لزوم کاهش مصرف آب کشاورزی/اثر تحریم بر زندگی مردم باید صفر شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
لزوم کاهش مصرف آب کشاورزی/اثر تحریم بر زندگی مردم باید صفر شود

لزوم کاهش مصرف آب کشاورزی/اثر تحریم بر زندگی مردم باید صفر شود

مهرخبرگزاری مهر |
وزیر نیرو گفت: باید کشور به ظرفیتی برسد که اثر عواملی همچون تحریم اقتصادی، بر کیفیت زندگی مردم و تحمیل رنج بر آنان به صفر رسیده و نیز کشور بتواند مسیر رشد و آبادانی را بدون وقفه طی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، رضا اردکانیان با بیان اینکه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا یک پیمانکار است و کارش عمل به پیمان و پیمانش سازندگی و سربلندی و پایداری جمهوری اسلامی ایران است، اظهار داشت: وجه تمایز موجود در ماموریت‌ها، مربوط به موضوع پیمان است و از این زاویه همه ما پیمانکار محسوب می‌شویم و پیمان همه ما فارغ از عناوین و حوزه‌های مسئولیت، پایداری و سربلندی جمهوری اسلامی است.

وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب و مفاهیم موجود در آن با اشاره به اینکه به شدت نیاز داریم از سطح مفاهیم کلی در توضیح گام دوم انقلاب و اقتصاد مقاومتی فراتر رفته و به تبیین دقیق معنی و مفهوم این دو در عرصه‌های تخصصی بپردازیم، افزود: تبیین تخصصی می‌بایست معطوف به محدوده کار و وظایف هر سازمان در ارتباط با خودش باشد، بنابراین به روشنی باید بیان کنیم صنعت آب و برق در گام دوم انقلاب یعنی چه و اقتصاد مقاومتی چه ترجمه‌ای دارد.

اردکانیان ادامه داد: نکته دوم، فراتر رفتن از تبیین این دو مفهوم در عرصه صنعت آب و برق و پرداختن به ارتباطات میان بخشی است. یعنی اگر بخش آب و برق این دو مفهوم را در عرصه خود معرفی کرد و به بیان‌های روشنی رسید و همین طور بخش‌های کشاورزی و صنعت اینگونه عمل کردند، حال در کنار یکدیگر به تعامل تعاریف، اقدامات و برنامه‌ها بپردازیم، به نحوی که خروجی عملکرد این عرصه‌های میان بخش، هم افزا باشند. اینجاست که می‌توانیم تحقق اقتصاد مقاومتی و پیشرفت در مسیر گام دوم انقلاب را شاهد باشیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه دولت به تعداد همین مفاهیم، برنامه‌ها و پروژه‌های میان‌بخش و بین‌بخشی است که تعریف می‌شود، در غیر این صورت جمع جبری وزارتخانه‌ها در کنار یکدیگر به معنای دولت نیست، گفت: دولت و حکمرانی عرصه‌هایی است که می‌تواند ارتباطات بین بخشی و عملکردها در ارتباط با یکدیگر را نشان دهد.

لزوم مقاومت در برابر پارامترهایی که ما را آسیب پذیر میکند

اردکانیان اضافه کرد: گام دوم انقلاب و اقتصاد مقاومتی دو عرصه‌ای است که ما را تشویق و وادار می‌کند به اینکه بخش‌ها را در ارتباط با یکدیگر تعریف کرده و هیچ بخشی به تنهایی در یک عملکرد منطبق با مفاهیم اقتصاد مقاومتی، موفق یا ناموفق دیده نشود.

وی افزود: افراد یا گروه‌هایی که به زعم خود برای دنیا تعیین تکلیف می‌کنند طبیعی است که تداوم تسلط خود را بر منابع متنوع دنیا مستلزم این می‌دانند که هر منطقه‌ای را در ارتباط با ظرفیت‌های بالقوه‌ای که در تضاد با برنامه‌های آن‌هاست شناسایی کرده و برنامه‌های مختلفی را در ارتباط با استمرار منافع خودشان تنظیم کنند.

وزیر نیرو یکی از اصلی‌ترین دلایل هجمه‌ها و فشارهای مختلف به کشور را وجود منابع انسانی توانمند عنوان کرد و افزود: اصلی‌ترین ثروت ارزشمند کشور ما در کنار تمام ثروت‌هایی که دارد و می‌تواند مورد طمع باشد، ظرفیت بالای منابع انسانی است. دیگران به خوبی می‌دانند که این ظرفیت نه تنها قادر است نیازهای کشور را تأمین کرده و توسعه و رشد آن مثال زدنی خواهد شد، بلکه سرریز آن منطقه را آباد خواهد کرد.

اردکانیان ادامه داد: در وهله اول می‌بایست در مقابل پارامترهایی که ظرفیت آسیب پذیر کردن ما را دارند، کشور را مقاوم کنیم.

افزایش تاب آوری اصلی‌ترین پیمان ماست

وی تاب‌آوری را تعبیری از مقاوم سازی دانست و گفت: اصلی‌ترین پیمان ما در شرایط فعلی، افزایش تاب‌آوری کشور است و از این زاویه همه ما پیمانکار هستیم و کار ما تحقق این پیمان است.

اردکانیان ادامه داد: تاب آوری بیشتر به معنای آن است که ظرفیت تحمل مردم، محیط زیست، زیرساخت‌های صنعتی و کیفیت ارائه خدمات که بر روی هم سازنده اصلی کیفیت زندگی مردم هستند به نحوی تقویت و سازماندهی شود که امید گروههای متخاصم برای ضربه زدن از مسیر اقداماتی همچون تحریم اقتصادی قطع شود.

وی افزود: همچنین می‌بایست کشور به ظرفیتی برسد که اثر عواملی همچون تحریم اقتصادی بر کیفیت زندگی مردم و تحمیل رنج بر آنان به صفر رسیده و نیز کشور بتواند مسیر رشد و آبادانی را بدون وقفه طی کند.

وزیر نیرو با بیان اینکه چنانچه بخواهیم منصفانه به این موضوع بپردازیم باید بگوییم هنوز در این زمینه‌ها جای کار وجود دارد، ادامه داد: بهبود شرایط در سه عرصة شامل ناامید کردن مجموعه‌های متخاصم، کم اثر کردن فشارها و تحریم‌ها و سرعت دادن به رشد و توسعه کشور، مواردی است که ارتقای تاب‌آوری نامیده می‌شود.

وی شیوه مصرف کنونی را یکی از مزمن‌ترین مشکلات پیش روی ارتقای تاب‌آوری دانست و افزود: اگر نسبت به این چالش کم توجه باشیم، در سال‌های پیش رو نتیجه همه این تلاش‌هایی که کارنامه سرافرازانه‌ای هم دارد، به پر کردن فاصله بین تولید و مصرف منجر نخواهد شد.

تصویب برنامه تخصیص ۸ میلیارد متر مکعب آب دریا برای مصارف ۱۷ استان

وزیر نیرو تاکید کرد: می‌بایست برای اصلاح مصرف چاره‌اندیشی کنیم و لازم است این موضوع جزو برنامه‌های ارتقای تاب‌آوری کشور در ذیل موضوع سازندگی و پایداری تعریف شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وزیر نیرو شیوه استفاده از منابع زیست محیطی، آب و انرژی را منطبق با نوعی بد مصرفی دانست و اظهار داشت: امروز در جای جای کشور در حال اجرای پروژه‌های مهم و اثرگذار تأمین آب به ویژه آب شرب هستیم.

اردکانیان افزود: وزارت نیرو برای مصارف ۱۷ استان کشور، برنامه تخصیص بیش از ۸ میلیارد متر مکعب آب دریا برای استحصال ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب شیرین را در هفته‌های اخیر به تصویب شورای عالی آب رسانده است.

وی با بیان اینکه منطقه شرق کشور که حفظ جمعیت مسکون در آن اولویت امنیت ملی ماست، می‌بایست از حیث تأمین آب مورد نیاز، ایمن باشد، ادامه داد: برنامه تخصیص آب از دریا به استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی پس از مطالعات گسترده انجام شده که برنامه‌های سازگاری با کم آبی آن‌ها به تصویب کارگروه ملی رسیده و یکی از اجزای آن نیز تأمین آب شرب از دریاست.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه پس از گذشت سال‌ها و صرف میلیاردها منابع، موفق خواهیم شد حدود ۷۵۰ میلیون متر مکعب آب را در سال برای مصارف شرب تأمین کنیم، افزود: اگر همراه با صرف زمان به عنوان اصلی‌ترین سرمایه‌ای که جایگزین هم ندارد، چاره‌ای برای مصرف حدود ۱۱ میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی این سه استان نیندیشیم، تلاش‌ها در بخش تأمین آب جدید نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص مصرف آب خاطرنشان کرد: طبق فرمایش ایشان اگر بتوانیم با افزایش بهره‌وری و تأمین امنیت غذایی، ۱۰ درصد مصرف آب را در بخش کشاورزی کاهش دهیم، به اندازه مجموع نیاز شرب و صنعت کشور آب تأمین کرده‌ایم.

اردکانیان خاطرنشان کرد: این موضوع به این معنا نیست که طرح‌های تأمین آب را متوقف کنیم، بلکه به این معناست که اگر همزمان فکری برای موضوع مصرف نکنیم جامعه‌ای تاب‌آور نخواهیم داشت.

تعاملات مناسبی با قرارگاه خاتم الانبیا داشتیم

وی با اشاره به همکاری مردم، تلاش کارکنان مجموعه وزارت نیرو و همراهی سایر دستگاه‌ها در ناامید کردن دشمنان برای ضربه زدن به کشور در تأمین آب و برق طی دو سال اخیر افزود: سرمایه‌گذاری در زمینه مدیریت مصرف آب و برق، در عرض سرمایه‌گذاری‌ها در تولید و تأمین منابع جدید آب و انرژی، برترین راهکار برای درمان ریشه‌های وابستگی شدید اقتصاد، جامعه و سبک زندگی در مصرف آب و انرژی است.

وزیر نیرو با اشاره به فرارسیدن دوران مدیریت توامان عرضه و تقاضا اظهار کرد: پای نهادن در این دوران مستلزم بازنگری در اولویت‌های فعالان اقتصادی، شرکت‌ها و پیمانکاران عرصه تأمین است، بازنگری در اولویت‌ها برای تحقق مدیریت توامان عرضه و تقاضا تنها مربوط به وزارت نیرو نبوده، بلکه همه فعالان این صنعت باید بکوشند سرمایه‌گذاری‌ها، دستاوردهای فناورانه، پیشرفت‌های مدیریتی و جهت گیری خود را به سمت مدیریت مصرف سوق دهند.

وی افزود: ساخت نیروگاه‌ها، سدها، شبکه‌ها و خطوط لوله نمونه‌هایی از تعاملات مناسب قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا با صنعت آب و برق کشور در سالیان گذشته بوده است، اما دوران جدیدی آغاز شده که باید با کمک تخصص‌های غیر فنی نظیر علوم اجتماعی مشخصات این دوران و ملزومات آن را شناخت.

مدیریت مصرف از ملزومات است

اردکانیان ادامه داد: مدیریت مصرف به منظور تاب آور ساختن کشور در برابر هر شوک و وضعیتی، افزایش ظرفیت سرزندگی و حیات تمدن ایران، حفظ محیط زیست و نیل به توسعه، از ملزومات این دوران است.

وزیر نیرو اظهار کرد: مدیریت مصرف اگرچه دارای ابعاد رفتاری بسیار گسترده است، اما ملزومات زیرساختی نیز در این زمینه مهم هستند. صنعت آب و برق در تعامل با قرارگاه که سابقه‌ای مناسب از تعامل با این صنعت دارد می‌تواند برای افزایش تاب‌آوری کشور فعالیت کند.

وی افزود: تاب آور شدن کشور، اقتصاد را مقاوم کرده و توان اجرایی و ظرفیت‌های تولیدی کشور برای گام برداشتن در مسیر گام دوم انقلاب را افزایش می‌دهد.

وزیر نیرو با بیان اینکه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در دوران مدیریت عرضه، نقش بسزایی در توسعه زیرساخت‌های صنعت آب و برق کشور داشته است، خاطرنشان کرد: وزارت نیرو زیرساخت‌های بسیاری فراهم کرده که اکنون زمان مدیریت بهینه و استفاده مؤثر از آن‌ها فرا رسیده است، اینجاست که قرارگاه با تغییر رویکرد به صنعت آب و برق و همزمان با تداوم تولید در تلاش برای توسعه مدیریت مصرف، می‌تواند تعامل تأثیرگذارتری با صنعت آب و برق داشته باشد.

وی تاکید کرد: اجرای پرشتاب پروژه‌ها در بخش‌های مختلف در سال‌های خشک اخیر، همکاری مردم، تلاش همه عرصه‌ها و عملکرد قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در اجرای پروژه‌های بزرگ تأمین آب چاره ساز بوده و موجب عدم دستیابی دشمنان به اهدافشان شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم هواپیمای آمریکایی منهدم شده در افغانستان +جزئیات حادثه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به نوشته خبرگزاری فرانسه، «بت ریوردان» سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه غرب آسیا (سنتکام) با اعلام آغاز تحقیقات در مورد این حادثه، گفت هنوز هویت هواپیمای حادثه‌دیده در منطقه «غزنی» واقع در مرکز افغانستان، مشخص نیست. صبح امروز گزارش شد که یک فروند هواپیما در منطقه غزنی سقوط کرده است. پس از آن اداره هوانوردی افغانستان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچگونه مشکلی برای پروازهای مسافربری در این کشور پیش نیامده و سقوط هواپیمای مسافربری را تکذیب کرد. در همین حال برخی گمانه‌زنی‌ها درباره پرواز این هواپیما از هرات به دهلی نو نیز قوت گرفت. قطعه‌ای گمشده که ممکن است به تکمیل پازل سقوط هواپیما در غزنی کمک کند.

مجری طرح پنبه: افزایش ۴۰ درصدی تولید پنبه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
او در پاسخ به این پرسش که چرا سطح زیر کشت پنبه در ۱۷ سال اخیر کاهش یافته است؟ گفت: پنبه یکی از محصولات راهبردی است که مورد استفاده صنعت نساجی قرار می‌گیرد. در سال‌های دورتر شاهد رونق پنبه و نساجی بودیم اما به علل مختلفی از جمله واردات، مزیت اقتصادی کشت پنبه کاهش و هزینه‌های آن افزایش یافت بنابراین سال‌های پررونق کشت پنبه کم شد. وی درباره برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی برای پنبه کاران با اشاره به اینکه امسال سال پررونقی در تولید پنبه بود، گفت: قیمت تضمینی پنبه در سال‌های گذشته استفاده می‌شد اما در دو سال اخیر با توجه به رونق بازار و خرید پنبه به قیمت مناسب و حتی بیشتر از قیمت تضمینی از کشاورزان, دولت در قیمت گذاری, ورود نمی‌کند. آقای هزارجریبی با بیان اینکه دولت قیمت تضمینی گندم را حدود سه هزار و ۶۰۰ تومان اعلام کرد، افزود: این قیمت کف بازار است، امسال با توجه به رونق محصول پنبه، قمیت‌های بازار خیلی بیشتر از قیمت تضمینی آن است و کشاورزان از این بابت خوشحال هستند. مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید پنبه از ۱۸۰ هزار تن در سال ۱۳۹۶ به ۱۶۵ هزار تن در سال ۱۳۹۷ کاهش یافت، گفت: پارسال پر آفت بود و به مزارع پنبه خسارت زد اما امسال با توجه به برنامه‌های اجرا شده، خسارات ناشی از آفات کاهش یافت و پررونق بود.

ویدئو / خروج هواپیما از باند فرودگاه ماهشهر

ایسناایسنا1 روز قبل
یک فروند هواپیمای بوئینگ MD، صبح امروز (دوشنبه) از باند فرودگاه ماهشهر خارج شد. تمام ۱۳۵ مسافر این هواپیما در سلامت کامل هستند و این سانحه هیچ قربانی و مصدومی نداشته است. این هواپیمای متعلق به شرکت کاسپین از تهران به ماهشهر رفته بود که پس از فرود در فرودگاه مقصد از باند خارج شد. سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفته هنوز هیچ علتی برای این حادثه نمی‌توان ارائه کرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
با توجه به اینکه سامانه اطلاعات بازار املاک ایران (وابسته به وزارت راه و شهرسازی) به روزرسانی نمی‌شود، قیمت‌های مسکن اعلام شده در جدول مربوط به آگهی‌های فروش است. جهت اطلاع از قیمت مسکن و نرخ معاملات انجام شده انواع آپارتمانروزانه به سرویس «قیمت مسکن» در پایگاه خبری اقتصاد آنلاین مراجعه نمایید
کرد آنلاینکرد آنلاین21 ساعت قبل
عصر کرد - سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور در سال ۹۹ گفت که مبلغ یارانه در سال آینده به ۷۲ هزار تومان افزایش خواهد یافتمبلغ یارانه سال ۹۹هادی قوامی در نشست خبری ظهر امروز (دوشنبه) خود با تشریخ آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون در سال آینده ۲۸ هزار تومان به مبلغ یارانه در سال ۹۹ اضافه خواهد شد و از ابتدای فروردین سال آینده رقم یارانه نقدی از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۷۲ هزار تومان افزایش می‌یابد. سال آینده یک یارانه ترکیبی هم به حساب مردم واریز می‌شودسخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه: در سال آینده یک یارانه ترکیبی از یارانه معیشتی بنزین و نقدی به یارانه‌بگیران پرداخت می‌شود. بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق از ابتدای فروردین ماه سال ۹۹ رقم یارانه نقدی از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۷۲ هزار تومان اضافه خواهد شد و بر این اساس بساط سرکشی به حساب‌ها و دارایی مردم و در نتیجه اعتراضات برچیده خواهد شد. طبق مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق به ۱۸ میلیون نفر که به آنها یارانه معیشتی پرداخت نمی‌شد، یارانه تعلق خواهد گرفت و این متناسب با تعداد اعضای خانواده افزایش می‌یابد. یارانه ۷ میلیون نفر از مددجویان کمیته امداد که به آنها یارانه معیشتی تعلق می‌گیرد ۲۰ درصد علاوه بر آن افزایش می‌یابد و بر این اساس یارانه آنها علاوه بر ۵۰ هزار تومان یارانه معمول ۱۲۲ هزار تومان خواهد بود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴-به اطلاع مشتریان و نمایندگی‌های گروه خودروسازی سایپا میرساند، شرایط فروش محصولات این شرکت به مناسبت دهه مبارک فجر از ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه مورخ ۹۸/۱۱/۰۸ تا زمان تکمیل ظرفیت به شرح جدول ذیل فعال می‌باشد. کلیه مشتریانی که در ۱۸ ماه گذشته نسبت به ثبت نام خودرو اقدام نموده‌اند و یا در این مدت خودرو تحویل گرفته‌اند قادر به ثبت نام در این بخشنامه نیستند. بدیهی است هر ثبت نام مغایر با شرایط این بخشنامه، از سوی شرکت یک طرفه ابطال خواهد. شرایط صلح در این بخشنامه فعال نمی‌باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

درخواست مهناز افشار از قوه قضائیه +عکس

اقتصاد آنلاین1 روز قبل

عجیب‌ترین عکس از یک تصادف وحشتناک / ۲ نفر له شدند

رکنا2 روز قبل

عکس | همسر و دختر ناصر حجازی کنار مجسمه او

همشهری1 روز قبل

نگاهی سخت‌گیرانه به تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران حاکم است/ بسکتبال با ویلچر ایران شانس زیادی برای کسب مدال در پارالمپیک توکیو دارد/ اعزام نشدن تیم ملی بسکتبال با ویلچر به پارالمپیک باعث مهاجرت ورزشکاران می‌شود/ کمیته ملی پارالمپیک اگر مشکل مالی دارد باید به دنبال اسپانسر برود/ ورزشکاران معلول می‌توانند برای دیگران الگو باشند

اعتمادآنلاین1 روز قبل

تعیین حداقل حقوق برای دانشجو معلمان / بازنشستگان اول فروردین امسال از مزایای رتبه‌بندی بهره مند می‌شوند

خانه ملت23 ساعت قبل

شناسنامه شهید حاج قاسم سلیمانی در قم رونمایی شد

ایرنا1 روز قبل

کشور را وارد آزمون و خطای بی‌نتیجه مذاکره نکنید

تسنیم1 روز قبل

شاگردان مجیدی در راه تهران/ زمان پرواز استقلال به قطر مشخص شد

فوتبالی2 روز قبل

تصاویری از سنگ پرانی در دیدار پرسپولیس و تراکتور و شکستن سر یک تماشاگر+ تصاویر

جام نیوز2 روز قبل

فیلم | جدیدترین گزارش‌ها از ویروس مرموز؛ افزایش قربانیان و آغاز درمان با داروی ایدز

همشهری2 روز قبل