ابراز تردید روسیه درباره اهداف ناتو/محکومیت اعمال فشار آمریکا بر ترکیه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. بین‌المللی
ابراز تردید روسیه درباره اهداف ناتو/محکومیت اعمال فشار آمریکا بر ترکیه

ابراز تردید روسیه درباره اهداف ناتو/محکومیت اعمال فشار آمریکا بر ترکیه

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: تعیین روسیه بعنوان یکی از تهدیدات اصلی برای ناتو "وضعیت سلامت" این سازمان را زیر سئوال می‌برد و اعمال فشار آمریکا بر سایر کشورهای مستقل جهان، از جمله بر ترکیه، غیرقابل قبول است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، امروز نوشت: «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که مشخص کردن روسیه به عنوان یکی از اصلی‌ترین تهدیدات برای کشورهای عضو ناتو در کنار تروریسم بین المللی، که در نشست سران پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در لندن اعلام شد، «وضعیت سلامت» این سازمان را زیر سئوال برده است.

این دیپلمات روز پنج شنبه در کنفرانس مطبوعاتی در مسکو با اشاره به اینکه نشست سران ناتو که در تاریخ سوم و چهارم دسامبر (۱۲-۱۳ آذر ماه) برگزار شد، به هفتادمین سالگرد تاسیس این اتحاد نظامی اختصاص داشت، گفت: «به نظر می‌رسد که این سالگرد می‌تواند فرصت مناسبی باشد تا نگاهی انتقادی به آنچه انجام شده انداخت، درباره انطباق اهداف و وظایف پیمان آتلانتیک شمالی با وضعیت فعلی ژئوپلیتیکی جهان اندیشید، روابط ناتو با شرکای اصلی، همسایگان و سایر نقش آفرینان را درک کرد، اندیشید و درباره آینده این سازمان تأمل کرد. البته، می‌توان به خوبی در باره آنچه می‌گذرد، حدس زد.»

به گفته زاخارووا، پیمان ناتو بار دیگر «خطر ساختگی از جانب روسیه» را در درجه نخست اهمیت قرار داده‌اند و این کشور در فهرست تهدیدات امنیتی برای ناتو، یعنی: تروریسم بین المللی، مهاجرت غیرقانونی و تهدیدات سایبری، از همه جلوتر است.

وی تأکید کرد، چنین برخوردی بیش از پیش «وضعیت سلامت» پیمان ناتو را در معرض سئوال قرار می‌دهد.

آمریکا عمدا مانع از تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی می‌شود

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که ایالات متحده به طور عمدی موانعی را برای تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی (استارت-۳) ایجاد می‌کند و به پیشنهاد مسکو مبنی بر دستیابی به توافق برای تمدید هر چه سریعتر این توافقنامه پاسخ نمی‌دهد.

زاخارووا گفت: «بدیهی است از بین رفتن پیمان استارت-۳ ضربه مهلکی به ساختار کنترل تسلیحات موشکی هسته‌ای خواهد بود و مقامات مسکو به این واقعیت توجه کرده‌اند که در بیانیه پایانی نشست سران کشورهای ناتو درخواست برای تمدید پیمان استارت-۳ مطرح نشده و به وضوح مشخص است که این برخورد تحت فشار ایالات متحده صورت می‌گیرد.

محکومیت اعمال فشار آمریکا بر ترکیه به‌خاطر خرید موشک‌های اس-400

این دیپلمات روس همچنین یادآور شد که مقامات واشنگتن در عرصه جدید روابط بین الملل گام‌های غیرقابل قبولی را برداشته که از جمله آنها اعمال فشار بر آنکارا در رابطه با خرید سامانه موشک‌های ضدهوایی "اس-۴۰۰ " روسی از سوی ترکیه است.

زاخارووا تاکید کرد: «روابط بین دو کشور مستقل روابطی است که کشورهای ثالث نباید درباره آن تفسیری انجام داده و در آن دخالت کنند. در حالیکه ایالات متحده اصل در روابط بین المللی را رعایت نمی‌کند. ما چنین سیاستی را غیرقابل قبول می‌دانیم، زیرا صحبت بر سر اعمال فشار واقعی بر یک کشور مستقل است. نمونه‌هایی از این نوع اعمال فشار واشنگتن بر برخی کشورهای دیگر وجود دارد. در حالیکه سیاست اعمال فشار تحریم یا سیاست ارعاب، در سیستم روابط بین‌الملل قابل قبول نیست.»

کار مشترک روسیه و ترکیه برای اجرای توافقات سوچی در سوریه

سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ به سئوال دیگری اعلام کرد که مسکو و آنکارا همچنان به تلاش خود برای اجرای تفاهم‌نامه روسیه-ترکیه درباره اقدامات مشترک به منظور حل‌وفصل اوضاع در مناطق شمال شرقی سوریه ادامه می‌دهند.

به گفته وی، دشوارترین وضعیت سوریه در مناطقی است که تحت کنترل دولت قانونی این کشور قرار ندارند و در وهله نخست صحبت بر سر منطقه کاهش تنش ادلب و در مناطق شرق رود فرات است.

این دیپلمات افزود: «در کرانه باختری رود فرات روسیه با همکاری طرف ترکیه‌ای همچنان به تلاش برای اجرای تفاهم‌نامه امضاء شده توسط روسای جمهوری روسیه و ترکیه در تاریخ۲۲ اکتبر (۳۰ مهرماه) در سوچی ادامه می‌دهد. کار در دو جهت‌گیری انجام می‌شود: جلوگیری از بروز درگیری‌های مسلحانه و کمک‌رسانی برای بهبود وضعیت انسانی در منطقه. برای حل و فصل جهت گیری نخست، نیروهای کرد از مناطق مرزی با ترکیه خارج شده و گشت‌زنی‌های مشترک بطور مرتب انجام می‌شود و در مورد دوم نیز نیروهای روسی دائما در تلاش برای حل و فصل مشکلات انسانی در این مناطق، از جمله ارائه کمک‌های پزشکی و توزیع مواد غذایی به مردم محلی و مرمت سیستم آب و برق رسانی مناطق شمال شرق سوریه هستند.»

امیدواری روسیه برای ایجاد وفاق ملی در عراق و حل مشکل خلع قدرت

ماریا زاخارووا در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد که روسیه امیدوار است که عراق بتواند نامزد پست نخست وزیری این کشور را به موقع تعیین کند.

وی گفت: «در حال حاضر، رئیس جمهوری این کشور مشورت‌های فعالی را با اعضای پارلمان در این باره انجام می‌دهد تا از این طریق از خلاء قدرت در کشور جلوگیری کند و می‌داند که تشدید بحران سیاسی داخلی در عراق بسیار خطرناک است.»

وی تاکید کرد، روسیه از اقدامات مقامات بغداد برای برقراری گفت‌وگوهای فراگیر ملی با در نظر گرفتن منافع همه گروه‌های قومی و مذهبی و همچنین اجرای اصلاحات اجتماعی و اقتصادی در عراق حمایت می‌کند و بر این عقیده است که مسائل سیاست داخلی باید منحصرا توسط شهروندان عراقی و بدون دخالت در خارج حل‌وفصل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ بررسی نقش آمریکا در وقوع حادثه هوایی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

وزارت خارجه: عراق از حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد خبر داشت (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل

حرکات پیچیده بالگردهای مدرن «تمساح» روسیه+فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
بر اساس اطلاعات منتشره در این رابطه، خلبانان این بالگردهای نظامی مدرن مجبور بودند در جریان پروازهای خود چندین حرکت پیچیده را به نمایش بگذارند. از جمله اینکه بالگردهای «تمساح» حرکت «قیف» را اجرا کردند که در آن خلبانان خود را از معرض دید دشمن حفظ کرده و به صورت دایره وار به پرواز خود ادامه می‌دهند. همچنین، خلبانان حرکت «تپه» را کار کردند که پرواز به صورت یک صعود شدید به پهلو است. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلودهدف از انجام چنین پرواز، آشنا کردن خلبانان جوان روس به پروازهای پیچیده و امکانات و ویژگی‌های خاص بالگردهای مدرن است. در ماه نوامبر سال گذشته اعلام شد که بالگردهای تهاجمی «تمساح» و بالگردهای حمل و نقل «ترمیناتور» متعلق به منطقه نظامی مرکزی روسیه در جریان مانوری تمرینی در منطقه سیبری، عملیات نابودی مواضع دشمن فرضی را با موفقیت اجرا کردند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
اما در روزهای آینده باید منتظر جزئیات بیشتری از حملات موشکی به پایگاه عین الاسد باشند. به گزارش مشرق، نظامیان تروریست آمریکایی در پایگاه عین الاسد نقش ویژه‌ای را در عملیات ترور سپهبد حاج قاسم سلیمانی ایفا کردند و البته اولین تاوان این جنایت را هم دادند؛ عین الاسد بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق است که در غرب بغداد واقع شده و مساحت ۱۰ کیلومتر مربعی (معادل منطقه سبز بغداد) دارد. پایگاه نظامی «عین الاسد» در واقع یک فرودگاه برای نیروهای نظامی است و به واسطه اینکه مسیر اصلی دسترسی نیروهای نظامی آمریکا از خارج عراق به داخل عراق و ارتباط با ۱۳ پایگاه نظامی آمریکا در عراق است، بسیار حائز اهمیت است. پایگاه عین الاسد در اصل قادسیه نام داشت که در پایان ۱۹۹۰ ساخته شد و از سال ۲۰۰۳ در اشغال آمریکایی‌ها قرار گرفت. این پایگاه بزرگ‌ترین پایگاه آمریکا در عراق و مهم‌ترین پایگاه ارتش آمریکا برای ترابری و تأمین سوخت است.
الفالف1 روز قبل
در جریان درگیری‌ها در حومه شهرک «ابودفنه»، تعدادی از خودروهای نظامی تروریست‌ها هدف قرار گرفتند و منهدم شدند؛ شماری از عناصر تروریستی در جریان درگیری‌ها در این محور کشته و زخمی شدند. عناصر گروهک‌های تروریستی صبح روز یکشنبه (بیست و نهم دی ماه) حملات گسترده‌ای را از شهرک‌های تازه اشغال شده «تل خطره و ابوحریف» علیه مواضع نیروهای ارتش سوریه در شهرک «حلبان» ترتیب دادند. به گزارش گروه بین الملل الف، با اشغال شهرک «حلبان»، شهرک‌های «مغاره میرزا، اسطبلات و خوین الشعر» در تیر راس و آتش تروریست‌ها قرار می‌گرفتند و از لحاظ نظامی ساقط شده و از دست رفته محسوب می‌شدند. گروهک‌های تروریستی پس از ناکامی در عملیات اشغال شهرک «حلبان»، حملات دیگری را از شهرک‌های «الغدفیه و تل الشیخ» علیه نیروهای ارتش سوریه در شهرک «ابودفنه» در جنوب شرق استان ادلب انجام دادند. به گزارش گروه بین الملل الف، در جریان درگیری‌های روزهای گذشته در جنوب شرق استان ادلب حداقل ۱۰۰ تن از عناصر تروریستی کشته و زخمی شده‌اند و خسارت‌های سنگینی به تجهیزات نظامی آنان وارد آمده است.
الفالف1 روز قبل
اما توافق ترامپ چیست، چه مولفه‌ها و ساختاری دارد، پیگیر تحقق چه اهدفی است و ایران در مقابل آن چه اقداماتی می‌تواند انجام دهد. دونالد ترامپ اندکی بعد از رسیدن به کاخ سفید از توافق هسته‌ای خارج شد. متعاقب خروج از توافق هسته‌ای، مایک پمپئو اواخر اردیبهشت ۱۳۹۷ در بنیاد هریتیج از ۱۲ شرط برای یک توافق جدید رونمایی کرد. ۱۲ شرط پمپئو، چارچوب مطلوب توافق مورد علاقه ترامپ و اطرافیان اوست. در ابتدای مطلب عنوان شد بوریس جانسون این روزها زودتر از دیگران از توافق ترامپ می‌گوید؛ چرا که انگلیس به لحاظ سنتی و بخصوص بعد از نهایی شدن برگزیت همراهی کاملی با ترامپ خواهد داشت.

نظرها

اخبار بیشتر