تالار رودکی گود زورخانه شد/ غوغای ترکمن‌ها در تهران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
تالار رودکی گود زورخانه شد/ غوغای ترکمن‌ها در تهران

تالار رودکی گود زورخانه شد/ غوغای ترکمن‌ها در تهران

مهرخبرگزاری مهر |
ششمین دوره فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» با بزرگداشت آینه داران موسیقی ترکمن صحرا، شمال خراسان و جنوب البرز در تالار رودکی تهران میزبان علاقه مندان و مخاطبان بود.

به گزارش خبرنگار مهر، ششمین دوره فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» روزهای چهارشنبه ۲۰ و پنجشنبه ۲۱ آذر ماه با بزرگداشت آینه داران موسیقی ترکمن صحرا، شمال خراسان و جنوب البرز در تالار رودکی تهران میزبان علاقه مندان و مخاطبان بود. این در حالی است که اجراهای این فستیوال در روز جمعه ۲۲ آذر ماه نیز به کار خود ادامه می‌دهد.

در نوبت اول اجراهای روز اول فستیوال که به ویژه برنامه‌های «غزل خوانی تهرون» اختصاص داشت هنرمندان شرکت کننده به اجرای بخشی از موسیقی‌های مردمی و آیینی تهران قدیم پرداختند.

علی مغازه‌ای دبیر هنری ششمین فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» در این بخش ضمن ارائه گزارشی از روند پژوهش هایی که در این حوزه برای انتخاب هنرمندان شرکت کننده انجام داده به معرفی گونه‌های مختلف موسیقی مردمی و آیینی تهران قدیم از جمله موسیقی‌های آیینی یا «ساکره»، موسیقی‌های مرتبط با تعزیه، موسیقی در گودهای زورخانه‌ای و سپس موسیقی مردمی تهران از جمله «مطربی قدیم ری»، «موسیقی کلیمیان تهران»، «موسیقی ارامنه تهران»، «موسیقی بیات تهران»، «موسیقی روحوضی»، «پیش پرده خوانی»، «موسیقی عامه پسند رادیویی» و «موسیقی کافه‌ای» پرداخت.

در حوزه تعزیه آیین «پیش خوانی - پشت خیمه» با اجرای صحنه امان نامه یزید به حضرت عباس (ع) توسط شمر با اجرای اصغر خطیب (اشقیاءخوان)، محمد مهرابی (اولیا خوان) و رضا قربان عسگری نوازنده ترومپت اجرا شد و پس از آن در بخش موسیقی تهران قدیم محمد منتشری خواننده، وحید طالبی نوازنده تار و محمد شرفی نوازنده تمبک به اجرای سبک «بیات تهران - غزل خوانی و تصنیف» پرداختند. این در حالی است که در بخش «موسیقی زورخانه - موسیقی مرشد زورخانه و ورزش باستانی» مرشد امیرمسعود خسروی و ورزشکارانی از گود زورخانه باب الحوائج برنامه هایی را اجرا کردند. در حوزه موسیقی ارمنی نیز ترانه‌های «عاشوق سایات نووا و عاشوق‌های ارمنی ایرانی» با هنرمندی ادوارد کشیشیان نوازنده آکاردئون و مارتین نظری نوازنده نقاره آثاری پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

تالار رودکی گود زورخانه شد/ غوغای ترکمن‌ها در تهران - 5

اما در نوبت دوم اجراها که به «موسیقی کومش» به عنوان مردمان مناطق جنوبی البرز در میان نیشابور و ری اختصاص داشت، علی مغازه‌ای ضمن واکاوی اصطلاحاتی چون «نی ساربان و چاربه دار کومش» به ارائه توضیحاتی در حوزه‌های اجرایی «نی ساربانی»، «چاربه داری»، «سازو دهل» و «دوتار و آواز» پرداخت و درباره هریک از آنها به چند نمونه اجرایی نیز اشاره کرد.

در بخش «سرنا و دهل - عروسی‌های غرب کومش» علی گیلوری نوازنده سرنا و کمال گیلوری نوازنده دهل، در بخش «چاربه داری - موسیقی عشایر کوچ رو (سنگسر)» یدالله مصمم با نی و آواز، میثم مولائیان با نی و آواز و نوید بیرقی دسرکوتن در بخش «دو تار و آواز - دوتاری‌های شمال شرق کومش» اکبر سلطانعلی با دوتار و آواز هنرنمایی کردند. ضمن اینکه در بخش «ساربانی - نی ساربانی کومش (دامغان)» اکبر غلام سلطانی با نی و آواز ساربانی، در بخش «چوب بازی - عروسی شرق کومش (نام نیک)» علیخان گودرزی نوازنده سرنا، اصغر حاتمی نوازنده دهل و گروه چوب بازی با هنرمندی علیرضا حاتمی، مهدی سیار، رضا گودرزی، علی اصغر فرامرزی کارهایی را ارائه دادند. در بخش «ساربانی - نی ساربانی غرب کومش (گرمسار)» نیز علی گیلوری نوازنده نی و در بخش «دستمال بازی - عروسی شمال شرق کومش» علیخان گودرزی با قوشمه، اصغر حاتمی با ضرب و گروه دستمال بازی با هنرمندی علیرضا حاتمی، مهدی سیار، رضا گودرزی و علی اصغر فرامرزی آثاری را اجرا کردند.

