قیمت عرضه آنها با تخفیف نسبت به حاشیه بازار خواهد بود که تعیین قیمت آن به کمیته تنظیم بازار محول شده است.

واکنش عراقچی به لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل

بورس در قله

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

مسابقات معاملات الگوریتمی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

تولید گاز بی‎ وقفه ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
مشکین فام از سکوی ۱۴ D به عنوان آخرین سکوی فاز ۱۴ برای نصب و بهره برداری یاد کرد و گفت: این سکو هم اکنون به محل استقرارحمل شده است و منتظر بهبود شرایط جوی هستیم تا این سکو نیز در موقعیت نصب شود تا بر این اساس کل ۴ سکوی فاز ۱۴ وارد مدار تولید و بخش دریایی این فاز تکمیل شود. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، افزود: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود. وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند؛ به طور مثال گاز مصرفی استان مازندران برابر با ۳۵ میلیون متر مکعب در روز است و سکویی که ۲۸ میلیون متر مکعب در روز تولید دارد، بخش عمده‌ای از مصرف استان را پوشش می‌دهد و از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکو‌ها از مدار تولید خارج نشوند و در صورت توقف تولید به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت مجددا سکو را وارد مدار تولید کنیم. مشکین فام از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید مکانیسمی به منظور کنترل این رویه داشته باشیم. وی افزود: هم اکنون تولید روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپاست، اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می‌کنیم، مصرف شود، قطعا در سال‌های آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ بنابراین ضمن دعوت از عموم مردم و هموطنان عزیز برای مصرف بهینه گاز، امیدواریم تدبیری اتخاذ شود تا این مصرف با یک مکانیسم ویژه کنترل شود تا در آینده این رویه مشکلی ایجاد نکند.

نظرها

اخبار بیشتر