تولید ۲۹۲ مدرک علمی در دنیا در حوزه قرآن کریم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

تولید ۲۹۲ مدرک علمی در دنیا در حوزه قرآن کریم

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ درحوزه قرآن ۲۹۲ مدرک علمی در دنیا تولید شده که از این تعداد تنها ۱۵ مدرک مربوط به ایران است.
تولید ۲۹۲ مدرک علمی در دنیا در حوزه قرآن کریم - 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای سیدمحمدجواد شوشتری در برنامه شبکه سیمای قرآن به مناسبت هفته پژوهش افزود: ما دو نوع پژوهش داریم بنیادین و کاربردی، از نظر جهاد دانشگاهی پژوهشی موفق و مؤثر است که بتواند مسأله‌ای را در جامعه حل کند.

وی گفت: پژوهش‌های بسیاری داریم که برای آن‌ها هزینه شده است، اما در کتابخانه‌ها و گنجه‌ها می‌مانند.

رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور افزود: طبق آخرین اطلاعاتی که داریم حدود ۳۰ هزار پایان نامه قرآنی داریم که در مرحله فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه‌های کشور کار شده است که عمدتا نگاه ما به دکتری است.

آقای شوشتری گفت: وقتی این تعداد پژوهش در کشور داریم چرا جامعه ما جامعه‌ای دینی نیست که البته این نگاه نسبت به پژوهش‌های کلی خیلی پایین است ضمن این که این مقدار پژوهش جدای از کار‌هایی است که در حوزه‌ها انجام می‌شود در ایران بخشی از پژوهش‌ها در حوزه انجام می‌شود که جدای از آمار آی اس آی است.

وی افزود: از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ در حوزه قرآن ۲۹۹ مدرک علمی در دنیا تولید شده که از این تعداد تنها ۱۵ مدرک مربوط به ایران است، ۶۱ مدرک مربوط به امریکا و ۲۴ مدرک نیز مربوط به انگلستان است. وقتی نگاه کنید می‌بینید امریکا در تولید پژوهش‌های قرآنی اکنون مقام اول را دارد و ایران رتبه سوم را کسب کرده، اما اختلاف رتبه اول و سوم بسیار است (آمار سال ۲۰۱۸ را نداریم).

رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور گفت: در کشور‌های اسلامی عربستان جایگاه اول، ایران دوم و مصر نیز جایگاه سوم را دارد.

آقای شوشتری افزود: از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۱ چیزی حدود ۱۱۶ هزار و ۱۸۹ مدرک علمی در ایران تولید کردیم که از این میان به طور کلی ۱۳ صدم درصد مربوط به قرآن و بحث‌های قرآنی است باید دید از همین مقدار تولید مدرک علمی خروجی اش برای جامعه چقدر است و چقدر در سبک زندگی اسلامی نقش داشته است.

وی ادامه داد: اگر به قرآن نگاه کنیم چیزی نمانده که درباره آن نظر نداده باشد و از نظر علمی مفتاح العلوم قرآن کریم است.

رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور گفت: بنابر این ما باید براساس نیاز کنونی جامعه پژوهش‌های قرآنی انجام دهیم و پاسخ نیاز‌های خود را از دل قرآن استنباط کنیم و یا راه حل مشکلاتی که در موضوع اقتصادی - اجتماعی از دل این پژوهش‌ها بدست بیاوریم و چند تا مشکل جامعه را حل کنیم.

آقای شوشتری افزود: اکنون وضعیت فقرا را در جامعه ببینید آیا ما با استفاده از زکات، خمس و صدقه چگونه توانستیم وضعیت جامعه را حل کنیم.

وی درباره این که چگونه این پژوهش‌ها می‌تواند عملی شود، گفت: ما در جهاد دانشگاهی توانسته‌ایم بنای یک پژوهش قرآنی را بگذاریم و در این خصوص کار‌های متنوعی انجام شده است، از جمله قرآن و علوم اجتماعی، قرآن و علوم تربیتی و قرآن و رسانه که البته در دو موضوع اول کار انجام می‌شود، اما موضوع سوم یعنی قرآن و رسانه بزودی راه می‌افتد.

خبری: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور ادامه داد: جهاد دانشگاهی از اعتبار خوبی برخوردار است و عموم دانشجویان به ما مراجعه می‌کنند و مسائل دینی دانشجویان را اکنون می‌دانیم که چیست و برای آن دنبال راه حل هستیم و در این خصوص از این پژوهش‌ها استفاده می‌کنیم.

آقای شوشتری با بیان این که باید تلاش ما این باشد که محصولات پژوهش‌های ما براساس نیاز جامعه باشد، گفت: در جامعه مدیران و پژوهشگران ما عاقلند هر چند که ممکن است پژوهشی صورت گرفته باشد، اما کاربردی نیست.

وی درباره تولید محتوای دینی و قرآنی در فضای مجازی نیز افزود: ما متأسفانه در این خصوص به شکل منفعلانه عمل می‌کنیم، ما اکنون تولید محتوایی به نام جشنواره ۱۱۴ ثانیه‌ای مبین داریم که ۱۰ تا ۱۲ موضوع را شامل می‌شود و تاکنون نیز ۲۰۰ اثر به دبیرخانه آن ارسال شده است.

رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور گفت: یکی دیگر از کار‌هایی که در جهاد دانشگاهی کردیم فعالیت میان رشته‌ای است، در مسئله پژوهش است میان رشته‌ای از مسائل اصلی و اساسی است از جمله موضوع هنر و قرآن و یا ادبیات قرآن از کار‌های میان رشته‌ای است ضمن این که کانون‌های تخصصی قرآن را نیز راه انداخته‌ایم.

آقای شوشتری درباره این که شما ضعف را در چه می‌بینید که این پژوهش‌ها کاربردی نمی‌شود؟ افزود: ضعف ما در تقسیم کار است، ما بعد از انقلاب اسلامی به جای این که در بحث فرهنگ کار انجام دهیم و مسئله فرهنگ را نهادینه کنیم، نهاد سازی کردیم و این نهاد‌ها موازی هم هستند و کار می‌کنند که خیلی‌ها قابل حذف اند.

وی گفت: شورای انقلاب فرهنگی باید فکری برای این‌ها کند و این وظیفه شوراست که از بالا موضوع را فرماندهی کند و این تقسیم کار اکنون در مسائل دینی وجود ندارد.

رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور افزود: اکنون یک پسر یا دختر ۴ یا ۵ ساله به راحتی می‌تواند از موبایل استفاده کند و این برای ما فاجعه است و ما در این خصوص چه کاری کرده‌ایم.

آقای شوشتری گفت: فیلم‌های سینمایی جشنواره را ببینید، فیلم یک کار مطالعاتی پژوهش شده است، کدام یک از این فیلم‌ها کار قرآنی در خود دارد، عمده فیلم‌های سینمایی درباره خیانت است و یا در جامعه چقدر تئاتر و موسیقی قرآنی داریم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سریال دهه فجری شبکه یک سیما مشخص شد

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی شبکه یک، سریال تاریخی جلال سال های۱۳۳۸ تا ۱۳۵۶ شمسی را به تصویر می‌کشد و قیام مردم آذربایجان شرقی را در این سال‌ها روایت می‌کند. این سریال بیش از۱۰۰ لوکیشین دارد و بیش از۲۰۰ بازیگر در این مجموعه بازیگران اصلی را همراهی کرده‌اند. سایر عوامل این سریال عبارتند از: نویسنده امیر حسین ثروتمند، مدیر تصویربرداری حمید مهر افروز، تدوین سالار حیدرنژاد، صدابردار اصغر آبگون و حسن سلمانی، چهره پرداز مجید اسکندری. سریال «جلال» به کارگردانی حسن نجفی و تهیه کنندگی مهدی کریمی محصول امور استان‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و مرکز آذربایجان شرقی است که قرار است همزمان با آغاز ایام دهه مبارک فجر در ۱۵ قسمت از شبکه یک سیما روی آنتن برود. انتهای پیام/

شهاب حسینی و پسرش در فستیوال فیلم سانتا باربارای کالیفرنیا

خبر فوریخبر فوری15 ساعت قبل
شهاب حسینی و پسرش امیرعلی و نیوشا جعفریان (بازیگران فیلم) و کوروش آهاری کارگردان فیلم «آن شب» در سی و پنجمین فستیوال فیلم سانتا باربارای کالیفرنیا. به گزارش خبر فوری، اولین نمایش این فیلم در ایران، در بخش نگاه نو سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر خواهد بود. داستان «آن شب» دربارهٔ یک زوج ایرانی در آمریکاست که در یک هتل محبوس شده‌اند در حالی که نیروهای بیگانه‌ای آن‌ها را وادار می‌کنند که با رازهایی که از هم پنهان کرده‌اند روبه رو شوند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
ترور دانشمندان مسلمان همزمان چند هدف اساسی را برای اسراییل محقق می‌کند. او در این کتاب نشان می‌دهد که قتل دانشمندان هسته‌ای ایران با هدایت موساد و به وسیله گروه‌های معارض ایرانی انجام شده است. در مرحله دوم سازمان‌های اطلاعاتی به قتل دانشمندان غیرهمکار دست می‌زنند. بزرگترین پروژه ترور علمی دانشمندان مسلمان در خارج از جهان عرب نیز مربوط به ایران است. در قضیه ترور دانشمندان هسته‌ای ایران نیز شائبه اهمال آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور جدی وجود دارد.

پلتفرم خدمات زبانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
یکی از شرکت‌های مستقر در مرکز رشد فناوری‌های پیشرفته شریف، پلتفرم ارائه خدمات ترجمه و سایر خدمات زبانی را به صورت یکجا آماده کرده است. ترجمه همزمان، گویندگی و ویرایشبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ترجمه همزمان، گویندگی و ویرایش فقط بخش‌هایی از این پلتفرم هستند.

کوچ/ به مناسبت سالگرد شهادت جمعی از آتش‌نشانان در پلاسکو

مهرمهر1 روز قبل

موسیقی متن فیلم نامه اسکارلت؛ جان بری

تابناکتابناک1 روز قبل
فیلم سینمایی «نامه اسکارلت / The Scarlet Letter» که در ایران با نام داغ ننگ شناخته می‌شود، به گارگردانی رولند جافه محصول سال ۱۹۹۵ است. این فیلم اقتباسی آزاد از رمانی به همین نام اثر ناتانیل هاوثورن بود که از خط اصلی آن خارج شد. دمی مور، گری الدمن، رابرت دووال، ادوارد هاردویک، جوآن پلورایت، ایمی رایت و فرانسی سوئیفت در این فیلم مقابل دوربین الکس تامسن بازی کردند. جان بری موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصایوری از این فیلم می‌بینید و می‌شنوید.

نظرها

اخبار بیشتر