روز پنجشنبه ۲۱ آذر ماه و در دومین روز از برگزاری ششمین فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» ابتدا موسیقی منطقه ترکمن صحرا با عنوان «ترکمن خالق آیدیم سازلاری» مشتمل بر دوتار باغشی، تویدوک و رقص خنجر برای مخاطبان اجرا شد و پس از آن موسیقی مناطق الموت و طالقان با عنوان «از دژهای الموت تا باغ‌های طالقان» مشتمل بر آیین‌های عروسی در اختیار مخاطبان قرار گرفت.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

دبیر هنری ششمین فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» نیز در این روز با ارائه توضیحاتی اجمالی از موسیقی مردمان ترکمن در ترکمن صحرا به توضیح درباره کلید واژه هایی چون «بخشی» یا «باغشی» پرداخت و پس از آن سبک‌های اجرایی و دستگاه‌های موسیقی ترکمن به معرفی هنرمندان و سبک‌های اجرایی آنها را معرفی کرد. «عروسی ترکمن (توی)»، اسطورها و بزرگان ادب و فرهنگ ترکمن، «دوتار ترکمن»، «قیجاق یا کمانچه»، «تویدوک یا نی»، «دیلی تویدوک»، «قاووز، قوپوز یا زنبورک»، «رقص خنجر» از جمله آیین‌ها و مواردی بودند که در این قسمت از برنامه به آنها اشاره شد.

تالار رودکی گود زورخانه شد/ غوغای ترکمن‌ها در تهران - 11

دربخش حرکات آیینی «ترکمن - رقص خنجر» با هنرمندی تاجبردی قرنجیگ، رحیم بردی قرنجیگ، امان بردی قرنجیگ، حمید کم، محمد ایری، در بخش «عروسی ترکمن - باغشی آق قلا» با هنرمندی خداوردی تریک نوازنده قیجاق (کمانچه) و باغشی دردی طریک نوازنده دوتار، در بخش «موسیقی برای درمان - نی و آواز بر بالین بیمار» با هنرمندی تقی یوسف نیا نوازنده نی و احمد کشور خواننده برنامه هایی را اجرا کردند. این در حالی است که در بخش «عروسی شمال شرق ترکمن صحرا - باغشی درگز» باغشی براتعلی یگانه نوازنده دو تار ابریشم، در بخش «عروسی کلاله - باغشی گنبد کاوس» باغشی عاشوری گلدی برزین نوازنده دو تار و حمید کم نوازنده قیجاق (کمانچه)، در بخش «موسیقی برای درمان کودکان - یدی بوغون (نی) بندر ترکمن» عاشور محمدقان یخمز، در بخش «موسیقی چوپانی - دیل لی تویدوک (نی زبانه دار)» محمد ایری نوازنده و در بخش «اجرای ویژه» محمد ایری و گل آیم ایری آثاری را پیش روی مخاطبان قرار دادند.

اجراهای نوبت دوم دومین روز از برگزاری ششمین فستیوال موسیقی «نواحی آینه دار» نیز به موسیقی مناطق الموت و طالقان اختصاص داشت که در این بخش آیین‌های آوازی مربوط به جشن و عروسی در این مناطق از سوی علی مغازه‌ای به مخاطبان حاضر در تالار رودکی با عنوان «از دژهای الموت تا باغ‌های طالقان» معرفی شد. ضمن اینکه ارائه توضیحاتی درباره حضور موسیقی در میان کوه‌ها و دره‌های الموت و طالقان، «موسیقی در الموت»، «موسیقی طالقان» از جمله مواردی بود که در این بخش از برنامه‌ها پیرامون آن توضیحاتی داده شد.

تالار رودکی گود زورخانه شد/ غوغای ترکمن‌ها در تهران - 14

«عروسی الموت - سرنا دهل الموت» با هنرمندی حسین عباسی نوازنده سرنا و جواد داژ نوازنده دهل، «شادیانه - ترانه‌های عامیانه الموت (معلم کلایه)» با هنرمندی نظر علی حدادی (یکه خوان)، «شادیانه‌های عروسی - ترانه‌های محلی و مردمی شرق الموت» با هنرمندی احمد قورچیبیگی و صدرالله اندیجی، «شاهنامه خوانی - شاهنامه خوانی و روایت عزیز و نگار (روستای فشند)» با هنرمندی امیرارمند پیشه، «ترانه‌ها و افسانه‌های عامیانه - روایت عزیز و نگار (طالقان)» با هنرمندی فرخ الله قرقی خواننده و نوازنده ضرب، «عروسی - سرنا و دهل طالقان» با هنرمندی فتح الله محبی نوازنده سرنا، قدرالله محبی نوازنده سرنا و فرخ الله قرقی نوازنده دهل برنامه‌های این بخش را تشکیل را می‌دادند.

ششمین فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» روز جمعه ۲۲ آذر ماه با اجرای برنامه‌های در حوزه موسیقی شمال خراسان، ترکمن صحرا و جنوب البرز به کار خود ادامه می‌دهد.

آیین اختتامیه این رویداد روز یکشنبه ۲۴ خرداد در تالار وحدت تهران برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / ضدعفونی کردن مدارس تهران برای مقابله با کروناویروس

ایسناایسنا23 ساعت قبل
در پی‌شیوع کرونا در برخی از شهرهای ایران از جمله تهران، صبح دوشنبه (۵ اسفند) مدارس عدالت و ۱۵ خرداد در منطقه یک تهران برای مقابله با کروناویروس، در حضور خبرنگاران ضدعفونی شدند. مسئولان سلامت آموزش و پرورش می‌گویند این اقدام از دیروز در مدارس شهر تهران آغاز شده است؛ اما این اقدام در تمام مدارس تهران انجام خواهد شد؟ خبرنگار: فرزاد گمار / تصویربردار و تدوینگر: اسماعیل گلرخ

ببینید | انتقاد باشگاه خبرنگاران از بهنوش بختیاری برای تبلیغ شربت ضد کرونا!

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل

ببینید | تکذیب فایل صوتی جنجالی در بیمارستان مسیح دانشوری پس شیوع کرونا توسط علی‌اکبر ولایتی

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران تنها رویداد تخصصی حوزه گردشگری داخلی است که در تقویم سازمان جهانی گردشگری (WTO) به ثبت رسیده و با حمایت و حضور وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور و شرکت‌ها و نهادهای مرتبط از تاریخ ۲۳ الی ۲۶ بهمن ۹۸ با هدف ارائه‌ی دستاوردها و آشنایی با توان و نوآوری‌ فعالان صنعت گردشگری کشور و ظرفیت‌ها و زمینه‌های مختلف سفر برای گردشگران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.

ببینید | راهنمای ساده جست و جوی موبایلی برای یافتن نزدیکترین مرکز مبارزه با کرونا در اطراف‌تان در تهران

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران تنها رویداد تخصصی حوزه گردشگری داخلی است که در تقویم سازمان جهانی گردشگری (WTO) به ثبت رسیده و با حمایت و حضور وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور و شرکت‌ها و نهادهای مرتبط از تاریخ ۲۳ الی ۲۶ بهمن ۹۸ با هدف ارائه‌ی دستاوردها و آشنایی با توان و نوآوری‌ فعالان صنعت گردشگری کشور و ظرفیت‌ها و زمینه‌های مختلف سفر برای گردشگران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.
همشهریهمشهری22 ساعت قبل
او در این کتاب، از ویروسی نوشته است که در شهر ووهان چین، در آزمایشگاه ساخته شده است. این کتاب در سال ۱۹۸۱ منتشر شده است. در این کتاب از ویروسی به نام ووهان-۴۰۰ به عنوان سلاحی آزمایشگاهی نام برده شده؛ ویروسی که در آزمایشگاهی در شهر ووهان چین ساخته شده است. اما پس از فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد کتاب ویرایش شده و در نسخه‌ای که سال ۱۹۸۹ منتشر شده، نام ویروس به ووهان-۴۰۰ تغییر پیدا کرده است. او در کتاب پایان روزها End of Days نوشته است: «در حوالی سال ۲۰۲۰، یک بیماری در سراسر جهان گسترش پیدا می‌کند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- امین حیایی، آریا عظیمی‌نژاد، سید بشیر حسینی و رویا نونهالی به عنوان داوران فصل دوم مسابقه عصرجدید شناخته شدند. به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی برنامه عصر جدید، داوران فصل دوم بزرگترین مسابقه استعدادیابی عصرجدید معرفی شدند. امین حیایی، آریا عظیمی‌نژاد، سید بشیر حسینی و رویا نونهالی به عنوان داوران فصل دوم مسابقه عصرجدید شناخته شدند. داوران معرفی شده که در فصل اول عصرجدید نیز شرکت کنندگان را مورد گزینش و ارزیابی قرار داده بودند در فصل جدید از این برنامه برای دومین بار بر کرسی قضاوت نشستند. فصل دوم بزرگترین مسابقه استعدادیابی عصرجدید با اجرا و کارگردانی احسان علیخانی شنبه‌ها و یکشنبه‌های هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ از شبکه سه سیما پخش خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر