دستگاههای دولتی نیازهای وارداتی خود را اعلام کنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
دستگاههای دولتی نیازهای وارداتی خود را اعلام کنند

دستگاههای دولتی نیازهای وارداتی خود را اعلام کنند

مهرخبرگزاری مهر |
عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه دستگاههای دولتی باید نیازهای فناورانه خود را که قبلا از مسیر واردات تامین می‌شد، اعلام کنند، گفت: سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها با تولید داخلی همراه نیستند.

حمید گرمابی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره ضرورت حمایت و استفاده از ظرفیت‌های داخلی برای تامین کالاهای مورد نیاز در کشور، گفت: در شرایط تحریم، مسائل مربوط به تولید و تعرفه‌های واردات و صادرات باید به گونه‌ای تنظیم شود که نتیجه آن، حمایت از تولید داخلی باشد؛ بر این اساس در چنین وضعیتی، اگر بتوانیم حداکثر استفاده را از توان و پتانسیل داخل ببریم، قطعا خیلی از مشکلات حل و یا حداقل کمتر خواهند شد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر از ۵۰ درصد توان تخصصی و اجرایی تولیدکننده‌های داخلی هم استفاده نمی‌شود؛ در حالیکه بر اساس مطالعات انجام شده، بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخل، افزایش تولید و حل موضوع اشتغال، افزایش صادرات و تامین ارز مورد نیاز کشور را به دنبال خواهد داشت؛ بنابراین از هر زاویه که به این موضوع نگاه کنیم، بحث حمایت از تولید داخلی باید در اولویت دولت و سایر سازمانها باشد و حتی اگر تحریم هم کاهش پیدا کرد، نباید به شرایط قبل بازگردیم.

گرمابی با بیان اینکه دستگاه‌های دولتی باید درخواست‌های فناورانه خود که پیش‌تر از مسیر واردات تامین می‌شدند را اعلام کنند، گفت: دانشگاهها، مراکز تحقیقاتی و شرکتهای دانش‌بنیان از بی‌توجهی دستگاه‌های دولتی به تولیدات داخلی گله‌مند هستند؛ چراکه متاسفانه سازمانها و وزارتخانه‌ها با تولید و پژوهش داخلی، همراه نیستند.

وی ادامه داد: از آن طرف، دست کم تا پیش از این وزارتخانه‌ها صرفا دنبال برآورده شدن نیازشان بودند و اگر این نیاز از خارج کشور سریعتر، مطمئن‌تر و با قیمت کمتر تامین می‌شد، ترجیج می‌دادند کالای مورد نظرشان را از خارج تهیه کنند؛ این در حالی است که در شرایط تحریم، امکان واردات کمتر شده و این می‌تواند نقطه قوتی برای تولید داخل باشد تا وزارتخانه‌ها به توان داخلی متکی شوند و به آن مراجعه کنند.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

نماینده مردم نیشابور در مجلس خاطرنشان کرد: بنابراین شرایط موجود حداقل برای مراکز پژوهشی و شرکتهای دانش‌بنیان خوب است؛ اما تاکنون ارتباط پرسنل این مراکز با وزارتخانه‌ها و سازمانها مناسب و کامل نبوده است، با این حال قطعا وضعیت کنونی باید مشوق شکل‌گیری این ارتباط باشد؛ زیرا چارهای جز تامین کالا از داخل نیست.

وی در ادامه افزود: این کار باعث خواهد شد بسیاری از کالاهایی که تا پیش از این از خارج وارد می‌شده، در داخل تولید شود و البته در این راستا گاهی لازم است فرصت بیشتری به تولیدکننده داد تا کالاها را با کیفیت مناسبی در داخل بسازند؛ برای مثال حدود یک سال در صنعت خودرو مشکل داشتیم؛ ولی به این ترتیبی که اشاره کردم، مشکلات کمتر شده و در حال حاضر قطعات خیلی کمی وجود دارد که ما نتوانیم در داخل تولید کنیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: باید هر دو شکل نمایشگاه تقاضامحور و عرضه محور را در کنار هم داشته باشیم. یعنی هم پژوهشگاهها و شرکتهای دانش بنیان و هم شرکتها و سازمانها توانمندی و نیازهای خود را ارائه دهند تا ارتباط مناسب برقرار شود؛ این در حالی است که اصولا نمایشگاهها به خاطر این است که ارتباط بین دو طرف تأمین‌کننده و فرد متقاضی شکل بگیرد؛ در این صورت تامین کالا صورت خواهد گرفت و نیاز به واردات هم کمتر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایران‌جیبایران‌جیب20 ساعت قبل
خودروساز بزرگ ژاپنی (تویوتا) در بیانیه خبری خود اعلام کرد که ۲٫۹ میلیون خودروی خود را به علت نقص ایربگ، از آمریکا فرامی خواند. خودروساز بزرگ ژاپنی (تویوتا) در بیانیه خبری خود اعلام کرد که ۲٫۹ میلیون خودروی خود را به علت نقص ایربگ، از آمریکا فرامی خواند. به گزارش ایران جیب از اسپوتنیک، خودروساز بزرگ ژاپنی تویوتا در بیانیه خبری خود اعلام کرد ۲٫۹ میلیون خودروی خود را از آمریکا فراخوان می‌کند؛ چراکه نگرانی‌هایی از این وجود دارد که ایربگ این خودروها در تصادف باز نشوند. در این بیانیه آمده است: خودروهای کرولای مدل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹، ماتریکس مدل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳، آوالون ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ و آوالون هایبرید مدل ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ فراخوان ایمنی شده‌اند و تقریبا ۲٫۹ میلیون خودرو شامل این فراخوانی خواهند شد. شرکت تویوتا در کل ۳٫۴ میلیون خودرو را از سراسر جهان، به علت نقص ایربگ فراخوانی کرده است.

