۱۰ برند برتر صنعت مد و پوشاک جهان | بازار سه هزار میلیارد دلاری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. اقتصادی
۱۰ برند برتر صنعت مد و پوشاک جهان | بازار سه هزار میلیارد دلاری

۱۰ برند برتر صنعت مد و پوشاک جهان | بازار سه هزار میلیارد دلاری

همشهریخبرگزاری همشهری |
صنعت مد در جهان یکی از پولسازترین صنعتی بالای سه هزار میلیارد دلاری است. در این صنعت ده برند حرف اول را می‌زنند.

به گزارش همشهری آنلاین، مد به عنوان یکی از پولسازترین صعت‌های امروز جهان شناخته می‌شود. چندی پیش اتاق بازرگانی در گزارشی تحت عنوان «غول‌های صنعت فشن، چطور دنیای پوشاک را می‌چرخانند» به این موضوع پرداخت. در بخشی از این گزارش مفصل آمده است:

در سال ۱۹۹۰، ۱۴٫۵ میلیون نفر در صنعت مد و طراحی اشتغال داشتند و این رقم در سال ۲۰۱۴، به ۵۷٫۸ میلیون نفر رسید. اندازه بازار جهانی فشن در حال حاضر سه هزار میلیارد دلار است و دو درصد از کل تولید ناخالص جهانی را تشکیل می‌دهد. ارزش صنعت مد زنانه ۶۲۱ میلیارد دلار است و مد مردانه نیز، ۴۰۲ میلیارد دلار ارزش دارد. بازار کالاهای لوکس مد ۳۳۹٫۴ میلیارد دلار و بازار لباس‌های بچگانه نیز ۱۸۶ میلیارد دلار در صنعت مد ارزش دارد. این آمار و ارقام باعث شده طراحی لباس و فشن، جایگاه ویژه‌ای در صنعت بسیاری از کشورها پیدا کند.

در بازار منسوجات و پوشاک نیز در سال ۲۰۰۰، ۲۶٫۵ میلیون نفر کار می‌کردند. تعداد آن‌ها ۱۴ سال بعد، به ۵۷٫۸ میلیون نفر رسید.

پایگاه خبری فشن‌یونایتد درباره شرکت‌های فعال در صنعت مد چنین می‌نویسد: «برای تغذیه بازار بزرگ ۳ هزار میلیارد دلاری، هر روز شرکت‌های بیشتری به این بازار وارد می‌شوند. با این حال هنوز بیشتر کمپانی‌ها ناشناخته مانده‌اند. در سراسر جهان، تنها چند بازیگر بزرگ در صنعت مد بازی می‌کنند.»رنگ سال ۲۰۲۰ انتخاب شد

نایک بزرگ‌ترین کمپانی مد و فشن در سراسر جهان است. در سال ۲۰۱۵، ۳۰٫۶ میلیارد دلار گردش مالی داشته و بزرگی بازار آن به حدود ۱۰۵ میلیارد دلار می‌رسد. ۴۶ درصد از بازار نایک، در آمریکا تامین می‌شود و سهم اروپایی‌ها از آن، ۱۹ درصد است. حدود ۹۴ درصد از درآمد کمپانی نایک، از طریق برند نایک تامین می‌شود. ۶ درصد باقی مانده نیز از طریق برند کانورس تامین می‌شود. ۶۴ درصد از درآمد برند نایک نیز از طریق کفش به دست می‌آید.اولین همکاری مشترک برندهای نایکی و دیور | نتیجه همکاری را ببینید

غول اسپانیایی فشن، برند InditeX بازاری نزدیک به نایک دارد و دومین کمپانی فشن بزرگ دنیاست. این کمپانی برندهایی مانند زارا و P&B را در خود دارد. درآمد این غول اسپانیایی در سال ۲۰۱۵، ۲۴ میلیادر دلار بوده است.

در سومین جایگاه، کمپانی فرانسوی LVMH ایستاده است که درآمد آن در سال ۲۰۱۵، ۴۰٫۷ میلیارد دلار بوده است. ارزش آن در سراسر جهان نیز حدود ۸۷ میلیارد دلار است. برندهایی مانند Louis Vuitton و Dior متعلق به این کمپانی است.

چهارمین شرکت بزرگ، آمریکایی است. بازار TJX در سال ۲۰۱۵، ۵۴٫۵ میلیارد دلار ارزش داشته و فروش سالانه آن نیز ۳۰٫۹ میلیارد دلار بوده است. بیشتر شعبه‌های این شرکت در آمریکا فعال است و ۲۶٫۷ میلیارد دلار از درآمد آن از همین منطقه تامین شده است.

بعد از این غول سوئدی H&M در صنعت فشن ایستاده است. درآمد آن در سال گذشته میلادی ۲۵٫۸ میلیارد دلار بوده و ارزش کل این بازار، ۴۸٫۳ میلیارد دلار است. آلمان بزرگترین بازار فروش برای این برند است و ۱۷ درصد از کل فروش آن را تامین کرده است. انگلستان ۸ درصد، فرانسه ۶٫۵ درصد و سوئد نیز ۴٫۵ درصد از باقی بازار این برند را در اروپا تشکیل می‌دهد. در بازار بین‌المللی نیز ۱۲ درصد از فروش آن در آمریکا و ۵ درصد در چین تامین می‌شود.

برند Hermes که یک برند لوکس در فرانسه است، در جایگاه ششم قرار گرفته است و ارزش بازار آن در جهان، ۳۷ میلیارد دلار است. درآمد سالانه آن نیز به ۵٫۵ میلیارد دلار می‌رسد.

جایگاه هفتم نیز به برند لوکس دیگری به نام Montres Tudor می‌رسد که کمپانی مادر رولکس است و ۳۴٫۹ میلیارد دلار ارزش دارد. درآمد سالانه آن نیز ۸٫۳ میلیارد دلار است.

کمپانی Financière Richemont در صنعت جواهرات نیز با ۳۳٫۷ میلیارد دلار ارزش و درآمد سالانه ۱۱٫۸ میلیون دلار، در جایگاه بعدی قرار می‌گیرد.

در جایگاه نهم و دهم نیز، کمپانی‌های Dior و Chanel با بازارهایی به ارزش ۳۲٫۹ و ۳۲٫۶ میلیارد دلار قرار می‌گیرند. دیور سالانه ۲ میلیارد دلار درآمد دارد، در حالی‌که درآمد شنل به ۷٫۵ میلیارد دلار می‌رسد.

در صورتی که بزرگترین کمپانی‌های فعال در صنعت فشن، اروپایی و آمریکایی هستند، چین بزرگ‌ترین صادرکننده پوشاک در جهان است. این کشور در سال ۲۰۱۴، ۲۶۵ میلیارد دلار کالا صادر کرده است. هند با ۳۸٫۷ میلیارد دلار، در جایگاه دومین صادرکننده بزرگ قرار گرفته و بعد از آن نیز ایتالیا با ۳۲٫۷ میلیارد دلار قرار دارد. جایگاه چهارم و پنجم را نیز ترکیه و بنگلادش با ۳۰٫۴ و ۲۸ میلیارد دلار صادرات به خود اختصاص داده‌اند. این ۵ صادر کننده بزرگ، ۵۴٫۴ درصد از عرضه بازار پوشاک را در سراسر جهان در اختیار دارند. البته ۳۶٫۵ درصد از این میزان، به تنهایی در سیطره چین است.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

به گزارش همشهری آنلاین، بیزینس اینسایدر، نیز طی گزارشی اعلام داشت صنعت مد و فشن که اکنون با در اختیار داشتن بازاری به ارزش ۲٫۵ تریلیون دلار به یکی از با ارزش‌ترین صنایع جهان تبدیل شده است، ثروت فراوانی را برای فعالان آن به همراه داشته است به گونه‌ای که اکنون ۱۵ فعال ثروتمند صنعت مد در جهان حدود ۳۹۵٫۶ میلیارد دلار ثروت در اختیار دارند و ایسنا که این خبر را منتشر کرده به نقل از این سایت ۱۰ نفر از ثروتمندترین فعالان این عرصه را اینگونه معرفی کرده است:

۱- برنارد آرنو

ملیت: فرانسوی

منبع ثروت: برند لوئی-ویتون

زمینه فعالیت برند: پوشاک، طراحی داخلی و محصولات زیبایی

میزان ثروت: ۱۰۵٫۶ میلیارد دلار

نام آرنو امسال پس از خرید برند تیفانی (لوکس‌ترین برند آمریکا) بیش از هر زمان دیگری بر سر زبان‌ها افتاده است. مدیرعامل لوئی ویتون اکنون ثروتمندترین فرد اروپا و سومین فرد ثروتمند جهان است. لوئی- ویتون ۷۵ زیرمجموعه دارد که سفورا، بولگاریو دیور از جمله آن‌ها محسوب می‌شود.

۱۰ برند برتر صنعت مد و پوشاک جهان | بازار سه هزار میلیارد دلاری - 23

برنارد آرنو. برند لوئی- ویتون

۲- آمانسیو اورتگا

ملیت: اسپانیایی

منبع ثروت: برند زارا

زمینه فعالیت برند: پوشاک، طراحی داخلی و محصولات زیبایی

میزان ثروت: ۷۰٫۷ میلیارد دلار

او ثروتمندترین فرد اسپانیا، دومین فرد ثروتمند اروپا و ششمین فرد ثروتمند جهان است. زارا خود دارای زیرمجموعه هایی مطرحی نظیر: ماسیمو دوتی، برشکا و پول اند بیر است.

۱۰ برند برتر صنعت مد و پوشاک جهان | بازار سه هزار میلیارد دلاری - 31

آمانسیو ارتگا. برند زارا

۳- فیل نایت

ملیت: آمریکایی

منبع ثروت: برند نایک

زمینه فعالیت برند: پوشاک و کفش

میزان ثروت: ۳۸٫۹ میلیارد دلار

او در سال ۱۹۶۴ برند نایک را تاسیس کرد و در سال ۲۰۱۶ و در ۵۲ سالگی بازنشسته شد.

۱۰ برند برتر صنعت مد و پوشاک جهان | بازار سه هزار میلیارد دلاری - 39

فیل نایت. برند نایک

۴- فرانسیس پینو

ملیت: فرانسوی

منبع ثروت: برند کرینگ

زمینه فعالیت برند: پوشاک، طراحی داخلی و محصولات زیبایی

میزان ثروت: ۳۵٫۱ میلیارد دلار

وی اکنون دومین فرد ثروتمند فرانسه است. برند کرینگ دارای زیرمجموعه‌های نام‌آشنایی نظیر گوچی است.

۱۰ برند برتر صنعت مد و پوشاک جهان | بازار سه هزار میلیارد دلاری - 47

گوچی یکی از محصولات برند کرینگ است

۵- تاداشی یانای

ملیت: ژاپنی

منبع ثروت: برند یونیک لو

زمینه فعالیت برند: پوشاک

میزان ثروت: ۲۹٫۸ میلیارد دلار

این برند اکنون حدود ۲۰۰۰ نمایندگی در ۲۰ کشور جهان دارد.

۱۰ برند برتر صنعت مد و پوشاک جهان | بازار سه هزار میلیارد دلاری - 55

تاداشی یانای

۶- لئوناردو دل وچیو

ملیت: ایتالیایی

منبع ثروت: برند لوکسوتیکا

زمینه فعالیت برند: عینک و محصولات زیبایی

میزان ثروت: ۲۴٫۷میلیارد دلار

برند مشهور «ری بن» یکی از زیرمجموعه‌های این برند است. لوکسوتیکا در حال حاضر بزرگ‌ترین تولید کننده عینک آفتابی جهان است.

۱۰ برند برتر صنعت مد و پوشاک جهان | بازار سه هزار میلیارد دلاری - 63

دل ویچو. برند لوکسوتیکا

۷- استفان پرسون

ملیت: سوئدی

منبع ثروت: برند اچ اند ام

زمینه فعالیت برند: پوشاک

میزان ثروت: ۱۸٫۸ میلیارد دلار

وی مالک ۳۲ درصد کل سهام این برند است که تنها در سال قبل بیش از ۲۲ میلیارد دلار فروش داشت.

۱۰ برند برتر صنعت مد و پوشاک جهان | بازار سه هزار میلیارد دلاری - 71

استفان پرسون. برند اچ اند ام

۸- برادران ورتایمر

ملیت: فرانسوی

منبع ثروت: برند شنل

زمینه فعالیت برند: پوشاک، طراحی داخلی و محصولات زیبایی

میزان ثروت: ۱۶٫۶میلیارد دلار

۱۰ برند برتر صنعت مد و پوشاک جهان | بازار سه هزار میلیارد دلاری - 78

برادران ورتایمر. برند شنل

۹- هاینریش دایشمان

ملیت: آلمانی

منبع ثروت: برند دایشمان

زمینه فعالیت برند: پوشاک و کیف

میزان ثروت: ۱۱٫۵میلیارد دلار

برند دایشمان دارای حدود ۴۰۰۰ فروشگاه در آلمان، امریکا و اروپا است.

۱۰ برند برتر صنعت مد و پوشاک جهان | بازار سه هزار میلیارد دلاری - 86

هانریش دایشمان. برند دایشمان

۱۰-جورجیو آرمانی

ملیت: ایتالیایی

منبع ثروت: برند آرمانی

زمینه فعالیت برند: پوشاک، طراحی داخلی و محصولات زیبایی

میزان ثروت: ۱۱ میلیارد دلار

وی این برند را در سال ۱۹۷۵ میلای تاسیس کرد. آرمانی یکی از موفق‌ترین برندهای تاریخ ایتالیا بوده و تنها در سال گذشته ۲٫۳ میلیارد دلار درآمد داشته است.

۱۰ برند برتر صنعت مد و پوشاک جهان | بازار سه هزار میلیارد دلاری - 94

جورجیو آرمانی. برند آرمانی کد خبر ۴۶۹۶۸۷

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم هواپیمای آمریکایی منهدم شده در افغانستان +جزئیات حادثه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 روز قبل
به نوشته خبرگزاری فرانسه، «بت ریوردان» سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه غرب آسیا (سنتکام) با اعلام آغاز تحقیقات در مورد این حادثه، گفت هنوز هویت هواپیمای حادثه‌دیده در منطقه «غزنی» واقع در مرکز افغانستان، مشخص نیست. صبح امروز گزارش شد که یک فروند هواپیما در منطقه غزنی سقوط کرده است. پس از آن اداره هوانوردی افغانستان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچگونه مشکلی برای پروازهای مسافربری در این کشور پیش نیامده و سقوط هواپیمای مسافربری را تکذیب کرد. در همین حال برخی گمانه‌زنی‌ها درباره پرواز این هواپیما از هرات به دهلی نو نیز قوت گرفت. قطعه‌ای گمشده که ممکن است به تکمیل پازل سقوط هواپیما در غزنی کمک کند.

آن روی ممنوعیت واردات/ انتقال فعالیت از صرافی به بانک‌ها، خوب یا بد؟

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
مدیرعامل شرکت نگارین طب بهنام درخصوص سابقه فعالیت این مجموعه گفت: شرکت نگارین طب بهنام از سال ۱۳۹۵ به صورت تخصصی در زمینه کیت‌های تشخیص دامی مشغول به فعالیت است. ندا قلیچ‌خانی در گفتگو با برنامه مدیران موفق به ورود به بازار اشاره کرد و اظهار داشت: خوشبختانه کیت‌های ما وارد بازار شده و ازطرفی به کمک تیم رباتیک و نخبه توانستیم پرینتر هوشمند را ثبت کنیم. آرش ارشادی مدیر عامل شرکت مانا پوشاک دی درخصوص مجموعه فعالیتش گفت: حدود ۸ سال است که به صورت تخصصی و نمایندگی، کار واردات پوشاک را انجام می‌دهیم اما متأسفانه امسال باتوجه به قانون ممنوعیت واردات پوشاک نتوانستیم کارمان را به سرانجام برسانیم. احسان همت‌پور رئیس هیئت مدیره یکتا تجارت دایا به فعالیتش اشاره و مطرح کرد: عرضه کالاهای ساخته‌شده و آماده به مصرف برای واردات دچار مشکل شده‌اند درصورتی که قبلا توسط صرافی‌ها و بدون انتقال ارز انجام می‌شد.

ویدیویی تاثیرگذار از قرنطینه شدن مردم چین

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
مردم شهر ووهان چین، که به دلیل شیوع ویروس کرونا در خانه‌هایشان قرنطینه هستند، به بالکن خانه‌ها آمده و یکدیگر را به مقاومت و پایداری تشویق کردند.

خبر خوش برای کسانی که اولین بار یارانه معیشتی می‌گیرند +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

تمامی اتباع خارجی حاضر در همدان از نظر ابتلا به کرونا کنترل شدند

ایرناایرنا1 روز قبل
منوچهر کرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: پیرو شرایط جهان مبنی بر انتشار ویروس جدید کرونا در آسیای جنوب شرقی و برگزاری جشنواره ملی «ایران باشکوه» در همدان، اقداماتی برای کنترل گروه‌های خاصی که با هماهنگی قبلی وارد استان همدان شدند، توسط علوم پزشکی همدان صورت گرفت. وی اضافه کرد: در گام نخست تمامی بیمارستان‌ها و اتاق‌های ایزوله تنفسی به حال آماده باش درآمدند و مکاتباتی با واحدهای بهداشتی و مراکز تابعه درباره حساسیت این موضوع، ضرورت آموزش و اطلاع رسانی صورت گرفت. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: به دنبال رایزنی با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان، تمامی گردشگران خارجی ساکن در هتل‌های استان معاینه شدند و هیچکدام مشکلی نداشتند. کرمی افزود: به بانک‌های ملی و دیگر بانک هایی که اقدام به فروش ارز مسافرتی می‌کنند نیز حساسیت این موضوع اطلاع رسانی شده است. وی ادامه داد: شهروندان در صورت داشتن علائم خاص و شدید مثل تب بالا، لرز شدید بدن، خلط خونی، تنگی نفس و مشکل ریوی می‌توانند به مراکز زیر نظر علوم پزشکی همدان مراجعه کنند.

ویدئو / خطر حذف از یونسکو، بیخ گوش ژئوپارک قشم

ایسناایسنا7 ساعت قبل
ژئوپارک بین المللی قشم این روزها به دلیل ساخت بخشی از مرکز پرورش میگو در حریم آن، خبرساز شده است. ژئوپارک قشم به عنوان اولین ژئوپارک خاورمیانه در شبکه جهانی ژئوپارک‌ها (GGN) در نشست پاریس در سال ۱۳۸۵ به ثبت رسید، اما در سال ۱۳۹۱ به دلیل اجرا نشدن معیارهای ثبت جهانی از سوی مدیران منطقه آزاد قشم، این ژئوپارک از فهرست یونسکو خارج شد. ژئوپارک قشم در اردیبهشت ۹۶ بار دیگر به عنوان یک ژئوپارک جهانی برای یک دوره چهارساله تأیید شد اما عملیات ساخت مرکز پروش میگو در این منطقه ادامه یافته است. همین مسأله موجب شده خطر خروج ژئوپارک قشم از فهرست جهانی یونسکو بار دیگر قوت بگیرد. خبرنگار: لیدا رضایی / تصویربردار: مصطفی چشم به‌راه و امیرحسین طالبی / تدوینگر: آرام توکلی

نظرها

اخبار بیشتر