بازار‌های مالی در هفته‌ای که گذشت

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اجرای عملیات بازار باز در نظام بانکی به تازگی کلید خورد، در این روش بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق بهادار دولتی به بانک‌ها، عرضه و تقاضای پول، میزان نقدینگی و تورم را کنترل می‌کند. در تالار شیشه‌ای، زنگ پایان معاملات با رشد ۵ هزار و ۲۰۲ واحدی زده شد. اگرچه شاخص کل بورس اوراق بهادار در تهران، در دو روز گذشته با کاهش روبرو بود، اما دماسنج شاخص در آخرین روز معاملات هفتگی بر روی رقم ۴۱۱ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. بانک‌ها، خوروسازان و صنایع فلزی از جمله نماد‌های پربیننده تالار شیشه‌ای این هفته بودند.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از میزان، زمزمه واردات خودرو چند هفته‌ای است که مجددا بر سر زبان‌ها افتاده است و برخی از نمایندگان به دنبال این هستند که واردات مجددا از سر گرفته شود. این در حالی است که دولت در بودجه سال ۹۹ هیچ ردیف درآمدی در قبال واردات خودرو در نظر نگرفته است. این در حالی است که دولت به منظور مدیریت ارز واردات خودرو و برخی کالاهای دیگر ممنوع کرده است. این کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه این موضوع به نفع اقتصاد کشور نیست، افزود: دولت از مردادماه ۹۶ مانع واردات خودرو به کشور شد تا بتواند درآمد ارزی کشور را مدیریت کند. این کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: در حالی که طرح نوسازی ناوگان فرسوده خودروهای سنگین سه سال است به دلیل نبود بودجه اجرایی نشده است اختصاص ارز برای واردات خودرو مفهومی ندارد.
ایبناایبنا4 ساعت قبل
به گزارش ایبنا به نقل از روابط عمومی بانک تجارت، سرویس حواله اینترنتی با هدف بهره مندی کاربران اینترنت بانک و پرداخت وجه مورد نیاز متقاضیان بالای ۱۸ سال فاقد شماره حساب یا کارت در بانک تجارت و یا سایربانک‌ها، روزانه تا سقف مبلغ یکصد و پنجاه میلیون ریال راه اندازی شد. کاربران اینترنت بانک تجارت می‌توانند از طریق این حواله وجه مورد نظر خود را با ثبت مشخصات فردی گیرنده حواله در سامانه بانکداری اینترنتی واریز کنند. همزمان با صدور حواله، پیامکی حاوی مشخصات حواله به ذینفع (گیرنده حواله) ارسال شده و گیرنده حواله ۳ روز کاری زمان دارد تا با مراجعه به نزدیکترین شعبه بانک تجارت، بدون نیاز به هیچ یک از ابزارهای دریافت وجه و فقط با ارایه شماره حواله که از طریق پیامک ارسال شده است به همراه کارت شناسایی معتبر وجه حواله را به صورت نقدی دریافت کند. اینترنت بانک تجارت این امکان را برای مشتریان فراهم کرده تا با صرفه جویی در وقت و هزینه، بسیاری از امور بانکی خود را به صورت غیرحضوری از طریق این خدمت انجام دهند. آن دسته از مشتریان بانک تجارت که تاکنون موفق به فعال سازی اینترنت بانک تجارت نشده‌اند، می‌توانند با مراجعه به آدرس my. tejaratbank. ir و یا نزدیکترین شعبه بانک تجارت، رمزهای این سامانه را دریافت و از خدمات اینترنت بانک تجارت بهره مند شوند.
ایلناایلنا15 دقیقه قبل
بانک مرکزی آیین‌نامه تبلیغات در حوزه پولی و بانکی کشور را ابلاغ کرد. در اجرای تکلیف قانونی مزبور، آیین‌نامه یادشده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه شد و برای سیر تشریفات قانونی تصویب آن به دولت محترم تقدیم و نهایتا تحت عنوان «آیین‌نامه تبلیغات در حوزه پولی و بانکی کشور» در جلسه مورخ ۱۳۹۸٫۱۰٫۸ هیأت محترم وزیران مورد تصویب قرار گرفت. اهم مفاد آیین‌نامه مزبور به شرح ذیل است: انجام هرگونه تبلیغات در حوزه خدمات پولی و بانکی، تنها از سوی مؤسسات پولی و بانکی دارای اجازه‌نامه فعالیت از بانک مرکزی و در چارچوب این آیین‌نامه و قوانین و مقررات ناظر بر حوزه پولی و بانکی و بخشنامه‌ها و دستورات بانک مرکزی مجاز است. مؤسسه پولی و بانکی در صورت مغایرت تبلیغات خود با مقررات و ضوابط مربوطه، ایجاد اختلال در نظام پولی و بانکی و یا اشتباه، گمراهی و فریب اشخاص در خصوص خدمات پولی و بانکی، موظف به توقف تبلیغات خود است. انجام تبلیغات در زمینه خرید و فروش تسهیلات و انواع سپرده بانکی و مجوزهای تأسیس و فعالیت مؤسسه پولی و بانکی، تبلیغات روی اسکناس، ایران چک و مسکوکات منتشره بانک مرکزی و یا استفاده تبلیغاتی از آنها و همچنین هرگونه تبلیغات از طریق چاپ برگه‌های شبه اسکناس، شبه ایران چک و ضرب شبه مسکوکات بانک مرکزی ممنوع است.

صادرات چاقوهای چینی با نام چاقوی زنجان از ایران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر